Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cele mai bune filme frantuzesti

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
1. Nikita
2. Seria Taxi
3. Comediile: Louis de Funes, Fernandel etc.

Edited by queensoft, 14 June 2008 - 11:19.


#20
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
ceva actiune.....Nid de Guepes.

#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
trandafirii , un film jumate de comedie jumate de acctiune , l-am vazut pe LA UNE

#22
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Niste comedii super meseriase, pe care le puteti degusta cel mai bine in versiunea originala.
Bienvenue chez les Ch'tis  - comedie 2008 , record de vizionari pentru un film frantuzesc
Safari comedie 2009
Le missionnaire - comedie 2009
Erreur de la banque en votre faveur -  comedie 2009
La tres tres grande entreprise - comedie 2008
Les deux mondes - comedie 2007
Travaux, on sait quand ça commence...  - comedie Belgia 2005
Seria de filme Asterix...  astea sunt cu adevarat comice pentru cei care lucreaza sau locuiesc in Franta, deoarece multe poante sunt legate de situatia economica-sociala actuala si multe alte lucruri care pentru alte tari nu au nici un sens.

Edited by opo, 25 December 2009 - 16:49.


#23
dreamgirl11

dreamgirl11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2010
O subtitrare la "Je prefere qu on reste amis" aveti?:D
Multumesc

#24
luckas33ar

luckas33ar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.07.2007
buna tuturor
imi plac filmele frantuzesti foarte mult  ca  nu au efecte  speciale etc
mai ales cele romantice
va recomand..Ensemble, c'est tout (2007)  sau versiunea in engleza e Hunting And Gathering 2007
va doresc vizionare placuta

#25
Charger

Charger

    Viitor baºtan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Mda, din ce imi amintesc, am vazut:
Yamakasi 1 - comedie despre un grup de 7 indivizi experti in diferite sporturi extreme, foarte amuzant.
Yamakasi 2 - continuarea, nu chiar asa de amuzant.
Le fabuleux destin d'Amélie Poulain - foarte bine realizat, mi-a placut ideea in sine.
Tais-toi! - comedie foarte tare cu Depardieu si Reno
Seria Taxi - e ok asa, pentru un film de actiune
L'arnacoeur - comedie romantica, n-a fost cine stie ce!
Le grand blond avec une chaussure noire - stiu doar ca l-am vazut cand eram copil si ca am ras maxim.
Seria Asterix si Obelix

Mai am pe lista La Haine (1995)
Am mai vazut o drama al carei titlu nu mi-l mai amintesc. O familie cu probleme, gen tata-fiu, unii plecasera in State, se intorsesera deoarece tatal lor nu mai avea mult de trait, se duc la o cabana, pare-mi-se.

 Prien, on 14th June 2008, 11:02, said:

La mari filme franceze as mai baga si :
"Bestia umana" cu Jean Gabin. Exceptional. Atat filmul cat si actorul. Era genul care umplea cadrul si spunea totul nezicand nimic.

 opo, on 25th December 2009, 16:44, said:

Bienvenue chez les Ch'tis  - comedie 2008 , record de vizionari pentru un film frantuzesc

Par interesante.
O sa le iau.

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Toate filmele cu Jean Reno.

#27
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
As adauga la lista si Concertul si Trenul Vietii ale lui Mihaileanu.

#28
chuckye2005

chuckye2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2007
Va salut pe toti pe aceasta cale si am si eu o rugaminte la voi.De vreo doua zile ma tot uit pe forumuri in cautarea unui film frantuzesc fara nici o reusita.
Va explic in cateva cuvinte poate va dati seama despre ce film este vorba deoarece l-am vazut acum cred ca vreo 10 ani la tv si nu mai stiu mare lucru din el, decat ca am ras cu lacrimi cand l-am vazut.E vorba de un tip trecut de prima varsta care ajunge sa fie ciclist in turul Frantei sau ceva in genul asta, iar in timpul cursei pateste o gramada de peripetii.Filmul are actiunea prin anii 70 cred deoarece sunt biciclete din acelea vechi cu frane ciudate care il lasa cand coboara din munti etc.Sper sa-si aminteasca cineva din detaliile astea ''multe'' despre ce film este vorba.
Va multumesc

#29
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Intouchables (Invincibilii - 2011) - http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1   -  9/10.
Cel mai bun film frantuzesc pe care l-am vazut in ultimi ani, inspirat dintr-o poveste reala. Remarc prestatia deosebita a lui Omar Sy. Se spune ca "este al treilea cel mai vizionat film din toate timpurile in Franta". Filmul a primit si numeroase premii in Franta, precum si in alte tari.

Edited by raul_6776, 02 January 2013 - 11:02.


#30
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Buna, stiu ca este greu ceea ceea ce va rog , dar poate va amintiti. Am vazut la TVR prin anul 1982 un film despre o scoala de balet, cu multa muzica. Stiu ca am lipsit de la scoala ca sa pot sa il vad si in reluare. Oare isi aminteste cineva filmul?

#31
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 chuckye2005, on 27 februarie 2012 - 02:21, said:

Va salut pe toti pe aceasta cale si am si eu o rugaminte la voi.De vreo doua zile ma tot uit pe forumuri in cautarea unui film frantuzesc fara nici o reusita.
Va explic in cateva cuvinte poate va dati seama despre ce film este vorba deoarece l-am vazut acum cred ca vreo 10 ani la tv si nu mai stiu mare lucru din el, decat ca am ras cu lacrimi cand l-am vazut.E vorba de un tip trecut de prima varsta care ajunge sa fie ciclist in turul Frantei sau ceva in genul asta, iar in timpul cursei pateste o gramada de peripetii.Filmul are actiunea prin anii 70 cred deoarece sunt biciclete din acelea vechi cu frane ciudate care il lasa cand coboara din munti etc.Sper sa-si aminteasca cineva din detaliile astea ''multe'' despre ce film este vorba.
Va multumesc

Nu stiu daca ati gasit filmul in chestiune,  in orice caz pentru cei care sunt interesat: filmul se cheama "Le vélo de Ghislain Lambert".
http://fr.wikipedia....hislain_Lambert

#32
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014
Fan al filmelor frnatuzesti cum sunt, enumar si eu cateva filme din Hexagon care mi-au placut:

-"La reine Margot" regizat de Patrice Chereau, cu o distributie stelara (Isabelle Adjani, Daniel Auteuil, Vincent Pérez, Jean-Hugues Anglade, Virna Lisi si multi altii);

-Camille Claudel' cu Isabelle Adjani si Gerard Depardieu, despre iubirea dintre Auguste Rodin si Camille Claudel, sora poetului Paul Claudel;

-"L'histoire de Adele H." tot cu Adjani, o alta poveste de dragoste nefericita;

Au fost mentionate dejai seria Taxi sau cea cu Asterix si Obelix, comedii foarte izbutite precum Tais toi! sau Le placard, pe care le-am vazut si eu si mi-au placut. Mai adaug L'Adversaire cu Daniel Auteuil (inspirat dupa o poveste reala) sau cateva filme cu Emmanuelle Beart: "La Belle Noiseuse",  "Nelly et Monsieur Arnaud" sau  "Un cœur en hiver".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate