Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Vreau sa devin DJ

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
xpander2007

xpander2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 23.08.2007
iubesc enorm muzica house, club, trance, techno, minimal...recent mi-am facut si radio si ma gandesc sa-mi fac propriile mix-uri...cu ce sa incep?...ce program sa folosesc?...am nevoie si de cursuri sau scoala de muzica?
deocamdata sunt la liceu la mate-info :))...:-"...astept raspunsuri...in special de la DJ ;)...

#2
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007
e si scoala de dj pe la noi, una la timishoara una in buc (io asha shtiu) ... te-ar ajuta eventual sa intelegi mai repede unele elemente, dar poti invatza si singur la fel de bine ...

ai putea sa-ti iei o consola ceva (eventual nu hercules) cu care sa te joci putin, sau daca te tine buzunaru direct un mixer, io de ex mi-am luat un behringer djx700 si e perfect pentru ce aveam io nevoie, e intre 7 si 8 mil unu, si sfat prietenesc, nu incerca sa iei nimic second-hand ...

ar trebui sa incepi sa te interesezi pe net, sa citeshti tot felu de chestii daca tot esti asha pasionat, intreaba in stanga in dreapta, fa-ti relatii daca nu ai deja, pentru ca nu te ia nimeni de acasa "hai sa-mi mixezi in x club" :P oricum sper ca eshti conshtient ca iti tre' multi bani bagati in chestia asta ... dar pana la urma e una din cele mai frumoase slujbe din lume :P

si sper ca esti constient si de faptu ca a mixa nu inseamna a lega 2 piese pana faci un set si atat  :nonobad:

#3
dodo46

dodo46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2008
prima data trebuie sa iti alegi un singur gen muzical. Nu mixa 1.000 de genuri. E usor de mixat pe PC, trebuie sa ai un prieten care sa te invete putin cum merge treaba, pe urma vei pricepe u. Ideea cu radio este foarte buna, dar parerea mea ca sa fii promovat este sa te alaturi unui " radio de cartier" unde iti vei promova mixurile.

BAFTA! :kisstogether:

#4
claudlu

claudlu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.06.2008
pentru inceput ai nevoie sa-ti asumi ceea ce vrei sa faci si sa cauti si sa te interesezi singur urmand ca pe urma sa-i intrebi pe ceilalti mai degraba cum faci niste chestii specifice obiectivului pe care ti l-ai propus, si nu comportandu-te ca un copil care intreaba cum face sa ajunga doctor cand se face mare. in concluzie,  research.

#5
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Ca echipament.. iti sugerez un laptop, un controller/interfata audio Behringer BCD2000 sau BCD3000, si Native Instruments Traktor. Dupa-aia .. antrenament si inspiratie.

#6
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
ia-ti traktor DJ (NU CUMVA SA TE APUCI CU PRASTIA DE VDJ) si incepe sa te joci pe el
fa-ti un stil, vezi cu ce se mananca treaba, apoi treci la chestii mai complexe
daca ai pe cineva cu scule, cu atat mai bine

#7
wavelord

wavelord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2007
daca tot ati postat,sper eu cu intentia de a-l ajuta,puteati la fel de bine sa includeti si niste link-uri de vreme ce se pare ca stiti ceva...eu daca as sti nu as ezita sa il ajut,dar din nu stiu ce motive nu prea pareti sa vreti sa ii dati prea multe informatii(uni)  :confuzzled:
nu de alta dar am mai intalnit astfel de discutii  :mellow:
nu a zis el ca va fi usor...

Edited by wavelord, 03 September 2008 - 09:25.


#8
alex_dj_x

alex_dj_x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2011

View Postwavelord, on 3rd September 2008, 10:23, said:

daca tot ati postat,sper eu cu intentia de a-l ajuta,puteati la fel de bine sa includeti si niste link-uri de vreme ce se pare ca stiti ceva...eu daca as sti nu as ezita sa il ajut,dar din nu stiu ce motive nu prea pareti sa vreti sa ii dati prea multe informatii(uni)  :confuzzled:
nu de alta dar am mai intalnit astfel de discutii  :mellow:
nu a zis el ca va fi usor...


cea mai ieftina varianta e sa iti pui muzica pe cduri si sa gasesti pe cineva care sa te invete si sa te lase sa pui
daca ai bani iti poti lua 2 cdplayere si un mixer ( ti-as recomanda ceva Pioneer in cazul playerelor - gasesti cdj 100s la 300 de E, iar ca mixer iti poti lua orice bheringer pe 2 sau 3 canale )

daca nu te atrage CD varianta cea mai buna este Traktor pro , gasest pe youtobe o gramada de tutoriale . poti sa iesi mai ieftin dar va mixa caluclatorul , tu va trebui sa selectezi piesele si sa alegi momentul in care dai drumul urmatoarei piese ( pare simplu dar nu e chiar asa usor daca chiar vrei sa ai succes )

daca vrei sa ajungi sa pui intr-un club atunci trenuie sa cunosti pe cineva , altfel sansele sunt mici cat de bun ai fi

daca te intereseaza si varianta cu acte in regula , ai avea nevoie de un atestat de dj care se obtine de centrul de pregatire profesionala si de anumite taxe platite statului , iar conform codului muncii ai nevoie un contract cu acea locatie  ( sunt foarte foarte putin cei care au asa ceva , controalele sunt rare insa ai grija sa nu fii tu cel prins....amenzile sunt uriase )

foloseste internetul - vei gasi tutoriale despre toata aparatura existenta

succes

#9
JulianYorke

JulianYorke

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.08.2011
Au trecut 3 ani de cand ai facut threadul. Ai devenit DJ?

#10
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011
si eu vreau sa stiu daca ai devenit dj

#11
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Tare ma indoesc ca a devenit DJ, daca era DJ, cred ca ne zicea macar ce echipament si-a cumparat, dar deh, vroia DJ cu fruity loops probabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate