Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Nestiutor SRL,Probleme mari sau cat de mari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
technomate

technomate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 02.11.2006
Salut,
Am deschis un Srl la inceput Octombrie 2007,in octombrie,la sfarsit am declarat profit ,venit=0 deoarece nu aveam activitate.Nu am nici la momentul asta angajati acest lucru vreau sa-l realizez saptamana in curs.Din Noiembrie am activitate si am taiat factura pe la sfarsitul lunii de 16000 Ron.Pe Decembrie am taiat 2 facturi cumulat de 23000 RON .Total 39000.Cheltuieli pe bonuri benzina ,etc sunt de 4500 Ron.Restul banilor i-am scos din banca cu specificatia(diverse plati)pt a putea folosi banii pe luna urmatoare dar nu ii pot justifica la cheltuieli(plati la negru),servicii aduse firmei pt care nu am cerut factura si acum mi-am dat seama ca am gresit in urma unei conversatii cu alt administrator.Declaratia de profit am depus-o pe 25 Ian si am si platit cele 50 mil impozit pe profit.Intrebarea este :Pt banca,pt finante cei 335 mil vechi figureaza ca si cum i-as avea acasa nu ?E mare suma ,se accepta asa ceva sau nu?Daca as vrea sa ii justific ce trebuie sa fac,sa imi tai chitanta si sa platesc inca 16% sau unui pf(tatal meu) sau cum ?
Va multumesc.

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Posttechnomate, on Jan 29 2008, 11:21, said:

Salut,
Am deschis un Srl la inceput Octombrie 2007,in octombrie,la sfarsit am declarat profit ,venit=0 deoarece nu aveam activitate.Nu am nici la momentul asta angajati acest lucru vreau sa-l realizez saptamana in curs.Din Noiembrie am activitate si am taiat factura pe la sfarsitul lunii de 16000 Ron.Pe Decembrie am taiat 2 facturi cumulat de 23000 RON .Total 39000.Cheltuieli pe bonuri benzina ,etc sunt de 4500 Ron.Restul banilor i-am scos din banca cu specificatia(diverse plati)pt a putea folosi banii pe luna urmatoare dar nu ii pot justifica la cheltuieli(plati la negru),servicii aduse firmei pt care nu am cerut factura si acum mi-am dat seama ca am gresit in urma unei conversatii cu alt administrator.Declaratia de profit am depus-o pe 25 Ian si am si platit cele 50 mil impozit pe profit.Intrebarea este :Pt banca,pt finante cei 335 mil vechi figureaza ca si cum i-as avea acasa nu ?E mare suma ,se accepta asa ceva sau nu?Daca as vrea sa ii justific ce trebuie sa fac,sa imi tai chitanta si sa platesc inca 16% sau unui pf(tatal meu) sau cum ?
Va multumesc.

Da, trebuie sa fie in "casierie". Nu e mare suma. Trebuie doar sa ai grija sa nu depasesti plafonul de plati cash de 5000 RON/zi.

Daca tot s-a inchis anul si sunt raportati ca profit, de ce nu ii scoti ca dividente? Platesti 16% si sunt ai tai.

#3
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Din punct de vedere al finantelor:
Degeaba tai chitanta daca nu ti s-a prestat si serviciul respectiv. Sau daca ceea ce tai tu acolo nu era necesar firmei tale. Nu orice document iti da dreptul la deducere. Daca vrei sa ii iei tu... in ce baza ? Ca salariu ? Nu esti angajat.
Ia-i ca dividende. TLG Soft are dreptate.

Edited by bodi, 29 January 2008 - 11:42.


#4
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View PostTLGsoft, on Jan 29 2008, 10:31, said:

Da, trebuie sa fie in "casierie". Nu e mare suma. Trebuie doar sa ai grija sa nu depasesti plafonul de plati cash de 5000 RON/zi.
plafon de plati cash???? nu exista asa ceva.

#5
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
si eu am facut aceiasi greseala ... si pana la urma cum ii scoti ca dividende???

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostJonica76, on Jan 29 2008, 13:53, said:

plafon de plati cash???? nu exista asa ceva.

Am mai avut o data discutia asta. Este legea impotriva spalarii banilor. Daca tranzactia depaseste un plafon, este musai ca cel putin restul de bani sa treaca prin banca.

#7
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postprise, on Jan 29 2008, 13:09, said:

si eu am facut aceiasi greseala ... si pana la urma cum ii scoti ca dividende???

Pai la sfarsitul anului, tinand cont ca n-au fost inregistrate ca si cheltuieli, iti apar ca profit. Dupa impozitare, repartizezi profitul net la dividende.

Exista un plafon de plati in numerar catre persoane JURIDICE zilnic de 10.000 lei total, dar nu mai mult de 5.000 lei pentru o singura persoana JURIDICA. Cred ca Legea nr. 507/2004 (nu am acum acces la programul de legislatie, sa stiu exact).

#8
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postbodi, on Jan 29 2008, 11:41, said:

Pai la sfarsitul anului, tinand cont ca n-au fost inregistrate ca si cheltuieli, iti apar ca profit. Dupa impozitare, repartizezi profitul net la dividende.

Exista un plafon de plati in numerar catre persoane JURIDICE zilnic de 10.000 lei total, dar nu mai mult de 5.000 lei pentru o singura persoana JURIDICA. Cred ca Legea nr. 507/2004 (nu am acum acces la programul de legislatie, sa stiu exact).
si in plus nu ai voie sa platesti pe bucati o factura in valoare de peste 5.000 ron - adica esti obligat sa o platesti prin banca cu alte cuvinte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate