Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Cum fotografiez niste sticle ?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

arty, on Sep 17 2004, 11:13, said:

e facuta man cu olympusul, intr'o camera obscura speciala... tifoane in degrade si alte echipamente imaginare...

poza aia e clar retushata BIG TIME... si daca nu e, aia care au facut'o chiar nu au ce face...

in general la reclamele de genul asta se lucreaza 3D de multishor... doar in cazuri foarte speciale se mai fac poze...

despre explicat cum a fost facuta? sincer nu stiu cum a fost facuta aia... step by step. se poate face in N feluri...

nici nu ma intereseaza la o adica. daca un client imi cere asha ceva (ma indoiesc, dar sa zicem ca imi cere asha ceva) ash sti cum sa'o fac... ash gasi o solutzie imediat.

mi'i se pare mie sau poza e stramba nitzel... parca 1-2 grade CW... nu stiu, n'am chef sa mai deschid ps acum...

<{POST_SNAPBACK}>


Ba io nu cred ca e facuta cu Olympus ... ce-i drept chiar mi-a fost trimisa de amicul despre care vorbeam si care acuma lucreaza pe la MC ... dar iata ce-mi zice el in mail (la rugamintea mea de a-mi trimite niste poze sau materiale ref. la subiectul discutat de noi aici) - :

"Nicule, nu prea te pot ajuta.
Astia trag mai mult fashion iar cind trag advertising trag tot in zona modei sau macar adiacent si numai pe lat.

... (aici am cenzurat mesajul ...)

Uite pot sa-ti trimit niste sticle de parfumuri trase de uvreica aia de care iti mai ziceam. Am cunoscut-o si e beton fetitza, sa mor eu ca zici ca e de liceu. Sa vezi ce masinuta conduce tipesa, te lasi de tot si te apuci de fotografie. Nu neg ca o sustin astia totti aicia dar e si doldora de talent.

...(si aici am cenzurat)

Hai sa vedem cit de tare mai esti. O idee ceva? Tu cum crezi tu ca sunt facute, ca eu cind am vazut metoda m-am (cenzurat) pe mine."



Asa ca d'aia iti ceream parerea domnule doctor Arty, ca sa nu ma fac de ris la amicu de la Monte Carlo ... dar vad ca si matale esti "incetosat".

B,N'

PS o trimit si pe a2a, ca poate, poate[COLOR=blue]

Attached Files


Edited by nanashu, 17 September 2004 - 14:49.


#56
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

altfel, on Sep 17 2004, 13:57, said:

arty tu esti destept rau.
ti-ai dat seama ca e olympus :kisstogether:

sau mai bine zis: mai arty mai, tu chiar stii fotografie!

<{POST_SNAPBACK}>



Asa este "altfel" ... e un Olympus mai altfel ... care stie 67 ori macar 6/4,5  .... hai maine la :cheers: si sa ne aduci si poze sa vedem ... ori poate cunosti o fata mai fotogenica, sa umplem si noi cardurile baietzilor cu chipul ei ... a, da stai, ca maine e cu orasul vechi ...

B,N'

#57
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
eu urasc orasul vechi. mai ales ca avem parte si de nori. deci lumina buna din sula.
daca aduce rigid savoniera o sa fac poze la aer. uite aici tema!!!

#58
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
hai sa-mi dau cu parerea.
sticluta aia e asezata pe o carpeta albastra iar lumina de sus e alba de la un spot or smthing. si in spate cu ceva rosu e proiectat pe un ceva, ori ceva-ul ala e rosu. ori e schimbat in photoshop.

#59
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
si neaparat trebuie sa dezvalui secretul.
si sincer sa fiu eu cred ca poza e facuta cu o savoniera. si sincer nu-mi pasa daca nu-i asa.
doamne cat de sincer pot sa fiu  -_-

Edited by altfel, 17 September 2004 - 15:13.


#60
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

altfel, on Sep 17 2004, 16:12, said:

si neaparat trebuie sa dezvalui secretul.
si sincer sa fiu eu cred ca poza e facuta cu o savoniera. si sincer nu-mi pasa daca nu-i asa.
doamne cat de sincer pot sa fiu  -_-

<{POST_SNAPBACK}>


Acuma depinde ce e aia "savoniera". Daca la noi savoniera e un aparat gen A60 sa zicem (am zis si eu asa) la aia cred ca "savoniera" e de la Mamyia 645 in sus ... da vorba ta, ca nici nu conteaza ... aia trag ca prostii polaroide cind s-a inventat digitalul de mai bine de X ani

#61
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
man ai uitat secretul. dupa cum am zis. nu dau doi bani pe aparatul cu care au fost facute.
deci cum a fost facuta?!?!!

#62
Arko

Arko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2005
re boys
Cum au fost facute?. Incerc in cateva cuvinte sa conturez ideea mea.
Nici vorba ca "lumina" albastra sa vina de sus! In fapt spot alb, puternic, care lumineaza produsul de jos printr-o fanta circulara. Cel mult in imediata apropiere a capacului, pentru intarirea stralucirii a fost folosita o bucata reflectoare, minuscula, pe post de blenda ( fara tralucirea asta nu s-ar fi contural de loc, si reaulta un rebut!)... parerea mea.

Partea de deasupra... simplu (cel putin asa cred io :).
Panza rosie (mai exact matase, in doua pliuri probabil, pentru accentuarea efectului de degrade), care atarna formand o "burta" in spatele produsului, iluminata de sus-spate.... la vreo 45 de grade pentru formarea degradeului.

Dubiile cele mai mari le am la culoarea "sticlutzei" de parfum, cred.
In prima imagine, cel putin, reiese ca partea de jos a recipientului chiar are in compozitie o nuanta de bleu iar capacul chiar este rosu. Lumina nefiind directa, nu vad cum ar putea sa coloreze in masa sticlutza.

Banuiesc ca de aici si ideea compozitiei, de a intari si izola cele doua elemente coloristice ale produsului, albastrul si rosul.

... cam asa vede treaba un senior designer, foarte amator de fotografie  :photo:
______________________________
www.gio.ro

#63
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e foarte greu sa spui ce shi cum fara sa ai obiectul in mana. in studio, itzi vin idei nastrushnice shi obtzii fel de fel de efecte folosind materiale obishnuite...

e foarte greu de spus cum shi ce a fost folosit, de unde vine fiecare reflexie shi tint de culoare.

eu raman totushi la ideea ca are postproc big time...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate