Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37560 replies to this topic

#21871
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View PostNeinhalt, on 24 iunie 2017 - 22:29, said:

Eu pe o diagonala de 65" nu am probleme cu continutul hd si sd. Sony nu au probleme la upscaling!

Eu sunt mai pretentios !    ( posibil mi-ar place sa vad de la aprox 2m,  ceva 8k , pe un tv de maxim 50'' )
Sa fi sanatos daca pe tine te multumeste si asa Posted Image

LE: Pe mine pe orice TV de diagonala mare ( de la chiar 50'' in sus  ) nu are cum sa ma impresioneze imaginile programelor SD sau chiar HD vazute de la o distanta de pana la un maxim 3m.
Zic maxim 3m pentru ca nu toti avem norocul sa avem camere prea mari , eu de ex la tv urile ce le am ma uit de la o distanta de 0.5m( in trecere  ) -3.3m  deci maxiiiim 3.3m  daca ma asez la distanta cea mai mare .
Apoi nu te supara , dar si pe un 49'' nu te poate impresiona nimic si sa fie 4k daca te uiti sa zic de la un 1m.


LLE: Se pare ca eu fac parte din minoritate:
as prefera sa vad  8k pe un maxim 50'' de la aprox 2-2.5 chiar 3m , pe cand majoritatea de aici e super incantata sa vada programe HD pe tv-uri de peste diagonale 65''  :)

Edited by dorubm, 25 June 2017 - 03:31.


#21872
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Eu din cauza distantei de vizionare (6m), trebuie sa iau un 65'' (cea mai mare diagonala pe care mi-o permit).
Intrebarea e: cat de nasol or sa se vada programele SD ssu chiar HD de la distanta asta. Ma rog, mai am un fotoliu la 2m. De acolo cred ca or sa se vada nasol.

#21873
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Daca ai curaj cere la un magazin sa-ti bage un cablu tv si uita-te de la 2m la programe SD sau chiar HD... Daca esti ca mine, renunti instant sa-l mai cumperi.
De la 6m se mai ascunde din "neclaritate".

Sunt convins ca daca in locul imaginilor pre si rasprelucrate ce merg pe demo-urile din magazine ar pune programe tv de la cablu , ar scadea cel putin jumate vanzarile la tv-urile de diagonale mari cand ar vedea lumea exact la ce sa se astepte acasa ...

Eu si cand aveam tv-ul de 55'' toti care veneau pe la mine sa asteptau sa vada ceva wow...Dimpotriva,  toti imi ziceau ca "pe asta ai dat atatia bani ???"...unii cu ocazia asta zicand ca e clar ca pt distante mici un 55'' e prea mare si pe degeaba ...
Trebuia sa le tot pun filme pe bluray sa le arat "ce poate TV-ul" ca sa-mi mai apar cat de cat "ïnvestitia"
Cum eu ma uit acum 90% pe programele TV si doar restul poate la ceva filme...e cam clara treaba ...
Sa nu mai spun de 3d ... Nu cred in 6 luni cat am avut tv-ul de 55'' sa ma fi uitat adunat in total vreo 60 minute... Si alea cu toate demo-urile ce le faceam la cunostiinte cand le aratam ceva desene animate ...De filme 3D n-am fost impresionat de nimic.

Edited by dorubm, 25 June 2017 - 11:53.


#21874
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Nu văd nicio problemă de la asemenea distanţă sa priveşti la un TV de 65", bineînţeles „mai de calitate” şi 4K.

#21875
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Eu nu-mi permit sa iau un TV si sa ma uit de la vecini la el doar pentru ca nu este nici macar un canal tv 4k acum... sa vad cat de cat ok Posted Image

LE: pe cand ajunge la 6xxx RON  unul de asta ma gandesc ca va fi urmatorul meu tv:
https://altex.ro/tel...msung-qe49q7fam

Ieri a fost redus un pic. La banii de acum , oricat de mult mi-ar placea Samsungul,  nu poti sa-i dai cand ai oled urile alea de la LG.

Attached Files


Edited by dorubm, 25 June 2017 - 12:07.


#21876
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postdorubm, on 24 iunie 2017 - 16:32, said:

Si eu zic la fel:
Pe 24":
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Pe 22":
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

De ambele ai sa fi multumit ...la banii astea!
Si eu care voiam sa iau Philips-ul.
Era perfect pentru mine, un avantaj-avea DVT2. Stiu ca n-am ce face cu el deocamdata dar pe viitor poate imi va fi util. Daca intra ProTv pe receptie digitala am renuntat instant la cablu.


Daca are cineva TV-uri Philips din astea noi produse de CEC sau Funai(2012+) poate sa-mi spuna cum se comporta?

Dpdv al fiabilitatii tot samsung recomandati?

#21877
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut panasonic EX610. Interesant design. Si pretul bun.

#21878
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
Am gasit Samsung 49KU6402 la 2700RON.
Din ce am citit pe aici pare OK.

http://www.cel.ro/te...tv-pMyo6NDQo-l/

Asa e?

#21879
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Mi se pare mie sau anul asta nimeni nu mai scoate TV-uri Full HD cu rata de refresh 100/120Hz? Gata, le trec pe linie moarta, cand inca nu exista suficient continut 4K? Nu am vazut nici un model pe site-ul displayspecifications Full HD cu rata de refresh 100/120Hz din gama 2017. Foarte interesanta strategie, avand in vedere ca unii chiar mai scot si TV-uri HD. :w00t:

#21880
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Revin cu pareri despre Philips 6561 de 49" pentru cei interesati.

Plusuri:

+ cumparat cu 2600 lei
+ in prima zi am facut si update la Android 6.01, nu am observat diferente notabile intre Android 5 si Android 6, nici la interfata nici la rapiditate
+ se misca destul de repede in setari / youtube / kodi / browsing pe hdd-uri externe de 1tb
+ am rulat continut 4k pe youtube (wifi), se vede senzational, mai ales cu ambilight pe 3 laturi.
+ initial am avut cablu pe analog si se vedea destul de rau, dupa aceea am luat card CI+ si este o diferenta uriasa.
+ este o adevarata placere navigatul pe youtube, chiar si cu tastatura (micuta) inclusa. Prefer de 100 de ori fata de calculator, unde am un monitor de 27"
+ telecomanda usoara si ergonomica
+ multe conexiuni
+ chiar si clipuri filmate FHD cu telefonul se vad foarte bine
+ kodi ruleaza ok, insa nu l-am descifrat in totalitate

Minusuri:

- sunet slabut, atat ca intensitate cat si claritate
- light bleed in partea de jos, este suportabil (la monitorul samsung IPS de 27" am mult mai rau)
- in playerul tv-ului nu se poate modifica in nici un fel subtitrarea
- meniul setarilor prea complex si ambiguu
- functia de cautare vocala nu functioneaza (nu are microfron?!?)
- telecomanda nu este intuitiva cateoadata (in anumite aplicatii)
- apasarea butonului de ambilight in timpul rularii unui clip (player  sau youtube) duce fie la oprirea clipului, fie la iesirea din player (la kodi te duce inapoi in meniul principal).
- cablu de alimentare scurt
- cable management zero, se vad cablurile urat in partea de jos a televizorului
- este gri, as fi dorit pe negru

Nu am incercat jocuri. Configuarea kodi dureaza ceva si nu este tocmai usoara, dar asta nu tine de tv. Am instalat si plex, dar inca nu l-am folosit. Am dezactivat pe cat am putut update-urile automate in speranta ca nu il va incetini pe viitor. Am rulat filme, seriale, clipuri pe youtube, meciuri, formular 1, nu am observat probleme la nici una din ele.

Per total sunt foarte multumit de alegerea facuta la acest pret (venind de pe un tv cu tub vechi de vreo 10 ani).

Pentru orice intrebari va stau la dispozitie.

#21881
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View Postmanead, on 26 iunie 2017 - 09:02, said:

Salut,
Am gasit Samsung 49KU6402 la 2700RON.
Din ce am citit pe aici pare OK.

http://www.cel.ro/te...tv-pMyo6NDQo-l/

Asa e?

TV-ul e ok, vede bine, are sunet ok. Isi merita banii.

@mihaibzgica: Sa fii atent la bleeding, seria asta are mari probleme cu iluminarea.

#21882
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

View PostiZet, on 26 iunie 2017 - 12:41, said:


@mihaibzgica: Sa fii atent la bleeding, seria asta are mari probleme cu iluminarea.

Este prezent doar putin in partea de jos. Nu este deranjant (pentru mine) deloc

#21883
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View PostMediumPlayer, on 26 iunie 2017 - 10:51, said:

Mi se pare mie sau anul asta nimeni nu mai scoate TV-uri Full HD cu rata de refresh 100/120Hz? Gata, le trec pe linie moarta, cand inca nu exista suficient continut 4K? Nu am vazut nici un model pe site-ul displayspecifications Full HD cu rata de refresh 100/120Hz din gama 2017. Foarte interesanta strategie, avand in vedere ca unii chiar mai scot si TV-uri HD. Posted Image

La ce trebuie 120Hz ? Posted Image
Cand majoritatea isi aleg ditamai tv-urile de diagonale mari,  cica pt 4k ...4k pt care nu-s capabile doar de 60Hz ?Posted Image
In loc sa ai un tv mai mic dar mai bun,  la ce surse avem acum , mai bine iei mai mare si mai prost ...

LE: Pacat , mai demult vedeai tv -uri bune chiar si cu 240Hz ... acum le scot ochii cu diagonala mare si cu 60Hz ( sau chiar mai groaznic cu 30Hz in anumite situatii la oleduri )
( dupa mine trebuia exact invers sa fie ...pe un tv de diagonala mica , 32'' de ex mai greu iti dai seama ca ai 60 sau 120Hz , dar pe unul de diagonala mai mare simti clar diferenta )

Vezi Supported Resolutions :
http://www.rtings.co...#comparison_199

Edited by dorubm, 26 June 2017 - 19:45.


#21884
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La ora actuala pe piata: Sony A1, Sony EX, Samsung QLED, LG nanocell, Panasonic EX.

...fan panasonic TX-55EZ950E

#21885
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Tu ești un fenomen @adiatric. :)

Edited by AndreiNR, 27 June 2017 - 11:26.


#21886
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndreiNR, on 27 iunie 2017 - 11:25, said:

Tu ești un fenomen @adiatric. Posted Image
As vrea sa vad lg-ul oled nou...
Probabil tot la cluj am ocazia, in Bucuresti ajune mai greu, inclusiv samsung qled.

#21887
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View Postadiatric, on 27 iunie 2017 - 10:10, said:

La ora actuala pe piata: Sony A1, Sony EX, Samsung QLED, LG nanocell, Panasonic EX.

...fan panasonic TX-55EZ950E

Nici Samsung MU7000 - 9000 nu-s de lepadat. 120Hz nativ (incepand cu diagonalele de 55"), Twin Tunner activ, sunet + imagine bune.

#21888
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostiZet, on 27 iunie 2017 - 14:52, said:


Nici Samsung MU7000 - 9000 nu-s de lepadat. 120Hz nativ (incepand cu diagonalele de 55"), Twin Tunner activ, sunet + imagine bune.

Le-am vazut in cluj. Par interesante. Binteles ca se vede diferenta dintre qled si seria MU7000.
Cum am mai zis, pixeli morti. La QLED am vazut destui.
La LG si sony anul asta nu am vazut inca...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate