Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Pc Vs X-box Vs Playstation

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
am fost si sunt un mare fan ps2.de gura unui prieten mi-am luat un xbox si mi-a parut rau sa recunosc ca grafica la jocuri similare(ex.driver3,colin05...)are diferente destul de mari in favoarea xului.comparatia am facut-o in paralel pe doua tvuri.singurul inconvenient pt mine a fost controlerul (aveam mainile formate dupa padul ps si am avut niste carcei la degete)p.s.tote consolele au farmecul si unicitatea lor.eu si acum ma mai joc cu prietenii pe n64,golden eye007 sau perfect dark(oldies but goldies)

#56
replicant

replicant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.12.2004
disputa asta o sa tina cat lumea.... ei bine daca vrei sa joci Resident Evil 4 sau Mario iti iei GameCube, daca vrei sa joci Tekken 5, Gran Turismo 4 iti iei PS2 si daca vrei sa joci Tetris...iti iei Xbox. Calitatea unui joc (atat grafic cat si subiectul) este data deobicei de "casa" care il face! In momentul in are una din aceste console reuseste sa obtina exclusivitati masive din partea creatorilor celebrii...atunci consola aceea rulz!

Edited by replicant, 05 May 2005 - 09:39.


#57
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Stiti cu totii (sper) ca frecventa procesorului la MacIntosh-uri e in general mai mica decat cea de la PC-uri. Totusi, n-o sa spuneti ca Mac-urile sunt mai slabe decat PC-urile.
Reluand un exemplu mai vechi (cel cu logan-ul), e ca si cand ai compara doua motoare in functie de numarul de cilindri, nu in functie de putere. Evident, un motor reactiv ar pierde, pentru ca nu are cilindri :)
Ah, si eu am jucat Prince of Persia pe PC, da' parca e mai misto pe consola (nu zic care  :D )

#58
gogugmg

gogugmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.03.2005
dupa scandal..... :D  :D care-i f,,,,amuzant.....
se pot juca ps2 si x-box pe pc??????????????

:coolspeak:  :coolspeak:

nu caut scandal.. :D  :D

#59
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
teoretic - da
practic - nu

-------

toate consolele sunt bune. diferentele sunt minore

duxrahv, observ ca ti-ai ales consola dupa considerente tehnice. cand iti iei masina banuiesc ca ti-o alegi pe cea a carui reclama ti-a placut mai mult. pun pariu ca locuiesti in US unde spoturile publicitare Xbox abunda

atat timp cat acea capodopera numita Gran Turismo 4 exista numai pentru PS2 (si in curand PSP), Xbox ramane doar o alternativa la PS2

PS - am auzit ca Sony pregateste ceva cu procesor "Cell" pentru sfarsitul anului. sa vedem atunci topicuri "PS3 vs Silicon Graphix"  :peacefingers:

#60
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

arunescu, on May 15 2005, 14:11, said:

teoretic - da
practic - nu

-------

toate consolele sunt bune. diferentele sunt minore

duxrahv, observ ca ti-ai ales consola dupa considerente tehnice. cand iti iei masina banuiesc ca ti-o alegi pe cea a carui reclama ti-a placut mai mult. pun pariu ca locuiesti in US unde spoturile publicitare Xbox abunda

atat timp cat acea capodopera numita Gran Turismo 4 exista numai pentru PS2 (si in curand PSP), Xbox ramane doar o alternativa la PS2

PS - am auzit ca Sony pregateste ceva cu procesor "Cell" pentru sfarsitul anului. sa vedem atunci topicuri "PS3 vs Silicon Graphix"  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

butoneaza unu,doua jocuri pe x si mai vorbim.cat priveste gt-ul,jos palaria,sunt fan!
la mine e un muzeu al consolelor,mi-au trecut prin mana toate consolele aparute de la primul nintendo pana la ps2 si x(mai putin GameCube),de un an,de cand am x-ul pe ps2 joc numai GT si GTA......... :peacefingers:

#61
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
kimi ai avut GameGear ?  :coolspeak:

#62
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

arunescu, on May 23 2005, 09:37, said:

kimi ai avut GameGear ?  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>



fantome n-am avut... :D

#63
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003

arunescu, on May 15 2005, 14:11, said:

teoretic - da
practic - nu

-------

toate consolele sunt bune. diferentele sunt minore

duxrahv, observ ca ti-ai ales consola dupa considerente tehnice. cand iti iei masina banuiesc ca ti-o alegi pe cea a carui reclama ti-a placut mai mult. pun pariu ca locuiesti in US unde spoturile publicitare Xbox abunda

atat timp cat acea capodopera numita Gran Turismo 4 exista numai pentru PS2 (si in curand PSP), Xbox ramane doar o alternativa la PS2

PS - am auzit ca Sony pregateste ceva cu procesor "Cell" pentru sfarsitul anului. sa vedem atunci topicuri "PS3 vs Silicon Graphix"  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


Tocmai ca nu am ales-o dupa considerente tehnice. Am cumparat XBOX-ul din intamplare. Datele tehnice pe care le-am citat au fost un raspuns la afirmatia ca la capitolul hardware XBOX-ul e apa de ploaie fata de PS2. Nu mai am chef sa comentez afirmatii de genul asta pentru ca m-am plictisit deja de polemici inutile. O sa joc ca fraierul in continuare pe plasma HDTV de 42" la rezolutii HDTV si sunet surround 5.1 (sistem Sony, trebuie sa recunosc), in tiimp ce altii vor juca GT 4 pe un TV de 54 cm (difuzor incorporat, uau!), cu un zambet ironic in coltul buzelor, convinsi de superioritatea lor. Asta e, struguri acri pe toate drumurile.

Ca o paranteza: am trecut pe la un stand Panasonic unde vanzatorii recomandau o plasma de 42", spunand ca este cea mai reusita pe care au vazut-o ei. Cand i-am intrebat ce rezolutii HDTV suporta s-au uitat la mine mirati si m-au intrebat ce e aia. Le-am aratat ca plasma pe care o laudau ei este singura conectata pe component si mergea la rezolutia 720p (1280x720 progresive, maximul fiind pentru ea 1080i, adica 1920x1080 interlaced), in timp ce celelalte erau conectate pe AV si mergeau la 720x480. Aveau chiar o plasma de 50" care suporta 1080p (1920x1080 progresive), singura pe care am vazut-o in realitate cu aceasta rezolutie (normal ca mai exista si altele, dar numai am citit despre ele), si pe care ei o considerau destul de slabuta. Amuzant...

#64
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Ntz ntz ntz ce sa zic tu joci pe tv de 17 metri latime,afla ca unii folosesc proiectorul pentru a simtit cu adevarat ce inseamna GT4 asa ca.... :nonobad:
Din punctul meu de vedere e o chestiune de gust,cine isi i-a Xbox o i-a doar ca sa se joace arcade,cine isi i-a PS2 mai joaca si un simulator mia baga si un tekken,deci...

Edited by Alexutz_C, 27 May 2005 - 22:42.


#65
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

Alexutz_C, on May 27 2005, 21:51, said:

Ntz ntz ntz ce sa zic tu joci pe tv de 17 metri latime,afla ca unii folosesc proiectorul pentru a simtit cu adevarat ce inseamna GT4 asa ca.... :nonobad:
Din punctul meu de vedere e o chestiune de gust,cine isi i-a Xbox o i-a doar ca sa se joace arcade,cine isi i-a PS2 mai joaca si un simulator mia baga si un tekken,deci...

<{POST_SNAPBACK}>

joaca FORZA MOTORSPORT pe X si mai vorbim de simulatoare.F.M.e un super rival pt GT4.multe statistici il dau ca nr1..... :peacefingers:

#66
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003
mda... asta demonstreaza ca habar n-ai de XBOX. Eu cel putin stiu despre XBOX si PS2. Nu pot sa ma pronunt in privinta Nintendo sa Game Cube, sau cum s-or numi alte console. Discutia devine sterila. La fel de bine ar putea sa faca misto de tine unu' care spune ca el joaca Splinter Cell pe Nokia N-Gage si n-are nevoie de monitor de 19", sau ce dimensiune ar avea monitorul tau. As fi curios ce argumente i-ai aduce in cazul in care el nu ar fi vazut in viata lui un PC.
In concluzie, e ca si cum tu ai vedea alb-negru si eu m-as chinui sa-ti explic ce inseamna vedere color. Asta e, "Fericiti cei saraci cu duhul ... "

P.S. Ca sa nu fiu inteles gresit: fericiti cei saraci cu duhul= fericiti cei nestiutori. Nu am folosit zicala in sensul "cei prosti", asa cum o foloseste majoritatea necunoscand adevarata semnificatie.

#67
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

duxrahv, on May 29 2005, 20:44, said:

mda... asta demonstreaza ca habar n-ai de XBOX. Eu cel putin stiu despre XBOX si PS2. Nu pot sa ma pronunt in privinta Nintendo sa Game Cube, sau cum s-or numi alte console. Discutia devine sterila. La fel de bine ar putea sa faca misto de tine unu' care spune ca el joaca Splinter Cell pe Nokia N-Gage si n-are nevoie de monitor de 19", sau ce dimensiune ar avea monitorul tau. As fi curios ce argumente i-ai aduce in cazul in care el nu ar fi vazut in viata lui un PC.
In concluzie, e ca si cum tu ai vedea alb-negru si eu m-as chinui sa-ti explic ce inseamna vedere color. Asta e, "Fericiti cei saraci cu duhul ... "

P.S. Ca sa nu fiu inteles gresit: fericiti cei saraci cu duhul= fericiti cei nestiutori. Nu am folosit zicala in sensul "cei prosti", asa cum o foloseste majoritatea necunoscand adevarata semnificatie.

<{POST_SNAPBACK}>


tu cu cine te certi? eu tocmai laudam x-ul..... :confuzzled:

#68
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003

kimi, on May 30 2005, 02:35, said:

tu cu cine te certi? eu tocmai laudam x-ul..... :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


Scuze, trebuia sa folosesc quote. Era raspuns dat lui Alexutz.
Oricum, nu ma mai intereseaza postul asta, ma plictiseste sa vorbesc cu persoane care-si dau cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosc. O sa dezactivez reply notification.

#69
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004

kimi, on May 29 2005, 17:22, said:

joaca FORZA MOTORSPORT pe X si mai vorbim de simulatoare.F.M.e un super rival pt GT4.multe statistici il dau ca nr1..... :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>



Tu cred ca glumesti...ma faci sa rad,in primul rand grafica chiar e mai slaba ca cea din GT4 in al 2 lea rand nu Nurbgurgring no 800 de masini...no DFP :)
Numai are rost sa zic de tekken Onimusha sau final fantasy

Edited by Alexutz_C, 30 May 2005 - 22:32.


#70
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

Alexutz_C, on May 30 2005, 22:29, said:

Tu cred ca glumesti...ma faci sa rad,in primul rand grafica chiar e mai slaba ca cea din GT4 in al 2 lea rand nu Nurbgurgring no 800 de masini...no DFP :)
Numai are rost sa zic de tekken Onimusha sau final fantasy

<{POST_SNAPBACK}>


nu am cum sa critic GT4 pentru ca iubesc jocul asta(eu tin PS2 doar pentru seria GT) cat priveste realismul doza lui este mai mare in FORZA MOTORSPORT,asta inseamna un simulator,sa se apropie cat mai mult de realitate...

ps: HALO , FABLE, iti spun ceva?

#71
anghelescu_marian2000

anghelescu_marian2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2005
Buna ziua,


Sunt o persoana putin informata in domeniul consolelor, stiu doar cateva date tehnice de la ps2 si xbox. Doresc sa achizitionez o consola (ps2 sau xbox) dar in limita a 200 euro. Vreau sa fie cu chip. Cine poate sa ma sfatuiasca sincer ia-si fi foarte recunoscator.    :helpsmilie:

#72
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 09.07.2005
PS2 e mai ieftina si de aceea e mai populara in Romania.In plus poti juca pe ea si PSX.
Xbox e mai puternica si are o grafica mai buna.Ma intreb de ce oare nu au aparut pe PS2 -Doom 3 sau Half Life 2? Oare superbul de extraordinarul Emotion Engine nu face fata graficii din cele 2 jocuri? ;)

Procesor PS2 300 mhz
Procesor Xbox 733 mhz
Tot mai se cearta lumea pe tema asta?

Sa asteptam linistiti Xbox2 la sfarsitul acestui an si PS3 in primavara 2006.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate