Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Inregistrare caseta audio cu ajutorul Pc-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006
M-a rugat un unchi sa ii fac cateva casete sa le asculte pe cassul auto care-l are pe rabla de serviciu.
Eu am o baracuda de casetofon cu cd Watson :D care are doar o mufa jack pt. casti..fara line in sau out.
Pot inregistra pe el conectandu-l la pc la placa de sunet?
Mentionez ca am o placa de baza sock A Asus A7V880 cu placa chip audio integrat ADI SoundMAX 5.1.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006
Direct din calculator nu poți, și de altfel nici nu era indicat cu placa aia de sunet. Faci cd-uri audio cu ce vrei să pui pe casete, te orientezi astfel încât să se încadreze în 2x30 minute, și înregistrezi de pe cd  pe casetă (dai play la cd și rec la casetofon). Trebuie  să fii atent când se termină caseta (de aceea am  spu să încadrezi trackurile în 2x30 minute,  sau măcar aproximativ)

#3
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

 antinari, on Feb 20 2008, 18:03, said:

Direct din calculator nu poți, și de altfel nici nu era indicat cu placa aia de sunet. Faci cd-uri audio cu ce vrei să pui pe casete, te orientezi astfel încât să se încadreze în 2x30 minute, și înregistrezi de pe cd  pe casetă (dai play la cd și rec la casetofon). Trebuie  să fii atent când se termină caseta (de aceea am  spu să încadrezi trackurile în 2x30 minute,  sau măcar aproximativ)
Pai asa am incercat dar calitatea inregistrarii este foarte slaba de aceia am intrebat daca se poate de pe pc...nu inteleg de ce nu   ar merge sa conectez line out-ul placi audio cu jack casti de la casetofon?
se arde peamplificarea casetofonului sau ce....ori se defecteaza placa de sunet?
tin minte ca acum vre-o 7-8 ani imi faceam astfel de casete la un prieten care era mai instarit si avea calculator pe atunci...si mi le facea tot pe un casetofon insa nu am fost atent daca acela avea intrare line in sau se folosea tot de intrarea pt casti,curios era ca se auzeau destul de rezonabil casetele alea..si sa nu-mi zici ca avea tipu nu stiu ce placa de sunet superperformanta pe vremea aia :D

Edited by renato_man, 20 February 2008 - 20:46.


#4
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
pentru ca mufa de casti e line-out si tie iti trebuie line-in ca sa inregistrezi.intrarea de casti e de fapt iesire pt.casti.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006

 renato_man, on Feb 20 2008, 20:42, said:

tin minte ca acum vre-o 7-8 ani imi faceam astfel de casete la un prieten care era mai instarit si avea calculator pe atunci...
Probabil că prietenul respectiv îți făcea casetele de un casetofon deck. Calitatea înregistrării este incomparabil mai bună decât pe un 3 în 1 de "firmă".
Dacă prin înregistrarea de pe cd pe casetă nu ai o calitate bună, ar trebui să iei în considerare faptul că, chiar dacă ai avea un line sau aux in, înregistrarea rezultată ar fi mai proastă, dat fiind că la înregistrarea de pe cd nu ai transferul semnalului audio prin placa de sunet > cablu > intrare aux sau line, ci semnalul audio se duce oarecum direct de la convertorul digital/analog al cd playerului spre capul de înregistrare al casetofonului.

#6
andylarkyn

andylarkyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.07.2008

 renato_man, on Feb 20 2008, 16:41, said:

M-a rugat un unchi sa ii fac cateva casete sa le asculte pe cassul auto care-l are pe rabla de serviciu.
Eu am o baracuda de casetofon cu cd Watson :D care are doar o mufa jack pt. casti..fara line in sau out.
Pot inregistra pe el conectandu-l la pc la placa de sunet?
Mentionez ca am o placa de baza sock A Asus A7V880 cu placa chip audio integrat ADI SoundMAX 5.1.


S-ar putea sa mearga:D  dar ai nevoie sa faci cateva setari
poti incerca cu un cablu cu jack-uri la ambele capete.
Un capat vine conectat la casetofon si cealalta la calculator la placa de sunet in portul Albastru.
apoi ai nevoie de un program care sa inregistreze.
Eu am mai folosit Nero Wawe Editor

#7
andylarkyn

andylarkyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.07.2008

 renato_man, on Feb 20 2008, 16:41, said:

M-a rugat un unchi sa ii fac cateva casete sa le asculte pe cassul auto care-l are pe rabla de serviciu.
Eu am o baracuda de casetofon cu cd Watson :D care are doar o mufa jack pt. casti..fara line in sau out.
Pot inregistra pe el conectandu-l la pc la placa de sunet?
Mentionez ca am o placa de baza sock A Asus A7V880 cu placa chip audio integrat ADI SoundMAX 5.1.

Am si eu aceeasi problema la care nu gasesc o rezolvare.Poate ma puteti ajuta.
Se dau urmatoarele:
1.Casete audio mai vechi.
2.Casetofon cu iesire RCA si iesire pentru casti.
3.Cablu RCA
As vrea sa stiu cum pot transfera muzica de pe casete pe un PC si de ce programe am nevoie.
Mentionez ca am incercat niste programe printre care Nero Wave Editor si nu a mers.Va rog sa imi spuneti ce setari ar trebui sa fac pentru.a putea inregistra.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006

 andylarkyn, on Jan 7 2009, 16:36, said:

S-ar putea sa mearga:D  bla bla
Recitește topicul :)

 andylarkyn, on Jan 7 2009, 17:31, said:

Va rog sa imi spuneti ce setari ar trebui sa fac pentru.a putea inregistra.
Search pe arie, sunt convins că s-a discutat subiectul. Recomand ieșirea rca a casetofonului și Magix Audio Cleaning Lab pentru înregistrare și procesare. A, și ai nevoie de o placă de sunet decentă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate