Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dacia mareste intervalele de revizie la Logan

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
sigur ca nu-i o problema de motoare. e o problema de texaco, prista si ce-or mai baga barbarii nostri in bietele motoare.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
poate mai fac ceva sa scada costul reviziilor. eu am ramas uimit cand la un dealer Toyota am constatat ca-i mai ieftin sa intretii o Corola decat un Logan.

#21
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
m-as mira. Si nu cumva te referi la promotia ce a fost la un moment dat cu revizii gratuite in loc de discount?

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i vorba de nici o promotie ci de pretul normal al reviziilor. poate mai gasesc hartia respespectiva si ii pun o fotografie si aici sa faceti comparatie.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Cu ulei long life orice masina poate supravietui 18 luni/20k km in Romania. Singura treaba e ca trebuie schimbat ceva mai des de atat filtrul de aer. As zice aspirat (nu suflat) jegul de pe el la fiecare 6 luni si inlocuit undeva la jumatatea intervalului.
Ca nu cumva sa piarda din musterii (e clar ca cine nu facea 15k pe an inainte nu face nici acum 20) Dacia o tine in continuare cu revizia la an, desi se poate si mai mult de atat fara probleme.

#24
monk7

monk7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.02.2008
Din cate imi dau seama e nasol pt cei care fac km putini, fiindca oricum trebuie sa fac schimbul respectiv, pt cei care fac 15-20 de mii pe an e super bine venita faza. Oricum un lucru e clar Dacia o face ca sa iasa ea mai bine, nu pt clienti sa fim seriosi

#25
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
exista o singura marca auto in romania la care revizia sa se faca la mai mult de un an? :)

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Da.

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
care? :)

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu stiu cat o mai fi de actualitate, dar, Nissan (surprinzator e ca face parte tot din Renault) oferea asa ceva, La Primera 1.9 dCI, am intervalele de revizie la 30.000 sau 2 ani..... Nu stiu cum o fi la altele.

#29
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostFane, on Feb 19 2008, 22:07, said:

nu-i vorba de nici o promotie ci de pretul normal al reviziilor. poate mai gasesc hartia respespectiva si ii pun o fotografie si aici sa faceti comparatie.
ai gasit-o? astept si eu cu nerabdare hartiuta respectiva.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
poza e facuta cu telefonul. scuze pt calitate.

Attached Files



#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
alea is planuri de revizii. nu neaparat facturi platite.

#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
citeam pe undeva ca odata cu aceste mariri de "intervaluri" de revizie, Dacia a modificat si kilometrajul la care se face schimbul distributiei. de la 60k la 90k km. O fi adevarat? Ca daca e , e o veste buna dpdv al costurilor de intretinere..

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
N-aveai ce face si mai scormoneai prin threaduri? Nu e un lucru bun sa nu mentionezi ca asta se aplica DOAR la masinile nou vandute. Si probabil e vorba doar de prima schimbare, respectiv cureaua cu care iese motorul de pe banda de asamblare.

#34
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am zis eu ceva de masinile vechi? eram doar curios daca informatia se confirma sau nu. oricum lucru in sine e pozitiv. si cred ca daca se face la 90k prima schimbare, e logic ca si urmatoarele tot la acelasi interval ar trebui sa se faca.

#35
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am gasit singur raspunsul. in pdf gasiti noul plan de service dacia:

- la 1,4 8v 75 cp si 1,6 8v 90 cp distributia se schimba tot la 60k km sau 4 ani
- la 1,6 16v se schimba la 80k km sau 4 ani
- la 1,5 dci 70 cp si 85 cp se schimba la 90.000 de km sau 4 ani

ma cam mira chestia asta inseamna ca la 1,6 16v si la diesele au imbunatatit subansamblele respective?

Attached File  noua_garantie_dacia.pdf   48.84K   89 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate