Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

LITORAL GRECIA 200x

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#73
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008
Doamne ce dispute am declansat! M-am documentat la Directia Pasapoarte asa ca iata informatiile:

1. Certificatul de nastere, conform legii, NU este document de calatorie (probabil ptr ca nu are poza);
2. Copilul sub 14 ani (nu are C.I.) trebuie trecut pe pasaportul unuia dintre parinti si daca acesta nu detine pasaport, i se poate face copilului unul, la alegere (adica ori iti faci pasaport si-l treci si pe el, ori ii faci numai lui, ori faci pasapoarte la toata familia)
3. In cazul in care copilul minor are pasaport si este insotit la frontiera de ambii parinti NU mai trebuie niciun alt document (chiar daca parintii ies cu C.I.)
4. In cazul in care este insotit doar de un parinte, trebuie declaratie de la notariat a celuilalt parinte precum ca este de acord ca minorul sa paraseasca tara
5. In cazul in care minorul este insotit de altcineva din afara familiei, trebuie declaratii de la ambii parinti, cazier ptr persoana respectiva etc (legea e pe site-ul politiei de frontiera)

Documente pentru pasaport, copil minor mai mic de 14 ani:

1. Certificat de nastere original + copie
2. C.I. ambii parinti originale + copii
3. Declaratie notariat ambii parinti ca sunt de acord sa i se faca pasaport minorului
4. Taxele la Administratia Financiara sau Trezorerie pentru emitere de pasaport.

Pasaportul se elibereaza in regim normal, in 7 zile.

#74
A-B-C

A-B-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2008
Salut! Noi plecam cu masina din Bucuresti pe 22 sau 23 iunie 2008 in Grecia (Thassos). Poate ne strangem mai multi!

#75
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Am luat si eu bilete pentru Grecia in perioada 21-28.06.2008. Vom merge pe ruta Giurgiu-Sofia-Halkidiki. Vrem sa plecam in noaptea dintre 20 si 21.06.2008. Daca doreste cineva sa mearga cu noi in tandem sa imi dea un reply aici sau un PM. Noi suntem 4 persoane din care 2 soferi.

#76
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Pe data de 30 Aprilie pleaca cineva la grec? NU de alta da sa merga in spatele meu, ca am detector bun...Atena... :naughty:
Adica Sf Nectarie-duc pisica acolo ca am operat-o si poate o ajuta sa se faca bine mai repede.

#77
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 MoshuXXL, on Apr 21 2008, 15:15, said:

Am luat si eu bilete pentru Grecia in perioada 21-28.06.2008. Vom merge pe ruta Giurgiu-Sofia-Halkidiki. Vrem sa plecam in noaptea dintre 20 si 21.06.2008. Daca doreste cineva sa mearga cu noi in tandem sa imi dea un reply aici sau un PM. Noi suntem 4 persoane din care 2 soferi.
Cat mai costa un sejur , tot in jur de 150 E /pers ?
Intreb pentru ca nu stiu de ce va grabiti sa va luati biletele asa devreme , e vreo reducere ceva ?
Si eu intentionez sa plec dar nu stiu exact perioada si o sa iau biletele cam cu vreo 2 sapt inainte. Momentan inca mai iau in considerare si varianta de a pleca si de a gasi cazare acolo , pentru ca ,anul trecut imediat cum am ajuns , desi aveam cazare , asta am facut  am plecat sa vedem daca mai gasim cazare si in alta parte si am gasit cam in juma de ora la pret mai mic (nu asta era important pentru ca nu era diferenta mare) dar in conditii mai bune pentru ca am putut sa ne alegem exact ce ne-a placut. Ca exemplu niste prieteni au patit-o acum 2 ani tot in Halkidiki : au luat biletele de la agentie , aia le-a aratat niste poze cu vila care arata foarte bine si cand au ajuns acolo s-au trezit ca au vedere pe spate intr-o curte cu utilaje dezafectate : cand au vazut reactia a fost : ¨ F***** ¨ , la care de la 1 etaj mai jos : "Da , ma , lasa  ca asa se da la romani !  F**** "

Edited by Vlad_int1, 21 April 2008 - 20:30.


#78
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Vlad_int1, on Apr 21 2008, 21:24, said:

"Da , ma , lasa ca asa se da la romani ! F**** "
Nu sunt straini acolo-DOAR ROMANI.

#79
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 sanddy1964, on Apr 21 2008, 16:55, said:

Pe data de 30 Aprilie pleaca cineva la grec? NU de alta da sa merga in spatele meu, ca am detector bun...Atena... :naughty:
Adica Sf Nectarie-duc pisica acolo ca am operat-o si poate o ajuta sa se faca bine mai repede.
As veni eu, dar nu stiu daca merita. Vremea e cam urata iar apa marii e destul de rece in perioada asta. Nici vorba de baie in mare. Daca e vreme buna am veni sa vizitam Atena, Meteora si altele ca prietena mea nu le-a vazut.

#80
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 sanddy1964, on Apr 21 2008, 22:09, said:

Nu sunt straini acolo-DOAR ROMANI.
Unde am stat eu anul trecut cred ca eram singurul grup de romani ; mai erau din serbia din croatia si de unde or mai fi fost.

#81
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Vlad_int1, on Apr 22 2008, 12:22, said:

Unde am stat eu anul trecut cred ca eram singurul grup de romani ; mai erau din serbia din croatia si de unde or mai fi fost.
Serbia, Croatia, Macedonia,...aia nu sunt straini....sau sunt dar SH...

Da, vremea nu e ca vara,..dar si 1 Mai nu e ca 1 August...

#82
galad

galad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2008
In cat timp se poate traversa Bulgaria cu autoturismul_

#83
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 galad, on Apr 27 2008, 19:38, said:

In cat timp se poate traversa Bulgaria cu autoturismul_
Ziua 7-9 ore, noaptea poate cu o ora mai putin. Au patrule active si noaptea, mai rare, dar sunt. De anul trecut punctele luate la BG sau GR se transfera in RO, politia poate sa-ti ridice carnetul pentru viteza excesiva. Codul lor rutier nu permite depasirea vitezei legale cu marja de 10 km/h fara sanctiune ca la noi.

#84
galad

galad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2008

 edgrimex, on Apr 27 2008, 21:03, said:

Ziua 7-9 ore, noaptea poate cu o ora mai putin. Au patrule active si noaptea, mai rare, dar sunt. De anul trecut punctele luate la BG sau GR se transfera in RO, politia poate sa-ti ridice carnetul pentru viteza excesiva. Codul lor rutier nu permite depasirea vitezei legale cu marja de 10 km/h fara sanctiune ca la noi.


OK, dar ce recomanzi, la Sofia sa o iau pe centura sau sa traversez orasul? Cum e mai rapid?

#85
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 edgrimex, on Apr 27 2008, 20:03, said:

Ziua 7-9 ore, noaptea poate cu o ora mai putin. Au patrule active si noaptea, mai rare, dar sunt. De anul trecut punctele luate la BG sau GR se transfera in RO, politia poate sa-ti ridice carnetul pentru viteza excesiva. Codul lor rutier nu permite depasirea vitezei legale cu marja de 10 km/h fara sanctiune ca la noi.
nici la noi nu permite codul. orice agent poate sa refuze sa aplice toleranta respectiva in functie de cat de bengos se simte el in ziua aia.

#86
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 galad, on Apr 28 2008, 11:19, said:

OK, dar ce recomanzi, la Sofia sa o iau pe centura sau sa traversez orasul? Cum e mai rapid?

Ia-o pe Centura, clar. Si sper ca nu o sa faci 7-9 ore pe Bulgaia ca doar nu mergi cu melcu'...dar is daca e aglomerat pe centura la aia, tot nu se compara cu porcaria de la Bucuresti.Vezi sa fii atent cand tre s aiesi de pe centura ca e f prost semnalizata...Eu m-am intepat prima data...si am mai mers o intersectie , apoi am intors...
Oricum e bine sa ai la tine detectorul de radar si mai ales niste bancnote de 20 de euro. Bine ar fi sa nu te opreasca...

Edited by sanddy1964, 28 April 2008 - 11:45.


#87
aalina

aalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.10.2007
Pt SPARE-ME
Operatia de hipertrofie cornete

da, as vrea sa te intreb cum mai e ... ca eu de un an abia mai respir si tot aman pt ca am mai facut asta de 2 ori si a fost groaznic. Ai ceva noutati..?

#88
aladinro35

aladinro35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.02.2008

 sanddy1964, on Apr 28 2008, 11:43, said:

Ia-o pe Centura, clar. Si sper ca nu o sa faci 7-9 ore pe Bulgaia ca doar nu mergi cu melcu'...dar is daca e aglomerat pe centura la aia, tot nu se compara cu porcaria de la Bucuresti.Vezi sa fii atent cand tre s aiesi de pe centura ca e f prost semnalizata...Eu m-am intepat prima data...si am mai mers o intersectie , apoi am intors...
Oricum e bine sa ai la tine detectorul de radar si mai ales niste bancnote de 20 de euro. Bine ar fi sa nu te opreasca...
Tu ai folosit detectorul la bulgari?
La vama..chiar m-au avertizat sa-l dau jos...ca...sunt amenzi enorme..
Nu de alta..dar nu stiu ce sa fac la intoarcere..

#89
realvpitesti

realvpitesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2006
sanddy1964 spune-mi te rog cand pleci...in principiu pe la 3-4 dimineata(vrem ca maine, 1 mai, sa fim deja in Grecia) suntem in giurgiu.Suntem 4 intr-un Logan.

#90
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

 pvluci, on Apr 5 2008, 16:27, said:

ba da...
dar cum probabil ai observat e mai scurt...
de data asta am sa merg singur, asta daca nu se anunta cineva
fiind bac am sanse sa mai gasesc acolo pe cineva  :coolspeak:

Treci cu Bacu? Ai grija la taxe, noi am trecut pe la Bechet tot cu bacu ne-a costat cam 170 Ron taxa de bac pt 1 masina si 2 persoane + taxa de port. Era mai scurt pe acolo, dar am platit mai mult decat daca treceam pe la Ruse si am pierdut si timp mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate