Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

casatorie in SUA divort in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
micutu79

micutu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008
M-am casatorit in SUA (2004nu pt acte ) dar se pare ca nu merge -sotia divorteaza Nu am registrat casatoria in RO .Am un apartament in RO (cumparat)targul a fost facut in 2003 dar actele pe apt le-am finalizat doar in 2006(apt a fost in familie si num-am grabit cu actele)Intrebarea mea este ce pretentii poate avea sotia mea asupra apt. din RO ?

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
1. V-ati casatorit cu acte? Unde, la Primarie, la un oficiu de stare civila? La consulatul roman?
2. Presupunand ca ati incheiat o casatorie valabila in Romania, sotia are, in principiu, dreptul la 50% din bunurile imobile dobandite in Romania in timpul casatoriei.

Cum ati obtinut apartamentul? Printr-un contract de vanzare-cumparare? Sau constituie mostenire/donatie?
Daca apartamentul a fost cumparat, care a fost contributia fiecarui sot la achizitionarea casei din Romania?

#3
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Adaug la lista de intrebari: Aveti cumva stabilit domiciliul comun in America? (asa cum apare el pe buletin, pasaport etc) Deplasarea in America e doar temporara sau v-ati stabilit acolo? Sunteti cetateni romani amandoi?

Toate aceste detalii sunt importante pentru a stabili care lege e aplicabila casatoriei si, implicit, regimului bunurilor comune.

De asemenea, pentru a stabili care este momentul exact al dobandirii proprietatii asupra apartamentului, e necesar sa ne scrii o scurta (dar detaliata) descriere a modului in care l-ati obtinut.

#4
micutu79

micutu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008
m-am casatorit in Las Vegas(2004) cu un cetatean american iar apartamentul a fost achizitionat prin vanzare cumparare pt ca a fost cea mai buna metoda dar de fapt a fost mostenire de la parinti  si am platiti o cota de la sora mea De cand m-am casatorit in SUA  am platit doar $2800 la sora mea -suma care nu apare  ca plata pt apt. (datorie restanta,prima paret am platit-o inainte de avenii in State,dar pt ca sunt in relatii fffffoarte bune cu familia in Rom nu m-am grabit sa trec apt pe numele meu pana  in 2007 ).Eu in Romania la primarie apar necasatorit pt ca nu mi-am inregistrat casatoria ,iar in pasaport am adresa de Romania.
  Va multumesc anticipat pt interesul de ma ajuta.

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dupa cum am dedus din prima postare, sotul, cetatean roman, sotia, cetatenie americana. Deci, un element de extraneitate.
Ma intereseaza daca casatoria voastra intruneste conditiile de fond si de forma prevazute de catre Codul Famieliei pentru valabilitatea casatoriei in Romania. Daca da, trecem la problema partajului bunurilor comune.
Legea romaneasca este cea care guverneaza regimul juridic al imobilelor proprietate comuna aflate teritoriul Romaniei.

In legatura cu imobilul, tot n-am inteles cum a fost dobandit: prin mostenire, sau vanzare? Cu cine ati incheiat contractul de vanzare-cumparare? Cand?

#6
micutu79

micutu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008

View Postclara_spiele, on Mar 5 2008, 19:57, said:

Dupa cum am dedus din prima postare, sotul, cetatean roman, sotia, cetatenie americana. Deci, un element de extraneitate.
Ma intereseaza daca casatoria voastra intruneste conditiile de fond si de forma prevazute de catre Codul Famieliei pentru valabilitatea casatoriei in Romania. Daca da, trecem la problema partajului bunurilor comune.
Legea romaneasca este cea care guverneaza regimul juridic al imobilelor proprietate comuna aflate teritoriul Romaniei.

In legatura cu imobilul, tot n-am inteles cum a fost dobandit: prin mostenire, sau vanzare? Cu cine ati incheiat contractul de vanzare-cumparare? Cand?
Nu am facut nimic,nici un act  in  Romania legat de castoria mea in SUA ,cat despre apt. lucrurile stau asa:parintii mei au inpartit apt intrei  ,o parte mie una la sora mea si una lor iar eu i-am despagubit pe sora mea si parinti si l-am trecut pe numele meu prin contract de vin\zare /cuparare (asa am fost sfatuit ca ii mai bine )

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Este bine in ceea ce priveste relatia cu parintii si sora, nu si cu sotul, care are drepturi asupra apartamentului dobandit partial prin contract de vanzare-cumparare in timpul casatoriei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate