Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Indemnizatia pentru cresterea copilului cf OUG 148/2005

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Ziua buna.
Am o mica (mare) problema.
Iata pe scurt datele!

Divortat de prima sotie cu care am un copil de 13 ani, aflat in intretinerea ei, pentru care platesc lunar o pensie.
Recasatorit, am un alt copil (cel din avatar :) ).
Sotia avand salariul mai mare, am decis la un moment dat, sa raman eu in concediul maternal/paternal, beneficiind de indemnizatia data de stat cf OUG 148/2005 (600 lei).
In aceasta perioada de 10 luni, cat am stat acasa, fireste fara salariul de la firma, nu am mai trimis pensia copilului aflat in intretinerea fostei sotii (de fapt firma facea asta, prin mandat postal si cu specificarea de rigoare pe fluturas, oprindu-mi bani din salariu).
Fosta sotie ma ameninta cu Parchetul si cu inchisoarea daca nu-i dau banii ce ar fi trebuit sa-i primeasca in cele 10 luni cat am stat acasa in concediu paternal. (Copilul a mai beneficiat din partea mea de alte ajutoare pe care ex-sotia nu le stie. Nu l-am lasat "muritor de foame")

Intrebarea este, are dreptate? Sunt obligat sa ii dau acei bani din indemnizatia primita de la stat?

In OUG 148/2005 scrie:

"Art. 15. - Drepturile prevăzute de prezenta ordonantă de urgentă nu pot fi urmărite silit decât în
vederea recuperării, conform legii, a sumelor încasate necuvenit cu acest titlu."

Cum se poate interpreta articolul de mai sus?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by liviu_np, 28 February 2008 - 09:58.


#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
:rolleyes:

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Scuze ca raspund cu intarziere, am fost plecat din oras. Articolul acela nu te intereseaza atat de tare pe cat ar trebui sa te intereseze art. 409 alin. 7 din codul de procedura civila, anume:

(7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.

Tot in codul de procedura civila poti citi despre executarea silita, ce bunuri pot face obiectul urmaririi si opusul etc.
Sper ca ti-a fost utila informatia. Numai bine!

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Multumesc mult, Tchoara. Intr-adevar informatia este de foarte mare ajutor si nu a venit cu intarziere. Chiar astazi trebuie sa ma duc la politie, la ora 20, sa dau o declaratie in sensul ca nu am avut venituri.
Eu i-am explicat problema asta, logic, ex-sotiei, dar nu am avut nicio baza legala.
Inca o data, multumesc.

#5
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007

View Postliviu_np, on Mar 4 2008, 08:26, said:

Multumesc mult, Tchoara. Intr-adevar informatia este de foarte mare ajutor si nu a venit cu intarziere. Chiar astazi trebuie sa ma duc la politie, la ora 20, sa dau o declaratie in sensul ca nu am avut venituri.
Eu i-am explicat problema asta, logic, ex-sotiei, dar nu am avut nicio baza legala.
Inca o data, multumesc.

Din punct de vedere legal e ok ...dar constiinta te lasa sa dormi? Banii dati copilului fara stirea ex-nevestei n-au fost sigur folositi pt hrana, imbracaminte, rechizite etc, ti se pare normal sa intretina ex-nevasta singura copilul?

Hai sa fim putin mai responsabili !

#6
Logman

Logman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.03.2008
Mai exact cum l-ai ajutat pe fostul copil? I-ai dat o ciocolata la 3 zile?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate