Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7105 replies to this topic

#6049
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Intri aici si intrebi: https://forum.softpe...37-vita-de-vie/
Sau aici: https://forum.softpe...it-vita-de-vie/

Edited by adip1962, 22 August 2022 - 11:17.


#6050
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am fost astazi prin Breaza si daca tot am ajuns, hai sa trec si pe la magazinul fitosanitar din piata. Vroiam niste glifosat...
Asta iarna am dat 30 lei/l de Round Up. Acum este 75 lei/500ml si 12 lei/100 ml! Cf vanzatoarei... se vor mai scumpi.
La banii astia smulg buruienile... Ca acum 100 de ani! Sa mai spuna cineva ca nu progresam!

Edited by adip1962, 30 August 2022 - 16:21.


#6051
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Roundup e mai de fitze ca are si niste adjuvanti pe langa glifosat care l-ar face mai eficient (si mai toxic, zic unii)
In esenta orice alta denumire comerciala cu substanta activa glifosat face fix acelasi lucru

Recent am luat Boom Efekt cu 65 lei litrul, asta are o concentratie de 480g/l fata de majoritatea care au 360 g/l
Practic faci cu 33% mai multa solutie la aceeasi concentratie, daca nu am uitat eu aritmetica

Ai tarla mare sau bani in plus, iei la bidon de 20 l si iesi mult mai ieftin

#6052
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ce dreaq sa faci cu 20 l? Cati ani? Esti sigur ca mai traiesti atata?
Eu nu am curaj sa cumpar pe mai mult de 1 an. Si nici de ala nu-s sigur...Posted Image
Nu am depasit 1 l de Round Up pe an. Ba uneori imi si ramanea... uite ca anul asta m-a surprins consumul suplimentar. Dar nu atat de mult precum scumpirea solutiilor!
Totusi, de la 30 la minim 75 lei este mai mult decat dublare. Ce se va intampla la iarna cand toata lumea isi da comenzile pentru anul viitor?
SI uite asa devenim bio... ca tot le place unora.
PS. Sa vedeti cat se vor scumpi fructele!

Edited by adip1962, 30 August 2022 - 17:08.


#6053
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,690
  • Înscris: 11.03.2007
Prețul fructelor este dat și de perisabilitatea lor. Crezi că și le va opri vânzătorul pentru borhot, doar din motivul că i-au crescut cheltuielile? Majoritatea dintre noi mâncăm fructe la preț triplu față de piață, din motive lesne de înțeles, da pasiunea nu moare niciodată. Dacă mergi la cinema sau la teatru, ieși cu burta plină de acolo? Asta e, pasiunea costă, rareori mai aduce și beneficii.

#6054
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Nundoar ca s-a dublat, s-a triplat aproape.
În ce fel?
Intr-adevar acum litrul este cam 65 lei la ambalaje mici.
Problema nu e asta, problema e ca și la ambalaje mari, mentionatul 20l, prețul peritru a ajuns sa fie același.

În anii trecuti am luat bidoane de 20l, am un vecin care lucrează la o mare firma de imputuri în zona.
Prețul a fost din câte îmi amintesc, i îți ceva gen 300 lei, în anul următor sga mai scumpit, cred ca acum 2 ani când am luat, dacă nu chiar anul trecut i primăvara, era sub 450 lei.
Sa spunem ca prețul la ambalaj de 20lera 22 lei/l

Anul asta am întrebat și miga picat fata, 1350 lei bidonul.

Am luat cu taraita, întâi am epuizat cele câteva sticle găsite uitate pe la un mare magazin online, se zvonea ca se scumpește și ajunsese cam 85 lei pe unde se mai găsea ambalat la litru.
Ulterior au apărut din nou mai peste tot la 65 lei.
Din câte știu, la ambalaje mari prețul încă nu a scăzut foarte mult, prețul per litru nu e cu mult mai mic decât la "micro ambalat"

Asta însă nu e nimic în agricultura, oricum glifosat ul era mult mult mai puțin folosit decât vine pare voua, celor care nu aveți neapărat contact direct cu agricultura.
Se bătea mult toba prin media pe seama glifosat ului când de fapt el e foarte puțin folosit, aproape deloc, rar și pe zone restrânse în anumite momente în viata unei tarlale.
În general se folosesc 95% sau mai kukt selectivele combinat cu un anume tip de rotație chiar și acolo unde se face trecerea de la parloaga la teren cultivat constant.


Cum ziceam însă, în agricultura durerea mare nune ca s+a scumpit glifosat ul lu peste care oricum nu era folosit, nici ca s-au scumpit neapărat erbicidele selective, dominante în planul culturilor și csre și ele sgau scumpit dar mai putin decât glifosat ul, durerea mare etse ca s-au scumpit fertilizatorii, atât inflația cât și petrolul și mai ales prețul gazului au făcut ca pe plan mondial sa crească preturile iar la noi în contextul actual prețul s-a cam triplat în unele cazuri, minim dublu, media este undeva între 2.5x și 3x prețul anterior.

Deci creșterea prețului glifosat ului e și ea mai mult decât dubla pt agricultura serioasa însă impactul este pistol cu apa, grav e ce se întâmplă cu îngrășămintele.


Sa dai dublu spre triplu pentru a ca e o cultura și mai ales apoi sa ai și o vara ca asta, dezastruoasa, e distractiv rău.

Iar situația în viitor nu pare a fi deloc mult diferita.




#6055
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Padre, am scris despre glifosat ca era exemplul pe care il stiam.
Nu am mai avut curajul sa intreb cat s-au scumpit alte substante, dar banuiesc ca e acelasi procentaj. Daca situatia asta va dura sau se va agrava, va exista clar o reorientare a populatiei numai catre soiuri rezistente, cu consecinte pe care nu mi le pot inchipui.

Edited by adip1962, 31 August 2022 - 06:41.


#6056
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 23.11.2005

View Postvalidoe, on 30 august 2022 - 16:59, said:


Recent am luat Boom Efekt cu 65 lei litrul, asta are o concentratie de 480g/l fata de majoritatea care au 360 g/l
Practic faci cu 33% mai multa solutie la aceeasi concentratie, daca nu am uitat eu aritmetica



Am luat si eu acum cu 60 de lei , chiar vad ca scrie 480g concentratia...

#6057
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Stie cineva cam ce stropiri ar trebui facute la pomi in aceasta perioada?
Cineva mi-a zis sa dau cu zeama bordeleieza dar eu stiam ca se da cu ea in primavara impreuna cu insecticid

#6058
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Cupru toamna,dar mai tarziu,cel pitin la mine nu sunt semne de scuturat frunza

#6059
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
De anul trecut merii mei sunt afectati de ceva ce nu stiu ce este: pe ramurile zubtiri/frunze apare ca un fel de mucegai alb ca o pudra ceva. La miscarea ramurelor cade jos ca zapada.
Aveti idee ce este si cum poate fi combatut.
MUltumesc.

#6060
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Cel mai bine pune o poza,cauta fainarea pe net si vezi daca seamana.

#6061
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Cicada melifera sau paduche lanos

Edited by AlexD2, 09 October 2022 - 19:54.


#6062
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
multumesc.
Din poze inclin spre paduchele lanos.
Mai astept un pic sa recoltez si apoi ma apuc de tratament.

#6063
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010

View Postvdingo11, on 10 octombrie 2022 - 09:36, said:

multumesc.
Din poze inclin spre paduchele lanos.
Mai astept un pic sa recoltez si apoi ma apuc de tratament.

Vezi ca e nesimtit rau la infestare masiva.
Incearca 2 stropiri cu Movento la 10 zile si apoi mai dai si un Ulei cu Mospilan, ca sa fii sigur.
In primavara iarasi Mospilan cu ulei.

Stima.

#6064
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadip1962, on 30 august 2022 - 16:18, said:

... Sa mai spuna cineva ca nu progresam!

pe timp de RĂZBOI doar tehnologia de profil progresează
ABSOLUT toate celelalte REgresează... :(

știți că suntem în război, nu? :o

View Postdtd234, on 08 octombrie 2022 - 17:29, said:

Stie cineva cam ce stropiri ar trebui facute la pomi in aceasta perioada?
Cineva mi-a zis sa dau cu zeama bordeleieza dar eu stiam ca se da cu ea in primavara impreuna cu insecticid

Tratamente în livadă în luna noiembrie – un tratament cu Funguran sau Champ.
1. TOAMNA
a. Stropirea “la negru”
Toamna dupa ce cad frunzele, se face o imbaiere a pomilor cu unul din urmatoarele uleiuri horticole:
APLAUDUS SUPER (insecticid acaricid) – se dizolva 150 ml / 10 l apa CONFIDOR SC 004 OIL (insecticid acaricid) – se dizolva 150 ml / 10 l apa FYFANON 50 EC – se dizolva 60 ml / 10 l apa
b. Stropirea “albastra”
Piatra vanata (CuSO4) se dizolva 200g in 10 l apa fara var
Stropirea la negru se face separat de stropirea albastra, in zile diferite, in urmatoarele conditii:
– temperatura sa fie peste 5*C – sa nu fie ceata sau umezeala – pomul sa nu fie umed – se va imbaia pomul in intregime de la varf pana la baza

PS: substanțele în sine pot fi înlocuite cu similare de pe piață

iar dacă ai piersici:

https://www.horticul...ersic-nectarin/

#6065
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
La piersici, stropirea albastra la caderea frunzelor, cand inca mai sunt 50% frunze.
Ciudat ca anu asta la unii piersici au inceput sa cada frunzele deja, la altii, nu.

#6066
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
In perioada asta de desfrunzit am un piersic care a lepadat toate frunzele iar ceilalti pomi in diverse stadii. As face si eu un tratament cu cupru pentru monilioza si alte boli intrucat am cam neglijat de prin iunie incoace sa-i stropesc. Probabil si din cauza aia am vazut si eu prima dat cum arata rapanul la meri. Dar in special as da pentru monilinia la samburoase aici e durerea mea cea mare. Am vazut ca unii recomanda o doza dubla de cupru - sa zicem Champ sau alcupral. E posibil sa dau cu sulfat de cupru intr-o doza mai mare? Ar avea rost? Mai am cumparat si 1kg de zeama bordeleza. As putea sa folosesc din ea dar in ce concentratie m-ar ajuta mai mult? In fiecare proimavara monilioza imi nenoroceste caisii in special dar si piersicii intr-o mai mica masura. Vreau sa incerc sa iau masuri speciale pentru a vedea daca reusesc sa contracarez aceasta nenorocire

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate