Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

CONSUM -costuri pt. incalzire apartament/casa/vila ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1031 replies to this topic

#811
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006
Am mai postat prin anii  2012-2013

Detin o centrala pe lemne Viadrus cu putere 24/29 kw lemne/carbuni, un puffer de 1000 l si o centrala electrica Ray de 12 kw in paralel. Am vana termostatata si contract pentru centrala electrica trifazic cu 2 zone orare si contract monofazat separat pentru casa.
Consumul in anii precedenti este trecut in tabelul atasat (luat de pe site Myenel)-consum total, vara/iarna inclusiv boiler electric, cuptor, ilum, etc.
Metoda mea este urmatoarea:

In timpul saptamanii dupa amiaza/seara fac un foc de lemne ~ 12/15 kg salcam, noapte pana la 7 dim si in weekend completeaza centrala electrica necesarul. In timpul zilei din saptamana, tin temperatura in interior cu 4 kw (functionez cu centrala electrica doar pe o faza).  Chiar si in zilele astea, cand am ajuns acasa la 17.00 am temperatura peste 20 grade in toata casa.

Casa are ~120 m2 fara etaj, pana in aprilie 2014 am avut izolatie de 5 cm polistiren, apoi am adaugat inca 8 cm polistiren. Podul cu 10 cm vata minerala introdusa intre grinzi si casetata. Am o problema inca cu geamurile "termopan", au fost instalate prin 2000, pe  aluminiu, nici nu stiu daca au su nu spatii  de aer, nu era asa avansata tehnologia la noi atunci.

Ce vreau sa spun, iese si din tabel, in iarna trecuta se observa clar economia de energie electrica, dupa ce am imbunatatit izolatia. Lemne, cam 3-4 m steri am luat in fiecare an si totdeauna au ajuns pana in primavara

Attached Files



#812
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006
... decembrie 2015 e aproximat, nu am inca factura, vine la sf lui ianuarie.

#813
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006
Ai calorifere sau incalzire in pardoseala?
Mai ales daca ai calorifere, cel mai mare castig l-ai avea izoland podul cu inca 10 cm de vata macar.

#814
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postyknot, on 13 ianuarie 2016 - 11:30, said:

Engie isi bate joc de noi cum vrea. In intervalul 27 nov-27 dec cand temperaturile au fost pozitive, am consumat la ap. cu 3 camere, etaj intermediar, de 73mp,.. 318mc.... Periodic am vazut flacara la aragaz albastra cu varfurile palpaind rosiatic. Insa nu tot timpul. Uneori are culoare albastra. Probabil la anumite ore din zi are aer din belsug. Sotia s-a plans de cateva ori prin decembrie ca centrala are ceva si nu mai incalzeste apa suficient.
Saptamana trecuta cand i-am facut baie juniorului am observat ca temperatura apei calde este scazuta, in sensul ca era cald-fierbinte data la max dar puteam sa tin mana sub jet. Alteori nu te poti atinge de apa fierbinte.
Am facut legatura cu flacara aragazului, si aici ma refer la culoare si e clar. Centrala nu are nimic, merge bine, calitatea gazului este problema.

Dupa o cautare succinta, am realizat ca nu pot face nimic in privinta calitatii, fiind la mana lui distribuitorului ....

Am atasat si un filmulet cu flacara.

aceeasi problema o am si eu in Bucuresti, astia (engie/ distrigaz) trebuie BELITI in piata publica. Eu zic ca am stat mult prea mult in casa si am rabdat, ne-au dat-o la m.ie destul javrele astea, scumpesc gazele pentru ca asa vrea FMI-ul (mortii lor!), scade pretul petrolului in draci dar noi platim benzina de zici ca baga praf de stele in ea... si multe multe altele. Cand am vazut cata lume s-a adunat in piata in noiembrie mi-am zis ca hai, ne-am trezit, uite un popor care si-a redescoperit "cohones-ul" dar a fost o dezamagire totala :(. "generatia facebook" e doar generatia de facedinbuci in Romania. Nu am invatat/ inteles nimic din ce inseamna forta strazii, nu ne-au convins grecii (cinste lor pentru asta) ca se poate, nici ucrainienii, nu ne conving nici fratii nostri moldoveni... ne meritam soarta.

Scuze pentru "paranteza socio-revolutionara" dar nu mai rezist/ suport.

Si da, calitatea gazelor este EXECRABILA in Bucuresti in zona Dacia/ Mosilor/ Eminescu si asta dupa ce toata vara astia au "lucrat la modernizarea" retelei de gaze. Ba noua (mie si unor vecini) ne-au si schimbat contoarele in august... sa le vezi cum zboara, zici ca am puse 10 centrale nu una singura de 24. Vrem sa le facem sesizare la ANPC si sa montam (pe banii nostri) contoare de control ca sa putem compara consumul si sa dovedim frauda celor de la engie. Are cineva idee ce cale trebuie urmata (si daca se poate asa ceva) pentru asta? Tare imi este ca aia de la anpc te pun sa "cazi la pace" cu cel pe care vrei sa-l reclami si abia daca nu rezolvi treaba se baga si ei in seama

Multumesc

#815
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006

View Post_bcristian_, on 22 ianuarie 2016 - 14:36, said:

Ai calorifere sau incalzire in pardoseala?


Calorifere

#816
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
Am cautat solutii si nu am gasit, prin absurd daca iti achizitionezi un aparat de masura a calitatii gazelor, sau cromatograf cum se mai numeste, nu este opozabil lui engie. Citeste regulamentul de masurare a calitatii gazelor emis de anre. Suntem in tara lui Kafka. Trebuie sa emigram pe luna cel mai aproape, departe de interese financiare.

#817
mromantan

mromantan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.05.2014
Hop si eu. Caza neizolata din anii 40, pereti 45 cm caramida, tripane, 100 mp, tavan la 3 m cu vata de 10 intre rigips si plafon, 22 grade pe termostat.

20mc consum din 23.01 pana in 24.01, masurat la ora 12 la amiaza. Azi noapte au fost -14 la Cluj.

Ce ziceti ?

#818
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014
" Eu zic sa-i lasam sa se mai cunoasca...."
Lasand gluma la o parte, prea putin elocvanta masuratoarea doar pe o singura zi la fix 24 ore. Poti de ex. pe frigul asta , cum ai dumneata casa mai neizolata, sa ai in vedere si inertia termica. In sensul in care chiar daca se va incalzi putin afara , gaz tot vei consuma pana preia caldura exterioara cei 45cm de caramida. Apropos, intra in categoria caselor de patrimoniu sau ceva de genul asta de nu o izolata sau nu ai avut posibilitatea? E pacat sa-i faci cu portofelul gros pe snapanii care furnizeaza gaz si orice utilitate.

Edited by MKdens24kw, 24 January 2016 - 16:52.


#819
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

View Postmromantan, on 24 ianuarie 2016 - 14:05, said:

Hop si eu. Caza neizolata din anii 40.......tavan la 3 m .....
Ce ziceti ?
Parerea mea e sa reduci din tavan pana la 2.5 eventual sa il izolezi .. Daca faci un calcul la 2.5 in loc de 3 vei observa ca e o diferenta destul de mare de suprafata si cum toata caldura se ridica ....

#820
mromantan

mromantan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.05.2014

View PostMKdens24kw, on 24 ianuarie 2016 - 16:49, said:

" Eu zic sa-i lasam sa se mai cunoasca...."
Lasand gluma la o parte, prea putin elocvanta masuratoarea doar pe o singura zi la fix 24 ore. Poti de ex. pe frigul asta , cum ai dumneata casa mai neizolata, sa ai in vedere si inertia termica. In sensul in care chiar daca se va incalzi putin afara , gaz tot vei consuma pana preia caldura exterioara cei 45cm de caramida. Apropos, intra in categoria caselor de patrimoniu sau ceva de genul asta de nu o izolata sau nu ai avut posibilitatea? E pacat sa-i faci cu portofelul gros pe snapanii care furnizeaza gaz si orice utilitate.

Nu s-a facut pana acum din temeri legate de fatada, latimi alei in jurul casei, etc.

Am contractat o inspectie cu camera termoviziune pentru urmatoarele zile, sunt curios.

#821
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
ce sa vezi
o sa fie jale
reduci si tu tavanul la 2,70 cu un tavan fals si bagi vata 25 cm
pui si tu un 15 cm pe fatada
si o sa vezi mare schimbare
scade consumul sub jumate

#822
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016
Salut, postez si eu :

1. judet Prahova, apropiere de Ploiesti
2. casa de caramida portanta, parter + etaj mansardat, suprafata 100+100 mp ;
3. usi exterioare din lemn stratificat, geamuri termopan cu rame din lemn stratificat
4. polistiren de 10 cm la exterior
5. izolatie pod 25-30 cm vata minerala la sul
6. inaltime camere parter 2.5 m, etaj 2.25-2.30 m
7. centrala Immergas de 28 Kw, distribuitor parter + distribuitor etaj, 12 calorifere in total, toate functionale, temperatura uniforma in toata casa

Temperatura setata pe intervale in functie de prezenta acasa :
19.5 grade pe intervalul 8-13
20 de grade pe intervalul 13-17
20.5 grade pe intervalul 17-20
21 de grade pe intervalul 20-23
20.5 grade noaptea de la 23-08 a doua zi

Factura de gaze pe intervalul 17.11-17.12.2015 = 380 lei (240 mc); 17.12.2015-17.01.2016 = 440 lei (270 mc)

Edited by Magicwisewolf, 30 January 2016 - 22:32.


#823
Andrut1215

Andrut1215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.01.2016
Salutare,

Casa P+M 160 mp,caramida ,constructie 2015,izolatie exterioara polistiren de 10 cm,vata minerala de 20 cm la mansarda si rigips,ferestre si usi termopan la exterior. Centrala conventionala Ariston bs II 24 ff. Temperatura pe tur la 60 g.Temperatura setata la cronotermostat 23 g tot timpul + acm+plita (3 persoane).Casa este la 10 km de Buc.

Consum decembrie 2015 -303 mc (440 lei)
       ianuarie 2016 -463 mc (620 lei)

As putea face economie (avand in vedere ca am cronotermostat) daca inchid robinetii in 2 camere la mansarda pe care nu le folosesc? aprox 27 mp. Noi locuim la parter.Robinetii sunt normali,nu au termostat.

Si o alta nelamurire legata de centrala:este normal sa functioneze continuu pana atinge temperatura de 23g? Dureaza aproximativ 1h pana ajunge la temp seata la temperaturi exterioare de -5 g.

#824
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006

View PostAndrut1215, on 31 ianuarie 2016 - 19:43, said:

1. As putea face economie (avand in vedere ca am cronotermostat) daca inchid robinetii in 2 camere la mansarda pe care nu le folosesc? aprox 27 mp. Noi locuim la parter.Robinetii sunt normali,nu au termostat.

2. Si o alta nelamurire legata de centrala:este normal sa functioneze continuu pana atinge temperatura de 23g? Dureaza aproximativ 1h pana ajunge la temp seata la temperaturi exterioare de -5 g.
1. Da. Nu te astepta la minuni la 27 mp2.
2. Da, asa e normal.

#825
Andrut1215

Andrut1215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.01.2016

View Post_bcristian_, on 31 ianuarie 2016 - 20:55, said:


1. Da. Nu te astepta la minuni la 27 mp2.
2. Da, asa e normal.

In ceea ce priveste consumul in ultimele 2 luni,este mare,mic? Am avut termoficare la ap si nu am termen de comparatie.

#826
geosor

geosor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2015
La 500 mc,187mp/construit si 250 mp/pereti exteriori din care 35% sunt geamuri(unde din pacate am ales o firma proasta-IZOTERMA se numeste,aici am cea mai mare pierdere) am avut consum de gaz 328 mc /gaz iar anul trecut 267mc/gaz.daca gazul ar fi bun cred ca ,consumam tot ca anul precedent.temp in casa 23 C

#827
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAndrut1215, on 31 ianuarie 2016 - 21:35, said:

In ceea ce priveste consumul in ultimele 2 luni,este mare,mic? Am avut termoficare la ap si nu am termen de comparatie.
E cam greu de evaluat consumul pe o luna sau doua. Mai simplu este de evaluat consumul pe un an.
Daca casa este izolata conform normativelor in vigoare, consumul ar trebui sa fie in felul urmator:
  • pentru incalzire, maxim 12 mc gaz pe mp util pe an
  • pentru apa calda cam 8 mc de persoana pe luna.


#828
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014

View Postgeosor, on 31 ianuarie 2016 - 21:51, said:

La 500 mc,187mp/construit si 250 mp/pereti exteriori din care 35% sunt geamuri(unde din pacate am ales o firma proasta-IZOTERMA se numeste,aici am cea mai mare pierdere) am avut consum de gaz 328 mc /gaz iar anul trecut 267mc/gaz.daca gazul ar fi bun cred ca ,consumam tot ca anul precedent.temp in casa 23 C
Ai cam 85 mp de geam , 23 grade interior si 328mc gaz ?..Fericitule!!

Edited by MKdens24kw, 31 January 2016 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate