Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#2881
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Legat de "gazeificare".
Am scos si eu tot din godinul meu dotat cu oala sub presiune pentru a face un test "original vs modificari".

Am incarcat centrala la "full" (evident am lasat spatiu de ardere), am aprins focul de sus si las-o sa mearga.
Rezultatul?
Am asteptat o ora sa ajunga apa de la 40 la 60*C si la 5 focuri mi-a "mancat" lemne cat pentru o saptamana.

Azi m-am trezit de dimineata, am curatat-o frumos, am montat tot la loc si am aprins focul. Vreo 10 minute a scos fum pe cos de ziceai ca e tractor. Banui eu ca s-a curtatat o parte din funinginea depusa la aceste 5 focuri (si centrala era ... ziceai ca e soba de teracota de pe vremea lui tataie la ce depuneri avea).
Acum focul arde frumos in centrala si pe cos ies doar vapori. Cum mi-am dat seama? Pai vreo 10 cm deasupra cosului nu se vede nimic, apoi incepe "fumul" sa apara (deci incep vaporii sa condenseze).

A, si de la 20*C la 60 in doar 15 minute Posted Image

#2882
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Degeaba, daca nu ne arati Posted Image

La al meu Viadrus nu stiu daca trece 2 ore intre incarcari Posted Image

#2883
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Mai in urma pe acest topic este poza si cu "divaisu' " dar si filmare cu arderea :)

#2884
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 02.02.2007
@taz21: este ceva in neregula, eu am mers cu un cazan artizanal si bagam la 4 ore.. sau cazanul tau e prea mic, sau ceva e gresit in ecuatie..
aerul secundar la chelu este intradevar o mare chestie, dar sa nu uitam si ca la el cazanul e de 3 ori cat ar avea nevoie..

#2885
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Cazanul e cu 7 elementi- 35kw iar necesarul termic ar fi pe la 18kw cu tot cu boiler ACM.
Lemne fag luate in aug-sept.

#2886
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postrichi_e, on 20 decembrie 2013 - 09:54, said:

aerul secundar la chelu este intradevar o mare chestie
Dar si arderea superioara Posted Image
Aprindeti un bat de chibrit si tineti cu flacara in jos. Cat timp arde?
Aprindeti un bat de chibrit si tineti cu flacara in sus. Cat timp arde? Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nJenxq3OTEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2887
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 02.02.2007

View Posttaz21, on 20 decembrie 2013 - 10:02, said:

Lemne fag luate in aug-sept.
asta spune tot..lemnele sunt verzi!  incearca sa combini 75% lemne cu 25% brichete!
Nu o lua personal, dar e tipic romanesc: oamenii dau o caciula de bani pe cazane si baga in ele lemne verzi. stiu destule cazuri de oameni care au renuntat/vandut cazanele dupa prima iarna! un prieten a cumparat un astfel de cazan, dupa o iarna de utilizare Posted Image iar la el merge de vreo 5 ani, inclusiv cu gazeificare doar din tirajPosted Image
@chelu: stiu ce imbunatatiri ai, la ele ma refeream (arederea superioara cu aer secundar incalzit)

#2888
vcristi

vcristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 10.01.2010

View Postcheluakame, on 20 decembrie 2013 - 10:19, said:

Dar si arderea superioara Posted Image
Aprindeti un bat de chibrit si tineti cu flacara in jos. Cat timp arde?
Aprindeti un bat de chibrit si tineti cu flacara in sus. Cat timp arde? Posted Image
Foarte adevarat! Pana anul acesta aprindeam si eu focul jos, iar de anul acesta  l-am aprins sus, este o diferenta destul de mare, nu mai sunt depuneri in centrala si pe cos, iar focul tine pana la 8-9 ore.

Edited by vcristi, 20 December 2013 - 11:50.


#2889
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Asta cu aprinsul de sus e valabil la prima incarcatura. Dupa aia cum faceti?
8-9 ore cu ce cazan?

#2890
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Posttaz21, on 20 decembrie 2013 - 13:43, said:

Asta cu aprinsul de sus e valabil la prima incarcatura. Dupa aia cum faceti?
8-9 ore cu ce cazan?

La mine, inertia termica a casei mai mentine temperatura constanta inca o ora dupa ce pompa se opreste. Astfel are timp sa termine si jarul din centrala pentru a putea incepe un foc nou.
Daca totusi nu se intampla , trag jarul intr-un faras de fier, si il bag in locul tavei de cenusa (pentru a nu iesi fum in camera). Asez lemnele, pun cateva lemne/rumegus udate cu niste combustibil (ceva intre motorina si ulei) si apoi pun jarul peste si se aprinde.

Toata "distractia" dureaza cam 15 minute. Fie ca aprind focul pentru prima data sau il reaprind. Apoi merg unde am treaba si cand imi mai aduc aminte, mai trec sa vad cum se prezinta.

#2891
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
La mine nu cred ca ar merge. Eu trebuie sa bag non-stop ca sa incalzesc casa, apoi puffer-ul.

#2892
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postcheluakame, on 20 decembrie 2013 - 14:31, said:

La mine, inertia termica a casei mai mentine temperatura constanta inca o ora dupa ce pompa se opreste. Astfel are timp sa termine si jarul din centrala pentru a putea incepe un foc nou.
Daca totusi nu se intampla , trag jarul intr-un faras de fier, si il bag in locul tavei de cenusa (pentru a nu iesi fum in camera). Asez lemnele, pun cateva lemne/rumegus udate cu niste combustibil (ceva intre motorina si ulei) si apoi pun jarul peste si se aprinde.

Toata "distractia" dureaza cam 15 minute. Fie ca aprind focul pentru prima data sau il reaprind. Apoi merg unde am treaba si cand imi mai aduc aminte, mai trec sa vad cum se prezinta.
La fel procedez si eu, numai ca am 2 forase pentru jar. Cazan atmosferic modificat , gen  bubafojnia, candle.

#2893
vcristi

vcristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 10.01.2010

View Posttaz21, on 20 decembrie 2013 - 13:43, said:

Asta cu aprinsul de sus e valabil la prima incarcatura. Dupa aia cum faceti?
8-9 ore cu ce cazan?
Am cel mai mic viadrus, cred ca are 18-20 kw nu mai am documentatia lui, aprind focul pe la 5 seara cu lemne (de doi ani) cat mai groase jos iar mai sus ceva mai subtiri (asta daca sunt la indemana) intra cam 3-4 pe rand (lungime doar 25-30 cm imi da voie) cam 3-4 randuri sa ramana ceva loc si pentru vreascurile de aprins focul. Incarcatura asta ma duce pana pe la 9-10 seara cand la fel adun jarul ramas in cutia de cenusa, pun o galeata (de lavabil 15kg.) de carbuni adusi anul acesta un strat mic de carbuni de acum trei ani sau o galeata (de 10 l.) de resturi de carbuni un rand de lemne peste ele jarul din cutie si incarcatura asta duce pana dimineata la 6-7. Incalzesc cam 80mp. destul de bine izolati  cu 5 calorifere si boiler legat ca un calorifer.

Edited by vcristi, 21 December 2013 - 18:46.


#2894
danyhhh

danyhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 08.11.2009
[ https://i.imgur.com/I70duXr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/ZhziysB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Salutare ! Am  o centrala Bosch de 32 kw ce incalzeste o suprafata de 140 mp utili la o inaltime de 2.6m. Problema e ca nu incalzeste suficient, cu toate ca lemnele sunt uscate ( 1 an) iar centrala e pe 90 de grade (maxim) caloriferele tot nu sunt fierbinti. Sunt calde iar spre baza-jos chiar dezmortie. Centrala si instalatia au costat 13000 de lei, sunt cumparate de noi, nu sunt forajte sau sa aibe probleme, iar cu toate astea ma astept sa incalzeasca mai bine. Ceva sfaturi? Instalatorul care a realizat instalatia numai nu ajunge asa ca am decis sa va cer un sfat. Multumesc si Sarbatori Fericite !

[ https://i.imgur.com/RpKatRS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danyhhh, 21 December 2013 - 19:24.


#2895
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Centrala are vana cu 3 cai pe retur ?
Toate radiatoarele sunt asa? Inclusiv cele din apropierea centralei?

#2896
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdanyhhh, on 21 decembrie 2013 - 19:22, said:

Am  o centrala Bosch de 32 kw ...

Ce rau ai inserat pozele.

------
In poze eu vad o singura pompa si o vana de amestec manuala. Mai vad si un termometru pus aiurea dupa vana de amestec. (este aiurea pentru ca niciodata nu o sa indice temperatura corect).
Mai fa citeva poze sa se vada si restul pompelor. Eventual un desen sau o schita nu ar strica pentru ca-i mare inghesuiala acolo si nu se va distinge totul dn poze.

#2897
danyhhh

danyhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 08.11.2009
[ https://i.imgur.com/WA4ICVm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stiu ca, calitatea pozelor lasa de dorit. Am sa mai fac cateva, mai bune sper. Scuze pentru modul in care sunt inserate dar nu prea ma pricep.

[ https://i.imgur.com/RhTZts9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/XWsJzgF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/sru8x80.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florin71_skoda, 22 December 2013 - 15:10.


#2898
ardelean73

ardelean73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2013
cu ce vopsea ai vopsit tevile,ceva rezistenta la temperaturi mari sau vopsea normala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate