Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

CARE A FOST CEL MAI MARE INVENTATOR?

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Gady_paul, on Feb 3 2008, 13:48, said:

Eu mi-am spus parerea, dar nu v-am intrebat, care este unitatea de masura pentru "marimea unui inventator" pe care o folositi???
Încă nu s-a adoptat în Sistemul Internațional o astfel de unitate de măsură. Poate le trimiți o scrisoare și le spui că ar trebui să le fie rușine că au omis așa ceva.
Eu m-am gândit la numărul de invenții înmulțit cu numărul de invenții ce se bazează pe aceste invenții înmulțit cu utilitatea tuturor acestor invenții (numărul de utilizatori).

#38
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Newton ca a descoperit gravitatia si cateva legi la optica...chiar daca el a trait in sec XVII

#39
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
A descoperit nu a inventat. Aici se vorbeste de inventatori. Probabil ca cel mai popular inventator ramane Edison.

#40
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

 davidboy, on Feb 4 2008, 13:31, said:

A descoperit nu a inventat. Aici se vorbeste de inventatori. Probabil ca cel mai popular inventator ramane Edison.
pai fa si-un topic cu descoperitori/descoperiri, sa aiba lumea unde posta ;)

#41
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Pai...parerile sunt impartite...dar eu as zice ca Da Vinci...cine a mai proiectat chestii care nu s-au facut decat peste 6 secole dupa moastea lui????

#42
Ovidiu75

Ovidiu75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.03.2007

 prometeu30, on Jan 29 2008, 20:57, said:

Parerea mea este ca CEL MAI MARE INVENTATOR DIN ULTIMUL MILENIU A FOST TESLA!
Avind in vedere ca Tesla este considerat ca fiind unul dintre cei mai mari oameni de știință ai sfârșitului de secol 19 și început de secol 20 el a contribiut in cea mai parte la evolutia omului care a avut lok in ultima suta de ani!
Una din inventiile lui pentru care sa zbatut a fost Radioul! Un alt Smecheras ca Marconi i-a furat unventia brevetind-o el!........
Cea mai importanta inventie a lui a fost generatorul de curent alternativ! contribuind la realizarea hidrocentralei de linga cascada Niagara!
Daca considerati ca un alt inventator ar putea fi pe locul 1 IN LUME vea rog sa va exprimati parerea!

Ai dreptate Tesla e cel mai mare din toate timpurile.....daca nu erau inventiile lui, acum inca eram in intuneric.....sau ne prajeam la curentul continuu lui Edison. chiar si azi multi electricieni nu prea inteleg cum e cu fazele curentului alternativ.... :D

Si nu uita...Tesla mai avea in minte multe alte proiecte cand a murit ( free energy, wireless transmision energy, anti gravity shield etc....) Din pacate a fost un om care s-a nascut prea devreme pentru epoca lui....

#43
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Daca Tesla avea internet probabil stiam si noi ce inseamna  ''free energy''

#44
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Aveti putintica rabdare, stimabililor si cititi asta:
1-Dar pe OM cine l-a inventat ?  Maimuta, desigur, fara gluma.  Dupa ce s-a epilat si taiat coada.
2-Limbajul omului este sigur o inventie si o descoperire in acelasi timp.
Limbajul poate fi civilizat sau nu.  Chiar si azi unii oameni se inteleg mai rapid cu batele sau alte mijloace zise moderne  de comunicare si distrugere.  
3-Acum peste 5 mii de ani egiptenii adevarati, (care nu erau arabi ca epigonii puturosi de astazi) au inventat procedeele ramase secrete de construire a giganticelor piramidelor si a atator alte constructii.
4-Regina Nefertiti sotia lui Akhenaton (tatal lui Tuthankamon), (cca -1200 ien,A.C., venita din Hititia, o populatie de origine sumeriana-persana-traca, locuitoare in Anatolia de azi, vezi si Troya) a adus si inventat in Egipt un singur Dumnezeu suprem, zis Aton, care a fost preluat la putin timp de Moise "Moses" si impus evreilor in timpul exodului..Mult mai tarziu imparatul roman Constantin cel Mare si mama sa Elena au gasit de cuviinta sa schimbe zeii si sa-l impuna poporului si intregii lumi romane pe acest unic Dumnezeu preluat de la o secta de evrei ...Efectele le cunoasteti, inca le vedeti.
5-Edison a fost (dar de curand de cand circula liber informatiile, nu mai este) cel mai popular,. Dar cultul lui Edison a fost o lucratura impusa de masonerie pt a-si maximiza veniturile oculte.  Poate singura inventie utila si minunata a fost scaunul electric , sa fie primit.
Edison nu inventa, pentru el lucrau 100 de ingineri inventatori in tacere, cititi biografia lui...A fost sprijinit, finantat si sfatuit de masonerie, era bun prieten cu J.P.Morgan. S-a inteles si l-a sprijinit financiar pe foarte tanarul Marconi, ca acesta sa prezinte in Anglia inventia radioului cu circuite acordate descoperit de Tesla, dupa ce laboratorului lui Tesla i s-a dat foc de catre o mana criminala in 1894.  Ziarele vremii au scris ca pizmasul Edison a fost autorul. Acesta avea de fapt un spion in laboratorul lui Tesla care s-a angajat oficial apoi la Edison..
(Marconi a primit toate informatiile despre lucrarile lui Tesla de la profesorul sau particular de fizica, un neamt..
6-In 1937  Tesla anunta raza morti teleghidata cu mare precizie, extrem de puternica..Ziarele dezvaluie si cercetarile secrete ale lui Marconi, dar pe alt principiu, puterea fiind foarte mica, deabea omora un iepure dela mare distanta..Marconi fascist italian, prieten bun cu Musolini, moare imediat dupa ce angajeaza un nou bucatar englez.  Burghezia din Anglia deja se pregatea de al-II-lea RM ca sa previna revolutiile muncitoresti-comuniste).  Daca inventia era dezvoltata si cadea in mainile fascistilor, alta era soarta lumii, asa ca singurii posesori au ramas englezii si americanii, care nu au pus-o totusi in aplicare publica. Si Marconi a apartinut initial masoneriei engleze, dar a tradat-o si a platit cu viata.
http://en.wikipedia....glielmo_Marconi
Am o carte originara din 1937, o prima  biografie a lui <Marconi-omul si inventia>, scrisa de Orrin Dunlap in care se spune,  pg. 50, ca :
<  La rascrucea veacului nostru XX era greu de a se inventa ceva absolut nou in domeniul radioului si greutatea si mai mare de a se inventa ceva care sa nu fie in legatura cu vreo inventie precedenta a lui Nikola Tesla. In 1891 la Universitatea din Columbia , Tesla demonstra principiul acordarii circuitelor oscilante...El obtinu brevetul pt circuitele acordate si se proclama inventatorul a peste 100 sisteme de circuite de rezonanta...Cu toate acestea azi (1937) se vorbeste despre telegrafia si radioul fara fir Marconi, si nu despre telegrafia si radioul Tesla...De ce a fost ales tocmai Marconi sa devina nemuritor ?>> Simplu, a intrat in sfera celor ce-l protejau si conduceau din umbra totul.Citez in continuare :
<  Soarta a fost generoasa cu Marconi : de asemenea si puterile acelea misterioase, care aduc si scot pe oameni din arenele politicei si ale stiintei, pt a incorona cu succes numai pe cativa dintre ei, dand la oparte pe altii, desi acestia par a fi tot atat de aproape de a merita laurii victoriei.  Acelor inventatori care raman neincoronati le lipseste un element aproape mistic..Gloria cere mai mult decat spirit inventiv....Cere si banul, dar mai ales simtul scenei. !!!. Marconi avea bani.. >
Iar la pg.72 gasim spusele chiar ale lui Marconi:
<  Nu sunt cu totul sigur de rezultatele finale ale conceptiei mele. Descoperirea mea n-a fost rezultatul unor lungi ore de munca si reflectiuni, ci efectul unor experiente cu masini mai inainte inventate si carora le-am facut cateva imbunatatiri. >.
Cele mai importante inventii ale lui Tesla sunt asa de periculoase, incat ele trebuie sa ramana ultra-secrete pt neaveniti..De aceea s-a luat masura in sec XX sa nu se vorbeasca despre Tesla, sa fie considerat mad-scientist,   vezi filmul < The Return of the Vampire >, 1944. Dar germanii au incalcat consemnul in 1980 si au pus pe piata filmul The Secrets of  Nikola Tesla, cu aluzii stravezii. Filmul a fost realizat cu sarbii,  (Tajna Nikole Tesle).
Despre Tesla chiar croatii lui spun ca poate era sarb, dar de origine &laquo;descent-ent valachian &raquo;.   http://www.electrica...e.com/tesla.htm
Cum se salveaza pagina asta ?   http://www.smart90.com/tesla
Si alt caz, Newton a preluat totul de la Galilei, totul se invarte, se recircula, ca mancarea aia care se mananca de mai multe ori.. Chiar si principiul mecanic al lui Galilei, al inertiei (il cunoasteti cumva ?  Pe cel adevarat sunt sigur ca NU)  i se atribuie gresit lui Newton.  Dar Timpul da  prioritatea.   Despre perversul si sadicul Newton, vedeti documentarul adecvat, facut de englezi chiar.
7-Cat despre tranzistor, ati auzit de nano-triode ?  Se zice ca daca nu se inventa tranzistorul, ci fizicienii si inginerii dezvoltau principiul nano-triodei cu vid, azi omenirea era mult mai departe in toate domeniile.  
Citez din carte  scrisa de Vl.Lvov, pg.14: "Viata lui Albert Einstein" , chiar cuvintele celui mai mare perfid si celebru fizician:
" -Am descoperit formula incelepciunii vietii. Ea se exprima prin ecuatia X=A+B+C, unde X=succesul,, A=munca, B=odihna si C=stapaneste-ti limba."
Inchei si adaug: Adica sa minti, sa-ti induci in eroare adversarul, pt cine vrea mai in clar.  Dar sa minti asa de inteligent incat toti sa te aclame si sa le fie rusine sa spuna ca sunt prosti, ca nu au inteles nimic.
!!!  Se anunta un film interesant la Antena 1, pe 14 febr., 0ra 01:30,  "Forta Furtunii" sau "Maximum Velocity". Inregistrati-l si analizati-l si ganditi-l bine cu stop-cadru.

Edited by mafalda, 13 February 2008 - 01:35.


#45
vladimirstelian

vladimirstelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2006
Nicolae Teslea

#46
arizona

arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 10.07.2006
Citind acest post , mi-e rusine de mine ca nu am stiut mai nimic de acest roman Nicolae Draghici, cunoscut drept Nikola Tesla.
Am citit intre timp tot ce am gasit despre munca lui si pot spune cu mana pe inima ca e cel mai mare invenator al ultimelor 3-4 secole din punct de vedere al impactului avut de invetiile sale asupra vietii noastre.

Sa mai zica careva ca romanii sunt prosti si incapabili

#47
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Tesla nu a fost roman, a fost vlach, valachian, aroman, de neam traco-persan, cei mai vechi locuitori din Balcani de acum cateva milenii, vechii pelasgi-traci-illiri-hititi-cretani. Apoi au navalit grecii, romanii, hunii, slavii.  
Erau denumiti morlachi cei din zona mamei si montenegrini din zona tatalui.  
Noi romanii nu suntem urmasii nimanui, un mare amestec de barbari cu ce a mai ramas si nu a putut fugi.
Zicea Tutea despre aromani ca sunt niste super-romani.

Edited by mafalda, 13 February 2008 - 16:29.


#48
arizona

arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 10.07.2006
Bun ... a fost vlach ... Dar Draghici a fost numele lui de familile nu ? Draghici e un nume cunoscut si la noi ... Ceva legaturi sau influente romanesti trebuie sa fi avut , daca nu el, familia lui

#49
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Se zice ca a fost istro-roman! Oricum nu asta e important! Important au fost inventiile sale! ... iar la cit de mare a fost cit de putini stiu de asta!.....

#50
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Tesla oficial a fost sârb, iar mai târziu american.

#51
arizona

arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 10.07.2006
ai dreptate prometeu ... De cand am vazut topicul asta am mai cercetat despre viata si munca lui Tesla si
pur si simplu nu-mi vine sa cred cat de avansata era munca sa  - fata de predecesorii lui si chiar poate de multi din ziua de azi.
Si cum ziceai si tu parca, sunt unele inventii sau teorii ale sale pe care unii "luminati" nu au permis
sa se dezvolte public. Cine stie daca pt a proteja lumea sau din alte considerente.
Cert e un lucru ... a fost un gigant pt vremurile noastre dar din pacate a fost vazut de cei ce au fraiele
lumii in mana ca un pericol. Daca era in locul lui Edison - ca relatii si alte cele -  ma intreb cum ar
arata astazi lumea

#52
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am deschis acest topik pentru a promova inventiile si ideile lui Tesla! Teoretic mi se pare ca a fost cel mai mare om care a existat vreodata!Daca sunteti si voi constienti de acest lucru sunt curios ce ati putea face voi pentru a-l face atit de cunoscut pe cit merita?

#53
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Ginditiva cum ar fi lumea daca in lok de curent alternativ am avea curent continuu!
Pai in toate dispozitivele electronice de azi curentul alternativ de la priza este intai transformat in curent continuu. Ca sa nu mai vorbim despre dispozitivele cu baterii :D

On: s-a tot vorbit aici de faptul ca Tesla a inventat generatorul de curent alternativ, dar n-a spus nimeni ca inductia electromagnetica, fenomenul ce sta la baza acestui generator, a fost descoperita de englezul Michael Faraday, care insa a refuzat sa-si breveteze inventia, pentru ca generatiile urmatoare sa se bucure de ea. Mai spuneti-mi mie daca mai stiti un fizician din ultima suta de ani care sa fi facut la fel :huh:

Dupa mine Faraday si Tesla au fost ultimii savanti idealisti. Poate ca ideile lui Tesla au fost inaintea vremii sale, dar nu a putut sa se adapteze rigorilor unei societati capitaliste. Din aceasta cauza nici lucrarile sale nu sunt cunoscute: pentru ca nu a stiut sa le faca accesibile publicului (si sa scoata si un profit din ele, desigur).

Apropo de asta, poate nu stiti ca telefonul n-a fost inventat de Bell, ci de italianul [url="http://en.wikipedia..../Meucci"Antonio Meucci[/url]. Acesta a depus o cerere de brevet in 1871, cerere care a expirat in 1874, iar in 1876 Bell, sustinut de Edison, a patentat telefonul. E aceeasi problema de inadaptare la societatea in care traia. A trebuit sa treaca 130 de ani pentru a-i fi recunoscut meritul. Poate ca si Tesla va aveaq aceeasi soarta, dar pana atunci nu il consider cel mai mare inventator.

#54
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 pufonel, on Feb 18 2008, 22:31, said:

Pai in toate dispozitivele electronice de azi curentul alternativ de la priza este intai transformat in curent continuu. Ca sa nu mai vorbim despre dispozitivele cu baterii :D

On: s-a tot vorbit aici de faptul ca Tesla a inventat generatorul de curent alternativ, dar n-a spus nimeni ca inductia electromagnetica, fenomenul ce sta la baza acestui generator, a fost descoperita de englezul Michael Faraday, care insa a refuzat sa-si breveteze inventia, pentru ca generatiile urmatoare sa se bucure de ea. Mai spuneti-mi mie daca mai stiti un fizician din ultima suta de ani care sa fi facut la fel :huh:

Dupa mine Faraday si Tesla au fost ultimii savanti idealisti. Poate ca ideile lui Tesla au fost inaintea vremii sale, dar nu a putut sa se adapteze rigorilor unei societati capitaliste. Din aceasta cauza nici lucrarile sale nu sunt cunoscute: pentru ca nu a stiut sa le faca accesibile publicului (si sa scoata si un profit din ele, desigur).

Apropo de asta, poate nu stiti ca telefonul n-a fost inventat de Bell, ci de italianul [url="http://en.wikipedia..../Meucci"Antonio Meucci[/url]. Acesta a depus o cerere de brevet in 1871, cerere care a expirat in 1874, iar in 1876 Bell, sustinut de Edison, a patentat telefonul. E aceeasi problema de inadaptare la societatea in care traia. A trebuit sa treaca 130 de ani pentru a-i fi recunoscut meritul. Poate ca si Tesla va aveaq aceeasi soarta, dar pana atunci nu il consider cel mai mare inventator.
Alternativul e mai economicos la transport si se pot lua masuri mai bune de protectie.
In ce-l priveste pe Faraday, daca e sa pui problema asa, atunci fiecare om de stiinta le este dator altor zeci de oameni de stiinta anteriori. La o adica Faraday ii era dator danezului Oersted iar Einstein trebuia sa-l pupe undeva pe Maxwell. Fiecare a venit cu cate o sclipire si a adus ceva in plus. Dar importanta e sclipirea. Ma rog...
Cat despre rigorile capitaliste, un om de stiinta (in adevaratul sens) nu prea este si capitalist, speculant sau om de afaceri. El o face de amorul artei, de amorul stiintei. Edison nu prea a fost inventator ci a fost un mare speculant "capitalist". Oamenii de stiinta sunt cufundati in lumea lor si mai putin sunt preocupati de a face profit de pe urma inventiilor si descoperirilor. Asta daca nu-s muritori de foame...
In ce-l priveste pe Tesla, mai nimeni nu stie ce descoperiri are, de-a dreptul senzationale, misterioase chiar la prima vedere. Evident, nu voi discuta despre ele aici (caci nu e on topic). Ba, mai mult, se vehiculeaza ideea ca lui Tesla i-au fost confiscate/distruse cateva manuscrise/lucrari/inventii in ce priveste "free energy", din ordinul marilor industriasi si/sau a altor organizatii de stat (sau nu). In cele din urma, Tesla s-ar zice ca a fost putin sabotat, iar Edison a avut un cuvant de spus in actiunea asta (si nu numai el, asta e clar). Nu voi comenta pe tema asta, ca o dam in teoria conspiratiei si alte speculatii. Ramane doar ca..."cine stie, cunoaste..." ;).

Edited by Bean, 19 February 2008 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate