Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#6085
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Nu m-am uitat bine pe text si era vorba de produse din categoria 3 de toxicitate (nu din grupa 3 de toxicitate). Astea inainte intrau tot in grupa 2 de toxicitate (simbol T - toxice, fiind deci restrictionate si pana acum.

#6086
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Nu interzic astia chestiile toxice, nu va fie frica. DDTul a fost vandut zeci de ani, zyclon b la fel. Vor interzice doar cand expira patentu si trebuie vandut altu nou si mai scump.

#6087
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Sarbatori fericite!
Credeti ca merita sa achizitionez un vermorel electric Pandora cu sau fara atomizorul ala? In prezent am un vermorel manual pe care il folosesc de 4 ani si merge foarte bine dar parca as vrea si eu sa imi fie mai usor la stropit desi nu am multi pomi. Dar ba legumele ba via ba pomii ba trandafirii mereu e ceva de stropit. Si oricum Mosul nu mi-a adus inca nimic asa ca pot sa ii cer asa ceva. Intrebarile sunt : model nou cu 2 pompe 7.5 bar sau model vechi cu o pompa 5 bar? Cu atomizor sau fara atomizor?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XpRddMfZv70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In videoul asta e o pompa veche de 5 bari cu atomizorul respectiv

Edited by gabiroa, 28 December 2022 - 16:15.


#6088
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgabiroa, on 28 decembrie 2022 - 16:13, said:

Sarbatori fericite!
Credeti ca merita sa achizitionez un vermorel electric Pandora cu sau fara atomizorul ala? In prezent am un vermorel manual pe care il folosesc de 4 ani si merge foarte bine dar parca as vrea si eu sa imi fie mai usor la stropit desi nu am multi pomi. Dar ba legumele ba via ba pomii ba trandafirii mereu e ceva de stropit. Si oricum Mosul nu mi-a adus inca nimic asa ca pot sa ii cer asa ceva. Intrebarile sunt : model nou cu 2 pompe 7.5 bar sau model vechi cu o pompa 5 bar? Cu atomizor sau fara atomizor?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XpRddMfZv70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In videoul asta e o pompa veche de 5 bari cu atomizorul respectiv
sunt si eu curios. e bun asta Pandora? Eu am un ruris si sunt curios daca e mai calitativ

#6089
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am eu Pandora de 16 l. De vreo 4 ani. Folosita relativ intens, mai ales in ultimii doi.
Tijele originale au duze de cupru suficient de proaste si daca le strangi prea tare se sparg. Nu gasesti separat trebuie sa cumperi si tijele. Duzele de plastic sunt proaste si ele (curg).
Daca tija depaseste 1 m lungime, trebuie sprijinita cu cealalta mana altfel toate imbinarile incep sa curga, efortul de sustinere le solicita prea mult. Mai si flambeaza...
Toate filetele de pe furtune/pistol sunt dintr-un plastic prost si daca ai apucat sa strangi o data gresit nu iti dai seama ca l-ai stricat si trebuie inlocuit ca va curge.
Asa-zisul pistol incepe sa curga dupa cateva stropiri la partea de actionare.
Altfel nu am avut probleme. Dar am dat 150 lei pe ea.
Banuiesc ca un atomizor o face mai buna, dar nu am folosit inca.

Edited by adip1962, 28 December 2022 - 21:12.


#6090
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am o Pandora cu 2 motorase. mie mi se pare ok. poti folosi a 2-a treapta doar pentru inaltimi mai mari. pulverizeaza destul de ok, nu ca un atomizor dar peste o pompa manuala

acumulatorul tine fara probleme pentru mai multe plinuri

#6091
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Din filmuletul ala, atomizoru nu pare sa mearga foarte sus. doar ca face ceata mai fina.

#6092
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ala este un surogat, o adaptare pentru vermorelu' electric. Este pentru pomi de inaltime mica si nu cred ca jetul/ceata de duce mai mult de 3, maxim 4 m.
Vrei atomizor, cumpara-ti unul adevarat, care depaseste 5-6 m. Eu nu mi-am luat pentru ca-s cam grele pentru hernia mea. Daca as gasi unul pe roti, sa-l trag dupa mine...
PS. Pandora mea are o singura pompa un singur motor, stropesc peste 5 plinuri cu ea si acum. E din primele tipuri.

#6093
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Oare ce diferenta o fi intre unu de 180 lei, un ruris de 300lei, OMac de 600 si Makita de 1800?

#6094
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu cunosc, am numai o scula ieftina. Dar, de obicei, pretul vine la pachet cu calitatea. In ceea ce ma priveste cred ca atunci cand va fi cazul imi schimb Pandora cu un atomizor electric (nu cu motor termic). Sper sa fie mai usor...
Problema mea este alta. Am vazut azi prin Bucuresti o gramada de copaci cu frunze verzi. Cred ca erau salcii... Iar cu vremea asta nu mor nici daunatorii, iar pomii s-ar putea sa o ia din loc fara sa-si fi indeplinit nr. de ore de frig.
Am auzit pe la TV ca, din cauza vremii calde, unii s-au apucat deja de stropirile care trebuiau facute in primavara. Banuiesc ca au dat un cupru, poate si un insecticid si un ulei. NIciuna nu ar face rau, dar oare este necesar?

Edited by adip1962, 30 December 2022 - 12:33.


#6095
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
S-au apucat de stropiri pentru ca vremea permite. Nu poti sti cum va fi vremea in februarie, martie, poate fi prea frig sau poate ninge/ploua, vant etc... Eu de ex. las uleiul cu insecticid pt perioada cand se umfla mugurii, dar cuprul l-as da si acum insa nu am taiat nimic la pomi. E posibil sa incep taiatul saptamana asta daca o tine tot asa vremea, ca de pe 9 ianuarie reincep jobul si nu stiu cum or fi weekendurile cand sunt liber...

#6096
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Eu o sa dau un sulf cand se opreste ploaia, sau saptamana viitoare. Cupru am dat la caderea frunzelor.

#6097
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ultimul cupru l-am dat la sfarsitul lui octombrie parca. De taiat nu am chef acum orice ar fi. Nu ma duc sa fac frigul 2 zile pana se incalzeste casa.
De asta am intrebat. Cei de care se spunea la TV nu au pomenit nimic de taieri, spuneau doar ca vremea i-a obligat la stropiri pe care nu le-ar fi facut in mod normal.
Asta este motivul pentru care am intrebat. Poate totusi vine frigul, intotdeauna a facut-o in ianuarie.

#6098
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
La tv...

#6099
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
eu nu vorbeam de "atomizorul" acela

eu am vermorel Pandora cu 2 pompe. de la lance mai bate cam 3 m, plus inaltimea mea si lungimea lancii ajunge la 5-6 m lejer
link

#6100
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
La mine nu e frig Adi. Pot sa tai fara probleme zilele astea. Am fost azi si era cald de-a binelea. Vreo12 grade fara vant. Aveam un tricou, o bluza de trening de-aia termotic si un pulover. Cand am ajuns acasa eram ud pe spate desi nu am facut practic nimic. Vreau sa construiesc  vreo 2 -3 cuburi pentru compost si sa ma apuc de treaba. Iarba e verde nu a fost afectata de temperaturile de -2-3 grade din unele dimineti. As mai da si o mana de lac pe scheletul ala de lemn pentru ca se anunta zilele urmatoare 12-14 grade.   Am de taiat pomii si via. De stropit nu face rau cred, am ramas restant in toamna cu merii, perii, prunul ala batran si visinul. Am hotarat sa le dau cu Champ 1% dar as astepta vermorelul nou. Singurul pom care mai are ceva frunze este marul Florina.
Pana la urma voi lua o pompa de-aia galbena cu lancea telescopica si cu atomizor. E vreo 500 de lei cu totul hai 525 cu transport. Oricum va fi un pas mare inainte fata de asta manuala pe care o am.

Asa Hamangia exact despre ala galben vorbeam. Nu stiu cat de mult ma va ajuta atomizorul ala dar poate e bun voi vedea

Edited by gabiroa, 30 December 2022 - 20:41.


#6101
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,719
  • Înscris: 11.03.2007
Este perfect pentru tăiat și în zona mea, cald, uscat, liber de alte treburi. Problema este că pentru a preleva ceva ramuri pentru altoi este prea devreme acum, ăsta fiind motivul pentru care voi risca pentru sfârșitul lunii viitoare.

#6102
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
azi am dat si eu cu champ intr-o livada cu 40 de pomi. saptamana viitoare o sa dau si la cealalta cu 60.
Un pic cam mult vant, dar m-am descurcat cu rurisul electric, isi face treaba cum trebuie. Ma cam incurca furtunul ca fiind mai rece e cam rigid. Au fost in jur de 12 grade celsius azi si pare ca in zona mea o sa fie asa cel putin o saptamana, chiar mai cald dupa Anul Nou.
Prima data am incercat cu un atomizor de la EvoTools. Pot sa spun ca nu recomand deloc, am dat banii degeaba pe el. I-a iesit furtunul care ajuta sa traga aer sa nu faca vid si mi-a curs solutia prin ventilatorul ala si pe motor care era fierbinte( intr-adevar poate trebuia sa pun un colier acolo..). Alta problema a fost ca nefiind frunze, solutia se termina imediat, la 4-5 pomi deja s-au dus 10 litri de solutie lejer. Te stropesti groaznic daca e un pic de vant. Am avut protectie, dar tot nasol a fost.
Singurul lucru pozitiv la atomizor mi se pare pompa booster si cam atat. Poate ca dai un pic mai repede, dar mi se pare mult prea greu, pierzi multa solutie, consumi benzina. Daca ai cativa pomi mai inalti da, dar nici asa nu prea face fata la cum zic ei ca sufla.. mi s-a parut ca sufla la maxim 5 metri

View Postfum, on 30 decembrie 2022 - 21:03, said:

Este perfect pentru tăiat și în zona mea, cald, uscat, liber de alte treburi. Problema este că pentru a preleva ceva ramuri pentru altoi este prea devreme acum, ăsta fiind motivul pentru care voi risca pentru sfârșitul lunii viitoare.
nu risti. Am recoltat pe 29 ianuarie si am altoit pe 19 martie. Mentionez ca a fost primea mea altoire vreodata si a mers perfect. O supra altoire pe visin

View Postgabiroa, on 30 decembrie 2022 - 20:39, said:

Am hotarat sa le dau cu Champ 1%
1%??? Asta inseamna 100grame la 10 litri de apa, nu ? Nu e cam mult? Tin minte ca am dat cu 0.2% cand eram la inceput si habar nu aveam. Acum am dat cu 0.5% si si asa mi s-a parut destul de mult fiind practic doza dubla fata de vegetatie.

View Postgabiroa, on 30 decembrie 2022 - 20:39, said:

E vreo 500 de lei cu totul hai 525 cu transport.

poti sa imi lasi si mie un link, te rog frumos? Ma intereseaza si pe mine sa aiba o tija telescopica de calitate si sa si poata duce solutia usor. Am luat pt rurisul meu una si nu prea putea..Asaa poate Pandora asta poate mai multe

Edited by vladuzz7, 30 December 2022 - 23:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate