Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

LITORAL GRECIA 200x

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Depinde de fiecare. Noi am fost anul trecut, tot doua persoane si n-am cheltuit mai mult de 100 euro pe zi. In unele zile chiar 50. Am avut la noi 2000 euro din care ne-am intors cu peste 1000. Nu bem, nu fumam, dar nu ne-am zgārcit la mancare. Nu am mancat nimic in camera ci doar la terase. O portie de piept de pui la gratar cu cartofi prajiti si orez (asa aduceau farfuria) costa intre 5 si 6.5 euro. Peste tot iti aduceau desert gratuit. In unele zile aveau pepene, in altele inghetata, prajituri. O salata greceasca costa intre 3 si 5 euro (rosii, castraveti, ceapa, branza feta, un ou fiert tare taiat in 4 si ueli de masline). Painea trebuia platita separat peste tot (in jur de 1 euro la o masa). File de peste spada la gratar cu lamaie si nu siu ce sosuri era vreo 30 euro dar ne-a recomandat ospatarul sa nu luam doua portii ci mai bine sa impartim una pentru ca e destul de mare. Bine a facut. N-am fi putut manca mai mult. Nu suntem burtosi nici unul :).  Rondele de calmar pane sau la gradar erau pana in 10 euro portia.
Bauturile sunt mai scumpe. O bere Amstel la terasa era in jur de 4-5 euro. (la supermarket aceeasi bere era sub un euro).
Sucurile naturale la terasa erau cam cat o bere, iar cola, pepsi la 250ml erau in jur de 2-3 euro parca.
Apa plata vreo 2-3 euro 1.5l.
De cateva ori am luat niste sandwich-uri cu piept de pui la gratar chiar de langa locul in care stateam pe plaja. 2-3 euro.
Mai luam racoritoare de prin frigiderele chioscurilor de pe strada cu 2-3 euro. (nu conta ca era doza de 250 sau sticla de 1.5 ca preturile erau foarte apropiate).
Vinuri si alte bauturi nu stiu cat costau ca nu m-au interesat.
Cei carora le place sa bea toata ziua la terasa sau "māncaii" :) vor avea nevoie de mai mult de 100 euro/zi.

Concediu placut!

#38
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008
Merci pentru info, Oil.
Cred ca este cam cel mai util mesaj pe care l-am primit...(no offense for the other people!!!)
Una peste alta ma incadrez bine in buget, referitor la ceea ce ai spus, mai ales ca paine nu am mai "folosit" de vreun an si ceva iar cu bautura...doar ceva bere si rar. Mai mult apa plata, nici macar sucuri ca ne-am ingrozit cat sunt de daunatoare. In privinta mancarii, de cand cu primavara am cam trecut pe salate si peste. Oricum "acolo" sunt convins ca ne vom cam "destrabala" cu fructe de mare si ceva specialitati zonale, cel putin la masa de pranz pentru ca micul dejun si cina sunt asigurate de hotel, in pretul sejurului. L-am luat asa pentru ca anul trecut, la munte, am avut pensiune completa si pranzul ne cam strica planurile de plimbare. Oricum l-am sarit de multe ori pe cel de la hotel. Varianta aleasa acum da mai multa libertate de miscare dar este si o conditie cat de cat "obligatorie" tinand cont ca-l luam cu noi si pe bebe care are 3 ani si-i trebuie un orar fix de masa.
Daca mai ai si alte informatii, impresii, locuri de vizitat, etc. nu ezita sa le postezi. Sunt convins ca exista o groaza de oameni ce asteapta orice informatie, cat de mica ce le poate rezolva problemele.

Edited by MAK, 11 April 2008 - 14:49.


#39
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 Sioux-2, on Apr 7 2008, 12:26, said:

Daca mai ai si alte informatii, impresii, locuri de vizitat, etc. nu ezita sa le postezi. Sunt convins ca exista o groaza de oameni ce asteapta orice informatie, cat de mica ce le poate rezolva problemele.
Nu stiu ce as mai putea adauga. La locuri de vizitat sunt "clasicele" Atena si Meteora. Puteti cauta o asa-zisa "croaziera" de pe Sitonia pe Kassandra si retur. Noi am fost cu 30 euro/pers si a durat de dimineata de la 9 pana dupa-masa pe la 17-18. In program erau opriri in cateva mini porturi, oprire intr-o zona cu apa relativ mica si calda unde puteam inota si puteam sari de pe vas. Ne-a cam stricat vantul programul si nu ne-am ales decat cu plimbarea. Ne-am apropiat de insula Kelifos (denumita si turtle island de la forma de broasca testoasa).
Eu am fost surpins de cat de multa lume vorbea engleza. Ma rog, nu perfect, dar te puteai intelege cu aproape oricine.
In Bulgaria s-ar putea sa dai de vamesi sau politisti nesimtiti si lacomi. Noua ne-au cerut la vama si le-am zis sa ne dea pace ca am mai tot dat si ... pana cand sa tot dam?? "Nu mai avem nimic. Avem doar apa."  "Apa? E buna apa. Da-o aici!" o sticla de 2l de apa. La asta s-au coborat vamesii bulgari!
Uite aici niste poze sa-ti fac pofta :)

Attached Files



#40
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008
In Bulgaria s-ar putea sa dai de vamesi sau politisti nesimtiti si lacomi. Noua ne-au cerut la vama si le-am zis sa ne dea pace ca am mai tot dat si ... pana cand sa tot dam?? "Nu mai avem nimic. Avem doar apa."  "Apa? E buna apa. Da-o aici!" o sticla de 2l de apa. La asta s-au coborat vamesii bulgari!
Uite aici niste poze sa-ti fac pofta :)
[/quote]

Multumesc ptr. poze! Nesimtirea atat a vamesilor cat si a politistilor bulgari este proverbiala... Dar daca vrei sa pleci cu masina ta trebuie sa-ti asumi acest risc. Desi am inteles ca acolo poti inchiria ieftin o masina, totusi nu pot renunta la conditiile oferite de masina mea si mai ales datorita copilului. Pana la urma cred ca doar avionul poate rezolva problema "autoritatilor" bulgare. Oricum voi lua la mine cateva sticle cu apa...sau cu pipi?

#41
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 Sioux-2, on Apr 7 2008, 19:49, said:

Pana la urma cred ca doar avionul poate rezolva problema "autoritatilor" bulgare. Oricum voi lua la mine cateva sticle cu apa...sau cu pipi?

Mai sunt si sārbii care pot rezolva problema bulgarilor. :) Eu la vara vreau sa merg prin serbia+macedonia. Distanta din Alba si pana in Halkidiki e la fel si pe la sārbi ca si pe la bucuresti-giurgiu-sofia. Macar in Serbia merg pe autostrazi, nu pe jegurile de la bulgari.

#42
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008

 OIL1, on Apr 7 2008, 21:01, said:

Mai sunt si sārbii care pot rezolva problema bulgarilor. :) Eu la vara vreau sa merg prin serbia+macedonia. Distanta din Alba si pana in Halkidiki e la fel si pe la sārbi ca si pe la bucuresti-giurgiu-sofia. Macar in Serbia merg pe autostrazi, nu pe jegurile de la bulgari.

Eu plec din tulcea asa ca mi-asi cam dubla distanta pe la sarbi...

#43
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 OIL1, on Apr 7 2008, 10:34, said:

Concediu placut!

Si cum v-ati cazat? S-a cumparat bilet de aici sau pe cont propriu? ms.

Edited by MAK, 11 April 2008 - 14:51.


#44
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Luati-va bilet de aici, sa nu va intepe pe-acolo, plus ca nu prea se gasesc in full sezon locuri prea multe, cam tot ce e bun e rezervat de agentii. Nu e f scump si barem stii o chestie. Dar poti s aiei si fara mic dejun si cina.Iei doar cazare si la pranz mananci unde vrei. La fel si seara
Eu as afac cand merg. Si anul asta fac la fel.

#45
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 jeepers, on Apr 7 2008, 21:13, said:

Si cum v-ati cazat? S-a cumparat bilet de aici sau pe cont propriu? ms.
Am luat bilet din Cluj. Acolo am constatat ca altii care s-au cazat langa noi, platisera de aproape 3 ori mai mult pentru aceleasi conditii. N-au avut nici rezervare. E mai ieftin dar e si oarecum riscant sa iei bilet de aici. Nu stii unde nimeresti. Pe cont propriu poti sa alegi camera. Noi am avut noroc de camera decenta. Altii s-au plāns ca e prea mica, ca nu isi pot gati, ca nu ...nu stiu ce... tot felul de "probleme". Pe noi nu ne-au deranjat toate astea. Atata vreme cat a fost curata camera. Nu ne-am dus sa stam in camera. :)

#46
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008
Aveti dreptate ca e mai bine sa-ti faci rezervare de aici. Din ce am citit pe diversele forumuri despre acest subiect, toata lumea zicea ca deobicei acolo este mai scump decat daca iti faci rezervare la o agentie din tara. Astia pe la noi mai au discounturi, mai dau de la ei o zi in plus, etc. si in afara de asta, chiar daca iei sejurul fara transport de la ei, tot beneficiezi de serviciile ghidului spre exemplu.

#47
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 OIL1, on Apr 7 2008, 22:06, said:

Am luat bilet din Cluj. Acolo am constatat ca altii care s-au cazat langa noi, platisera de aproape 3 ori mai mult pentru aceleasi conditii. N-au avut nici rezervare. E mai ieftin dar e si oarecum riscant sa iei bilet de aici. Nu stii unde nimeresti. Pe cont propriu poti sa alegi camera. Noi am avut noroc de camera decenta. Altii s-au plāns ca e prea mica, ca nu isi pot gati, ca nu ...nu stiu ce... tot felul de "probleme". Pe noi nu ne-au deranjat toate astea. Atata vreme cat a fost curata camera. Nu ne-am dus sa stam in camera. :)
si din cluj de unde, ca eu sunt de acolo. Cu ce v-ati dus?

#48
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 jeepers, on Apr 8 2008, 14:42, said:

si din cluj de unde, ca eu sunt de acolo. Cu ce v-ati dus?
Bluetravel. Au sediul pe Napoca intr-o curte intre Reebok si Napoca15. Ieftin ca braga. A iesit 24 euro/noapte camera dubla la inceputul lui august 2007. Anul asta vrem sa ne interesam tot la ei. Pe site vad ca nu a aparut inca oferta 2008. Daca e tot in dionisiou beach, merg. E foarte linistit. E ca un satuc retras, fara tiganie, fara galagie, fara muzica tare, fara cluburi sau alte distractii. Doar marea si terasele. Daca vrei cluburi si agitatie nu iti recomand Dionisiou beach. Altfel, eu m-am relaxat la maxim. Asa de calm am venit de acolo.

Am mers cu autocarul :puke: . Bluetravel are contract cu Tabita Tour. Prietenei mele i-a fost frica sa mergem cu masina pe la bulgari. Anul asta merg cu masina neaparat. S-a lamurit si ea. :) Face 22-24h din cluj pana acolo si sunt in jur de 1000 km. Si sa mergi cu masina mica regulamentar si tot ajungi in 16 ore. A trebuit sa ma cert cu taranoii de pe autocar care isi scoteau chiftelele sau cine stie ce mancaruri cu ceapa sau usturoi. Nu le ajugeau pauzele la fiecare 4 ore. Mai trebuiau sa manance si in mers sa imputa tot autocarul. Saracii soferi le-au zis asa mai cu juma' de gura. "Ghida" le-a zis si ea... tot cu juma' de gura. Degeaba. Noroc ca sunt mai convingator ;), ca pana nu m-am ridicat eu la ei restul lumii nu prea a avut succes in a-i convinge.
In rest a fost decent autocarul. Mercedes de prin 2004 cu AC. Nu s-a fumat pe autocar. Au pus filme, muzica pt toate gusturile. Manele... am avut noroc ca nu au fost, doar putina populara. Am suportat, ce sa fac? :) A fost ultima data cand merg cu autocarul.

#49
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008
A fost ultima data cand merg cu autocarul.
[/quote]

"Never say never" Niciodata nu se stie. Oricum cu masina personala ai mai multa libertate de miscare si plus de asta opresti cand vrei, unde vrei si nu te deranjeaza partenerii de calatorie. Si sotiei mele ii e cam teama pentru tranzitul Bulgariei dar oricum vom intra la Ruse probabil pe la ora 5 dimineata asa ca vom traversa-o pe lumina. Si cred ca totusi gradul de periculozitate este cam acelasi ca pe la noi. Daca opresti in benzinarii ale unor lanturi celebre cred ca nu e problema. Si banuiesc ca se formeaza grupuri involuntare de masini cu nr. de RO la iesirea spre bulgari. Mai ales daca e in plin sezon.

Oil, spune te rog daca stii ceva de taxele de calatorie da la bulgari si greci. Mai mult ma intereseaza unde se platesc (in vama?) si daca iti dau vreo dovada (vignete). Chiar daca ai fost cu autocarul, cred ca ai remarcat lucrurile astea.

#50
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 Sioux-2, on Apr 8 2008, 17:56, said:

Mai mult ma intereseaza unde se platesc (in vama?) si daca iti dau vreo dovada (vignete). Chiar daca ai fost cu autocarul, cred ca ai remarcat lucrurile astea.
Cu grupurile spontane de masini romanesti ai perfecta dreptate; noi am plecat 3 masini si la un moment dat ne stransesem coloana de vreo 10; si ca sa observi mai usor masinile cu romanin uitate dupa masini straine in general sau Logan , tot ce vezi mai rasarit 90% sunt romani.
Ca taxe se plateste vignieta (nu stiu daca se scrie asa) 5 euro 7 zile si taxa de pod care parca a fost 25 lei la plecare si 6 euro la venire (oricum neaparat sa ceri chitanta ca nesimtitele alea care sunt la ghiseu nu dau si baga banii in buzunar).
Si daca tot ai intrebat de mancarurile grecesti iti pun si eu niste poze (preturile : 6 E salata, 7 E musacaua , 9 E mix gril de oaie/berbecut + pui , 3 E tzatziky) :

Attached Files


Edited by Vlad_int1, 08 April 2008 - 17:42.


#51
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008
Asta in Bulgaria, dar in Grecia se mai plateste ceva? Banuiesc ca taxa de autostrada. Si daca da, cum e: se ia tichet la intrare si se plateste la iesire?

Edited by MAK, 11 April 2008 - 14:52.


#52
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Sunt niste puncte de plata pe autostrada costa 1.5 euro, dai banu iti dau tichet iti vezi de drum.

Edited by MAK, 11 April 2008 - 14:52.


#53
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 OIL1, on Apr 8 2008, 16:11, said:

Bluetravel. Au sediul pe Napoca intr-o curte intre Reebok si Napoca15. Ieftin ca braga.
da. si eu cu masina as vrea sa ma duc pt prima oara. o sa trec pe la blue sa vad care este teaba.

Edited by MAK, 11 April 2008 - 14:52.


#54
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
stiti o harta pt gps buna in atena?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate