Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cadita dus / Rigola dus: montaj, izolare ..

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
69 răspunsuri în acest subiect

#19
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 miki3, on Apr 7 2008, 14:16, said:

Multumesc, pare simplu din explicatiile dvs. Si nu mai trebuie sa fac acel soclu si sa zidesc ceva dedesubt? sa scot acel lemn si sa incerc sa o fixez asa? Dar ma gandesc nu se poate sparge cadita cand te azezi cu toata greutatea daca nu are ceva tare dedesubt(turnat)?
Si acest coltar de care spuneti de unde se poate cumpara(procura)?

Imi cer scuze ca pun atatea intrebari care pentru dvs poate par banale, dar eu nu ma pricep.


daca are suruburi de reglare  care tot odata sunt prinse de un cadru metalic  pe care e prinsa cadita  nu ate cum sa se sparga

eu la magazin cer coltat incheiere cada   si de luat il iau de la mag. care comercializeza gresie faianta cadite  daca vreau alte culori inafara de alb ma duc la mobilier bucatarie ( ei il folosesc la incheiere blat  bucatarie )

cand o prinzi cu silicon de perete vezi sa fie uscat  locul  si scurgerea verificata

poti sa ii pui si silicon pe suruburi

Editat de s_tre_ss, 08 aprilie 2008 - 06:38.


#20
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 s_tre_ss, on Apr 8 2008, 06:37, said:

daca are suruburi de reglare  care tot odata sunt prinse de un cadru metalic  pe care e prinsa cadita  nu ate cum sa se sparga

eu la magazin cer coltat incheiere cada   si de luat il iau de la mag. care comercializeza gresie faianta cadite  daca vreau alte culori inafara de alb ma duc la mobilier bucatarie ( ei il folosesc la incheiere blat  bucatarie )

cand o prinzi cu silicon de perete vezi sa fie uscat  locul  si scurgerea verificata

poti sa ii pui si silicon pe suruburi


Cadita care am cumparat-o n-a avut acest cadru metalic, trebuia s-o aibe oare sau nu o fi prevazute toate cu acest cadru? S-o gasi de cumparat separat?

#21
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 miki3, on Apr 8 2008, 11:10, said:

Cadita care am cumparat-o n-a avut acest cadru metalic, trebuia s-o aibe oare sau nu o fi prevazute toate cu acest cadru? S-o gasi de cumparat separat?
daca are suruburi de reglaj are si un cadru incastrat in cadita

chiar daca nu are cadru si are 5 suruburi de reglare tot e bine


sincer nu am priceput ce sa zis de scurgere dar pare sa fie un sifon langa deci scurgerea caditei pleaca in sifon

;)deci nu treb schimbata cadita  

si o mica intrebare  
daca nu are suruburi de reglaj  nu cumva sunt resturi de spuma poliuretanica  lipite pe sub ea ?

Editat de s_tre_ss, 08 aprilie 2008 - 20:03.


#22
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Am luat un rezervor de apa zilele trecute marca geberit, si problem este ca nu vrea sa opreasca apa. mai precis opreste intr-o oarecare masura dar incet se aude ca mai picura apa, iar in cateva ore ajunge la supraplin. Am tot incercat sa o regleze dar nimic, se poate face ceva cu ea sau sa o duc inapoi, insa nu mai am bonul:((. ms

#23
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 jeepers, on Apr 28 2008, 09:26, said:

Am luat un rezervor de apa zilele trecute marca geberit, si problem este ca nu vrea sa opreasca apa. mai precis opreste intr-o oarecare masura dar incet se aude ca mai picura apa, iar in cateva ore ajunge la supraplin. Am tot incercat sa o regleze dar nimic, se poate face ceva cu ea sau sa o duc inapoi, insa nu mai am bonul:((. ms

Este model Rio la semininaltime.

#24
kasa_groazei

kasa_groazei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 23.06.2007
salutare,
poate e off topic, dar am si eu o intrebare.... vreau sa imi instalez o cada de dus inalta dar am o problema ... am la dispozitie o latura de 60 cm .... oare sau unde pot gasi un astfel de model?

#25
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 18.07.2007
am montat de 60 pe 80 dreptunghiulara dar nu inalta  avea doar 20 si ceva cm si cred ca era o chinezarie

#26
kasa_groazei

kasa_groazei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 23.06.2007

 s_tre_ss, on Jun 7 2008, 20:40, said:

am montat de 60 pe 80 dreptunghiulara dar nu inalta  avea doar 20 si ceva cm si cred ca era o chinezarie
poate stiti totusi de unde pot lua asa ceva...

#27
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 26.06.2005
Salut,

Am o cabina de dus, simpla si micuta pentru ca nu este spatiu, pe care vreau sa o izolez cat mai bine. Am tot incercat cu silicon, dar inca mai curge apa in afara.
Va rog dati-mi o metoda mai buna, un alt material cu care as putea sa izolez cabina mai bine.

Multumesc pentru orice idee!!

#28
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.047
  • Înscris: 23.02.2007
Incearca silicon acetic de la Den Braven - 1001 U. Are tubul inscriptionat cu verde si galben. Daca aplici din abundenta si lasi sa se usuce bine de tot, vreo doua zile (sau macar 24 de ore in cap), zic ca nu vor fi probleme. Si eu am cabina si cand s-a instalat am fost plecat din Bucuresti si tampitii de instalatori au pus silicon din ala "sanitar", care ala sanitar numa sanitar nu e, se rupe si se dezlipeste peste tot.

Deci orice ai face, nu folosi silicon sanitar. Foloseste din asta acetic (miroase puternic a otet). Este foarte elastic si foarte rezistent. L-am folosit inclusiv la masina, pentru prinderea motoraselor de la inchiderea centralizata, ca un fel de bucse si pentru diverse alte treburi prin casa si masina.

Editat de SINEKT, 20 septembrie 2009 - 07:53.


#29
Dintishor

Dintishor

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 24.12.2008
Eu tare as incerca dar din pacate tot ce am gasit e la preturi exorbitante, poate stie cineva Rigole mai ieftine (sub 1000 RON adica)

Editat de scheleton, 09 noiembrie 2009 - 20:15.


#30
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.872
  • Înscris: 30.08.2003
Am 2 întrebări. Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.

1. Geamurile din care sunt făcute cabinele de duș sunt securizate?
2. Ușile de la cabina mea de duș nu se închid perfect. La îmbinare sunt 2 profile din aluminiu cu magneți. Pe 90% din suprafață calcă bine, dar în partea de jos a rămas o crăpătură de aproximativ 10cm lungime și 3mm lățime. Crăpătura nu este pe toată lungimea de îmbinare, ci doar pe distanță de 10 cm jos. Dacă încerc să apropii ușile jos, apare crăpătură sus. Nu este problemă legată de felul în care sunt așezate roțile pe șine. Știu că ușile pot fi reglate pe șine slăbind șuruburile lor și mișcându-le mai sus sau mai jos. Problema este pur și simplu la îmbinare, profilul acela cu magnet nu este drept, nu calcă la drept, pare a fi curb. Bănuind că poate meșterul n-a presat bine profilul pe ușă, l-am împins eu cu toată forța cât am putut, dar în zadar. Profilul este din aluminiu și foarte greu îl pot presa sau deplasa. El este așezat fix pe muchia geamului.
Atașez și o poză, sper să înțelegeți.

Mulțumesc frumos.

Editat de dobrotescunicol, 29 aprilie 2010 - 20:40.


#31
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.872
  • Înscris: 30.08.2003
Help, poate răspunde totuși cineva.
Mulțumesc.

#32
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.047
  • Înscris: 23.02.2007
Cred ca ar trebui vazut cum se poate desface profilul ala de pe sticla si cu el demontat sa incerci sa-l indoi pe pozitie.

#33
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 26.06.2005
Mai bine zis cu ce se izoleaza o cabina de dus pentru a nu mai curge in exterior in timpul efectuarii dusului?

Exista materiale care etanseizeaza perfect cabina?

Cabina este patrata, 80x80 si exista scurgeri pe la imbinarea corpurilor din care e alcatuita cabina.

#34
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 10.01.2007
Silicon sanitar, acryl la culoare, etc.
Daca era buna ea si solutia de montare nu trebuia sa fie probleme.

#35
patron

patron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 28.07.2010
Buna,am cumparat o cabina de dus si as vrea \so montez in locul cazii care este ff veche si este din fonta,nu am facut niciodata asa ceva,dar mam cam saturat de meseriasi care nu se pricep.....deci sub cada de dus am scurgerea de la cada care o voi folosi la cabina de dus.....apoi o sa trebuiasca sa torn o sapa egalizatoare pentru ca cada cind o scot o sa fie mai jos locul ca restu baii....apoi sa pun gresie si faianta in locul ramas liber dupa demontarea cazii...intrebarea mea este pot pune gresie si sub cabina de dus?sau montez cadita direct pe sapa?restul baii este amenajat adica am gresie si faianta..dar nu am pus de la inceput cabina si o sa cam stric pe acolo....poate cineva sami detalieze pas cu pas cum sa \fac?cineva care a mai montat asa ceva

#36
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

 patron, on 5th March 2012, 16:55, said:

[...] intrebarea mea este pot pune gresie si sub cabina de dus? [...]
Da.


 patron, on 5th March 2012, 16:55, said:

[...] sau montez cadita direct pe sapa? [...]
Se poate monta și direct pe șapă.


Sfatul meu: pune gresie peste tot. Nu este o suprafață chiar așa de mare încît să conteze așa de mult ca și costuri. Iar dacă mai tîrziu îți vine ideea să schimbi cabina de duș sau ceva asemănător, nu mai ai bătaie de cap cu este/rămîne/apare de dedesubt.  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate