Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7133 replies to this topic

#1351
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Stati linistiti ca la meteo zice ca mai avem o fereastra de cateva zile in care sa cugetam...peste vreo saptamana vine iar primavara abia, si atunci destul de.timid

#1352
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Poate intereseaza pe cineva.

Attached Files



#1353
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Asta ca fapt divers sa vedeti cata otrava mancati de la market si piata....

#1354
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu  nu prea le am cu stropitul pomilor si legumelor, de aceea nici roadele gradinii si livezii nu sunt mari.
Dar poate intereseaza pe cineva, cele postate de mine.
Cu mult timp in urma am scris ca am luat exemplul vecinului meu, care cultiva numai din semintele adunate din gradina lui si stropeste cu un amestec de gainat de gaini si apa. Mai foloseste varul.
Eu mai scap si o zeama bordeleza si un insecticid, din cand in cand.
De fapt gasesc motivul de a sta in natura cat mai mult.

#1355
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

View Postgry2000, on 05 martie 2015 - 17:12, said:

Asta ca fapt divers sa vedeti cata otrava mancati de la market si piata....
Sa stii ca nu e asa usor , un amic de la Cotnari zice ca de cativa ani multi dintre pomii pe care ii are si nu ii prea stropeste , adica doar iarna in repaus cu o zeama , au inceput sa se imbolnaveasca de bolile comune.Cel mai des la prun , si aici vorbim de pomi care cu anii nu au vazut chimicale.  A ramas uimit si am inceput sa argumentam , ploi acide ? folosirea fara cap a insecticidelor a caror permisie e foarte lejera in Ro dar cred ca si in Ue ? copacii tratati incorect cu substante care au creat forme rezistente care la randul lor au fost luate de ploi si vant?

nu e asa usor cu lumea asta , de am putea sa avem ploaia noastra , apa noastra , aerul nostru , soarele nostru am putea alege...

#1356
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Tratamentul pomilor si legumelor TREBUIE facut, dar mai constient, in cazul folosirii roadelor pentru uzul personal.
Am norocul ca pamantul din curtea mea, nu a fost folosit cu mult timp inainte de a fi cumparat de mine. Pamant negru, "gras", de se mirau si rarii vecini pe care-i am.
Incerc sa folosesc numai cand este necesar, substante chimice.
Cultiv in general rosii, ardei, vinete, castraveti (momordica), iar in rest ceva ce nu se gaseste pe piata.
Am cerut  seminte de momordica, dar nu am primit raspuns.

Edited by vasilemet, 05 March 2015 - 20:32.


#1357
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Treaba e simpla..fara tratamente nu prea ai ce culege..si ramai i fara pomi...cum pomii nu sunt rosii sa.le.pui in fiecare an, si nu poti face solar sa mai protejezi de ce vine.de.sus, cam trebuie un numar de tratamente.


#1358
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare ! Dar stie cineva dintre cei mai vechi in domeniu in ce consta un tratamant minim pentru pomi ? adica sa protejeze pomul impotriva bolilor si daunatorilor , mai putin pentru productie .

De fapt un pom sanatos da si productie .

#1359
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Aici vor fi pareri diferite.Dupa mine,ceva care ,,sa impace si capra si varza'' ar contine tratam  la ,,negru'',inainte de infl,dupa scuturatul petalelor,fructul cit aluna si la pirga.

#1360
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Poate ajuta

Attached Files



#1361
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Sunt insecticide cheie , de ex Mikal Flash protejeaza de mana via in doar 2 tratamente pe an , la ce rost sa iei 2 kile de Dithane si sa nu faca nimic. Plus ca daca e sedimentar cum e si cazul de fata la Dithane , mult din praful de sinteza se depune pe ciorchinele de strugure si apoi dus in butoiul cu must.

Sunt ceaiuri de baza , Coada Calului ca si fungicid , apa de tutun sau apa de urzici cu efect f bun la afide. Ce nu au aceste ceaiuri e remanenta in pom sau planta

#1362
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Mikal Flash protejeaza de mana via in doar 2 tratam pe an?

#1363
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Da , eu asa o folosesc , am doar 4 tratamente , unul cu Nissorun sau Milbecnock la desfrunzire pentru acarienii de primavara , apoi un tur cu Mikal Flash cand frunzele s-au maturizat si nu mai este riscul de scuturare si care tine pana la 70 zile dar eu las cam 50-60 zile , apoi un Rovral intermediar daca vara e ploioasa si rece si nu permite inocularea putregaiului in bobitele intepate de vreo viespe , dupa aceea ultimul tur cu Mikal care ma duce inca 50- 60 zile si inchei cu Teldor contra putregaiului cenusiu pentru ca nu are remanenta in must

Cam asta e tot , 4 ori pe an , anul trecut Muscatul a mers impecabil de bine.

#1364
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Care sursa de documentare cu 60-70 zile? .Chiar daca are o compon sistemica  eu stiu ca nu protejeaza mai mult de 14 zile.

#1365
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
[ http://www.kwizda-agro.ro/media/medialibrary/2013/03/Mikal_Flash_table_vita_de_vie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1366
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Timpul de pauza  e cel scurs de la tratament pina cind se poate minca fructul,leguma.

#1367
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
de acord , dar eu acum 3 ani am cerut cel mai scurt tratament. o fi sau nu o fi ideal , la mine merge , locatie pe un deal cu fata spre sud , ploi asa si asa. super struguri anul trecut.
Mai conteaza daca e sau nu ca in poza de mai sus :)

#1368
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Curios daca se gaseste asta http://www3.syngenta...ges/Dynali.aspx pe piata anu asta ca din intrebate inca nu am gasit pe undeva

Edited by muscleman, 06 March 2015 - 23:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate