Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

problema

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cainesff

cainesff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2007
Doresc sa achizitionez o locuinta prin vanzare-cumparare de la bunica mea.Intrebarea este daca unul din cei doi copii poate ataca in instanta dupa moartea bunicii actul de vanzare-cumparare?

#2
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Ai cui copii? Ai tai? Sau ai bunicii tale (adica unchii sau matusile tale)?

Edited by bebelino, 26 February 2008 - 02:00.


#3
krm25

krm25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.12.2007
Actul de vanzare-cumparare nu se poate ataca in instanta decat daca se demonstreaza ca bunica nu a fost in deplinatatea facultatilor mintale cand a semnat.
Deci pentru mai multa siguranta mergi la un medic ia acest aviz (ca e sanatoasa tun) si fa actele.

Edited by krm25, 26 February 2008 - 02:06.


#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
In anumite conditii, pot demonstra in instanta ca este vorba despre o donatie deghizata.
Este vorba despre un apartament? Bunica va locui in el in continuare?

#5
cainesff

cainesff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2007

View Postclara_spiele, on Feb 26 2008, 18:30, said:

In anumite conditii, pot demonstra in instanta ca este vorba despre o donatie deghizata.
Este vorba despre un apartament? Bunica va locui in el in continuare?
este vorba de o casa pe numele bunicii.ea are doi copii,unul dintre ei e mama iar celalalt unchiul meu.sunt de acord cu actul de vanzare-cumparare amandoi dar ma tem ca dupa moartea bunicii sa nu conteste actul.Bunica nu locuieste in aceasta casa.

#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Da, complicat, depinzi de bunavointa rudelor.

#7
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Situatia are sanse de a genera probleme in viitor... Dar totusi, cred ca exista metode de a securiza o asemenea tranzactie. Am sa incerc sa le scriu in ordinea importantei:

1. Incheie contractul pe valoarea reala a imobilului, chiar daca ar putea exista tentatia de a declara o suma mai mica din motive de fiscalitate.
2. La incheierea actului notarial, cheama-i ca martori pe mama si unchiul tau (desi e foarte rar intalnita situatia in care martorii participa la incheierea unui act notarial, beneficiile sunt enorme)
3. Plateste pretul vanzarii in fata notarului sau, o varianta mai sigura, vireaza-i intr-un cont bancar deschis pe numele bunicii tale.
4. Inainte de a incheia orice contract, mergi cu bunica ta la un medic si obtine un certificat din care sa reiasa ca are discernamant si ca e in deplinatatea facultatilor mentale.
5. Inaintea semnarii actului autentic, incheiati un antecontract pe care il notezi in cartea funciara a imobilului

Succesiunea cronologica ar fi: 5, 4, (1, 2, 3).

Din pacate nu am prea mult timp la dispozitie asa ca momentan nu am sa explic decat foarte succint care sunt motivele pentru care am recomandat aceste precautii... Daca ai vreo nelamurire sau obiectie, am sa revin cu explicatii mai detaliate.

1 --> Contractele incheiate in scopul fraudarii legii sunt lovite de nulitate absoluta
2 --> Persoanele care ar putea justifica un interes in atacarea contractului sunt, de obicei, succesorii legali. Daca ei atesta validitatea actului, sansele de reusita a unei actiuni in anularea contractului venita din partea lor e, practic, nula.
3 --> Multe dintre contractele de acest tip sunt, de fapt, donatii deghizate, anulabile prin excelenta sau cel putin supuse reductiunii in eventualitatea unei succesiuni. Scopul e sa nu poata fi tagaduit caracterul oneros al contractului
1+2+3 --> Te protejezi impotriva unor posibile actiuni in constatare a simulatiei
4 --> Lipsa discernamantului (si, deci, lipsa consimtamantului) e un motiv de nulitate absoluta a contractului
5 --> Accentueaza caracterul nesecret al contractului si reprezinta o dovada foarte puternica a bunei credinte la incheierea vanzarii, prin publicitatea realizata de notarea in cartea funciara a antecontractului (promisiune sinalagmatica de v-c)

#8
cainesff

cainesff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2007

View Postbortosc, on Feb 28 2008, 19:57, said:

Situatia are sanse de a genera probleme in viitor... Dar totusi, cred ca exista metode de a securiza o asemenea tranzactie. Am sa incerc sa le scriu in ordinea importantei:

1. Incheie contractul pe valoarea reala a imobilului, chiar daca ar putea exista tentatia de a declara o suma mai mica din motive de fiscalitate.
2. La incheierea actului notarial, cheama-i ca martori pe mama si unchiul tau (desi e foarte rar intalnita situatia in care martorii participa la incheierea unui act notarial, beneficiile sunt enorme)
3. Plateste pretul vanzarii in fata notarului sau, o varianta mai sigura, vireaza-i intr-un cont bancar deschis pe numele bunicii tale.
4. Inainte de a incheia orice contract, mergi cu bunica ta la un medic si obtine un certificat din care sa reiasa ca are discernamant si ca e in deplinatatea facultatilor mentale.
5. Inaintea semnarii actului autentic, incheiati un antecontract pe care il notezi in cartea funciara a imobilului

Succesiunea cronologica ar fi: 5, 4, (1, 2, 3).

Din pacate nu am prea mult timp la dispozitie asa ca momentan nu am sa explic decat foarte succint care sunt motivele pentru care am recomandat aceste precautii... Daca ai vreo nelamurire sau obiectie, am sa revin cu explicatii mai detaliate.

1 --> Contractele incheiate in scopul fraudarii legii sunt lovite de nulitate absoluta
2 --> Persoanele care ar putea justifica un interes in atacarea contractului sunt, de obicei, succesorii legali. Daca ei atesta validitatea actului, sansele de reusita a unei actiuni in anularea contractului venita din partea lor e, practic, nula.
3 --> Multe dintre contractele de acest tip sunt, de fapt, donatii deghizate, anulabile prin excelenta sau cel putin supuse reductiunii in eventualitatea unei succesiuni. Scopul e sa nu poata fi tagaduit caracterul oneros al contractului
1+2+3 --> Te protejezi impotriva unor posibile actiuni in constatare a simulatiei
4 --> Lipsa discernamantului (si, deci, lipsa consimtamantului) e un motiv de nulitate absoluta a contractului
5 --> Accentueaza caracterul nesecret al contractului si reprezinta o dovada foarte puternica a bunei credinte la incheierea vanzarii, prin publicitatea realizata de notarea in cartea funciara a antecontractului (promisiune sinalagmatica de v-c)
Multumesc din suflet pentru explicatii, mi-ai fost de real ajutor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate