Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Experimente amuzante

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde mult de persoana si de combinatie. Combinatia intre lactoza si bere in mod egal sau nu neaparat este considerata incompatibila in manualele de alimentatie, yoga si alte abureli ca si multe alte combinatii nestiute dar care pot fi experimentate (:)) pentru ca implica actiuni imposibile simultan in stomac si mai departe in intestin, rezultatul este ca se produce o degradare a lactozei incorecta inainte sa poata fi digerata si astfel are loc o generare de toxine alimentare, fapt care face ca sistemul digestiv in mod natural sa comande accelerarea tranzitului exact pentru a elimina toxina repede prin efect laxativ. Persoanele mai sensibile si mai mici fizic (adolescenti) unde cantitatea e critica reactioneaza imediat cele mai rezistente ca tine probabil efectul e slab si nu deranjeaza mult dar el exista oricum la oricine pentru ca sistemele functioneaza similar.

Edited by andreic, 04 March 2008 - 16:53.


#20
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
La mine nu functioneaza deloc cum ar fi normal. Mananc si pepene cu lapte si nu am nimic. Curios, nu? Si asta de cand aveam 12-14 ani.

Edited by jay333, 04 March 2008 - 17:11.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjay333, on Mar 4 2008, 17:10, said:

La mine nu functioneaza deloc cum ar fi normal. Mananc si pepene cu lapte si nu am nimic. Curios, nu?
E ok nu cred ca sunt probleme cu combinatia asta, lactoza-fructoza. Cat timp trece repede de acid e ok, nu se degradeaza. Daca adaugi pe langa lapte, alimente cu stagnare mai mare in stomac atunci apar bulelile. Oricum asa cum spune si bucataria chineza, e nevoie cateodata de laxative naturale pentru a combate tendintele opuse ale altor alimente, si se combina in cantitati astfel incat rezultatul sa fie neutru.

Edited by andreic, 04 March 2008 - 17:20.


#22
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View PostAndyM, on Feb 6 2008, 00:00, said:

Ce exeprimente ne sfatuti sa facem?
Dar nu demne de Don`t try tis at home?
Eu nu stiu nici una  :mellow:

Pe gresia din bucatarie punem niste glicerina si apoi cateva granule de permangant de potasiu...ambele se cumpara de la farmacie sau depozite de substante. Nu incercati sa spalati gresia dupa experiment...oricum o sa ramane urme....granulele de KMnO4 se arunca in glicerina de la distanta.

#23
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View Postgabicen, on Mar 7 2008, 01:07, said:

Pe gresia din bucatarie punem niste glicerina si apoi cateva granule de permangant de potasiu...ambele se cumpara de la farmacie sau depozite de substante. Nu incercati sa spalati gresia dupa experiment...oricum o sa ramane urme....granulele de KMnO4 se arunca in glicerina de la distanta.
Hai sa fie o placuta de gresie/faianta oarecare, nu din bucatarie. Si sa fie afara, ca iese si fum si poate arunca diverse chestii in toate partile. Permanganat de potasiu nu cred ca se mai da la farmacie in forma solida, si solutia e prea diluata sa merite sa o usuci fara scule profi (stiam pe cineva care nici aratand legitimatia de la politie nu a primit KMnO4 solid; scopul era exact asta).

Cine are acid sulfuric concentrat poate incarca efectul acidului sulfuric asupra chibritelor. Mai exact, se introduce varful chibritului in acid si se scoate repede afara. In mod normal ar trebui sa se aprinda. WARNING: acidul sulfuric concentrat e foarte periculos pentru haine/ochi/piele/etc si e si pe lista de precursori de droguri (din intelepciunea milenara a conducatorilor nostrii mult iubiti a fost generata o lista de precursori de-astia... te doare mintea ce poate sa contina, si, mai ales ce poate sa omita :D:D:D )

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de combinatii alimentare "ciudate", ma gandeam la nuvela Kir Ianulea de Caragiale. Acolo Kir Ianulea spune ca parintii lui au murit pentru ca au mancat intai ridichi si apoi fasole, in loc sa le manance in ordine inversa. Din cauza asta "li s-au incurcat matele" pentru ca ridichea dadea gaze "pe sus", iar fasolea "pe jos". Ma indoiesc ca se poate muri din asa ceva, dar chiar provoaca neplaceri? Sunt curios daca a incercat cineva aceasta combinatie. Eu n-am tinut cont de asta, asa ca e posibbil sa fi mancat aceste alimente la aceeasi masa, dar n-am simtit nimic deosebit... :huh:

#25
voiculm_112

voiculm_112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2008

View PostRagnarok, on Mar 7 2008, 17:06, said:

Hai sa fie o placuta de gresie/faianta oarecare, nu din bucatarie. Si sa fie afara, ca iese si fum si poate arunca diverse chestii in toate partile. Permanganat de potasiu nu cred ca se mai da la farmacie in forma solida, si solutia e prea diluata sa merite sa o usuci fara scule profi (stiam pe cineva care nici aratand legitimatia de la politie nu a primit KMnO4 solid; scopul era exact asta).

Cine are acid sulfuric concentrat poate incarca efectul acidului sulfuric asupra chibritelor. Mai exact, se introduce varful chibritului in acid si se scoate repede afara. In mod normal ar trebui sa se aprinda. WARNING: acidul sulfuric concentrat e foarte periculos pentru haine/ochi/piele/etc si e si pe lista de precursori de droguri (din intelepciunea milenara a conducatorilor nostrii mult iubiti a fost generata o lista de precursori de-astia... te doare mintea ce poate sa contina, si, mai ales ce poate sa omita :D:D:D )
frate si ce se intampla cu chibritul scos din acid pana la urma ?
k eu am de unde sa iau

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvoiculm_112, on Mar 15 2008, 01:07, said:

frate si ce se intampla cu chibritul scos din acid pana la urma ?
Tu nu citesti ?

>Ragnarok @ Mar 7 2008, 17:06 "In mod normal ar trebui sa se aprinda"

Edited by andreic, 15 March 2008 - 03:05.


#27
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View Postvoiculm_112, on Mar 15 2008, 01:07, said:

frate si ce se intampla cu chibritul scos din acid pana la urma ?
k eu am de unde sa iau
Eu am incercat cu vreo 3 conc. de H2SO4 diferite (dar toate peste 80%) si s-a aprind in majoritatea cazurilor.

#28
skeleton919

skeleton919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.06.2006
Oameni buni, am urmatoarea intrebare: a fost cineva la muzeul de geologie din bucuresti?
Acolo, la subsol e o sala cu roci care arata absolut normal la lumina zilei.
DAR daca faci intuneric si le expui la raze ultraviolete sau infrarosii, emit o lumina sau au o culoare verde, galbena rosie sau albastra. CEVA de vis.
Stie cineva la ce fel de raze sunt expuse rocile de acolo? pe unde am fost am cumparat astfel de roci si vreau sa stiu la ce raze sa le expun sa imi fac in vitrina un minimuzeu de geologie care sa arate frumos pe intuneric!  :coolspeak:

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View Postskeleton919, on Mar 21 2008, 14:14, said:

Oameni buni, am urmatoarea intrebare: a fost cineva la muzeul de geologie din bucuresti?
Acolo, la subsol e o sala cu roci care arata absolut normal la lumina zilei.
DAR daca faci intuneric si le expui la raze ultraviolete sau infrarosii, emit o lumina sau au o culoare verde, galbena rosie sau albastra. CEVA de vis.
Stie cineva la ce fel de raze sunt expuse rocile de acolo? pe unde am fost am cumparat astfel de roci si vreau sa stiu la ce raze sa le expun sa imi fac in vitrina un minimuzeu de geologie care sa arate frumos pe intuneric!  :coolspeak:
Ai zis chiar tu: la ultraviolete. Fenomenul se numeste fluorescenta. Daca iti faci rost de un neon din ala violet cum sunt prin discoteci poti sa incerci. Dar nu toate rocile sunt fluorescente.

#30
skeleton919

skeleton919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.06.2006
Mersi pufonel, dar din toata colectia gasesc eu vre-o 5-6 care sa mearga. sunt sigur ca merita efortul. Mai ramane sa gasesc o lampa cu ultraviolete. Acum tre sa ma interesez daca radiatia emisa de lampa e daunatoare omului. Sa o pozitionez..... Incerc sa postez o imagine cand e gata.  :proud:

#31
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View Postskeleton919, on Mar 22 2008, 08:48, said:

Mersi pufonel, dar din toata colectia gasesc eu vre-o 5-6 care sa mearga. sunt sigur ca merita efortul. Mai ramane sa gasesc o lampa cu ultraviolete. Acum tre sa ma interesez daca radiatia emisa de lampa e daunatoare omului. Sa o pozitionez..... Incerc sa postez o imagine cand e gata.  :proud:
Rubinul lumineaza rosu intens. (si ala artificial nic nu e greu de gasit... stiu pe cineva care are unul cat un deget de mare)
Eu voiam sa-mi fac o chestie de iluminat cu tuburi de solutie fluorescenta si UV. Dar cum inca n-am casa mea, ma abtin.
Lampi UV se folosesc la verificat bancnote, dar dau si lumina vizibila.

#32
skeleton919

skeleton919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.06.2006
Si uite ca am reusit sa imi iau corp pentru neon, merge cu tuburi de neon de 8 Watt, dar am gasit si de 6W. Apoi am cumparat tub ce emite ultraviolet, evident de 8W. Am atasat si pozele. Cu verde mai intens este un breloc cu fosfor. Cu verde mai slab este chihlimbar. Cea mai mare, mai in spate e cuartz. Chestia asta e amenajata in biblioteca mea din sufragerie iar seara e chiar frumos. Cineva mi-a sugerat sa le pun pe catifea neagra. Ce parere aveti? Interesant? Roci si ultraviolete.  :cheers: :coolspeak:

Attached Files



#33
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Impresionant. E chiar fain sa ai asa ceva in birou.

#34
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.02.2008
misto

#35
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
foarte tari pozele!! :D

#36
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
cu cat le dai? :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate