Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Se pare ca viteza luminii nu e constanta, ci in scadere

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 m3th0dman, on Feb 28 2008, 22:44, said:

De fapt constanța vitezei luminii în vid se bazează pe primul postulat din relativitatea restrânsă;
Iar le-ncurci. :lol: In relativitatea restransa, postulatul ala spune ca viteza luminii in vid este aceeasi in orice sistem de referinta inertial.

#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

 m3th0dman, on Feb 28 2008, 22:44, said:

De fapt constanța vitezei luminii în vid se bazează pe primul postulat din relativitatea restrânsă; atât timp cât nu s-a demonstrat acest lucru (nici practici nici matematic) nu poate afirma 100% sigur că este adevărat.
Din cate stiu s-a demonstrat practic variatia masei de miscare cu viteza, ceea ce echivaleaza cu demoinstrarea acestui postulat.

#21
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005
In concluzie scade sau nu viteza luminii, s-a mai intamplat asa ceva sau e prima data.?
B)

#22
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 bonobo, on Feb 28 2008, 23:36, said:

Iar le-ncurci. :lol: In relativitatea restransa, postulatul ala spune ca viteza luminii in vid este aceeasi in orice sistem de referinta inertial.
În relativitatea restrânsă Einstein a dat două postulate:
1.Legile fizicii sunt aceleași în orice sistem de referință.
2.Viteza luminii în vid este o constantă universală independentă de mișcarea sursei de lumină.

 pufonel, on Feb 29 2008, 00:05, said:

Din cate stiu s-a demonstrat practic variatia masei de miscare cu viteza, ceea ce echivaleaza cu demoinstrarea acestui postulat.
Păi dacă s-a demonstrat, nu i-ar mai spune postulat. Este vorba despre masa relativă care crește odată cu viteza. Masa invariabilă (rest mass) cea din formula E=mcc nu crește odată cu viteza. Oricum, eu nu prea văd analogia.

Oricum, eu cred că viteza luminii în vid îi constantă.

#23
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 m3th0dman, on Feb 29 2008, 14:56, said:

Oricum, eu cred că viteza luminii în vid îi constantă.

Eu sunt convins datorita experimentelor diferite care atesta aceste predictii, si de variabilitatea infima a factorilor care ar putea influenta viteza luminii.

#24
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 m3th0dman, on Feb 29 2008, 14:56, said:

2.Viteza luminii în vid este o constantă universală independentă de mișcarea sursei de lumină.
Pai vad ca zice acolo in ce sens e constanta: e independenta de miscarea sursei fata de observator.

#25
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005
Una din cauzele scăderii lui c este scăderea temperaturii mediului în care circulă. Deci universul își continuă expansiuea.
B)

#26
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Anamaria07, on Mar 1 2008, 07:26, said:

Una din cauzele scăderii lui c este scăderea temperaturii mediului în care circulă. Deci universul își continuă expansiuea.
B)

Densitatea caldurii sau a materiei nu afecteaza viteza maxima cu care se realizeaza interactiunile energetice, c fiind dependent de alti factori. Am fi observat experimental ce zici tu acolo, dar nu a fost cazul. Nu avem dovezi care sa arate ca c scade.

#27
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005

 mrproper, on Mar 1 2008, 13:31, said:

Densitatea caldurii sau a materiei nu afecteaza viteza maxima cu care se realizeaza interactiunile energetice, c fiind dependent de alti factori. Am fi observat experimental ce zici tu acolo, dar nu a fost cazul. Nu avem dovezi care sa arate ca c scade.
Atunci e clar ca c nu scade.
B)

#28
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 m3th0dman, on Feb 29 2008, 15:56, said:

În relativitatea restrânsă Einstein a dat două postulate:
1.Legile fizicii sunt aceleași în orice sistem de referință.INERTIAL
2.Viteza luminii în vid este o constantă universală independentă de mișcarea sursei de lumină.
Formularea nu e asta.

Quote

Masa invariabilă (rest mass) cea din formula E=mcc nu crește odată cu viteza.
Seriooooos?  :w00t: . Deci tu zici ca energia totala a unui corp e constanta indiferent de viteza (daca m e constant, si c e si el constant, mcc n-are cum sa fie decat tot constant). Si atunci ce-i aia "energie cinetica"?

#29
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Anamaria07, on Feb 29 2008, 08:30, said:

In concluzie scade sau nu viteza luminii, s-a mai intamplat asa ceva sau e prima data.?
B)


 Anamaria07, on Mar 1 2008, 07:26, said:

Una din cauzele scăderii lui c este scăderea temperaturii mediului în care circulă. Deci universul își continuă expansiuea.
B)


 Anamaria07, on Mar 1 2008, 16:21, said:

Atunci e clar ca c nu scade.
B)

Nu vreau sa fiu jignitor, dar o sa te rog sa iei o pauza si sa faci o plimbare pe la aer afara. Inca odata, stiinta nu se bazeaz pe "ghicitelea".

#30
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 andrei_0, on Mar 1 2008, 16:27, said:

Seriooooos?  :w00t: . Deci tu zici ca energia totala a unui corp e constanta indiferent de viteza (daca m e constant, si c e si el constant, mcc n-are cum sa fie decat tot constant). Si atunci ce-i aia "energie cinetica"?
Einstein himself always meant the invariant mass when he wrote "m" in his equations, and never used an unqualified "m" symbol for any other kind of mass.
Ec=(mvv)/2 crește viteza, crește energia.

My bad cu cuvântul lui Newton.

Edited by m3th0dman, 02 March 2008 - 16:00.


#31
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 m3th0dman, on Mar 2 2008, 16:56, said:


Pai cum sa creasca energia cand m si c sunt constante (luand de bune afirmatiile tale)?

Citatul pe care l-ai dat e rupt din context, si se refera la o alta varianta a formulei, aia cu E = mcc/(sqrt(1-vv/cc))

#32
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 andrei_0, on Mar 2 2008, 21:22, said:

Pai cum sa creasca energia cand m si c sunt constante (luand de bune afirmatiile tale)?

Citatul pe care l-ai dat e rupt din context, si se refera la o alta varianta a formulei, aia cu E = mcc/(sqrt(1-vv/cc))
Ai dreptate, în formulă este vorba despre masa relativă a corpurilor, care depinde sistemul de referință al observatorului. Dacă n-ar fi așa fotonul (cu masa invariabilă 0) ar avea 0 energie.

În citat era vorba desepre masa relativă a corpurilor și nu înțeleg de ce scria faptul că Einstein se referea tot timpul la masa invariabilă a corpurilor, când scria m în formulele sale.

Ar fi bine să discutăm AICI.

#33
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008
eo zic ca viteaza luminii poate depinde si de densitatea aerului.. sau din mediul prin care se propaga...

#34
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Zici bine dar aici se discuta de viteza în vid.

#35
Crristine_Von_Zilber

Crristine_Von_Zilber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.11.2008
hmm interesting.. aflu si eu lucruri noi.

#36
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
[quote name='m3th0dman' date='Feb 29 2008, 14:56' post='4165512']
În relativitatea restrânsă Einstein a dat două postulate:
1.Legile fizicii sunt aceleași în orice sistem de referință.
2.Viteza luminii în vid este o constantă universală independentă de mișcarea sursei de lumină.

Asa se fac legile in fizica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate