Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Primul test AntiVirus din 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Av-Test.org a dat publicitatii primul test AntiVirus pe 2008. Exceptand primele doua antivirusuri care sunt multi-engine pe primul loc in topul antivirusilor pentru PC este ca intotdeauna Avira AntiVir cu o detectie impresionanta de 99.6 % cu 1020627 virusi detectati. Urmeaza Avast, surpriza acestui test cu 99.4 % si Trend Micro cu 98.6% (felicitari pentru aceasta urcare). In continuare vin Symantec, AVG si Bit Defender.
De remarcat ca NOD32 de la ESET este pe locul 18, o pozitie in jurul careia oscileaza de ceva vreme. Se pare ca Eset nu-si mai gaseste ritmul si politica lor defectuoasa se vede in rezultatele slabe obtinute.

La testul detectiei doar pe baza de semnaturi Avira detine de asemenea primul loc, urmata de Avast si AVG. La testul pentru alarme false se remarca eTrust, McAfee, Microsoft si Symantec cu nici o alarma falsa in timp ce AntiVir are o singura alarma falsa. (Un punct in plus pentru ei, fiind stiut ca uneori aveau probleme la acest capitol, dar se pare ca au remediat problema).

La timpul de reactie in cazul unui virus nou aparut AntiVir detine de asemenea prima pozitie cu o reactie foarte rapida de maxim 2 ore.

Castigatorul absolut este fara indoiala Avira AntiVir.
In rest mai cititi si voi ce si cum pe site: http://blog.chip.de/...12008-20080122/
Este in germana dar intelegeti voi tabelele cel putin.  :lol:

#2
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
chestia cu alarmele false e putin dubioasa. ceva ce nu cred ca s-a mentionat nicaieri. este cunoscut faptul ca av-comparatives "da totul la maxim", insa av-test s-ar putea sa foloseasca setarile default (parca default settings=advanced heuristics oprite pt nod)

#3
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Pai din testul asta rezulta un lucru.Recomandam de acum incolo o scanare online cu norton. :D

#4
Pokemon

Pokemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.06.2005
Nimic de zis de Avira, un antivirus remarcabil.De cateva zile de cand il folosesc insa m-a exasperat cu alarmele.Prea multe FP dupa parerea mea si spun asta dupa ce m-am ambitionat si am "urcat" pe Virus Total toate fisierele la care a reactionat.Nici nu cred ca mai e cazul sa spun ca in mare majoritate fisierele respective erau ok, in unele cazuri nici macar modulul de scanare Avira de pe site nu gasea nimic.Si normal iti pui intrebarea ce sa faci, sa sterg executabilul, sa mai caut pe Google detalii despre el?Tin sa precizez ca nu e vorba de warez sau altceva de genul asta in general folosesc freeware, pana la urma pur si simplu m-a obosit cu atatea alarme.Am ajuns la concluzia ca e un antivirus cu care e mai dificil sa te impaci datorita acestor alarme.Peste 100 de chestii din computer mi-au fost identificare ca avand fiecare cate ceva, inclusiv screensaverulin format flash pe care singur il facusem...Rezultatele testului sunt impresionante, e clar, dar nu as indrazni sa instalez acest antivirus unei persoane mai putin experimentate ca singur ajunge sa stearga o multime de lucruri de prin calculator fara niciun rost.Stiu ca am fost offtopic dar am vazut ca unii  :rolleyes:   sunt extrem de entuziasmati de el si il promoveaza intens.In plus din cate stiu Avira e companie nemteasca iar site-ul realizator al testului la fel....In tot cazul mai raman cu el cateva zile poate dupa ce trece prima impresie lucrurile vor  intra in normal.

Edited by Pokemon, 23 January 2008 - 10:57.


#5
Bartolomeu

Bartolomeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 20.03.2007
Pokemon Se stie ca Avira are o detectie foarte mare a virusiilor dar si foarte multe alarme false.Iar  faza cum ca Avira este antivirus nemtesc si situl e la fel nu tine au mai fost teste si ale altor site-uri si tot Avira a avut detectia foarte mare. ;)

#6
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Eu folosesc nod 32 si nu m-am infectat pana acum. Consuma putin RAM si cand da alarme le da pe bune.

#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostRaduG, on Jan 23 2008, 11:10, said:

Eu folosesc nod 32 si nu m-am infectat pana acum. Consuma putin RAM si cand da alarme le da pe bune.

asa ziceam si eu pana am bagat panda  B)

#8
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Eu am trecut la Avira free de la cel premium [mia expirat licenta],  In testul acela cu care din ele sa facut testul? cel free sau premium?  Sa fac un efort si sa imi achizionez o noua licenta? Adica e mare diferenta dintre cel free si cel platit?

#9
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postkappa_man84, on Jan 23 2008, 11:23, said:

asa ziceam si eu pana am bagat panda  B)
panda e un antivirus care consuma resurse nejustifcat. oricum nodul este peste panda. de Avira nu mai zic :D

Quote

Eu am trecut la avira free de la cel premium [mia expirat licenta], In testul acela cu care din ele sa facut testul? cel free sau premium? Sa fac un efort si sa imi achizionez o noua licenta? Adica e mare diferenta dintre cel free si cel platit?
este , avira premium are antivirus mail guard, asta daca folosesti vreun client de mail, daca nu ramai tot la cel free

Edited by the_angel, 23 January 2008 - 11:27.


#10
Pokemon

Pokemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.06.2005
Am sa insist pe Avira, vad ca e pe val.O singura nelamurire mai am pentru cei care stau de mai mult timp cu acest antivir, scanare pe fisierele de tip Office are?Si daca da, care modul face asta, ma bate gandul sa renunt la modulul Mailguard pentru ca nu folosesc client de mail dar ma gandesc sa nu pierd protectia si la alte tipuri de fisiere odata cu neinstalarea respectivuli modul.Oricum sunt de acord ca Eset se duce incet in jos, Nod32 versiunea 3 pe mine m-a dezamagit ca si functionalitate si chiar detectie, in schimb vad ca au ales sa puncteze la capitolul aspect poate pentru integrare vizuala cu Vista, e politica companiei dar mie nu mi se pare adecvata unui produs antivirus.Pentru mine NOd-ul nu mai e solutia pentru 2008 si cred ca o sa raman pe Avira.

#11
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postthe_angel, on Jan 23 2008, 12:24, said:

panda e un antivirus care consuma resurse nejustifcat. oricum nodul este peste panda. de Avira nu mai zic :D este , avira premium are antivirus mail guard, asta daca folosesti vreun client de mail, daca nu ramai tot la cel free


   pai cam folosesc Thunderbird... care ar fi riscurile sa ma infectez prin mail?  Si daca exista stiti vreo solutie separata sa ma protejez?

#12
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View PostCap-shoot, on Jan 23 2008, 13:32, said:

pai cam folosesc Thunderbird... care ar fi riscurile sa ma infectez prin mail?  Si daca exista stiti vreo solutie separata sa ma protejez?
daca folosesti mozila thunderbird si nu ai inclus in antivirus protectie pt mail atunci sunt riscuri destul de mari sa te infectezi. totusi poti folosi un firewall cu protectie a mailurilor ceva in genul lui zone alarm pro dar care nu e free, sau comodo asta e free ^_^ si bun.

#13
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostCap-shoot, on Jan 23 2008, 13:32, said:

pai cam folosesc Thunderbird... care ar fi riscurile sa ma infectez prin mail?  Si daca exista stiti vreo solutie separata sa ma protejez?

Incearca asta http://www.mailscanner.info/ . Nu l-am incercat eu, dar l-am vazut fugitiv intr-un birou la cineva.

#14
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postaleksutzu07, on Jan 23 2008, 15:31, said:

Incearca asta http://www.mailscanner.info/ . Nu l-am incercat eu, dar l-am vazut fugitiv intr-un birou la cineva.


nu stiu daca nai vazut dar pe site sunt doar versiuni pentru Linux, eu folosesc Windows

#15
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostCap-shoot, on Jan 23 2008, 14:44, said:

nu stiu daca nai vazut dar pe site sunt doar versiuni pentru Linux, eu folosesc Windows
Acum am vazut. Oare ar merge sa instalezi AVG free edition si sa lasi activat doar modulul pentru mail? Nu stiu daca ar avea conflicte cu Avira, dar daca ai timp ai putea incerca asa.

Edited by aleksutzu07, 23 January 2008 - 14:58.


#16
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005

View PostCap-shoot, on Jan 23 2008, 14:44, said:

nu stiu daca nai vazut dar pe site sunt doar versiuni pentru Linux, eu folosesc Windows

Instaleaza Avira free si foloseste Comodo firewall pro (amandoua gratis)

View Postaleksutzu07, on Jan 23 2008, 14:55, said:

Acum am vazut. Oare ar merge sa instalezi AVG free edition si sa lasi activat doar modulul pentru mail? Nu stiu daca ar avea conflicte cu Avira, dar daca ai timp ai putea incerca asa.
Sa instaleze 2 antivirusi?(1 doar pt un singur filtru de mail).Mai bine cauta ca mai este oferta pt.Avira premium si isi pune Comodo firewall (care e si free) si nu are probleme.

#17
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Oferta de 6 luni licenta gratuita la Avira a expirat.

#18
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005

View Postaleksutzu07, on Jan 23 2008, 15:14, said:

Oferta de 6 luni licenta gratuita la Avira a expirat.
Mai sunt vreo 2 oferte chiar daca nu sunt de 6 luni.Vezi aici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate