Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rebobinat difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 misa2, on Mar 7 2008, 00:36, said:

Astept difuzoarele de la II. In limita timpului disponibil am sa le repar si am sa pun poze si explicatii cu fiecare operatie.
Difurile au plecat spre misa2. Dupa ce ajung la el, de abia astept sa-l vad in actiunea de rebobinare.
Sanatate!
II

#20
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Difurile au ajuns la misa2. Saptamina viitoare incep lucrarea.
Numai bine

#21
luca3ssi

luca3ssi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2008
ionioni2000  Ceea ce ai facut tu cu difuzoarele e total gresit  imi zici si mie daca tu mai reusesti sa centrezi acel magnet sa nu frece parerea mea este ca nu la bobinarea dufurilor nu e nevoie de masinarii sau fel si fel de aparate scumpe se poate face manual si cu putzin cap bine inteles ca nu se face cum ai facut tu  :)  daca vreti sa faceti ceva luati si desfaceti membranele cu o solutie fie ea acetona fie diluant ( desfaceti amandoua membrane cea mare care este la exterior si acre noi o vedem si cea de balansare care este sub membrana mare apoi desfaceti firele si ati scos membrana cu bobina) o rebobinati si o puneti la loc cu un adeziv oarecare numai superglue nu :D imi pare rau ca nu am o poza sa iti arat dar cand o sa mai bobinez chiar am sa iti uploadez sa vezi si u si toti ceilalti interesati


#22
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 luca3ssi, on Mar 24 2008, 15:34, said:

ionioni2000  Ceea ce ai facut tu cu difuzoarele e total gresit  imi zici si mie daca tu mai reusesti sa centrezi acel magnet sa nu frece parerea mea este ca nu la bobinarea dufurilor nu e nevoie de masinarii sau fel si fel de aparate scumpe se poate face manual si cu putzin cap bine inteles ca nu se face cum ai facut tu  :)  daca vreti sa faceti ceva luati si desfaceti membranele cu o solutie fie ea acetona fie diluant ( desfaceti amandoua membrane cea mare care este la exterior si acre noi o vedem si cea de balansare care este sub membrana mare apoi desfaceti firele si ati scos membrana cu bobina) o rebobinati si o puneti la loc cu un adeziv oarecare numai superglue nu :D imi pare rau ca nu am o poza sa iti arat dar cand o sa mai bobinez chiar am sa iti uploadez sa vezi si u si toti ceilalti interesati
Stimate domn,
multumesc mult de buna intentie, dar, poate din graba, n-ati citit posturile mele de mai sus in care explicam clar ca am mai rebobinat la viata mea difuzoare (cu rezultate cel putin bune), stiu cum se face si teoretic si practic, dar din varii motive legate de dotarea actuala nu o mai pot face acum. Misa2 a fost asa de dragut sa se ofere sa o faca el, avand in intentie sa posteze aici pe forum imagini cu procesul de rebobinare, un fel de "HOW TO" pentru cei care nu stiu. Din ce stiu despre el, am toata increderea ca va face treaba buna, asa ca, eu zic sa asteptam sa vedem pozele si apoi sa comentam.
Cu respect,
II

#23
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Dupa cum am promis am inceput lucrul la repararea difuzoarelor. Au aparut cel putin 2 probleme (dar nu fara soutie). In primul rind cele 2 difuzoare nu sunt identice, respectiv au diametre diferite de bobine, lucru care ma incurca oarecum si a doua problema e faptul ca tubul cu bobina a fost lipit cu epoxi. (original) Pentru a monta bobina noua va fi necesara o prelucrare cu o freza. Nu exista nici o metoda de a dizolva sau inmuia un clei epoxidic.
Pina una-alta pun citeva poze cu demomtarea. Datorita lipirii cu epoxi, tubul de aluminiu si bobina nu le-am putut demonta decit distrugindu-le. Important e ca celelalte parti ale difuzorului sunt OK.
Parametrii T&S ai difuzorului se vor schimba.
Pentru dezlipire am folosit acetat de n-butil, pentru ca nu am avut toluen (era mult mai bun).

Attached Files


Edited by misa2, 30 March 2008 - 02:54.


#24
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Am inceput lucrul la unul din difuzoare. Am ales un suport de plastic cu diametru potrivit si l-am acoperit cu un strat de folie de nylon pentru ca suportul bobinei (din aluminiu) sa nu se lipeasca definitiv de acesta. Este absolut obligatoriu ca marginile foliei de aluminiu sa nu se atinga intre ele pentru a nu crea o spira in scurt circuit. Pe toata lungimea suportului am lasat o distanta de aprox 1mm intre capetele foliei. Peste aceasta zona am lipit o fisie de hirtie. Am uns cu un strat de rasina epoxidica zona care urmeaza a fi bobinata (zona am marcat-o inainte) si am inceput bobinarea. Dupa primul strat am dat un nou strat de rasina. Bobina are 4 straturi cu sirma de 0.25mm.

Attached Files



#25
MadKat

MadKat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.05.2004
intrebare - am o pereche de boxe jazz (romanesti 40w) cu difuzoare originale, totul bine si frumos
am mai facut rost de o boxa de acelas tip, totul original pe ea, doar ca diful de bass are un "zbarnait" care pare a veni din zona bobinei (banuiesc ceva dezlipit pe acolo)
de unde gasesc toluen sau alta substanta cu care sa pot sa scot calota (capacul de peste bobina) fara sa il distrug?  - nu ma deranjeaza sa il rup, doar ca nu am altul sa pun in loc

#26
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

 MadKat, on Apr 18 2008, 14:02, said:

intrebare - am o pereche de boxe jazz (romanesti 40w) cu difuzoare originale, totul bine si frumos
am mai facut rost de o boxa de acelas tip, totul original pe ea, doar ca diful de bass are un "zbarnait" care pare a veni din zona bobinei (banuiesc ceva dezlipit pe acolo)
de unde gasesc toluen sau alta substanta cu care sa pot sa scot calota (capacul de peste bobina) fara sa il distrug?  - nu ma deranjeaza sa il rup, doar ca nu am altul sa pun in loc
Ai putea sa folosesti si acetona....vezi...citeste...celelalte discutii din acest post.

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 MadKat, on Apr 18 2008, 08:02, said:

intrebare - am o pereche de boxe jazz (romanesti 40w) cu difuzoare originale, totul bine si frumos
am mai facut rost de o boxa de acelas tip, totul original pe ea, doar ca diful de bass are un "zbarnait" care pare a veni din zona bobinei (banuiesc ceva dezlipit pe acolo)
Bobina este deformata si freaca de pereti (a fost abuzata saraca). Va trebui oricum rebobinat.

#28
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

 SuperDuper, on Apr 19 2008, 00:19, said:

Bobina este deformata si freaca de pereti (a fost abuzata saraca). Va trebui oricum rebobinat.
Cine...??? bobina trebuie rebobinat ??? :D

#29
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Am mai lucrat ceva la difuzoarele lui II. In primul rind am terminat bobinele. Ele sunt realizate din 4 straturi de sirma de 0.25mm, lucru care ingreuneaza foarte tare reparatia. Majoritatea bobinelor mobile sunt realizate in 2 straturi. Cele in 4 straturi - cum sunt acestea - sunt greu de introdus la locul lor deoarece diametrul exterior este prea mare, in cazul meu e mai mare cu 2 mm decit tubul de aluminiu. O alta problema a fost faptul ca bobina originala a fost lipita de membrana cu un clei insolubil, probabil epoxidic. Acesta e foarte dur, mult mai dur decit cartonul din care e confectionata membrana. Pentru a introduce bobina noua la locul ei a trebuit sa inlatur acest clei prin frezare cu o freza manuala de turatie mare. Aceasta operatie e destul de migaloasa pentru ca in momentul in care cleiul dur e indepartat, freza intra ca in brinza in cartonul membranei distrugind-o. De asemenea, in urma inlaturarii cleiului membrana se desprinde de piesa de centrare (asta se intimpla la orice difuzor), lucru de care trebuie tinut cont la lipirea finala (Marea Lipire)
In alta ordine de idei! Dupa ce am efectuat bobinarea si rasina epoxidica s-a intarit (min. 24 ore), am copt bobina vreo 2 ore la 80-100 grade intr-un cuptor normal pentru facut prajituri. Aceasta operatie e necesara pentru ca rasinile epoxidice intarite proaspat au tendinta sa se inmoaie putin la prima incalzire. De asemenea tubul de aluminiu l-am facut mai lung decit cel original cu 5 mm deoarece metoda de lipire va fi alta. Se pare ca constructia bobinei a reusit, ea se potriveste la locul ei, se pare ca nu va freca dar numai la final am sa aflu adevarul.
Pun citeva poze. Urmeaza centrarea si Marea Lipire.

Pentru ca cineva a intrebat: Pentru a dezlipi calota si eventual bobina unui difuzor poti folosi diluant pentru vopsele nitro. (la multe difuzoare merge) Acetona ar fi buna dar se evapora prea repede. Practic trebuie sa picuri solvent tot la 5-10 minute pe zonele care vrei sa le dezlipesti. Nu te stresa, solventul nu afecteaza membrana si alte pese, poti sa pui din belsug.

Attached Files


Edited by misa2, 26 April 2008 - 01:18.


#30
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 misa2, on Apr 26 2008, 02:09, said:

O alta problema a fost faptul ca bobina originala a fost lipita de membrana cu un clei insolubil, probabil epoxidic. Acesta e foarte dur, mult mai dur decit cartonul din care e confectionata membrana. Pentru a introduce bobina noua la locul ei a trebuit sa inlatur acest clei prin frezare cu o freza manuala de turatie mare. Aceasta operatie e destul de migaloasa pentru ca in momentul in care cleiul dur e indepartat, freza intra ca in brinza in cartonul membranei distrugind-o.

Lipiciul epoxi e vulnerabil la temperaturi ridicate (2-300 de grade). Cu un generator de aer cald (heat gun) reglat corespunzator, se inmoaie. Foloseste un scraper (o scula taietoare ascutita) si se inlatura relativ usor. Eu pun heatgun-ul la viteza maxima pe aer si reglez de la minim temperatura. Testeaza separat, pe un carton cu lipici epoxi de proba, altfel arzi conul (membrana). Vezi ca bucatile de lipici sar peste tot (si daca folosesti freza), sa nu intre in intrefier. Inchide intrefierul cu o banda lipicioasa de hirtie.

Succes!

#31
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Eu nu am folosit niciodata aer cald la demomtarea unui difuzor. Pe vremea cind rebobinam nu aveam acces la asa ceva. Rasinile epoxidice cu care am lucrat eu deveneau oarecum elastice la remperaturi ridicate dar nu cred ca suficient cit sa le dai jos fara a strica membrana. Evident inainte de frezare am astupat intrefierul cu banda izolatoare.(am uitat sa scriu, multumesc de interventie) Am folosit o freza cu 27000 rpm asa ca rezulta o pulbere fina in urma frezarii, nicidecum bucatele. Aceasta pulbere am indepartat-o prin aspirare cu un aspirator normal.

#32
alinciao17

alinciao17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2008
Buna am si eu un dif ars care trebuie rebobinate, am dat jos bobina in urma informatziilor de pe acest topic, totul a mers brici.....am demontat cateva motorase de 12 voltzi si intunul am gasit litza de diametrul potrivit.....am facut conul din hartie dupa care am inceput sa pun litza langa litza pe con (2 straturi) dupa ce am terminate de pus litza langa litza am pus conul la locul lui si l-am verificat inainte de a finaliza rebobinarea, dar surpriza bobina nu da nici un raspuns! Am verificat litza si nu este buna, nu vibreaza cand o apropriu de magnet legata la capete cu firele de semnal! Unde as putea gasi o litza buna??

#33
stryx

stryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2008
aline lita gasesti in trafuri, motoare, electrice, relee magnetice, etc.

eu folosesc lita scoasa de la relee magnetice la care sa spart carcasa si merge foarte bine
iar pentru dezlipit membranele folosrsc acetona industriala (e de pe vremea lui ceasca)

#34
djmarkro

djmarkro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2007
Bun topic si un bun "How To" bv misa2 imi aduce aminte de vremea cand rebobinam si eu difuzoare  ^_^  ..... alte vremuri.
E u foloseam ca suport de bobina, tabla de la cutiile de bere  :)  si fundul cutiei se poate folosi ca si calota (capacul de deasupra bobinei).

salutari  B)

#35
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Am mai avut putin timp pentru difuzoarele lui II. Am lipit bobina cu epoxi, am lipit si pinza de centrare tot cu epoxi. Am introdus intre miez si bobina fisii de folie transparenta pentru imprimanta laser. (pentru centrare). Dupa aproximativ 1 ora, rasina s-a intarit cit de cit. Am pus difuzorul la temperatura de 50-60 grade unde il voi lasa citeva ore. Am pus la incalzit difuzorul doar dupa ce a inceput sa se intareasca rasina deoarece prin incalzire aceasta devine foarte fluida si poate sa curga blocind definitiv si iremediabil difuzorul. Oricum daca aceste operatii au reusit voi afla doar miine, cind scot foliile de centrare. Partea cu incalzirea nu e absolut obligatorie dar e recomandata in cazul rasinilor epoxidice. O asemenea rasina, chiar daca scrie pe ea ca e cu intarire rapida, atinge duritatea maxima la temperatura camerei doar dupa minim 1 saptamina. La 100 grade in 1 ora.

Attached Files



#36
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 misa2, on May 4 2008, 15:33, said:

Am mai avut putin timp pentru difuzoarele lui II. Am lipit bobina cu epoxi, am lipit si pinza de centrare tot cu epoxi. Am introdus intre miez si bobina fisii de folie transparenta pentru imprimanta laser. (pentru centrare). Dupa aproximativ 1 ora, rasina s-a intarit cit de cit. Am pus difuzorul la temperatura de 50-60 grade unde il voi lasa citeva ore. Am pus la incalzit difuzorul doar dupa ce a inceput sa se intareasca rasina deoarece prin incalzire aceasta devine foarte fluida si poate sa curga blocind definitiv si iremediabil difuzorul. Oricum daca aceste operatii au reusit voi afla doar miine, cind scot foliile de centrare. Partea cu incalzirea nu e absolut obligatorie dar e recomandata in cazul rasinilor epoxidice. O asemenea rasina, chiar daca scrie pe ea ca e cu intarire rapida, atinge duritatea maxima la temperatura camerei doar dupa minim 1 saptamina. La 100 grade in 1 ora.

Misa, mor de curiozitate sa "vad" cum o sa se auda!
II

Edited by ionioni2000, 04 May 2008 - 17:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate