Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2412 replies to this topic

#2377
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Daca aeroportul e treviso, nu ai cum sa ajungi in timp util, decat daca dormi in aeroport.

#2378
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View Postslai, on 08 februarie 2024 - 13:16, said:

Daca aeroportul e treviso, nu ai cum sa ajungi in timp util, decat daca dormi in aeroport.
Nu poate sa doarma in aeroport, ca se inchide la ora 12 noaptea si se deschide dimineata la 05: https://www.trevisoa...oporto/faq.html

#2379
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Atunci isi ia ultima noapte cazare in treviso si asta e. Pleaca in penultima zi din venetia si mai viziteaza prin treviso. La 5 rupe usile la aeroport.
Sau cauta zbor mai la amiaza. Sau cauta zbor de la aeroportul din venetia, la ala ajungi si pe jos.

#2380
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Merci, am rezolvat cu un zbor Ryan la 21.10. Totusi mi se pare ciudat sa existe atatea zboruri de intoarcere low cost la 7 dimineata si sa fii practic blocat... Acum 10-12 ani cand am mai fost stiu ca am luat primul vaporetto la ceva gen 4-5 dimineata (incarcat la maxim) apoi bus din Piazzale pana la aeroport, dar avionul nu a fost chiar la 7 ci putintel mai tarziu.

Ma uit de cazari acum, e jale. Data trecuta mi-am zis ca e pacat sa nu te cazezi in Venetia pentru ca esti ca intr-o poveste si ramai X zile cat stai in visul ala fara sa te trezesti. Acum la min. 180E/noapte in luna mai pentru cea mai nenorocita cazare si fara mic dejun, prefer sa imi dau doua palme si sa ma trezesc zilnic din poveste, stand in Mestre Posted Image

#2381
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Giudecca poate fi o optiune ok de cazare daca vrei sa fii in Venetia cat de cat? Am vazut preturi mai omenesti. Ce m-ar deranja momentan ar fi doar ora ultimului vaporetto dinspre Venetia (4.1/4.2), care imi apare a fi 20.42, deci destul de devreme.

#2382
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Giudecca e vis a vis de san marco, sunt multe linii care trec pe acolo, inclusiv linia 2 care are program 5-23, apoi este linia N, de noapte, care merge toata noaptea, cam la 20 minute.


#2383
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Merci, inseamna ca m-am uitat eu gresit. Atunci nu e practic nicio diferenta ca stai in Giudecca sau in alta parte a Venetiei pentru ca oricum luam vaporetto inapoi spre casa dupa cina si plimbare, obosit fiind dupa o zi de colindat. Iar pana in Palanca (Giudecca) vad ca nu sunt decat 4 minute de la piata San Marco. Avand si abonament pe 7 zile, vaporetto de si pana la cazare nu ar reprezenta un cost suplimentar.
Totusi, ce dezavantaje ar fi pe Giudecca, nu imi dau seama? Cazari mai ok la pret aici se pot gasi, de la 170E/tripla cu mic dejun, baie proprie, locatie frumoasa, ceea ce in Venetia s-ar traduce de la min. 220E/noapte.

Edited by ValentinVali, 12 February 2024 - 15:59.


#2384
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
nu cred ca sunt, stiu io, unii ar zice ca nu esti chiar in buricul venetiei...
partea buna ca insula e construita mai in timpurile noastre, deci gandita spre confort, spre deosebire de cladirile din venetia. spatii mai largi, mai gasesti verdeata...
la avantaje as adauga ca mai gasesti localnici. io am stat la un moment dat pe murano, ieseam si io cu cafeaua in prag ca toata lumea, toti care trec te saluta si ii saluti, e fain.
in venetia veche nu prea mai gasesti localnici...

Edited by slai, 12 February 2024 - 16:18.


#2385
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Ma uitam pe venetiaunica.it pentru a cumpara abonamentele in avans pentru luna mai, avand ceva reducere pana la 31 martie.
Noi aterizam pe Treviso si vom sta 6 zile cazati in Venetia, iar pentru vaporetto vad ca exista urmatoarele variante:
- ACTV 3 day Transport € 45,00 /  pana pe 31.03 - € 40,00
- ACTV 3 day Transport + ROLLING VENICE - € 33,00 / pana pe 31.03 - € 28,00
- ACTV 7 day Transport -  € 65 / pana la 31.03 - € 60

Pe de alta parte, acel card Rolling Venice din abonamentul al doilea  vad ca inseamna o facilitate inclusa pentru tineri care ar fi costat 6E separat,  noi avand copil scolar:

The discount card for young people between 6 and 29 years of age who want to move freely about Venice.
Price ROLLING VENICE: € 6,00
...with “Rolling Venice” card, even special benefits on public transport!
€ 27,00 instead of € 45,00 : ACTV “3 days Youth pass” to get unlimited use of public transport on all urban lines (bus and waterbus) – except bus lines to and from Marco Polo airport.


Intrebari:
1. De ce ACTV 3 days cu acest card Rolling Venice inclus este mult mai ieftin decat ACTV 3 days fara card inclus? Vorbim de 28E vs 40E?
2. Din descrierea facilitatilor Rolling Venice ar parea ca cel mai bine se iese daca ar cumpara intai parintii cate doua abonamente de cate 3 zile (varianta 2), ca sa acopere cele 6 zile de concediu, apoi sa foloseasca acele carduri Rolling Venice pentru a cumpara copilului doua abonamente de cate 3 zile cu € 27,00 instead of € 45,00 : ACTV “3 days Youth pass”. Am dreptate sau am inteles gresit?

Edited by ValentinVali, 28 March 2024 - 11:37.


#2386
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
“ACTV 3 day Transport + ROLLING VENICE SPECIAL PACK for young people ages 6 to 29 € 33,00
ROLLING VENICE PACK:
- Rolling Venice Discount Card
Discount Card for young people between the ages of 6 and 29
When you buy any version of the “Rolling Venice PACK”, you are entitled to take advantage of the many discounts and special offers from participating local businesses and the major cultural attractions and museums in the city (check list).
For more information about the guide, visit this page
- ACTV Public Transport – 3 day (Special price Rolling Venice)
Validity: 3 days (72 hours) from validation on ACTV waterbuses/buses/Tram/People Mover. NOT INCLUDED: ACTV Services from / to Marco Polo Airport.
PLEASE NOTE: this ACTV Travelcard may only be purchased in combination with the ROLLING VENICE card.”

Cel de 45 de euro este pentru persoane peste 30 de ani.

Mai precis, pt adulti peste 30 de ani este 45 euro, pt tineri 6-29 este 33 euro.

Informatie luata de aici:
https://www.veneziau...mmerce/services

Vezi si varianta pe 7 zile.

Edited by mdt, 28 March 2024 - 11:54.


#2387
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Bun, deci pentru 6 zile de Venetia devine mai avanatajos abonamentul de 7 zile - 60E, iar pentru copil doua abonamente de 3zile / 28E ca sa acopere cele 6 zile. In acest caz nu e mare facilitate, se castiga practic doar 4E la copil, per total.

Edited by ValentinVali, 28 March 2024 - 11:57.


#2388
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Mergem cu Wizzair la Venetia si aterizezam pe aeroportul Treviso. Cazarea o am in cartierul Mestre. Cum ar fi mai convenabil sa mergem de la aeroport la cazare cu transportul in comun ?

Google Maps imi da diferite variante: autobusul 101 sau 6 pana la statia de tren din Treviso, dupa care tren sau autobusul 8E pana la Mestre si pe urma inca un autobus pana la cazare. Compania de transport din Treviso am inteles ca se numeste MOM, am inteles ca un bilet in interiorul orasului Treviso costa 1.5 euro. De pe site-ul MOM am gasit ca 8E e linie extraurbana, dar nu am gasit care e tariful.

Pentru autobusul 6 am citit aici pe topic ca biletele se pot cumpara din aeroport. Pentru autobusul 8E pot sa cumpar tot din aeroport ? Presupun ca e un alt tarif daca e autobus extraurban.

De asemenea nu imi este clar cat costa un bilet de autobus in Mestre si spre statia Piazzale Roma. Aiciam gasit ca un bilet de 75 minute pt autobus, vaporetto, tramvai costa 9.50 eur. E acelasi pret si daca vreau sa circul doar cu autobusul in Mestre sau din Mestre spre statia Piazzale Roma ? Stam 3 zile la Venetia (2 adulti + 1 copil scolar), in acest caz poate ar fi mai rentabil sa facem abonament pe 3 zile ?

Multumesc !

Edited by laurcj, 28 March 2024 - 22:26.


#2389
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Nu stiu de 8e, dar 2 pagini in urma am incercat sa explic varianta bus 6 plus tren.

#2390
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Intre Treviso (gara) si Mestre puteti lua trenul. Costa 3,9€/pers si dureaza sub 30 min.
La fel, intre Mestre si Venetia Santa Lucia sunt nenumarate trenuri, pret 1,45€/pers. Bus merita doar daca de la hotel pana la gara e musai necesar transportul in comun. In cazul asta, cu acelasi bilet (1,5€ si valabil 75 min) mergeti pana in Piazzale Roma cu bus sau tramvai.


#2391
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc de raspunsuri. Distanta de la statia de tren Mestre Stazione FS pana la cazare este de aproape 4 km, deci trebuie autobus. De asemenea de la cazare pana la Piazzale Roma cel mai convenabil ar fi sa iau tramvai sau autobus, dupa Google Maps. Daca un bilet de autobus pentru Mestre costa 1.5 euro, inseamna ca nu are rost sa fac abonament cu Venezia Unica ca nu cred ca mergem in fiecare zi cu vaporetto. Eventual fac pe 1 zi, cand ne vom plimba cu vaporetto.

Biletele de autobus / tramvai pentru Mestre, cele de 1.5 euro de unde se pot cumpara ? Exista automate in statii ?

Edited by laurcj, 29 March 2024 - 09:42.


#2392
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Posibil sa existe, uitati-va mai ales in zona garii. Incearca si la chioscurile de ziare sau la tutungerii (tabacchi), oficiile turistice. Intreaba si la hotel, multe au la vanzare pt oaspeti.

#2393
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Salut. Dpinde f mult de ce anume vrei sa faci. Personal am cumparat din aplicatia lor varianta pentru 3 zile care includea de toate ( autobuz, dar si vaporetto) .
SIncer iti zic , a fost cea mai buna varianta. Pentru ca am mers fff mult cu vaporetto. Am profitat si am vizitat si Murano si Burano , care ne-au placut f mult. Am dat si un ocol total al Venetiei cu vapporetto.

Daca stai sa te chinui cu 2 euro aici, 10 dincolo etc, ajungi mult mai scump si nici nu vezi totul.
Si data viitoare vom face la fel.
Mentionez ca busul din aeroportul Treviso pana in Mestre a fost 18 euro dus-intors ( sau 10 euro daca vrei doar o directie ).

#2394
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019

View Postslai, on 22 mai 2023 - 17:43, said:

Varianta low-cost: Cum intri în aeroport, pe partea dreapta sunt 3 ghișee. Te uiți după ala cu eticheta verde, MOM. Iei bilet la autobuz, cred ca ultima data am dat 1.5 euro. În fata aeroportului e stația de autobuz, în dreapta, pe partea cu aeroportul. Iei autobuzul 6, sunt din juma în juma de ora. Stația are și afișaj digital.
Mergi pana la ultima statie, treviso centrale.
Acolo e gara. Cumperi bilet la tren, sunt și casierii și automate. Mergi la peron, biletul se validează la un automat la intrarea pe peron. Trenurile sunt foarte dese, nu cred ca am stat vreodată 10 minute. Cred ca 3.75 euro e biletul.
Veneția e ultima statie.
Cam cu 20 de euro sunteți toți 4 în Veneția.

Varianta directa: shuttle bus în fata aeroportului, 10, 11, 12 euro, prețul variază, presupun ca sunt mai multe firme. Cu 50 euro sunteți toți 4 în Veneția.

Vedeți ca abonamentul de vaporetto s-a scumpit, e 25 euro 2 zile, 35 euro 3 zile. Veneția fără abonament e moartea picioarelor și în final a pasiunii.

Am citat aceasta postare pentru a reveni in prim plan, e o sinteza foarte buna facuta de @slai

M-am uitat putin pe variantele shuttle si ATVO au o alternativa ok, 60E dus - intors din Treviso in Piazalle Roma (3 persoane). Nu stiu daca aceste preturi sunt dinamice, in functie de apropierea de data plecarii, dar puteti simula aici.

Edited by ValentinVali, 29 March 2024 - 12:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate