Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7133 replies to this topic

#1369
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
scoate "pe" din coada linkului

http://www3.syngenta...ges/Dynali.aspx

la ce ai avea nevoie , teldor e tatic la putregai

#1370
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Pai acopera cam toate problemele atat preventiv cat si  curativ

#1371
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Eu am vazut doar putregaiul ca amenintare , nu am avut fainare la vie

#1372
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
eu am la tara la cea din fata casei si inca la una ..parca victoria

#1373
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postdanero2004, on 05 martie 2015 - 20:20, said:

Sa stii ca nu e asa usor , un amic de la Cotnari zice ca de cativa ani multi dintre pomii pe care ii are si nu ii prea stropeste , adica doar iarna in repaus cu o zeama , au inceput sa se imbolnaveasca de bolile comune.Cel mai des la prun , si aici vorbim de pomi care cu anii nu au vazut chimicale.  A ramas uimit si am inceput sa argumentam , ploi acide ? folosirea fara cap a insecticidelor a caror permisie e foarte lejera in Ro dar cred ca si in Ue ? copacii tratati incorect cu substante care au creat forme rezistente care la randul lor au fost luate de ploi si vant?

nu e asa usor cu lumea asta , de am putea sa avem ploaia noastra , apa noastra , aerul nostru , soarele nostru am putea alege...

Se pare ca e un cumul de factori. Mediul mai otravit + substantele cu care tratam. Procentual din constatarile mele primul are cam 30% efect iar al 2-lea factor cam 70% efect. Am observat ca faceam din ce in ce mai multe tratamente si rezultatele au fost din ce in ce mai slabe.
Acum am revenit la o "politica" de reducere drastica a stropirilor, fac doar albastra si neagra urmeaza saptamana viitoare. Apoi la piersic doar Dithane sau Merpan pana in mai, ceva cupru la restul de vreo 2x si basta.
Anul trecut am ratat intentionat avertizarea de muste pentru cires si doar pentru asta imi pare rau, ca am mai recoltat 30% din cirese sanatoase.
Voi actiona la avertizarile fitosanitare pentru daunatori mai periculosi.

In rest am avut mai putine fructe dar mai sanatoase. Cam asta e si scopul pentru care am plantat pomi fructiferi in gradina.
Altfel pentru ce tot deranjul, combustibil consumat, timp pierdut si bani aruncati pe substante ?
Cumpar de la piata sau market fructe pline cu aceasi otrava pe care as baga-o si eu prin 15 tratamente, dar macar nu mai pierd atata energie degeaba...

#1374
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
La cum evolueaza vremea..azi soare cu nori,zilele urmatoare ploi cu ninsori..ma intreb daca e bine sa stropesc sau sa mai astept copacii

#1375
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Copaci sunt aia din padure, astia sunt pomi.
Daca nu ploua cateva ore dupa aia e ok...

#1376
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Iertare sfintia ta,am grisit si io...matale stii "legea" ..si ne invata pe noi pacatosii ;)

#1377
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Apai deh, asa scapare nu poate sa treaca netaxata ca asa inveti, cand iti iei una dupa ceafa. :lol:
Acuma drept sa spunem, oricum nu mai a timp ca deseara incepe vajaiala.
Cand sebduce dai cupeu simplu daca nu ai verde in pomi, dai cupru neutralizat in doza recomandata daca ai si ulei pana la urechiuse sau chiar atunci.
Daca nu ai multi da-le cupru cat poti, si acum si peste o saptamana samd....ca nu strica.


#1378
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Sa ne traiesti părințele...mare pomana faci cu noi :))

#1379
marius-bz

marius-bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.05.2011
buna ziua la dvs. ,cu o seara inainte de vremea rea ,am stropit si eu cu ,co....dor oil, cupru il dadusem cu o saptamana in urma,intrebarea e daca am facut bine ,
era seara ora 18 00 ,12 grade afara, noaptea si a doua zi a fost frig spre 3 grade,dar nu a plouat, stiu ca se stropeste pe soare,dar riscam sa plece muguri,deja se marisera putin,dar nu s-au desfacut.
va multumesc!

#1380
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View Postmarius-bz, on 21 martie 2015 - 10:21, said:

buna ziua la dvs. ,cu o seara inainte de vremea rea ,am stropit si eu cu ,co....dor oil, cupru il dadusem cu o saptamana in urma,intrebarea e daca am facut bine ,
era seara ora 18 00 ,12 grade afara, noaptea si a doua zi a fost frig spre 3 grade,dar nu a plouat, stiu ca se stropeste pe soare,dar riscam sa plece muguri,deja se marisera putin,dar nu s-au desfacut.
va multumesc!
e ok

#1381
marius-bz

marius-bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.05.2011

View Postpuiutoma, on 21 martie 2015 - 17:33, said:

e ok

multumesc!
am un cires care din nestiinta mea de al taia cum trebuie,a crescut inalt si cred ca nu e bine deloc, trunchiul pana la coroana are 1300mm,iar grosimea in diametru are 160mm, iar coroana e alcatuita din 6 ramuri principale groase intre 30 si 60 mm, dar pe distanta de cca 1000mm,are doar muguri adormiti,(cred ca zic bine,de nu ma corectati) ,dupa care pleaca iar ramuri mai subtiri dar lungi,in total ciresul are cca 4,5metri.
va rog un sfat cum pot face taierea sa il pot regenera,pomul este altoit,si sanatos, oare din acei muguri adormiti pot pleca ramuri daca aplic o taiere corecta, cum ar trebui facuta, multumesc!

#1382
novo2015

novo2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.02.2015
Buna
Sunt nou pe forum si incepator in agricultura.
Va rog spuneti-mi si mie daca mai pot stropi cu piatra vanata. Mentionez ca mugurii au pocnit umpic.
Multumesc

#1383
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
0,4%

#1384
novo2015

novo2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.02.2015
Puiutoma, adica 40 g la 10 l apa?
Multumesc

#1385
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Ca sa nu risti nimic, zeama bordeleza 0,5%.
Adica la 100 L de apa pui 500g sulfat de cupru (piatra vanata) si 750g var stins plus, daca vrei, vreo 100g de aracet.

#1386
novo2015

novo2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.02.2015
Merci. Si dupa cateva zile dau cu confidor oil.
O zi frumoasa la toata lumea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate