Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfat - alegere sectiune conductor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AutoHit

AutoHit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.12.2007
Am un consumator (rezistiv) de 0.56A / 12 V (adica 6.72W) ;
Am o sursa de cc de 12V / 1.25A (e vorba de un traf cu punte Wheastone etc. de 230Vca / 0.07A);
De la consumator (12V / 0.56A) si pana la sursa (12V / 1.25A), am o distanta de 30 de metri (m);

Ce sectiune trebuie sa aiba cablul (cele 2 conductoare separat fiecare) care duce de la sursa la consumator, astfel incat la consumator sa am 12V si caderea de tensiune sa fie minima ?

OBS. - Nu pot sa mut sursa langa consumator, din motive de siguranta !

Ce mi-ati recomanda (conductor solid sau litat, ce sectiune)?


Eu m-am gandit la un cablu de 2x0.75 mm2 conductor litat, caci se modeleaza mai bine pe unde trebuie sa il trec eu (pe sub acoperis-casa, prin podul casei, apoi prin vie s.a.m.d.).

Orice sugestie, sfat, recomandare, critica, mustrare, informatie, intrebare chiar; sunt binevenite (in numele stiinței)


Edited by DrFan, 23 February 2008 - 20:55.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Oh nuu...
Crezi ca daca folosesti culori diferite pentru fiecare propozitie devine mai interesant?
Punte ''Wheastone''?! Ai cautat in dictionar ce inseamna acest lucru?

Teoretic daca o sursa are 12V si la consumator trebuie sa ajunga tot 12V atunci rezistenta trebuie sa fie zero.
Cum materialele folosite in practica au rezistivitate si nu sunt superconductoare, sectiunea tinde la infinit.

Acum sa revenim pe pamant si sa rezolvam empiric situatia. Daca tensiunea trebuie pastrata cat mai aproape de 12V atunci se alege sectiunea cea mai mare  disponibila si care sa poata fi practic instalata. Rezolvarea se face in functie de cat de critica este tensiunea care trebuie sa ajunga la consumator.
Cei 0.75 mm2 vor avea aproximativ 1.36 ohmi pentru 30m+30 m=60m.
Caderea de tensiune va fi 0.75V.
Daca se alege un cablu cu sectiunea de 2.5mm2 rezistenta pe 60m(dus intors) este de 0.4 ohmi
La un curent de 0.56A, caderea de tensiune va fi de 0.224V...

Si pur teoretic uite modalitatea de calcul a rezistentei unui conductor de cupru

la 25°C rezistivitatea pentru Cupru este de 17 nano-ohmi.metru  sau  1.7 micro-ohm.cm
Rezistenta unui conductor este R=p*L/A
unde
p=1.7 uohm.cm
L=lungimea
A=sectiunea

la sectiunea de 0.75mm2 si distanta de 60m=60.000mm
R=17e-6* 60.000/0.75=1.36 ohmi

Edited by mister_rf, 23 February 2008 - 02:44.


#3
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 10.02.2007

View PostAutoHit, on Feb 23 2008, 02:00, said:

...Ce mi-ati recomanda (conductor solid sau litat...
N-are importanta, sectiunea conteaza.

View PostAutoHit, on Feb 23 2008, 02:00, said:

...Orice sugestie, sfat, recomandare, critica, mustrare, informatie, intrebare chiar; sunt binevenite (in numele stiinței...
In numele stiintei, puntea aia de pe traf, pe care ai botezat-o Wheastone, nu se cheama asa, ci Graetz, e o punte redresoare cu 4 diode. Puntea Wheastone e altceva, e facuta cu rezistente si se foloseste in circuite de masura.

#4
[RO]-MARIUS

[RO]-MARIUS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.02.2007
Mareste tensiunea la sursa treptat pana va compensa caderea de tensiune din cablu !
Sau faci tensiunea mai mare si pui la capat un stabilizator pentru 12V  B)
Si pui orice cablu cu sectiune ai  :D

#5
AutoHit

AutoHit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.12.2007

1 - Am folosit culori deoarece atunci când nu te pricepi într-un domeniu trebuie să impresionezi cu ceva din alt domeniu, cum eu nu ma pricep în domeniul tehnic, m-am folosit un pic de domeniul opticii- cromatiicii, terapie prin culoare ..... tot domeniu tehnic este la urma urmei.... :o . Aici nu știu ce am vrut să spun :worthy: )
2 - Observația referitoare la \\\"Wheastone\\\" este coerctă. NO OFFENCE!Trebuie să recunosc ca la baze [bazele electrotehnii] am avut restanță, deși cred că asta e fizică de clasele 5-8 .......... :D , când avansezi prea tare într-un domeniu, se întâmplă să uiți o parte din lucrurile elementare :lol: )
3 Merci de răspunsuri (în special de OBS.). Dacă mă întreba cineva care e formula rezistenței electrice în raport cu rezistivitatea materialului electric conductor, îi răspundeam fără să stau pe gânduri, dar să fac legătura între această formulă și problema ridicată de mine, NU ! (Tre să mai bag niște Lecitină și de aia FORTE cred .... :OK: ....) ;
4 - Nu mă așteptam la un răspuns așa de rapid, unde mai pui că unul din răspunsuri vine de la un moderator ...... Din punctul meu de vedere am primit răspunsul așteptat la problema menționată mai în susul paginii (ambele 3 răspunsuri mi-au plăcut și m-au ajutat să rezolv problema).



Edited by mister_rf
Regulament forum
http://forum.softped...showtopic=34630

Quote

h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri, scrierea exclusiv cu majuscule sau folosirea excesiva a culorilor

Edited by mister_rf, 23 February 2008 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate