Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

modulator fm

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
stilo

stilo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2007
salut ! vreau sa imi iau un mobulator fm playbox
http://www.altshop.r...fly-p-1085.html
ce ziceti este bun sau ce imi recomandati?  
multam

Edited by stilo, 17 February 2008 - 12:27.


#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Depinde ce pretentii auditive ai. Eu mi-am luat tot un SoundFly cu RDS, da' modelu GWT-300WR.
Desi eu nu-s un audiofil inrait si n-am ureche muzicala, indraznesc sa-i contrazic pe cei care spun ca aceste dispozitive sunt "near CD quality", is departe, defapt is departe si de caseta... ceea ce e si normal, datorita principiului de functionare.

Eu ti-as recomanda sa cauti pe cineva cu un modulator Fm, sa-l testezi la tine in masina, iar daca esti multumit de calitatea sunetului, abia atunci sa dai comanda.

#3
stilo

stilo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2007

 Berti, on Feb 17 2008, 12:47, said:

Depinde ce pretentii auditive ai. Eu mi-am luat tot un SoundFly cu RDS, da' modelu GWT-300WR.
Desi eu nu-s un audiofil inrait si n-am ureche muzicala, indraznesc sa-i contrazic pe cei care spun ca aceste dispozitive sunt "near CD quality", is departe, defapt is departe si de caseta... ceea ce e si normal, datorita principiului de functionare.

Eu ti-as recomanda sa cauti pe cineva cu un modulator Fm, sa-l testezi la tine in masina, iar daca esti multumit de calitatea sunetului, abia atunci sa dai comanda.
si cum e calitatea sunetului se aude destul de bine la al tau ? esti multumit?
mersi

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
NU, nu sunt multumit... dar depinde de multi factori, de exemplu pe un sistem audio de fabrica dintr-un Ford Focus se aude bine spre acceptabil, dar la mine cu HU Panasonic cu 4 difuzoare+woofer nu-mi place cum se aude.

Cred ca-l vand, poate te intereseaza. L-am cumparat cam acum 10 zile...

Edited by Berti, 17 February 2008 - 13:26.


#5
pinguinii_veseli

pinguinii_veseli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2008

 stilo, on Feb 17 2008, 13:27, said:

salut ! vreau sa imi iau un mobulator fm playbox
http://www.altshop.r...fly-p-1085.html
ce ziceti este bun sau ce imi recomandati?  
multam
am cumparat si eu un modulator fm si rezultatul a fost ca am condus 2500 km fara muzica. nu a functionat deloc, nici in germania, nici in austria, ungaria sau romania.
probabil depinde de tipul de modulator si de radio, habar n-am.

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
In fine... daca chiar vrei sa cumperi un modulator, cumpara-l pe ala, fiindca cu transport, tot acolo ajungi. Numa vezi sa nu fie ceva noname, ca pastesti ca si pinguinii_veseli.

Edited by antinari, 18 February 2008 - 09:49.
problemele de moderare se discuta pe PM :)


#7
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Eu am primit cadou de ziua mea de la un prieten un modulator fm marca Well (nu stiu daca e no name sau nu) si functioneaza acceptabil. L-am montat pe un megane cu sistem audio de fabrica. Ca sa se auda cat mai bine am observat ca frecventa aleasa trebuie sa fie cat mai departe de orice alt post de radio. De pilda modulatorul asta al meu daca il pun pe 96.0 sau 96.2 (pe 96.1 e Kiss Fm Bucuresti) se aud usoare interferente.

Edited by MoshuXXL, 26 February 2008 - 15:36.


#8
KTTLiN

KTTLiN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2008
sal'tare
Sunt posesorul unui modulator fm (fericit??) si am incercat sa vad ce-i poate capu', dar se pare ca mi-am prins urechile....Am si "manualul" de utilizare, pe care l-am botzit, tot incercand sa-mi dau seama cum functioneaza "chestia" asta.
un singur lucru am observat: ca tre sa fie pe alta frecventa decat postul de radio pe care vrei sa-l asculti, ca sa poti receptiona acel post de radio.
Acu ca am picat de papagal :), imi poate spune cineva cum functioneaza??
isi citeste singur frecventa sau trebuie mai intai setata??
orice info imi poate fi de ajutor, si ma va ajuta sa inteleg si eu "tehnica" asta avansata :D
mercic

#9
cosmin

cosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.12.2001
Salut... Ca sa mearga modulatorul FM trebuie ca radio sa aiba functia rds sau merg si alea mai vechi ????
Ms..

#10
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 cosmin, on Apr 9 2008, 11:48, said:

Salut... Ca sa mearga modulatorul FM trebuie ca radio sa aiba functia rds sau merg si alea mai vechi ????
Ms..
Aparatul de radio poate fi si de tip mai vechi dar sa aibe banda FM , atit .

#11
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 KTTLiN, on Apr 6 2008, 20:00, said:

sal'tare
Sunt posesorul unui modulator fm (fericit??) si am incercat sa vad ce-i poate capu', dar se pare ca mi-am prins urechile....Am si "manualul" de utilizare, pe care l-am botzit, tot incercand sa-mi dau seama cum functioneaza "chestia" asta.
un singur lucru am observat: ca tre sa fie pe alta frecventa decat postul de radio pe care vrei sa-l asculti, ca sa poti receptiona acel post de radio.
Acu ca am picat de papagal :), imi poate spune cineva cum functioneaza??
isi citeste singur frecventa sau trebuie mai intai setata??
orice info imi poate fi de ajutor, si ma va ajuta sa inteleg si eu "tehnica" asta avansata :D
mercic
Pai ce mare filozofie? il setezi pe o frecventa, regelzi nivelul audio sa se auda suficient de tare fara sa distorsioneze sau sa rupa si gata. Se presupune ca-l asculti cu un receptor pe  frecventa setata ! Eu am ramas la modelele vechi fara RDS datorita puterii mai mari de emisie, acopera linistit tot blocul :rolleyes:
Surpriza placuta a fost sa observ ca e calibrat super si nu fuge deloc din frecventa [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NhMxS8EzBR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
frecventa ti-o citeste numai frecventmetrul, aparatul ala bengos din filmulet  ;)

 Neohori, on Apr 9 2008, 19:49, said:

Aparatul de radio poate fi si de tip mai vechi dar sa aibe banda FM , atit .
sa aiba FM vest, ca pe Selena nu se aud modulatoarele si stia si ea de FM

#12
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
inca ceva...cei care au telefoane cu radio, si au aparut multe modele ieftine care au radio dar nu au memorie interna, slot de card, pot folosi modulatorul foarte usor si bine...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate