Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
37560 răspunsuri în acest subiect

#15337
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Din cîte știu eu, variantele cu twin tuner au și două slot-uri PCMCIA. Iar cu update-ul de firmware nu știu ce rezolvă, dacă tunerul nr. 2 lipsește fizic...

#15338
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.967
  • Înscris: 06.02.2006
Sincer  nu stiu, vad ca in specificatii zice ca exista si unii spun ca au, altii spun ca n-au. Nu stiu cum e pana la urma.

#15339
Radudanutu

Radudanutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 28.01.2016
Salut... Am un mediaplayer Wetec core cu Kodi..este instalat la un TV Panasonic...la ce sa dau add-ons pentru a vedea filme si seriale online? Nu găsesc nici Genesis si nici 990.ro in lista.. Multumesc!

#15340
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.516
  • Înscris: 17.09.2007

View Postcrislacor, on 05 februarie 2016 - 11:22, said:

Din cîte știu eu, variantele cu twin tuner au și două slot-uri PCMCIA. Iar cu update-ul de firmware nu știu ce rezolvă, dacă tunerul nr. 2 lipsește fizic...
Nu neaparat, la unele TV (majoritatea) ai o singura intrare cu card CI+ si doua tunere intern care iti permit inregistrarea pe un canal si vizionarea altuia.
Evident, trebuie sa ai fizic optiunea asta in circuite.

#15341
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 360
  • Înscris: 13.01.2008

View PostAndi Pavel, on 05 februarie 2016 - 10:39, said:

I-ai facut update de firmware? Cf celor de la Panasonic ar trebui sa ai la diagonala aia. Dupa cum vezi pe pagina anterioara, userul cu diagonala de 50 spune ca el are.

Tu ne dai informatii si link-uri de la Panasonic Australia cand e un lucru stiut ca specificatiile produselor difera semnificativ in functie de piata pentru care sunt fabricate aceste aparate.
Pe mine ma intereseaza strict produsele pe care le gasesc pe piata noastra si pe care le pot achizitiona legal ( in cazul Panasonic ma intereseaza foarte mult si garantia de 5 ani oferita gratuit de producator !
Si va rog sa nu faceti confuzia intre tipurile de tuner ( Terestru Cablu sau Satelit ) si functia de twin tuner.
Daca sunt posesori de astfel de modele probabil ca ei sunt cei mai in masura sa confirme sau nu existenta functiei respective.
Am fost si in magazinul Altex din orasul meu unde m-am lamurit de un singur lucru ... baietii aceia angajati sa lamureasca clientii sunt ... varza. De aceea am intrebat aici.

#15342
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.153
  • Înscris: 15.09.2005
Pentru unii de aici care nu ştiu şi debitează tot  felul,  citez

Another weakness is the color reproduction, which in itself is better than TN but not as good as IPS
alt dezavantaj -  pentru VA - e reproducerea culorilor,  care e mai bună decat la TN  dar nu la fel de bună ca la IPS.

Photographers and graphic designers should buy an IPS monitor instead.If you are a writer or work in any other field where contrast is an important factor you should have a look at a monitor with an MVA or PVA panel.
deci daca vrei calitate iei IPS, daca vrei doar sa scrii documente,  iei VA ca e mai ieftin.

IPS panels:
In addition, color display and the options to calibrate the colors are superior to the other panel types. IPS panels keep colors constant, even in sharp angles.

ok deci nu mai dezinformaţi!

Pentru cine vrea Sony,  e posibil sa gaseasca un pic mai ieftin ca Samsung, sau daca nu asteptaţi să scadă pretul dar nu luati daca nu e Triluminos ca tehnologie,  asta e Quantum Dotu de la Sony, s-a anuntat cu mare  fast la CES de la nceputul 2015.
Daca nu exista gama asta de anul trecut,  mai luam in calcul şi alte variante,  dar vă zic că e peste gamele anterioare oricare ar fi ele,  vroiam sa zic cu mult peste dar mă abțin.

#15343
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.210
  • Înscris: 13.09.2011
NU stiu cine dezinformeaza sau nu, dar poate esti bun si ne explici si noua ce tv cu panel IPS ai cumparat tu si a venit calibrat din fabrica si cine ti-a spus asta.

Editat de cosito, 05 februarie 2016 - 13:09.


#15344
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdanif, on 05 februarie 2016 - 12:53, said:

. De aceea am intrebat aici.

Probabil ca nu are. Cel mai bine intrebi la Panasonic Romania, ca aici unul zice ca are, unul zice nu are. Pe Germania modelele astea sunt listate cu Triple Tuner.
Eu nu am de unde sa stiu sigur, ca nu am cx700, doar ce am vazut si eu in specificatile de pe panasonic.com. M-am gandit ca poate functia a fost activata cu ultimul firmware.
Singurele chestii care ma intereseaza la un tv sunt panoul-procesarea si aici am sursele mele. Restul functiilor, doar ce mai vad si eu prin specificatii.

Editat de Andi Pavel, 05 februarie 2016 - 13:39.


#15345
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.516
  • Înscris: 17.09.2007
Frumos amestecul/melanjul de monitoare cu TV. Mai bagam eventual si tablete/telefoane la inaintare si concluzionam falnic ca IPS-ul e miezul la televizoare, nu conteaza la ce producator/model, deci va rog nu dezinformati!
Plus ca e aberatia aia cu ,,If you are a writer or work in any other field where contrast is an important factor you should have a look at a monitor with an MVA or PVA panel" de parca exact la editare in Word/Excel contrastul e factorul principal.
Mai erau si altele de spus dar ma abtin...

Editat de Hansolo, 05 februarie 2016 - 13:31.


#15346
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 360
  • Înscris: 13.01.2008

View PostAndi Pavel, on 05 februarie 2016 - 13:25, said:

.... Pe Germania modelele astea sunt listate cu Triple Tuner....
Cred ca Triple Tuner se refera la tipurile de semnal pe care tunerul TV-ului este capabil sa le „citeasca” ... adica Cable, Satelit sau Terestru ...
Asadar ... in afara de Panasonic CX750 care are panou IPS  ... nu avem pe piata noastra vre-un TV cu functia Twin Tuner care sa intre intr-un buget de 5000 lei. Naspa ...

Editat de danif, 05 februarie 2016 - 13:42.


#15347
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.967
  • Înscris: 06.02.2006
Sfatul meu e sa intrebati la Panasonic Romania. Un user zicea ieri ca el are.

#15348
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Telefonista de la Panasonic Romania nu a fost capabila decat sa-mi dea numarul de telefon al celor de la TNT Consulting adica al firmei ce detine site-ul mypanasonic.ro
Firma serioasa Panasonic Romania ... ce sa zic ?
Cred ca userul care zicea ca el are ... nu a inteles exact ce intrebam eu.

Editat de danif, 05 februarie 2016 - 14:10.


#15349
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.967
  • Înscris: 06.02.2006
Pai si intreaba acolo. Afacerile din Romania ale Panasonic sunt administrate din Cehia, daca nu ma insel. Sau intreaba la service-ul lor, ca aia de la mypanasonic poate se uita si ei prin specificatii ca noi.

#15350
zadros

zadros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 01.06.2008
Salut,

recomandari de tv-uri de 47-48" pana in 2500-3000 RON aveti?

#15351
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Uite ca am intrebat ... Cei de la MyPanasonic nu ofera informatii decat despre produsele pe care le comercializeaza ei ... si cum ei nu mai au pe stoc decat ceva TV-uri Panasonic de 42 de inchi modele vechi AS-740 si AS-750 sau de 65 de inchi la vre-o 14.000 lei ... rezulta ca mi-am pierdut vremea ...
Cica sa mai astept pana pe la sfarsitul lui martie 2016 ... cand se pare ca ar aparea modelele noi 2016.
Are cineva informatii suplimentare despre noua gama ?

#15352
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.967
  • Înscris: 06.02.2006
De ce e asa de important twin tunerul pt tine?
Adica de ce ti-ai alege televizorul strict pe criteriul asta?
Nu-ti garanteaza nimeni ca la noua serie DX vei avea twin tuner la un model cu pret rezonabil....

Editat de Andi Pavel, 05 februarie 2016 - 15:09.


#15353
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.516
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdanif, on 05 februarie 2016 - 14:59, said:

Uite ca am intrebat ... Cei de la MyPanasonic nu ofera informatii decat despre produsele pe care le comercializeaza ei ... si cum ei nu mai au pe stoc decat ceva TV-uri Panasonic de 42 de inchi modele vechi AS-740 si AS-750 sau de 65 de inchi la vre-o 14.000 lei ... rezulta ca mi-am pierdut vremea ...
Cica sa mai astept pana pe la sfarsitul lui martie 2016 ... cand se pare ca ar aparea modelele noi 2016.
Are cineva informatii suplimentare despre noua gama ?
Te astepti sa-ti dea unul un astfel de raspuns la telefon si sa-l si crezi?
Si Sony avea la unele modele specificat twin-tuner, ulterior s-a constatat ca nu functioneaza si multi asteapta un update de soft.
Daca nu gasesti un utilizator/posesor care sa incerce exact functia asta restul sunt specificatii fara valoare.
Poti incerca si pe forumurile externe desi e posibil sa varieze modelele in functie de tara.

Editat de Hansolo, 05 februarie 2016 - 16:24.


#15354
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.517
  • Înscris: 26.04.2005
Banuiesc ca functia de twin tuner ar trebui sa se gaseasca usor pe telecomanda, printr-un buton dedicat, cred eu. Ori eu nu am asa ceva. Desi, tinand cont de ce am spus, si functia de 3D are trebui sa se regaseasca pe telecomanda, si nu ePosted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate