Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

de UNDE sa-mi iau credit pentru apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003
as avea nevoie de un credit de 10.000 euro (alti 10.000 sper sa-i am cash peste 3-4 luni).
as vrea cat mai multe detalii de la cei care au luat deja credite: ce banca, ce venituri trebuie sa am, cu cate luni in urma se verifica salariul etc... - cei care au luat credite stiu despre ce e vorba...

MULTUMESC!

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
un centralizator interesant cu toate ofertele de creditare (aproape toate bancile, aproape toate conditiile) gasesi la bulletpoints.ro. salariul ar trebui sa fie de trei ori mai mare ca rata, si se iau in calcul ultimele 6 luni. calculul veniturilor poate in unele cazuri sa se extinda la familie, iar uneori se iau in calcul si veniturile din asociere.

bafta

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am luat anul trecut in decembrie de la Banc Post 9000 Euro. Am prins inainte de aplicarea acelor reguli cu 35% din venit sa fie maxim rata+dobanda. Eu am o rata de 81E fixa pe toata perioada creditului. Venitul meu si al sotiei era in jur de 8,7 mil. Al meu a fost marit cu aprox 2-3 saptamani inainte de finalizarea dosarului si am adus de la institutia aia care se ocupa de cartile de munca - am un lapsus acum - o adeverinta cum ca venitul inscris este de x lei. Eu nu am adus copie dupa cartea de munca pentru ca nu erau carti.
Acum poate s-au mai schimbat cateva treburi dar eu mi-am facut o gramada de nervi cu o functionara idioata care nu stia nimic despre aceste credita, a trebuit sa intervin la director, in audienta, pentru a lua creditul. Plus ca, am intrebat-o, cat trebuie sa fie venitul cumulat pentru a lua acel credit si idioata imi zice 8,4 mil. Ma duc si mi se modifica in contract venitul si cu adeverinta ma duc la ea. Cand calculeaza din nou imi spune ca nu-mi ajunge!!! Iti dai seama ca vroiam sa-i dau numai peste fata cand mi-a zis chestia asta....
Oricum, peripetii o sa ai.... in mod sigur.

#4
letsoc

letsoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.10.2003
mai gasesti informatii detaliate si pe http://www.creditimobiliar.ro/

#5
Bibyrox

Bibyrox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.09.2004
/Hello Noi tocmai am reusit sa rezolvam cu creditul imobiliar...dar trebuie sa-ti spun ca ne-am chinuit de ne-au sarit..  :drac: La Banca Transilvania am facut... de fapt abia ieri ne-au dat raspunsul ca ne-au acceptat dosarul deci... Hai mai bine sa-ti spun in "mare".. Mai intai trebuie sa gasesti casa...apartamentul...etc sa faci un precontract cu care te prezinti la banca. Ei iti acorda 75% din valoarea imobilului, 25% ii reprezinta avansul pe care tu trebuie sa il ai. Noi pentru ca aveam doar 5000 Euro am optat pentru o garsoniera. Am gasit una la 16.000 Euro (12.000 Euro ti-i acorda banca si 4.000 Euro reprezinta avansul pe care il dai tu)...am facut precontractul iar apoi s-au intocmit actele.. Intr-adevar trebuie sa ai o vechime de minim 6 luni la actualul loc de munca iar venitul net la un credit de 12.000 Euro trebuie sa fie de 16.000.000 lei. Poti face impreuna cu sotia sau daca nu esti casatorit (situatia mea!) impreuna cu unul din parinti. La noi nu ajungeau veniturile..si a trebuit sa facem un contract de inchiriere pt. o camera care sa se adauge la veniturile noastre totale astfel incat sa acumulam 16.000.000 lei. Pana la urma am rezolvat...greu dar am rezolvat! Deci, daca vrei, POTI! :oK:
Eu iti urez SUCCES si... sa ai parte de satisfactia de a calca in propria-ti casa!

Kisssssssss :cya:

#6
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003
@ Bibyrox: si cat ai de platit pe luna rata?

eu cu sotia ajung la peste 20.000.000 lei pe luna, dar din noiembrie va mai aparea si un bebe... Conteaza ca vom fi 3 in familie?
si mai este o chestie care ma intereseaza: salariul mi s-a marit luna asta! peste cate luni pot sa iau creditul? stiu ca verifica cu cateva luni in urma sa vada de cand ti s-a marit salariul ... ca sa inlature suspiciunea ca ti s-a marit fictiv salariul ca sa poti lua creditul... deci cu cate luni in urma verifica? eu stiam de 3 luni la unel banci si de 6 luni la altele... la transilvania cum e?

#7
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Daca apare un bebe, atunci va intra si el in calcul! Grabeste-te!
Uitatul in urma: 3-6 luni, depinde de banca.

#8
Bibyrox

Bibyrox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.09.2004
Africanul are dreptate! Daca apare bb-ul intra si el... si scad sansele. Nu e nimic daca ti s-a marit salariul... Cel mai bine ar fi sa mergi acolo si sa vrb cu cineva. Sunt foarte draguti si operativi! Rata pe luna la noi va fi de 160 Euro pt.ca am optat pentru 10 ani. Pentru 15 ani venea cam 136 Euro... diferenta nu mi s-a parut mare si atunci au ramas 10 ani! Important e sa ai avansul... si veniturile sa se incadreze. Atat! BAFTA si tine-ma la curent!

Kissssssss

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate