Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37560 replies to this topic

#26749
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013

View PostMMike, on 01 decembrie 2018 - 12:17, said:

Corect. Am si zis. Dar iti poti face o idee. Pozele facute de posesorul tv-ului par ok. Mai depinde si cum isi reglleaza fiecare tv-u. Dar oricum, din ce se vede, imaginea cum spuneam, pare ok, si ca tv, chiar posesorul la caracterizat bine, ca un tv bunicel. Acum depinde si cat il va tine, ca si functionare.

E categoric best buy sub 3000 RON, ar mai fi Sony-urile în zona asta dar implementarea Android TV a lui Sony e mult mai lentă prin meniuri și la lansarea app decât la Philips. Iar Samsung, nu se merită niciunul sub seria 8000.

#26750
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,451
  • Înscris: 06.11.2014
Daca problema e cat te va tine, poti opta pentru garantia extinsa, oferita de magazin. Dai un ban, dar 3..4 ani stai linistit.

#26751
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,190
  • Înscris: 25.04.2016

View Posttesting1b, on 01 decembrie 2018 - 12:21, said:

@ MMike: Acest televizor este asamblat in Polonia.
Asamblat in Polonia, componentele si proiectarea in China. In general , nu se aude bine de philips, adica TP Vision (China, Hong Kong), ca nu tin prea mult. Si la multe, functionare cu probleme. Dar stii cum e, mai depinde si de noroc.

View Postmarvadal, on 01 decembrie 2018 - 12:24, said:



E categoric best buy sub 3000 RON, ar mai fi Sony-urile în zona asta dar implementarea Android TV a lui Sony e mult mai lentã prin meniuri și la lansarea app decât la Philips.
Nu cred ! Se spune ca e exact invers! Nu se compara sony cu philips.

View Postcarcotashu84, on 01 decembrie 2018 - 12:19, said:




Inseamna ca semnalul RDS nu e f ok  la mine, la tine se vede bine,
Sau poate mai trebuie sa reglezi la imagine.

Edited by MMike, 01 December 2018 - 12:33.


#26752
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013

View PostMMike, on 01 decembrie 2018 - 12:30, said:

Asamblat in Polonia, componentele si proiectarea in China. In general , nu se aude bine de philips, adica TP Vision (China, Hong Kong), ca nu tin prea mult. Si la multe, functionare cu probleme. Dar stii cum e, mai depinde si de noroc.


Nu cred ! Se spune ca e exact invers!

Greșit R&D-ul a rămas în Olanda, TP Vision a cumpărat cu totul divizia de TV a lui Philips, inclusiv laboratoarelele lor.

#26753
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,190
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmarvadal, on 01 decembrie 2018 - 12:32, said:



TP Vision a cumpãrat cu totul divizia de TV a lui Philips, inclusiv laboratoarelele lor.
Am zis acelasi lucru. Dar repet, NU se compara cu Sony !

Edited by MMike, 01 December 2018 - 12:37.


#26754
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013
@MMike: Să te citez:

Quote

Asamblat in Polonia, componentele si proiectarea in China

Și proiectarea ține tot de R&D.Posted Image

View PostMMike, on 01 decembrie 2018 - 12:32, said:

Nu cred ! Se spune ca e exact invers! Nu se compara sony cu philips.

Sau poate mai trebuie sa reglezi la imagine.

Sony e poate superior la imagine (depinde de model) dar la zona asta de preț diferența e oricum mică. La soft, Philips este indubitabil superior.

Edited by marvadal, 01 December 2018 - 12:48.


#26755
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,190
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmarvadal, on 01 decembrie 2018 - 12:40, said:

La soft, Philips este indubitabil superior.
???? E prima data cand aud asa ceva. ;)

Edited by MMike, 01 December 2018 - 13:02.


#26756
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013

View PostMMike, on 01 decembrie 2018 - 12:51, said:

???? E prima data cand aud asa ceva. Posted Image

Poate pentru că te bazezi prea mult pe ce zic alții, în loc să le compari tu singur. Posted Image

#26757
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
TP Vision face inclusiv proiectarea. Nimic nu mai are legatura cu Philips la displayuri (TV .monitoare) decat o sigla lipita.
Iar la Samsung ,contrazic categoric! Seria MU7xxx de anul trecut e best buy ,chiar seria MU6xxx e mai reusita decat multe modele cu pretentii dar cu amarat de IPS de pe la Sony ,Philips ,LG sau Panasonic.

Edited by edigee, 01 December 2018 - 13:15.


#26758
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
@carcotashu84: am verificat si pot sa ti spun ca marrocco 8k sacadeaza rau. Ce am observat: clipurile de pe youtube pe care scrie 4k nu sacadeaza. Nu am intalnit niciunul clip marcat 4k sa sacadeze.
Astept noul update de soft care s-a zis ca va rezolva problema videoclipurilor care sacadeaza pe youtube.

Edited by testing1b, 01 December 2018 - 13:13.


#26759
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013

View Postedigee, on 01 decembrie 2018 - 13:09, said:

TP Vision face inclusiv proiectarea. Nimic nu mai are legatura cu Philips la displayuri (TV .monitoare) decat o sigla lipita.
Iar la Samsung ,contrazic categoric! Seria MU7xxx de anul trecut e best buy ,chiar seria MU6xxxx e mai reusita decat multe modele cu pretentii dar cu amarat de IPS de pe la Sony ,Philips ,LG sau Panasonic.

Repet, TP Vision face proiectarea adevărat dar folosind laboratoarele cumpărate de la Philips. Nu e nicicum doar o siglă cum pretinzi.

View Posttesting1b, on 01 decembrie 2018 - 13:09, said:

Astept noul update de soft care s-a zis ca va rezolva problema videoclipurilor care sacadeaza pe youtube.

Nu mi-aș pune mari speranțe, de obicei cei de la Support zic orice doar să scape de tine. În orice caz cum am spus, Peru 8k și Morroco 8k rulează fără probleme downloadate și vizionate de pe stick.

Edited by marvadal, 01 December 2018 - 13:24.


#26760
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Si daca cumperi un laborator ,face proiectarea laboratorul? Fara personal? Au cumparat si niste olandezi? Cu saboti de lemn cu tot.....
E o evidenta fractura logica.
Acum cateza luni eram tintit pe un model de Philips din gama 2018 si am facut sapaturi serioase ,inclusiv la reprezentanta de la noi. Mi-au confirmat tot ce am zis mai sus. Proiectarea e facuta exclusiv de chinezi ,ba cica chiar au o echipa noua ce ne pregateste ceva surprize pt. 2019.

#26761
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013

View Postedigee, on 01 decembrie 2018 - 13:29, said:

Si daca cumperi un laborator ,face proiectarea laboratorul? Fara personal? Au cumparat si niste olandezi? Cu saboti de lemn cu tot.....
E o evidenta fractura logica.
Acum cateza luni eram tintit pe un model de Philips din gama 2018 si am facut sapaturi serioase ,inclusiv la reprezentanta de la noi. Mi-au confirmat tot ce am zis mai sus. Proiectarea e facuta exclusiv de chinezi ,ba cica chiar au o echipa noua ce ne pregateste ceva surprize pt. 2019.

Și dacă staff-ul ar fi din China care e problema? Nu e deloc bine să fii rasist, chinezii pot fi la fel da capabili mai ales că sunt și mai silitori de-obicei.

#26762
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Pai n-am zis ca-i o problema. Dar trebuie data informatia corecta si logica.
Peste 90% dintre componentele electronice pe care le avem in diverse aparate/deviceuri tot din China vin. Totdeauna am fost impotriva legendelor cu Made in Japan ,UK ,Germany sau alte fixatii de acum vreo 20 de ani si mai bine. Economia mondiala functioneaza cu totul altfel acum.
Ce pregatesc TP Vision;
https://www.tpvision...-of-excellence/
Mai interesanta e asocierea LG cu Harman Kardon. Care Harman Kardon a fost inghitita recent de Samasung. Deci TV-uri LG cu sistem de sunet Samsung.

Edited by edigee, 01 December 2018 - 14:57.


#26763
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.09.2008
Am ramas surprins cat de "ok" se vede un post sd pe un ecran de 55... nu ma asteptam. Stiu ca tine si de semnalul tv ,dar unde stau chiar este foarte bun. Acum ma bate gandul sa anulez comanda la un xf9005 de 123 si sa iau unu de 55...problema e ca mai mult de 4000 nu pot da asa ca as ramane la un Q6FN sau un SK8500PLA...nu stiu daca merita...

#26764
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,190
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmarvadal, on 01 decembrie 2018 - 13:05, said:



....in loc sã le compari tu singur. Posted Image
Pai exact asta fac de 2 ani si jumate pe tv-u meu sony cu andoid tv care functineaza excelent.

#26765
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Va rog sa-mi recomandati un TV , diagonala 80, nu neaparat smart, buget maxim 1500.
Nu ma pricep deloc, de aceea as dori cvea sfaturi, eventual modele.
Multumesc,

#26766
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,190
  • Înscris: 25.04.2016

View Postedigee, on 01 decembrie 2018 - 13:29, said:

Si daca cumperi un laborator ,face proiectarea laboratorul? Fara personal? Au cumparat si niste olandezi? Cu saboti de lemn cu tot.....
E o evidenta fractura logica.
Acum cateza luni eram tintit pe un model de Philips din gama 2018 si am facut sapaturi serioase ,inclusiv la reprezentanta de la noi. Mi-au confirmat tot ce am zis mai sus. Proiectarea e facuta exclusiv de chinezi
:)


View Postedigee, on 01 decembrie 2018 - 14:56, said:

Pai n-am zis ca-i o problema. Dar trebuie data informatia corecta si logica.
Corect !

Totusi, chinezii sunt ambitiosii si  de notat ca au scos oledu care e un tv ok,cel mai bun de la ei, garantia fiind panou....LG ;)  .

P.S. LG colaboreaza demult cu Hartman Kardon.

Edited by MMike, 01 December 2018 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate