Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Gran Via Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#1261
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Si eu am rezervat in faza 2, desi stiu de problemele aprute in faza1. M-am gandit totusi ca vor acorda mai multa atentie, cel putin problemelor aparute la primele blocuri si nu le vor mai repeta. In schimb exista intotdeauna posibilitatea sa apara probleme noi. Vedem peste 14 luni. Pana la urma si la o masina cand iei versiunea cu "facelift" se rezolva o parte din problemele initiale.
Referitor la comparatia cu 21 cand au aparut ofertele la ei aveam deja rezervare la GV si am cantarit bine toate avantajele si dezavantajele.
Am analizat urmatoarele aspecte:
21 residence - aveau un pret mai bun, cel putin la preturile promo, inclusiv la locurile de parcare. Desi nu este normal ca dupa promotie sa mareasca preturile peste cele pe care le aveau ca si preturi standard.
GV - acces mai bun la mijloacele de transport(metrou, tramvaie, etc)
21 residence - acces langa Politehnica, dar si la GV exista posibilitatea sa existe un parc "candva"(ramane de vazut daca se respecta planul , in cel mai rau caz este parcul dr. Taberei la 500m
GV - imi inspira mai multa incredere pe partea de constructie a structurii(nu neaparat finisajele). Fiind si o companie internationala cu background.  Aici si Pedro stiu ca au ceva experienta in Bucuresti si nu au fost mari probleme. In plus am urmarit constructia blocului de la stadiul de groapa si ceea ce am vazut pana acum mi se pare in regula, mai ales ca nu au lucrat la fundatie iarna ca la 21.
21 - mi se par mult mai flexibili pe partea de vanzari, poti sa vizitezi santierul, sa masori, etc. La GV se obtin foarte greu diverse informatii
GV - iti permit sa-ti recuperezi avansul, daca de exemplu nu se aproba creditul Prima casa.
GV - au facut eforturi pentru a remedia eventualele probleme individuale sau comune aparute, chiar daca nu intotdeauna toti clientii au fost multumiti

Acestea au fost criteriile pe care le-am pus in balanta si in final am ramas la GV. Vedem anul viitor daca am facut o alegere buna sau nu. Pana atunci pot doar sa sper ca va fi OK.

Edited by catal1n2000, 28 March 2017 - 21:35.


#1262
alinush81

alinush81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.03.2008
@catal1n2000 , felicitari  pentru achizitie si sa fie intr un ceas bun!
Analiza ta mi se pare una corecta si nepartinitoare , mai putin ultimul punct unde au facut "eforturi" pentru remedierea de probleme aparute. Eu aici cred ca nu esti bine informat . Cu o singura exceptie , cand au remediat faptul ca nu exista priza 220 v unde sunt trase cablurile utp si catv si le au sarit peste 200 de oameni in cap , restul pot sa ti demonstrez cu poze sau corespondente ale locatarilor ca nu s a depus nici cel mai mic efort de remediere.

#1263
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Infrastructura pe partea de telecomunicatii a facut-o UPC-ul. Ei nu au nevoie de asemenea prize.
Doar ca RDS s-a trezit mai tarziu si fac acum niste improvizatii sa se poata abona lumea si la ei fara prea multe modificari ale infrastructurii existente.

#1264
alinush81

alinush81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.03.2008
@spiderpc . Salut Catalin. Asa este , dar daca nu era presiune din partea atator persoane , nu era nici priza , nici Rds , corect?

#1265
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Asa este, la blocurile următoare sper ca mai mult de un operator sa faca totul de la inceput.
Ma gandesc ca ar fi fost pusa priza deja daca stia si constructorul ce are de gand rds.

#1266
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Ca unul care locuiesc in Militari de ceva ani pot spune ca parcul Politehnicii numai a parc nu arata. E neingrijit, colcaie de sobolani iar bancile sunt putine spre deloc.
Parcul Drumul Taberei arata binisor, e destul de ingrijit doar ca seara si in special in week-end, datorita aglomeratiei, esti nevoit sa mergi in sir indian pe alei.
La capitolul spatii verzi/parcuri cred ca acest cartier sta cel mai prost din tot Bucurestiul. Aia de la primarie ori sunt inconstienti ori foamea de bani e mult prea mare pentru ca altfel nu-mi explic cum dau atat de usor autorizatii de constructie pt fiecare petec de teren cu potential de exploatare ce se mai gaseste printre blocuri.
Daca ies la geam, in orice directie m-as uita, vad blocuri aflate in constructie. Make it rain!

Edited by borhot, 29 March 2017 - 00:18.


#1267
eutueutu2017

eutueutu2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2017

 paala, on 28 martie 2017 - 17:42, said:

@alinush81 hai ca nu s vecin chair atat de rau. Posted Image eu vreau doar sa mi inchid balconul, Ce e chair atat de mult ce cer eu?
@eutueutu2017 lasa  o adresa de email si iti fac eu forward la ce mi au trimis ei acum 1 luna. Intr adevar astia de la Gv sunt f dubiosi parca nu vor sa vanda..

Multumesc. Ti-am lasat detalii in privat.

#1268
esir

esir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2011
salut. am si eu o intrebare...stiti pe cineva care a luat apartament in cele 2 blocuri finalizate prin BCR? am o mare problema....am semnat antecontract, am platit avansul, am toate actele la dosar, dar cei de la juridic (de la BCR) spun ca nu este buna declaratia privind Legea 10/2001. Asta e singura "problema" cu dosarul si nu vor sa-l accepte iar in scurt timp vor opri transmiterea dosarelor catre Fond, cred ca sunt aproape de atingerea plafonului..
Din cate apartamente au fost vandute sunt sigur ca au fost si altele cumparate prin credit la BCR, mi-a confirmat si dezvoltatorul acest lucru si e prima oara cand se lovesc de problema asta.

#1269
esir

esir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2011

 esir, on 06 aprilie 2017 - 09:27, said:

salut. am si eu o intrebare...stiti pe cineva care a luat apartament in cele 2 blocuri finalizate prin BCR? am o mare problema....am semnat antecontract, am platit avansul, am toate actele la dosar, dar cei de la juridic (de la BCR) spun ca nu este buna declaratia privind Legea 10/2001. Asta e singura "problema" cu dosarul si nu vor sa-l accepte iar in scurt timp vor opri transmiterea dosarelor catre Fond, cred ca sunt aproape de atingerea plafonului..
Din cate apartamente au fost vandute sunt sigur ca au fost si altele cumparate prin credit la BCR, mi-a confirmat si dezvoltatorul acest lucru si e prima oara cand se lovesc de problema asta.


update: exista in antecontract mentiunea privind legea 10/2001, le-a scapat celor de la juridic. s-a rezolvat "problema"

#1270
MRS988

MRS988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.02.2017
Salutare tuturor! Este primul meu post aici si am cateva intrebari pentru cei care au cumparat sau care au informatii despre faza 2.
-cate cai de acces sunt sau vor fi in ansamblu si care sunt acelea?
-vor fi locuri de parcare subterane la C1,C4,C5? daca da la ce pret? si cele supraterane ce pret au?
-sunt apartamente de 3 camere si duplexuri care sa aibe balconul deja inchis?
-s-a rezolvat problema cu gazele in C2 si C3?
-sunt si balcoane tip logie in C1,C4,C5?

#1271
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009

 MRS988, on 08 aprilie 2017 - 03:44, said:

Salutare tuturor! Este primul meu post aici si am cateva intrebari pentru cei care au cumparat sau care au informatii despre faza 2.
-cate cai de acces sunt sau vor fi in ansamblu si care sunt acelea?
-vor fi locuri de parcare subterane la C1,C4,C5? daca da la ce pret? si cele supraterane ce pret au?
-sunt apartamente de 3 camere si duplexuri care sa aibe balconul deja inchis?
-s-a rezolvat problema cu gazele in C2 si C3?
-sunt si balcoane tip logie in C1,C4,C5?

Mai jos raspunsurile:
- acum sunt 2 cai de acces auto/ pietonale. dupa etapa ce se afla in constructie acum va mai fi cel putin o cale de acces auto si posibil una doar pietonala(dinspre str. Cicalov)
-exista locuri de parcare subterane, dar parcarile nu vor fi sub bloc ci cumva langa. Nu este clar daca va fi acces direct din parcare subterana in bloc. Trebuie intrebat.Pentru preturi poti intreba la vanzari. Nu sunt foarte accesibile din ce stiu
- din ceea ce stiu eu nu. Nu mai au acel loc de luat masa ca la prima etapa.
- din ceea ce stiu s-a rezolvat,
Sunt balcoane care au ziduri in ambele laterale, gen logie. Eu asa am rezervat in C4. Mai exista si anumite balcoane care au zid doar intr-o laterala.

#1272
MRS988

MRS988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.02.2017

 catal1n2000, on 08 aprilie 2017 - 08:52, said:

Mai jos raspunsurile:
- acum sunt 2 cai de acces auto/ pietonale. dupa etapa ce se afla in constructie acum va mai fi cel putin o cale de acces auto si posibil una doar pietonala(dinspre str. Cicalov)
-exista locuri de parcare subterane, dar parcarile nu vor fi sub bloc ci cumva langa. Nu este clar daca va fi acces direct din parcare subterana in bloc. Trebuie intrebat.Pentru preturi poti intreba la vanzari. Nu sunt foarte accesibile din ce stiu
- din ceea ce stiu eu nu. Nu mai au acel loc de luat masa ca la prima etapa.
- din ceea ce stiu s-a rezolvat,
Sunt balcoane care au ziduri in ambele laterale, gen logie. Eu asa am rezervat in C4. Mai exista si anumite balcoane care au zid doar intr-o laterala.

Multumesc! :) in C4 ma gandesc sa rezerv si eu.

#1273
shadow2311

shadow2311

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2017
Buna seara. Ma gandesc impreuna cu sotul sa rezervam un apartament la etajele 7-9. Este cineva care sa fie deja mutat la etajele superioare? As fi curioasa de presiunea apei.
Mai sunt curioasa daca finisajele au putut fi alese si de asemenea, in caz ca ati fost interesati, daca ati reusit sa ii faceti de acord sa mute usa de la dormitorul matrimonial direct pe dormitor in loc de pozitia initiala care este in hol.
Despre negoicere financiara am inteles ca nu poate fi vorba.
Multumesc

#1274
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Fiecare bloc are hidrofor, nu sunt probleme cu presiunea apei.
Finisajele se pot alege daca blocul nu are deja finisajele facute. La C2 si C3 nu mai ai ce alege.
Nu cred ca vor accepta modificari ale proiectului, daca vrei modifici dupa pe banii tai.

#1275
shadow2311

shadow2311

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2017

 spiderpc, on 12 aprilie 2017 - 21:08, said:

Fiecare bloc are hidrofor, nu sunt probleme cu presiunea apei.
Finisajele se pot alege daca blocul nu are deja finisajele facute. La C2 si C3 nu mai ai ce alege.
Nu cred ca vor accepta modificari ale proiectului, daca vrei modifici dupa pe banii tai.

Multumesc pentru raspunsuri! Apartamentul va fi cumparat in urmatorul ansamblu C4 si pentru ca termenul de executie al proiectului este in iunie 2018 ma gandeam ca ar fi frumos sa putem hotara noi asupra finisajelor.

#1276
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 shadow2311, on 12 aprilie 2017 - 21:31, said:

Multumesc pentru raspunsuri! Apartamentul va fi cumparat in urmatorul ansamblu C4 si pentru ca termenul de executie al proiectului este in iunie 2018 ma gandeam ca ar fi frumos sa putem hotara noi asupra finisajelor.
.

Informatia oferita este incompleta. Aveti posibilitatea de a alege din DOUA variante de finisaje. Respectiv pe tonuri de alb sau bej/crem. Nu se pune problema alegerii finisajelor dupa gustul si placerea fiecaruia pe banii dezvoltatorului. In cazul in care doriti in mod expres sa va finisati apartamentul dupa bunul plac, o sa o faceti complet pe banii dumneavoastra, dezvoltatorul dandu-va toate finisajele (parchet, gresie, faianta) "in brate", iar pentru faptul ca apartamenul nu se mai inscrie la "locuinta imediat locuibila", neavand finisajele terminate, nu ma beneficiaza de TVA de 5%, TVA cerut fiind de 19%.

Sper ca aceasta informatie detaliata sa va ajute.

Edited by Ego206, 13 April 2017 - 16:05.


#1277
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
La primele 2 blocuri pachetele de finisaje cred ca puteau satisface 90% dintre cumparatori. Bineinteles ca exista si clienti mai pretentiosi, care vor modificari, dar nu prea cred ca sunt foarte deschisi pe acest subiect, sau daca modifici, investitia suplimentara va fi destul de mare.

Pentru C4 inca se asteapta pachetele de finisaje, am inteles ca va fi posibila alegerea tot din 2 variante. S-a promis o calitate similara cu primele 2 blocuri, desi este posibil sa fie alti furnizori si eventual alte culori/nuante. Daca este asa, pentru mine este suficient. Sper sa nu avem parte culori ciudate totusi(ex: Roz, mov, galben, etc)  :)

#1278
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Au sarit preturile pt faza 2..in c1 sub 73k nu gasesti fara tva..bine daca nu vrei la subsol:))...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate