Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CARE A FOST CEL MAI MARE INVENTATOR?

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postprometeu30, on Jan 25 2008, 18:36, said:

Am observat ca putini stiu de cel mai mare inventator! Multi i-au auzit numele dar nu stiu ce a inventat! Sunt curios citi stiu de el si care au fost inventiile lui de-l fac asa de mare!
Ne zici si noua, dupa 5 zile, cine-i al mare si tare?

#20
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Cel mai mare dintotdeauna a fost cel ce a inventat... roata. In felul acesta s-a scapat de mersul pe ... jos, o alta inventie capitala. Acum, lasand gluma la o parte, chiar nu stiu sa aleg, sunt o multime de MARI: Da Vinci, Tesla, Edison, Bell, Watt, etc.
Nu cumva cel mai mare inventator a fost ... Isus ca a descoperit primul cum sa faci vin din ... apa, o descoperire fenomenala, practicata cu succes astazi.AAAA, sunt offtopic, e descoperire, nu inventie!

Edited by shmecherul, 29 January 2008 - 20:24.


#21
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postdon_dannielo, on Jan 29 2008, 21:04, said:

Ne zici si noua, dupa 5 zile, cine-i al mare si tare?

Parerea mea este ca CEL MAI MARE INVENTATOR DIN ULTIMUL MILENIU A FOST TESLA!
Avind in vedere ca Tesla este considerat ca fiind unul dintre cei mai mari oameni de știință ai sfârșitului de secol 19 și început de secol 20 el a contribiut in cea mai parte la evolutia omului care a avut lok in ultima suta de ani!
Una din inventiile lui pentru care sa zbatut a fost Radioul! Un alt Smecheras ca Marconi i-a furat unventia brevetind-o el!........
Cea mai importanta inventie a lui a fost generatorul de curent alternativ! contribuind la realizarea hidrocentralei de linga cascada Niagara!
Daca considerati ca un alt inventator ar putea fi pe locul 1 IN LUME vea rog sa va exprimati parerea!

Edited by prometeu30, 29 January 2008 - 21:01.


#22
claudiu_ne2000

claudiu_ne2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.05.2005
eu zic ca Arhimede...chit ca nu a trait in sec. XX...

#23
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Mmmda, Arhimede, dar in imaginea mea Arhimede nu a fost inventator, ci mai mult filozof. El a practicat ce a observat (desi tot inventie se cheama). pentru mine cel mai mare inventator este Da Vinci, desi nu fost brevetat (oficial vorbind, inventia presupune brevet). In acest caz, cel mai mare inventator este Alessandro Volta, care nu numai ca a inventat bateriile, ci a si pus bazele electronicii, ajutat de Watt si de altii.

#24
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postclaudiu_ne2000, on Jan 29 2008, 21:15, said:

eu zic ca Arhimede...chit ca nu a trait in sec. XX...
Ca inginer, ce a mai făcut Arhimede în afară de fântâna arteziană și de sistemul de oglinzi pentru incendierea navelor?

#25
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postshmecherul, on Jan 29 2008, 20:20, said:

Cel mai mare dintotdeauna a fost cel ce a inventat... roata.
greșit, ăla care a reinventat roata a fost cel mai tare :D

ontopic. e destul de greu de stabilit cine, în primul rând să vedem ce criterii luăm în calcul.
eu votez cu ăla de-a inventat semicondutorii.

#26
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007
Dacă e vorba de ultimul mileniu atunci da cred că invențiile legate de electricitate sunt cele mai mari și atunci printre cei mai mari inventatori se număra Tesla, Edison, Volta. Însă cel mal mare inventator cred ca este cel care a inventat primul dispozitivul care folosea forța aburul. Și în ziua de azi 85% din electricitate este produsă cu forța aburului iar startul industrializării și eliberării omului de muncile grele s-a făcut tocmai cu ajutorul aburului. Heron de Alexandria descrie prima dată un asemnea dispozitiv cu abur dar abia la sfârșitul sec. 17 începutul sec. 18 începe să fie perfecționat și utilizat la nivel comercial.

#27
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Johannes Gutenberg - inventatorul presei pentru tipar (1454).

#28
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpufonel, on Jan 27 2008, 01:21, said:

Edison i-a zis ca premiul fusese doar o gluma :ciocan:
Un fel de Jiji?

Interesant topic; mai invat si io cate ceva. Nu stiu prea multe despre inventatori. Ca profan, zic si eu ca ala cu curentul electric o fi facut cea mai importanta inventie. N-am citit decat despre inventiile lui Benjamin Franklin. Sa vad daca-mi amintesc: paratrasnetul, ochelarii bifocali, a fost primul care a pavat strazile. Nu mai stiu ce-a mai facut. Oricum, putea trai lumea fara inventiile lui. :)

#29
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postblueunicorn, on Jan 31 2008, 07:28, said:

Interesant topic; mai invat si io cate ceva. Nu stiu prea multe despre inventatori. Ca profan, zic si eu ca ala cu curentul electric o fi facut cea mai importanta inventie. N-am citit decat despre inventiile lui Benjamin Franklin. Sa vad daca-mi amintesc: paratrasnetul, ochelarii bifocali,a fost primul care a pavat strazile. Nu mai stiu ce-a mai facut. Oricum, putea trai lumea fara inventiile lui. :)
Și romanii aveau străzi pavate cu vreo 17 secole înainte de a se fi născut Franklin.

#30
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
eu votez pentru Tranzistor,care a fost inventat in 1947 de William Shockley (bineinteles din greseala).Totusi daca stai sa te gandesti,tranzistorul se afla cam in tot ce e electronic in ziua de azi.

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgigel de hohențolărn, on Jan 30 2008, 20:32, said:

eu votez cu ăla de-a inventat semicondutorii.

Nu m-i se pare prea corecta exprimarea, este ca si cum ai zice ca cineva a inventat lemnul sau metalul.

@Pisboy Shockley nu a fost singur, a lucrat impreuna cu John Bardeen si Walter Brattain. Au luat premiul Nobel pt. fizica in 1956. Shockley este mai cunoscut pt. a inventat si o dioda care ii poarta numele.

Intr-adevar, buna idee sa-i punem pe respectivii pe lista, daca nu erau ei nu aveam acum calculatoare, etc... (practic tot ce tine de electronica si nu contine tuburi/lampi).

#32
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postedy_wheazel, on Feb 2 2008, 13:50, said:

Nu m-i se pare prea corecta exprimarea, este ca si cum ai zice ca cineva a inventat lemnul sau metalul.

@Pisboy Shockley nu a fost singur, a lucrat impreuna cu John Bardeen si Walter Brattain. Au luat premiul Nobel pt. fizica in 1956. Shockley este mai cunoscut pt. a inventat si o dioda care ii poarta numele.

Intr-adevar, buna idee sa-i punem pe respectivii pe lista, daca nu erau ei nu aveam acum calculatoare, etc... (practic tot ce tine de electronica si nu contine tuburi/lampi).
de acord, my bad :)

#33
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Nicola Tesla !!! Pacat ca cea mai mare parte a inventiilor acestuia sant tinute departe de curiozitatea publica ...sau mai rau, denigrate, ironizate sau negate !! <_< -_-

#34
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Eu mi-am spus parerea, dar nu v-am intrebat, care este unitatea de masura pentru "marimea unui inventator" pe care o folositi???

#35
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostGady_paul, on Feb 3 2008, 13:48, said:

Eu mi-am spus parerea, dar nu v-am intrebat, care este unitatea de masura pentru "marimea unui inventator" pe care o folositi???

O unitate de masura care sa-l faca mare ar putea fi importanta inventiei sale!
O alta unitate de masura care sa caracterizeze marimea unui inventator ar putea fi numarul de persoane care folosesc inventia!
Poate ar mai fi si alte unitati de masura dar acestea sunt unitatile care le folosesc o parte din noi!
Eu am optat pentru TESLA ca fiind cel mai mare inventator.
Avind in vedere ca in ziua de azi 99% din populatia globului se foloseste de una din inventiile sale (adica curentul electric alternativ) toti  considera ca fiind unul din cele mai importante lucruri de care ar avea nevoie!
Ginditiva cum ar fi lumea daca in lok de curent alternativ am avea curent continuu!

Edited by prometeu30, 03 February 2008 - 16:46.


#36
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Cel mai mare inventator, recunoscut de milioane de oameni, este Dumnezeu. Nu cred ca mai exista cineva care sa fii inventat atat de multe in 7 zile.  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate