Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

roandre

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2136 răspunsuri în acest subiect

#55
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postroandre, on Mar 5 2008, 23:00, said:

Gataaaa, in sfarsit astazi am depus dosarul pt autorizatia de construire!!!
Modificari ceva?

#56
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
In PAC a facut modificari la terasa de la mansarda (a micsorat terasa cu 30 cm in fiecare parte si a facut scurgere pe coloana care trece prin cele 2 bai de sub terasa). A inchis podul din fata casei, portiunea care nu ma ajuta cu nimic la marirea mansardei.
A ridicat acoperisul din spate a.i in balconul de pe spate sa ajunga la o cota de 2,10 m (nu la 1,8 m cum era inainte).
Asta a modificat din PAc.
I-am cerut sa modifice si grinda care se vede in dormitor si o s-o modifice in detaliile de executie.

Astazi au venit cei de la Electrica si au luat contoarul din casa. Astept si debransarea acum.

#57
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
De luni incep demolarea. Mi s-a cerut avans 50% (20 mil din 42 mil toata lucrarea) din prima zi.
Voi cum ati procedat cu plata? Cum e cel mai bine sa platesti, mai ales cand demolezi/construiesti in regie proprie?

#58
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.093
  • Înscris: 22.06.2004
eu am platit la sfarsit de etapa

#59
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 28.08.2005
N-am demolat nimic asa ca nu pot da indicatii in acest sens.
In schimb vad ca pe aici pe forum se practica indeea contractarii globale a lucrarii cu plata pe etape.
Eu am contractat lucrarea pe unitati de masura: mc, mp, kg, Nu am achitat nimic in avans iar platile intermediare le-am facut la turnarea betonului, cand se socoteau operatiunile executate de la plata anterioara. Practic stiam si eu si constructorul ce avem de dat/luat, fara alte discutii suplimentare. calculul se facea conform planului DDE si aprovizionarilor cu materiale.

#60
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Va multumesc pt raspunsuri!

Maine voi merge sa vorbesc cu "seful" (care e o persoana cunoscuta/recomandata) si de data asta voi da banii in avans.
Cu acesti muncitori merg doar pe partea de demolare.
Pt constructie inca n-am stabilit nimic cu nimeni pt ca inca astept proiectul de rezistenta de la arhitecta, DDE.
La constructie sigur nu voi mai plati in avans si o sa va urmez sfaturile.

#61
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Acel "maine merg sa vorbesc cu muncitorii..." s-a amanat pana astazi pe motiv de probleme de sanatate (am stat in spital 12 zile).
Am pierdut toata partea cu demolarea asa ca am luat totul ca atare (cat si ce mi s-a cerut am dat).
In momentul de fata am terminat demolatul (cost 92 mil pana in clipa de fata). A mai ramas doar zidul de pe calcan care foloseste momentan ca gard spre vecini.

Acum incep alte dileme, alte nelamuriri.
1. Mi s-a sugerat sa nu mai nivelez terenul pe amprenta fostei case a.i. sa sapam santurile pt fundatie la cotele prevazute in proiect si ca umplutura intre santuri sa ramana ceea ce se vede si in poze din vechea casa. Ce parere aveti? Cum e mai bine sa procedam?
2. Am atasat planul de fundatie. Voi avea nevoie de 17 tone de fier. Mi s-a spus ca este mult prea mult pt o casa P+E+M (283 mp). Asa este, e prea mult?
3. In planul de fundatii sunt trecute numai PC-uri. Constructorul spune ca ar fi mai bune OB-urile (ar fi mai usor de prelucrat, sunt mai putin casante).

Multumesc de acum pt orice raspuns!

Fișiere atașate



#62
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.315
  • Înscris: 27.01.2008
17 tone e ok. constructorul e cam tepar daca te ia cu Ob ca e mai bun decat pc-ul... da, e mai moale dar de de 2 ori mai slab la rezistenta la diametru similar. (ob 37 pc52...) nU te apuca sa reduci fierul de capul tau, daca crezi ca e mult desii mie mi se pare ca e destul de bine, vorbeste cu proiectantul si mai intreaba-l de asta, dar pentru o tona in minus sa stai cu teama ca daca iese betonul cu segragari deja esti la limita cu coeficientii de rezerva....


de la 42 la 92 e o problema de ordin de marime care m-ar pune pe ganduri...

Editat de septimiu80, 22 martie 2008 - 15:47.


#63
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Welcome back!
Sanatatea e primordiala asa ca restul e mai putin important.

1.Propunerea constructorului cu umplutura nu mi se pare deplasata.
2.Referitor la cantitatea de fier nu-ti pot spune decat ca daca in proiect scrie 17 to, in practica vei aproviziona vreo 19 to.

#64
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Deci faza cu umplutura e de bun simt si avea dreptate constructorul.
Cu fierul vom face asa cum e  in proiect. Mi s-a parut curioas cand mi s-a spus ca 10 tone de fier ar fi fost suficiente.
Am mai citit pe aici pe forum si am gasit si un calcul estimativ:  kg fier la m3 de beton.
Ramane acum sa-mi spuna cati m3 de beton am in proiect si vom face de curiozitate un calcul.
Dc proiectantul a scris PC in proiect asa va ramane. Vad ca si voi ma sfatuiti la fel.

Cu pretul la demolat sta in felul urmator toata treaba.
Mi s-au cerut 42 mil manopera + transportul molozului. Diferenta vine de la transportul molozului si de la organizarea de santier.

#65
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Acum sunt la faza de cerut preturi pt manopera la rosu. Am hotarat ca voi plati pe etape de executie.
Prima etapa ar fi fundatia si placa de la parter. Aici intra sapatura, fasonarea si montarea fierului, cofratul si turnarea placii. Care ar fi pretul rezonabil pt aceasta etapa?
Urmatoarea etapa ar fi zidaria si placa de la etaj si a 3-a etapa centura si acoperisul.

#66
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Se apropie ziua de maine cand vor incepe alergaturile.
Trebuie sa ma duc la primarie sa fac receptia lucrarii de demolare iar apoi la Electrica.
Trebuiau sa vina in 10 zile de cand am facut cererea (facuta in data de 6 martie) ca sa faca masuratori si sa-mi spuna pretul pt bransarea provizorie si pana acum n-a venit nimeni. Maine ma iau de gat cu ei.
N-au venit nici macar sa-mi faca debransarea de la stalp dupa ce mi-au ridicat contoarul din casa pt a putea demola.

Alta problema ivita acum este canalizarea. Vechii proprietari aveau facuta o improvizatie pt evacuarea apei menajere. Pur si simplu au facut o teava prin care se scurgea totul in rigola de la poarta. Acum cand am demolat am vazut toate astea.
Deci alta durere de cap cu canalizarea. Stanga-dreapta, vecinii tot la fel au.
Banuiesc ca pt asta ar trebui sa merg la Apa-Nova sa rezolv problema...alt timp, alti bani, alta bataie de cap caci trebuie sparta strada ca sa ajung pana la teava de canalizare (pt blocul din fata curtii).
Am inteles ca pt canalizare costurile ar fi undeva peste 60 mil. Stie cineva cum trebuie procedat? Orice sfat e binevenit.

#67
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.093
  • Înscris: 22.06.2004
constructorul care mi-a facut casa mie practica 65 de euro/mp negociabil. tocmai ce am vb cu el ieri. nu cere preturi defalcate ca risti sa iei teapa. cere pret pe m2 la rosu si daca te apuci cu un constructor apoi este musai sa termini cu el. nici nu vrei sa aflii pretul pe care il percep constructorii ca sa continue o casa inceputa de altul

#68
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Saru'mana Coane...nici prin cap nu-mi trece sa schimb constructorul dupa fiecare etapa in parte.
Pt ca la demolare n-am avut control asupra pretului si asupra a ceea ce s-a intamplat am zis ca la constructie voi avea mai multa grija. Citind prin celelalte jurnale, intreband si aici am vazut ca e bine ca plata sa fie facuta esalonat la terminarea fiecarei etape in parte. Acum eu inteleg ca pretul e undeva intre 55-65 e/mp dar cat din suma asta ar trebui sa dau eu pt prima etapa (fundatia si placa de la parter)? La un pret de 65 e/mp ar insemna ca pt toata casa am o manopera de 19000 euro. Din toata suma asta cat sa le dau pt fundatie?

Citeam pe undeva un sfat cum ca ar fi mai bine sa cumparam fierul direct fasonat. Spunea ca de ex la 10 tone de fier cumparat direct fasonat ar fi un cost suplimentar (fata de pretul fierului) de vreo 20 mil. Ca sa iei un fierar si sa ti-l faca la locul cu pricina cam cat timp ar dura operatiunea asta si cam care ar fi costul sa zicem tot pt o cantitate de 10 tone de fier?
Voi cum ati procedat?

Editat de roandre, 23 martie 2008 - 21:55.


#69
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.093
  • Înscris: 22.06.2004
desi sunt obosit rupt, hai sa raspund:
- esaloneaza impreuna cu constructorul pe etape. da-i cat cere numai sa casti bine ochii ca la ultima etapa sa nu ai sa i dai numai 300 de euro. atunci ar trebui sa fie grosul. adica trebuie sa il cointeresezi sa termine si sa nu fuga pe final. vezi cazul reli
- nu lua nici un fier fasonat. niciodata socoteala de acasa nu se potriceste cu cea din targ. daca aia or sa faca casa la centimetru inseamna ca sunt chirurgi si nu fierari. deci degeaba il iei taiat ca in proiect daca aia cer fier cu 10 cm mai lung. cu ce mama dreaq constructor faci daca ala nu are un mester fierar? nu vrea sa ii indoi tu etrierii pe balcon la tine acasa? fierarul a lucrat mereu cand a fost de debitat si de indoit. cand nu avea asa ceva de facut punea fierul in opera cu alti baieti dar el coordona lucrarea. acum nea nelu(un batran supersimpatic, de treaba, respectuos si care muncea mai mult decat aia tinerii) a ajuns sef de santier. cinste lui. daca l-as avea pe nea nelu si 6 zilieri as face o casa pe luna si care sa iasa la cm
- 19000 de euro? dar ce casa ai bre ca nu am mai stat sa citesc din urma? pai prefectura lui marius de 300 si ceva de mp a costat 18000 manopera

#70
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postroandre, on Mar 23 2008, 21:53, said:

.......Voi cum ati procedat?

Eu am negociat preturi unitare (mc. mp. kg.) iar plata o faceam dupa turnarea betonului pentru operatiunile executate de la turnarea anterioara.
Nu au existat niciodata discutii, fiecare din parti (constructor/beneficiar) stiind ce are de primit/dat.
Nu au existat plati in avans si nici "imprumuturi".

#71
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
Coane, pai d'asta intrebai cum ar fi mai bine sa esalonez suma pe etape de constructie ca sa nu am surprize neplacute.

Am mai citit inca o data ce am scris ca din raspunsul tau am avut impresia ca nu m-am exprimat eu corect. Despre fasonarea fierului DOAR AM CITIT pe net, nu am discutat nimic cu posibilul constructor. Acest constructor cu care am vorbit pana acum este un om de incredere, cunoscut/recomandat si mi-a sugerat ca sa multumim si varza si capra sa vin eu cun un pret pe care il consider corect pt manopera a ceea ce au de facut ei si sa vina si el cu pretul corect  din punctul lui de vedere si sa intalnim cererea si oferta undeva pe la mijloc. Din cauza asta intreb si eu in stanga si-n dreapta de preturi.
El initial mi-a zis de un pret intre 15-17000 euro fara sa vada planul de structura. Acum avand toate datele problemei va veni cu un pret exact. El mi-a zis ca pt prima etapa de plata va include fundatia si placa (sapatura, fasonarea si montarea fierului, cofrarea, turnarea placii). Deci el nici nu stie ca eu citesc despre cai verzi pe pereti cum ca ar fi mai bine sa iei direct fierul fasonat. Uite aici ( http://cum-sa-constr...ntiere-solutii/ ) am citit despre asta si am venit repede sa intreb si eu dc nenea "respectivu'" spune baliverne sau nu.

Deci in nici un caz nu mi-a sugerat asta constructorul!!! Nu asta am vrut sa spun mai sus.

Casa are 283 mp construiti (sa nu mai zic de 17 tone de fier care mai creste putin pretul final). Dc tu zici de un 65 e/mp asta inseamna un total de 18.395 euro. Dc mai pun si zidaria pt gard ajung pe la 19000 de euro la pretul practicat de constructorul tau.



rdesign, spune-mi si mie dc poti cat ai platit tu pe mp, mc, kg dc poti. Asa incep si eu si fac apoi inmultiri si adunari si aflu un pret pe etapa cat mai corect.
Nu mai stiu exact dc mi-ai spus, tu ai lucrat in regie proprie?

#72
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.728
  • Înscris: 26.11.2007
O alta zi, alta alergatura, alta bataie de cap!

La Primarie birocratie cat cuprinde. Merg sa fac instintare pt receptia lucrarii de demolare si surpriza: trebuie sa astept 30 zile sa vina cineva sa faca receptia, timp in care n-am voie sa ma apuc de construit. Tras cateva sfori pe acolo si acum astept sa vad dc reusesc saptamana asta sa fac totusi receptia sa mai bifez o etapa din lungul asta sir al demolarii/construirii.

La Electrica alta nebunie. Abia astazi imi spun cucoanele de acolo ca am nevoie de un electrician autorizat sa-mi faca dosarul pt bransarea provizorie. Costuri aproximative in jur de 25 mil. Maine-poimaine sper sa misc lucrurile si pe partea asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate