Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2412 replies to this topic

#1927
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
920 lei de persoana, presupun

#1928
Vio-2009

Vio-2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.05.2009

View Postcoco$u, on 19 martie 2016 - 14:01, said:

920 lei de persoana, presupun

Nu. Bilete de avion pentru 2 persoane + 1 camera, cazare 3 nopti :)
Intra pe wizztours, daca faci rezervare cu 1-2 luni inainte si te duci toamna sau primavara, gasesti preturi foarte bune

#1929
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Poate ajuta pe cineva in planificarea excursiei la Venetia...pot ajuta cu cateva informatii.

- am zburat cu Wizz (otopeni-treviso), cu cazare in Mestre la Hotel Delfino (4*), total 229 euro / pers, 3 nopti + mic dejun, oferta prin Vola
- de la aeroport la hotel, am luat shuttle bus pana la gara Mestre, 22 euro / pers dus-intors, biletele se valideaza pe peron stau in bus
- de la Hotelul din Mestre, pana in Venetia sunt cca 8km, statia fiind chiar in fata hotelului, iar un bilet de calatorie costa 1,5 euro / dus (3 euro - dus intors), cu biletele cumparate de la receptia hotelului (nu mi-am dat seama nici acum, de unde se cumpara in mod normal biletele de transport public); biletele de calatorie se valideaza la urcare, pe sistemul de la noi
- preturile in Venetia sunt...mari si f mari, iar in Mestre, sunt semnificativ mai mici. Pana si la Mc, un hamburger era mai scump cu 70% in Venetia :))
- langa hotel sunt 2 supermarketuri, un Pam si un InterSpar, f utile pt cumparaturi diverse
- recomand restaurantul local din Mestre - Hostaria Vite Rossa, unde lucreaza si o romanca, este f cautat de localnici, preturile si mancarea sunt ff bune
- Venetia este...deosebita, dar este f sufocata de turisti de toate natiile. Iar unde sunt turisti sunt si...tigani, negrii ce vand genti din china sau selfie-sticks etc
- in oras recomand o harta buna pt ca la un moment dat, daca ratacesti la pas pe strazile inguste, te cam pierzi si te simti ca intr-un labirint. Eu personal, am avut doar gps-ul si a cam dat gres de multe ori cand aveam nevoie de el...pierde semnal etc.
- un magnet de frigider costa intre 1 si 3 euro / buc :)
- o calatorie cu "transportul public" pe apa costa 7.5 euro / 60 min
- o plimbare cu gondola costa 80 euro / ziua si 100 noaptea (per gondola)
- am dat o fuga si la Bologna cu trenul (~50 euro / 2 pers), mers ~2ore, oras care m-a surprins intr-un mod placut, motiv pt care il recomand. Mie mi s-a parut...mai italian decat Venetia. Nu sunt f multe de vazut, o zi acolo, e suficient.

Ce NU recomand absolut deloc, este sa va luati cazare fix in Venetia, pt ca:
1. este mult mai scump
2. in functie de locatia hotelului in oras, nu este placut sa tragi de troller pe toate stradutele inguste printre mii de turisti
3. aveti parte de galagie pana tarziu
4. lipsa magazinelor de unde sa-ti poti lua o apa, suc etc

Pt mai multe informatii specifice, intrebati. :)
Have fun

#1930
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Salut oameni buni. In perioada 16-20 mai plec la Milano, in vacanta. Dar mi-am planificat in data de 19 mai si o plimbare de o zi la venetia. Ajung cu trenul in statia VENEZIA S. LUCIA la ora 09.40 si plec inapoi la Milano la ora 18.20. am cateva intrebari pentru cei care au fost p-acolo si vor sa ma ajute:
1. din gara pana in Piata SAN MARCO pot merge pe jos sau trebuie sa iau vreun mijloc de transport? Daca da, ce mijloc de transport? eu prefer sa merg pe jos si sa admir locurile, dar daca e mult de mers...
2. pentru biserica SAN MARCO trebuie facuta neaparat acea rezervare on-line de 2 euro sau se poate intra fara probleme si fara acea rezervare (banuiesc ca e ceva lume la intrare)?
3. pentru vizitarea insulei MURANO cam cat dureaza drumul, cat costa biletul si daca merita (avand in vedere ca stau doar pana in jurul orei 18.00 in venetia)?
4. pe unde pot servi masa cat de cat rezonabil?
Va multumesc si va doresc vacante frumoase.

#1931
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostNADGOB12, on 16 aprilie 2016 - 15:17, said:

1. din gara pana in Piata SAN MARCO pot merge pe jos sau trebuie sa iau vreun mijloc de transport? Daca da, ce mijloc de transport? eu prefer sa merg pe jos si sa admir locurile, dar daca e mult de mers...
Poti merge lejer pe jos.Daca-mi aduc bine aminte,sunt vreo 2km si,in felul asta, prinzi si farmecul orasului.Poti lua si un vaporetto.



View PostNADGOB12, on 16 aprilie 2016 - 15:17, said:

3. pentru vizitarea insulei MURANO cam cat dureaza drumul, cat costa biletul si daca merita (avand in vedere ca stau doar pana in jurul orei 18.00 in venetia)?
Parca vreo 10-15 minute.Detalii gasesti pe actv.it
Mie mi-a placut Murano.Tinand cont de timpul scurt avut la dispozitie,nu stiu insa daca are rost...




View PostNADGOB12, on 16 aprilie 2016 - 15:17, said:

2. pentru biserica SAN MARCO trebuie facuta neaparat acea rezervare on-line de 2 euro sau se poate intra fara probleme si fara acea rezervare (banuiesc ca e ceva lume
Cand am fost eu,nu era obligatorie,insa coada la intrarea fara rezervare avea peste 100m,asa ca,mai ales ca nu prea ai timp,cred ca e recomandata rezervarea.

Edited by zuv, 16 April 2016 - 16:14.


#1932
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 14.04.2008
puteti ajunge lejer pe jos, chiar merita sa-ti faci un traseu (pe care cu siguranta nu-l vei respecta in totalitate! Posted Image ) in functie de zonele pe care vrei sa le vizitezi. as zice totusi si ca o plimbare cu vaporetto 1 se impune ca ''must'' . nu cred ca aveti timp si de murano!
referitor la rezervarea la bazilica: eu n-as face. anul trecut am prins si noi  coada (40-50m)  si a mers f repede. neasteptat de repede!

#1933
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostNADGOB12, on 16 aprilie 2016 - 15:17, said:

1. din gara pana in Piata SAN MARCO pot merge pe jos sau trebuie sa iau vreun mijloc de transport? Daca da, ce mijloc de transport? eu prefer sa merg pe jos si sa admir locurile, dar daca e mult de mers...
2. pentru biserica SAN MARCO trebuie facuta neaparat acea rezervare on-line de 2 euro sau se poate intra fara probleme si fara acea rezervare (banuiesc ca e ceva lume la intrare)?
3. pentru vizitarea insulei MURANO cam cat dureaza drumul, cat costa biletul si daca merita (avand in vedere ca stau doar pana in jurul orei 18.00 in venetia)?
4. pe unde pot servi masa cat de cat rezonabil?

1. evident că poţi merge şi pe jos, iar traseul ţi-l faci cum vrei tu, ai multe variante. În Veneţia arta e distribuită în biserici, adică în fiecare biserică sunt tablouri de mari maeştri pe post de altare, icoane etc. La intrarea în fiecare biserică este o placă pe care sunt trecute numele principalilor maeştri care au lucrări în biserica respectivă. Aşa că dacă îţi place arta adevărată şi vrei să şi vizitezi câte ceva din Venezia, intră în bisericile care-ţi ies în cale.
O variantă excelentă (chiar un "must") este parcurgerea Canal Grande (cu vaporetto nr. 1, cum zice şi @dariuscha, uită-te pe site-ul ACTV, cum zice şi @zuv). Ideea e că poţi fotografia/filma călătoria, ceea ce înseamnă că rămâi cu amintiri extraordinare. Orice turist ar trebui să parcurgă o dată-n viaţă Canal Grande cu vaporetto.
Poate cel mai bine este ca un drum să-l faci pe jos (la întoarcere), iar celălalt cu vaporetto pe Canal Grande (la ducere). O călătorie cu vaporetto anul acesta e parcă 7 euro, dar există şi variante de carduri pt. călătorii nelimitate într-un număr de ore/zile - tot pe site-ul actv.avmspa.it scrie. Totuşi, aveţi prea puţin timp la dispoziţie ca să mergeţi cu vaporetto mai mult de o călătorie (aceea pe Canal Grande). Ar mai fi de spus că se poate ajunge cu alte vaporetto mai rapid în Piazza San Marco (pe linia 61 - pe canalul Giudecca), dar nu rămâi cu amintiri la fel de frumoase ca în cazul parcurgerii Canal Grande.

2. nu recomand rezervarea. Deşi coada e foarte lungă, se merge repede, aştepţi maxim un sfert de oră în full sezon (spun din proprie experienţă).

3. de la staţia din faţa gării până la prima staţie de pe Murano, vaporetto e posibil să facă vreo 30 - 40 de minute, poate chiar o oră, pt. că opreşte de multe ori (verifică liniile care merg prin Canareggio - parcă 42, iar 41 din Piazza San Marco, dar ultimul nu e recomandat, ocoleşte prea mult). Şi nici nu vin foarte des.
Mai bine nu te risipi, rămâi în Veneţia pt. început şi lasă Murano pe altădată. E plină Veneţia de magazine cu sticlă de Murano, practic toate magazinele au aceeaşi marfă peste tot. Chiar dacă ajungi pe Murano, tot n-ai cum să intri într-un atelier de sticlărie pe cont propriu, atelierele nefiind aproape de staţiile de vaporetto, şi meşterii nefăcînd demonstraţii decât pt. grupuri. Noi am asistat în 2010 la câteva superbe demonstraţii într-un atelier, dar am reuşit asta cumpărînd un tur organizat de o agenţie ce avea ghişeu de bilete în staţia San Marco Valaresso (20 euro/persoană/excursie). Iar excursia a fost a doua zi între 9.30 şi 14.30, şi am mers pe Murano, Burano şi Torcello cu un vas special).
Deci, părerea mea: lasă Murano pentru o dată viitoare când veţi sta mai multe zile în zonă. Ai prea multe de văzut în Veneţia.

4. Există multe "pizzerii" care vând pizza la felie (câţiva euro o felie), în felul acesta poţi mânca din mers, fără să mai pierzi timpul stînd la masă.
Dacă vrei să stai, totuşi, la masă, am recomandat de foarte curând localul Da Roberto. Iar o zonă excelentă şi ieftină (fiind zonă studenţească) este Campo Santa Margherita.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 April 2016 - 20:24.


#1934
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Ovidiu, nu are timp desi el crede asta. Am incercat eu sa fac la fel si am reusit doar sa fac inconjurul insulei si sa fac cateva poze. Desi initial crezi ca ai timp berechet, pierzi foarte mult timp in Venetia deoarece te fura perisajul si ai o groaza de vizitat, ori casti gura la diverse chestii. Mai vrea sa serveasca si masa... (o ora cel putin).
LE: acum m-am uitat la timpul fotografiilor: la ora 16:50 eram pe vaporetto si la 17:31 ne-am intors (e vorba de inconjurarea insulei Murano).

Edited by florinbad, 16 April 2016 - 20:37.


#1935
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 16 aprilie 2016 - 20:33, said:

Ovidiu, nu are timp desi el crede asta ...

Păi da, nu are timp, sunt perfect de acord.
Apropo de timpi, pozele de la 16.50 şi 17.31 sunt făcute la staţia Fondamenta Nove, sau la Ferrovia ? Eu bănuiesc că la Fond. Nove, fiindcă diferenţa de timp mi se pare foarte mică. Sunt 7 staţii numai pe Murano, plus 2 opriri pe insula cu cimitirul.
Şi mai cred asta pt. că dacă pozele erau de la gară, atunci trebuia să fi schimbat vaporetto (41 şi 42 circulă în circuit).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 April 2016 - 22:02.


#1936
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Da, de la Fondamenta Nuove am plecat si tot acolo ne-am si intors. Ca sa vezi ca nu (chiar) totul poate fi planificat, am mai mers cam 150 de metri si ne-au ademenit niste domnisoare in Biserica Iesuitilor (inca vreo 30 de minute de vizitat) apoi cu ajutorull lui Google am mers pe jos pana la statia de autobuz, cascand ochii in dreapta si in stanga, cu shoppingul de rigoare. La capatul Venetiei bineinteles ca autobuzul nu ne astepta, asa ca am stat si aici vreo 20 de minute. In jurul orei 20:30 plecam din parcarea din Mestre.
Deci oricat de mult am crede ca ne putem tine de un plan dinainte stabilit, uite ca nu prea reusim iar timpul planificat trebuie inmultit cu cifra doi. Posted Image

#1937
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 17 aprilie 2016 - 07:45, said:

... Biserica Iesuitilor ...

Super biserică ! Eu încă n-am ajuns în zona aia. Bisericile iezuite sunt în general somptuos împodobite, iar Gesuiti, pe lângă stucaturi aurite, marmură alb-verde, draperii etc., are tablouri de Tizian, Tintoretto şi Palma il Giovane. Bravo vouă că aţi intrat !

Florin, ziua în care aţi fost în Veneţia a fost cumva vineri sau sâmbătă ?


Sănătate şi tcb !

#1938
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postzuv, on 16 aprilie 2016 - 16:28, said:

Parca vreo 10-15 minute.Detalii gasesti pe actv.it
Chiar mai putin.M-am uitat acum pe site:9-11 minute,cu plecare din Fondamente Nove,liniile 4.1 sau 4.2.

Attached Files


Edited by zuv, 17 April 2016 - 11:10.


#1939
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View PostOvidiuNS, on 16 aprilie 2016 - 19:59, said:

1. evident că poţi merge şi pe jos, iar traseul ţi-l faci cum vrei tu, ai multe variante. În Veneţia arta e distribuită în biserici, adică în fiecare biserică sunt tablouri de mari maeştri pe post de altare, icoane etc. La intrarea în fiecare biserică este o placă pe care sunt trecute numele principalilor maeştri care au lucrări în biserica respectivă. Aşa că dacă îţi place arta adevărată şi vrei să şi vizitezi câte ceva din Venezia, intră în bisericile care-ţi ies în cale.
O variantă excelentă (chiar un "must") este parcurgerea Canal Grande (cu vaporetto nr. 1, cum zice şi @dariuscha, uită-te pe site-ul ACTV, cum zice şi @zuv). Ideea e că poţi fotografia/filma călătoria, ceea ce înseamnă că rămâi cu amintiri extraordinare. Orice turist ar trebui să parcurgă o dată-n viaţă Canal Grande cu vaporetto.
Poate cel mai bine este ca un drum să-l faci pe jos (la întoarcere), iar celălalt cu vaporetto pe Canal Grande (la ducere). O călătorie cu vaporetto anul acesta e parcă 7 euro, dar există şi variante de carduri pt. călătorii nelimitate într-un număr de ore/zile - tot pe site-ul actv.avmspa.it scrie. Totuşi, aveţi prea puţin timp la dispoziţie ca să mergeţi cu vaporetto mai mult de o călătorie (aceea pe Canal Grande). Ar mai fi de spus că se poate ajunge cu alte vaporetto mai rapid în Piazza San Marco (pe linia 61 - pe canalul Giudecca), dar nu rămâi cu amintiri la fel de frumoase ca în cazul parcurgerii Canal Grande.

2. nu recomand rezervarea. Deşi coada e foarte lungă, se merge repede, aştepţi maxim un sfert de oră în full sezon (spun din proprie experienţă).

3. de la staţia din faţa gării până la prima staţie de pe Murano, vaporetto e posibil să facă vreo 30 - 40 de minute, poate chiar o oră, pt. că opreşte de multe ori (verifică liniile care merg prin Canareggio - parcă 42, iar 41 din Piazza San Marco, dar ultimul nu e recomandat, ocoleşte prea mult). Şi nici nu vin foarte des.
Mai bine nu te risipi, rămâi în Veneţia pt. început şi lasă Murano pe altădată. E plină Veneţia de magazine cu sticlă de Murano, practic toate magazinele au aceeaşi marfă peste tot. Chiar dacă ajungi pe Murano, tot n-ai cum să intri într-un atelier de sticlărie pe cont propriu, atelierele nefiind aproape de staţiile de vaporetto, şi meşterii nefăcînd demonstraţii decât pt. grupuri. Noi am asistat în 2010 la câteva superbe demonstraţii într-un atelier, dar am reuşit asta cumpărînd un tur organizat de o agenţie ce avea ghişeu de bilete în staţia San Marco Valaresso (20 euro/persoană/excursie). Iar excursia a fost a doua zi între 9.30 şi 14.30, şi am mers pe Murano, Burano şi Torcello cu un vas special).
Deci, părerea mea: lasă Murano pentru o dată viitoare când veţi sta mai multe zile în zonă. Ai prea multe de văzut în Veneţia.

4. Există multe "pizzerii" care vând pizza la felie (câţiva euro o felie), în felul acesta poţi mânca din mers, fără să mai pierzi timpul stînd la masă.
Dacă vrei să stai, totuşi, la masă, am recomandat de foarte curând localul Da Roberto. Iar o zonă excelentă şi ieftină (fiind zonă studenţească) este Campo Santa Margherita.


Sănătate şi tcb !




Multumesc Ovidiu. Am sa tin cont de sfaturile tale. voi renunta la Murano, tocmai pentru a "trai" mai intens aerul din Venetia. Multumesc mult.

#1940
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
O sa fac ceva similar in iulie, adica ajungem cu trenul pe la 11,30 si avem tren inapoi in jur de ora 17. deci vreau sa respir aer de venetia cca 4 ore. asa ca, daca se poate, imi spuneti si mie ca la prosti: din fata garii se ia vaporetto? ce numar, pana unde mergem (piata san marco e capat?). vreau sa fac un drum cu vaporetto si unul pe jos. nu cred ca intram nicaieri,vom manca din mana, doar sa ne pierdem pe acolo cateva ore...

Edited by aissa, 17 April 2016 - 14:51.


#1941
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 14.04.2008
da, din fata garii luati vaporetto, nr 1 https://quickvenice....1-vaporetto.htm
pana la san marco-zaccaria. pt asta trebuie sa va cumparati bilet https://quickvenice....ctv-tickets.htm
http://www.actv.it/s... -   dupa cum se vede nu e capat.
ar fi pacat sa nu vizitati bazilica san marco (intrarea e gratuita, tinuta decenta obligatorie) , apoi sa va faceti un traseu de intoarcere pe jos pana la gara.
o harta iti va fi extrem de utila. eu zic sa-ti descarci macar una de pe net , care ti se pare tie mai ok , si sa-ti schitezi un traseu de intoarcere, in functie de zonele in care ai vrea sa ajungi.

Edited by dariuscha, 17 April 2016 - 15:45.


#1942
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 17 aprilie 2016 - 15:44, said:

... o harta iti va fi extrem de utila ...

Aşa este, la mine harta e nelipsită oriunde m-aş afla. Ai avantajul că ştii unde te afli şi poţi vedea pe hartă pe lângă ce obiective treci, aşa încât poţi face mici devieri ca să mai vizitezi câte ceva.
Totuşi, dacă vrei să ajungi într-un punct principal pe drumul cel mai scurt (Piazza San Marco, Ponte di Rialto, Piazzale Roma sau Ferrovia), poţi urmări indicatoarele fixate la loc vizibil din loc în loc pe ziduri, fără să mai ai nevoie de hartă. Însă fără hartă nu vei şti cam pe unde te afli şi vei avea un sentiment ciudat.


Sănătate şi tcb !

#1943
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOvidiuNS, on 17 aprilie 2016 - 16:50, said:


la mine harta e nelipsită oriunde m-aş afla.


la fel si la mine!

aissa, mai am o sugestie: faceti o scurta oprire (atentie la ceas, biletul vad ca e valabil 75') la bazilica santa maria della salute, o vizitati, apoi va continuati calatoria cu vapretto inca 2 statii.

#1944
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostOvidiuNS, on 17 aprilie 2016 - 09:10, said:

Florin, ziua ĂŽn care aţi fost ĂŽn Veneţia a fost cumva vineri sau sâmbătă ?
Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului, acum am aterizat de la Brasov... (deoarece la tzaranoaia ziua de duminica este zi de lene, ne-am spus sa dam o fuga pana la Brasov, pentru a profita de frumusetea acestei zile).
Ziua in care am vizitat Venetia a fost Vineri 08.08.2014.

Pentru cei care vor sa viziteze Basilica San Marco, atentie mare deoarece nu va lasa sa intrati cu rucsace. Acestea se vor lasa intr-o incapere aflata in partea stanga a Basilicii - cum stati cu fata la ea -(aveti indicatoare, sunt cam 70 de metri de mers in partea stanga pe o straduta apoi vedeti intrarea in camera de pastrare a rucsacelor)

Edited by florinbad, 17 April 2016 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate