Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#2359
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016

View Post_o_, on 05 iunie 2023 - 13:20, said:

Ia zii cu autobuzul ai mers in Roma ? Sutele de pasaje inutile de pe autostrazi le-ai vazut ? Pe drumurile adiacente pe unde nu ai loc daca vine masina din contrasens ai circulat ?
Sau te-ai dat jos din avion si ai urcat in camera de hotel dupa care ai intrat in obiectivul turistic si inapoi cu pizza “napoletana” la matz in pat ?
Ca asa e minunata, nemaipomenita , ceva extraordinar…..
Nu stiu ce ai cu Roma, dar mie mi s-a parut frumos orasul, ai ce vedea si ce face (incluzand aici si Vatican).
Si am mers si cu autobuzul si cu metroul si pe jos, nu am patit nimic. Iar strazile nu sunt peste tot inguste, sa nu exageram. Da, nu au bulevarde cu 4 benzi pe sens, dar nici nu te lovesti unul de altul. Mie tocmai asta mi s-a parut frumos, lipsa acelor bulevarde interminabile si pe lungime si pe latime, cu cladiri enorme de sticla si sedii sclipitoare, din alta epoca fata de arhitectura orasului...

Edited by Magicwisewolf, 06 June 2023 - 14:15.


#2360
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 13.09.2022
Am bifat si eu Venetia o zi. A fost ok, chiar putin peste asteptari.
Nu am dat peste niciun miros neplacut, chiar nu mirosea apa absolut deloc, ca am auzit pe multi care se plang de asa ceva, ba chiar miros de flori/iasomie pe " ulite". O fi depinzand de sezon  . Si nici mizerie absolut deloc. Doar fatafele cladirilor sunt un pic degradate
Cazare am avut in Mestre, la a&o venezia, e chiar langa statia de autobuz care in 10 minute te duce la piazzale Roma. A fost hostel, dar doar 25 euro pe noapte , curatenie exemplara( peste multe hoteluri) si in camera de 8 paturi mai era doar unul singur ocupat , tocmai in celalalt colt.
Cat despre preturile f mari la cazari, sunt alimentate de turistii americani/ britanici , ptr ei 200 euro pe noapte e o nimica toata, cum ar fi 30-40 ptr noi.
Italienii fraieri sa fie sa nu profite. Cand am dat un search pe booking ptr Milano, mi-a aparut ca prima sugestie un hotel de 10.000 euro pe noapte :))))

Edited by danigoleman, 09 June 2023 - 08:35.


#2361
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014

View PostCostel2014, on 05 iunie 2023 - 08:39, said:

In Italia, am mai spus, sunt cel putin 3 orase a caror vizitare pe indelete necesita cam o saptamana: Roma, Venezia si Firenze.

La fel, cred ca sunt cel putin 3 regiuni din Italia in care poti sa pierzi minim doua saptamani cu vizitarea lor: Toscana (unde ai Firenze, Pisa, Lucca, Siena, Arezzo, Pistoia, Prato, Livorno, orase foarte vechi, unele dintre ele din epoca preromana, fiecare cu o istorie si o arta fabuloasa), Lombardia (unde, in afara de Milano, gasesti iar cateva orase cu o istorie extraordinara: Bergamo, Cremona, Mantova, Brescia, Pavia, plus zona de nord cu Varese si Como) si Emilia-Romagna unde sunt (si aici) o salba de orase deosebite, incepand cu Ferrara si continuand cu Parma, Ravenna, Bologna, Cesena, Rimini etc.

Pentru un iubitor de arta si istorie europeana, antica si medievala, Italia e Paradisul!
Asta e parerea mea.

Umbria, Puglia si Basilicata, Sicilia?  Poti pierde multe saptamani si pe acolo:)

#2362
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 02.09.2014

View Postionutzitaly, on 09 iunie 2023 - 16:55, said:

Umbria, Puglia si Basilicata, Sicilia?  Poti pierde multe saptamani si pe acolo:)
Acum sunt in Umbria! Am descoperit aici Monfacone Sangrissimo si Torta al testo! Nevasta-mea o sa aiba ceva de furca pana ma va readuce "la baza" in Piemonte! Posted Image
Sunt in Perugia, plin de turisti, inclusiv romani!

Edited by Costel2014, 11 June 2023 - 14:12.


#2363
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014

View PostCostel2014, on 11 iunie 2023 - 14:12, said:


Acum sunt in Umbria! Am descoperit aici Monfacone Sangrissimo si Torta al testo! Nevasta-mea o sa aiba ceva de furca pana ma va readuce "la baza" in Piemonte! Posted Image
Sunt in Perugia, plin de turisti, inclusiv romani!

Montefalco Sagrantino cred ca vroiai sa zici, daca e si riserva dupa o sticla ii incurci numele:)

Perugia, Assisi, Spoleto, si multe sate faine. Coboara si pana spre Lazio la Cascata delle Marmore si lacul Piediluco, un lac putin cunoscut dar interesant, la fel si oraselul.

#2364
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 02.09.2014

View Postionutzitaly, on 12 iunie 2023 - 00:07, said:

Montefalco Sagrantino cred ca vroiai sa zici, daca e si riserva dupa o sticla ii incurci numele:)

Perugia, Assisi, Spoleto, si multe sate faine. Coboara si pana spre Lazio la Cascata delle Marmore si lacul Piediluco, un lac putin cunoscut dar interesant, la fel si oraselul.
Corect. Am fost la Spello, am vazut "infiorate di Spello" frumos spectacol. Iar la Perugia un alt specatol frumos cu cavaleri si domnite: https://www.perugiat...ta-eburnea.html

#2365
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 05.03.2009
Salut. Am luat bilete de avion pentru 1-4 februarie. Este carnavalul atunci.
Unde îmi recomandați să ne cazam?
În interior sau în afară și să mergem cu autobuzul?
Dacă aveți propuneri din experiența voastră, sunt binevenite.
Exclus hostel

#2366
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Iti recomand imprejurimi.
Cred ca in perioada aia in Venetia e full la cazare sau costa o avere.
Noi am stat la Mestre hotel Venezia.
Ai tramvai direct catre Venetia.

Edited by rinaldoparaipan, 26 December 2023 - 15:18.


#2367
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 13.11.2006
Eu am fost prin 5-6 ianuarie acum ceva timp, a fost chiar misto desi cam frig, nu am ratat ocazia unui tur cu barca prin zona...
Cazare nu am gasit libera asa ca am stat doar o zi, cauta din timp sa rezervi cazare prin imprejurimi daca vrei sa stai maim multe zile, ai ce vizita.

Attached File  venetia1.jpg   98.86K   19 downloadsAttached File  venetia2.jpg   100.98K   18 downloads

#2368
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 05.03.2009
Bun, doar ce am rezervat la Mercure Venezia.
Ce-mi recomandati sa vizitez in zona ( in afara de Venetia insasi).
Si mai ales, ce localuri ok recomandati pentru a lua masa ?
Doar ce m-am intors din Budapesta , am stat in centru si ne-au spart aia cu preturile (o ciorba de la 12 euro)

#2369
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Inseamna ca esti pregatit pt scorurile din Venetia.
Ce altceva sa vezi?
Ce vede tot turistul: Murano, Burano, Torcello, Lido.
Studiezi si alegi ce ti se potriveste.

#2370
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Nu-l speria, ca sunt si scoruri ok cat timp eviti tourist trap. De exemplu, ultima data cand am fost, am mancat de cateva ori aici Trattoria Alle Lance https://g.co/kgs/2GY5Hq si fu ok. 12 euro meniu turistic, mancare ok, angajati ok. Cam aglomerat la amiaza, ca multi localnici mananca acolo, dar gasesti loc. In general daca te abati de la traseul turistic, pe stradute laterale, ar trebui sa fie ok.

Edited by slai, 29 December 2023 - 23:42.


#2371
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
L-am notat, mulțumesc,  am cazarea la vară chiar pe langă el. Posted Image Posted Image Posted Image Și nu îmi trebuie la amiază, ci seara tarziu, deci evit aglomerația. E bine și că închide la 00.00.

#2372
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Lucră acolo si o moldoveanca de peste prut, e la mesele din mijloc. Vezi ca pentru localnici au alt meniu, scris cu pixul pe foi. Nu mi-am batut capul, am luat turistic. Daca esti cazat la agli artisti, la receptie e o romanca.

#2373
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Daca se merge cu masina cam care ar fi varianta optima pret/timp pierdut ?
Parcare in Mestre si de acolo cu transport in comun?

Noi vom fi cazati la vara in Bibione si dorim sa vedem intr-o zi si Venetia.

#2374
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Cred că cu trenul ar fi cel mai ieftin.
Din Latisana (20 km de Bibione) biletul catre Venetia e in jur de 8 Euro.

Edited by rinaldoparaipan, 05 February 2024 - 10:58.


#2375
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postzadada, on 05 februarie 2024 - 10:36, said:

Daca se merge cu masina cam care ar fi varianta optima pret/timp pierdut ?
Ai si varianta cu parcare in Tronchetto + People Mover.
Nu stiu daca e mai ieftina sau mai buna.

#2376
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postrinaldoparaipan, on 04 iunie 2023 - 18:42, said:

E de anul trecut, dar cred ca e util.
Multumim! Sunt foarte multe zboruri Ryan si Wizz spre Bucuresti la 7 dimineata si e utila informatia. Dar daca ai cazare in Venetia ai timp sa fii in aeroport la 6? Ma gandesc ca trebuie sa combini si Vaporeto...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate