Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cadita dus / Rigola dus: montaj, izolare ..

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
aviator

aviator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.07.2005
Am auzit ca ar fi tare moderne si practice, a incercat cineva?

#2
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Buna ziua,

Ma intereseaza cum sa reparam acum, dupa ce a montat gresit cadita un mester nestiutor,  a montat-o pe un schelet de lemn, dar total prost, ca a intrat apa pe dedesubt si acel schelet a cam putrezit, cert este ca acum se misca caditza, dedesubtul ei este montata gresie, deci ar trebui scoasa gresia, cum sa facem?

As vrea niste sfaturi mai ales ca eu nu ma pricep si vreau sa stiu de data asta ce sa-i spun mesterului sa faca ca sa iasa bine de data asta, mai ales ca aceasta baie este la mama mea acasa, iar ea chiar ca nu se pricepe ce sa sa le spuna.

#3
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 miki3, on Mar 17 2008, 15:11, said:

Buna ziua,

Ma intereseaza cum sa reparam acum, dupa ce a montat gresit cadita un mester nestiutor,  a montat-o pe un schelet de lemn, dar total prost, ca a intrat apa pe dedesubt si acel schelet a cam putrezit, cert este ca acum se misca caditza, dedesubtul ei este montata gresie, deci ar trebui scoasa gresia, cum sa facem?

As vrea niste sfaturi mai ales ca eu nu ma pricep si vreau sa stiu de data asta ce sa-i spun mesterului sa faca ca sa iasa bine de data asta, mai ales ca aceasta baie este la mama mea acasa, iar ea chiar ca nu se pricepe ce sa sa le spuna.
Miki,cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca trebuie sa refaci tot adica sa dai cadita jos,cureti locul,incerci sa-i refaci "planeitatea" locului de amplasat si sa lasi sa se usuce citeva zile dupa care o iei de la capat cu montatul. Nu stiu unde locuiesti dar vai de mama lor de "meseriasi"....banuiesc dealtfel ca ti-a facut un pret fara concurenta atunci cind ti-a montat dusul,nu-i asa? Ma intreb totusi cine i-a dat ideea cu lemnul sub dus? In fiecare zi auzim ceva nou....si din pacate tot mai nastrusnic.Spor la treaba.

#4
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 bibicu5, on Mar 17 2008, 20:40, said:

Miki,cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca trebuie sa refaci tot adica sa dai cadita jos,cureti locul,incerci sa-i refaci "planeitatea" locului de amplasat si sa lasi sa se usuce citeva zile dupa care o iei de la capat cu montatul. Nu stiu unde locuiesti dar vai de mama lor de "meseriasi"....banuiesc dealtfel ca ti-a facut un pret fara concurenta atunci cind ti-a montat dusul,nu-i asa? Ma intreb totusi cine i-a dat ideea cu lemnul sub dus? In fiecare zi auzim ceva nou....si din pacate tot mai nastrusnic.Spor la treaba.

Da, asa este trebuie refacut totul, dat cadita jos, sa inteleg ca trebuie scoasa si gresia ce a fost montata dedesubtul ei si turnata o sapa.
Trebuie mai apoi facut un soclu de caramida de cativa cm si abia apoi montata cadita.

Si cu mesterii, da asa este te minunezi de ce priceputi ii gasesti(din provincie), mai intai au spus ca fac totul ,,la cheie" , erau 2 din care s-a dovedit ca unul din ei era doar salahor, nu se pricepea la nimic, pana la urma dupa ce s-au apucat de treaba pe parcurs au spus ca ei la instalatii nu se pricep, asa ca ei au facut doar constructia propiu zisa si au montat gresia si faianta, dupa care a adus pe altcineva care i-a montat obiectele sanitare si cadita asta, nu mai spun ca peretii n-au iesit tocmai drepti, asa ca a ramas si spatiu intre perete si cadita, astfel cand faci dus, se duce apa pe dedesubtul caditei, in sfarsit o mare porcarie a iesit cum spuneam si asta este la parintii mei la tara si trebuie sa le reparam cumva noi acum.

Daca ati montat o astfel de cadita si aveti experiente, v-as ruga sa scrieti exact pasii de urmat.

Multumesc.

#5
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 miki3, on Mar 17 2008, 22:12, said:

Da, asa este trebuie refacut totul, dat cadita jos, sa inteleg ca trebuie scoasa si gresia ce a fost montata dedesubtul ei si turnata o sapa.
Trebuie mai apoi facut un soclu de caramida de cativa cm si abia apoi montata cadita.

Si cu mesterii, da asa este te minunezi de ce priceputi ii gasesti(din provincie), mai intai au spus ca fac totul ,,la cheie" , erau 2 din care s-a dovedit ca unul din ei era doar salahor, nu se pricepea la nimic, pana la urma dupa ce s-au apucat de treaba pe parcurs au spus ca ei la instalatii nu se pricep, asa ca ei au facut doar constructia propiu zisa si au montat gresia si faianta, dupa care a adus pe altcineva care i-a montat obiectele sanitare si cadita asta, nu mai spun ca peretii n-au iesit tocmai drepti, asa ca a ramas si spatiu intre perete si cadita, astfel cand faci dus, se duce apa pe dedesubtul caditei, in sfarsit o mare porcarie a iesit cum spuneam si asta este la parintii mei la tara si trebuie sa le reparam cumva noi acum.

Daca ati montat o astfel de cadita si aveti experiente, v-as ruga sa scrieti exact pasii de urmat.

Multumesc.
Poti face doua,trei fotografii? Am sa te ghidez sa o instalezi singur....daca esti bricoleur cit de cit.

#6
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Am atasat o poza aici.

Multumesc mult si astept sfaturile.

Attached Files



#7
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 miki3, on Mar 18 2008, 20:45, said:

Am atasat o poza aici.

Multumesc mult si astept sfaturile.
Nu prea este clara dar evacuarea se face in coltul opus(spre perete). Da tot jos deocamdata.Pina simbata o sa fiu pe un santier la Toulouse,vb dupa.Lasa sa se usuce.

#8
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,nu ai mai dat nici un semn de viata,uitasem sa-ti spun ca acea cada de dus in pozitia in care se gaseste se monteaza cu o evacuare verticala,daca nu atunci trebuie sau "asezi" pe ceva sa poti evacua orizontal.

#9
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 bibicu5, on Mar 31 2008, 21:27, said:

Salut,nu ai mai dat nici un semn de viata,uitasem sa-ti spun ca acea cada de dus in pozitia in care se gaseste se monteaza cu o evacuare verticala,daca nu atunci trebuie sau "asezi" pe ceva sa poti evacua orizontal.


N-am mai intrat, inca nu m-am apucat de reparat(n-am ajuns inca la parinti), n-am inteles ce ai vrut sa spui cu evacuarea, adica trebuie mutata cadita cu evacuarea(scurgerea langa perete)?

Si gresia de sub ea trebuie sa o scot, nu? Si sa fac un soclu, dupa care pe acest soclu sa montez cadita.

Multumesc si mai astept sfaturi.

#10
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 miki3, on Apr 1 2008, 08:45, said:

N-am mai intrat, inca nu m-am apucat de reparat(n-am ajuns inca la parinti), n-am inteles ce ai vrut sa spui cu evacuarea, adica trebuie mutata cadita cu evacuarea(scurgerea langa perete)?

Si gresia de sub ea trebuie sa o scot, nu? Si sa fac un soclu, dupa care pe acest soclu sa montez cadita.

Multumesc si mai astept sfaturi.
Sal Miki3,
Da,scurgerea se monteaza in colt sau pe mijloc inspre perete(functie de tipul caditei). Tipul tau de cadita este una "de asezat" si nu una de "incastrat",cu alte cuvinte tu vei fi obligat ori sa schimbi cadita pentru a ramine la aceeasi inaltime ori sa ridici cadita pe un fel de temelie pentru a putea evacua,banuiesc dealtfel ca evacuarea ta s-a desfacut sau nu a avut de la inceput etanseitate si singura solutie este sa dai tot jos. Inconvenientul in cazul tau este ca daca pastrezi aceeasi cada si evacuarea este orizontala(aproape) vei fi obligat sa te inalti ceea ce este inestetic.

#11
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Buna,

Of, tare-i complicat sa modifici ce au stricat altii, am gasit un tip de baie cu dus, am pus o poza, ce ziceti de ea?

Referitor la problema mea, sa inteleg ca trebuie sa inalt, sa fac un soclu si pe acel soclu sa asez cadita, fie ce-o fi alta nu cred sa mai cumpere.

Vezi in aceasta poza, a construit dusul fara cadita.

Uite, am mai pus o poza, cam asa as vrea eu sa-mi iasa(la acest soclu ma refer)dar fara pereti de cabina, o sa foloseasca o perdea, sa nu mai dea banii pe toata cabina,dar uite ca nu m-am gandit, modelul meu nu poate fi asezat asa? Si da, ai dreptate si aici dupa cum se vede scurgerea este inspre perete.


Atunci as putea renunta la cadita, o scot si cum am gresie montata dedesubt, as face doar acel soclu cum este in prima poza, ce zici ar fi o solutie mai la indemana asa?

Attached Files



#12
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 miki3, on Apr 1 2008, 20:14, said:

Buna,

Of, tare-i complicat sa modifici ce au stricat altii, am gasit un tip de baie cu dus, am pus o poza, ce ziceti de ea?

Referitor la problema mea, sa inteleg ca trebuie sa inalt, sa fac un soclu si pe acel soclu sa asez cadita, fie ce-o fi alta nu cred sa mai cumpere.

Vezi in aceasta poza, a construit dusul fara cadita.

Uite, am mai pus o poza, cam asa as vrea eu sa-mi iasa(la acest soclu ma refer)dar fara pereti de cabina, o sa foloseasca o perdea, sa nu mai dea banii pe toata cabina,dar uite ca nu m-am gandit, modelul meu nu poate fi asezat asa? Si da, ai dreptate si aici dupa cum se vede scurgerea este inspre perete.


Atunci as putea renunta la cadita, o scot si cum am gresie montata dedesubt, as face doar acel soclu cum este in prima poza, ce zici ar fi o solutie mai la indemana asa?
Si la cea de-a doua poza evacuarea este montata gresit,repet,ea se aseaza catre perete(daca gaura este pe o latura si la mijlocul ei) sau in colt daca gaura este in unghi! Referitor la prima poza(dus italian i se mai zice) se poate monta dar acolo tre' sa ai cunostinte mai aprofundate in instalari sanitare si mai ales un bun poseur de gresie si faianta(eu nu pun)....incerc sa-ti pun o poza de pe un santier sa intelegi ce inseamna

Attached Files



#13
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Deoarece spatiul intr-o garsoniera este restrans, ma vad nevoit sa caut o cadita de dus cu un din laturi de maxim 70 cm. Cealalta dimensiune poate fi de 90 sau 100 chiar. Singura problema e ca nu gasesc in niciun magazin o cadita cu aceste dimensiuni. Imi poate recomanda cineva un loc un pot face pe comanda o cadita de dus ?

#14
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007
pt mine ar fi mai simplu sa o fac din gresie  dar totusi
dute si intreaba  la magazine-depozite  stiu mai multe in general daca exista sau nu
eu personal sub 800 nu am montat cadite- cabine de dus

#15
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007
nu pricep de ce au pus lemn dar totusi daca sub cadita am gresie  si scurgerea e sub ia de ce sa sparg

cadita o leg la scurgere  reglez din suruburi  ( ar trebui sa fie )  daca sunt scurte pun mai lungi cu max un cm in plus ( peste  iese aiurea  )   verific daca e etansata corect scurgerea  , o lipesc de perete cu silicon si formez inchiderea intre perete si catiza cu un coltar special pt asa ceva ( intr-e 2 si 3,5 cm  depinde cat de mare e luftul intre  per. si cadita )  asta e tot

dar teorii sunt multe

Edited by s_tre_ss, 04 April 2008 - 19:33.


#16
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Asta a fost si intentia mea in mod initial, insa nu stiu daca pot avea incredere in mana meseriasului ce-mi va face imbinarea intre faianta si sifon. Recomandari ceva pentru izolare speciala ?

#17
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Singura solutie este sa folosesti un produs gen WEDI(cauta pe net produsul sa vezi despre ce vorbesc). 90/70 nu am auzit inca.Poti folosi 70/70 si faci o prelungire alaturi,pina la perete,este varianta cea mai ieftina pentru tine.

#18
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 s_tre_ss, on Apr 4 2008, 19:32, said:

nu pricep de ce au pus lemn dar totusi daca sub cadita am gresie  si scurgerea e sub ia de ce sa sparg

cadita o leg la scurgere  reglez din suruburi  ( ar trebui sa fie )  daca sunt scurte pun mai lungi cu max un cm in plus ( peste  iese aiurea  )   verific daca e etansata corect scurgerea  , o lipesc de perete cu silicon si formez inchiderea intre perete si catiza cu un coltar special pt asa ceva ( intr-e 2 si 3,5 cm  depinde cat de mare e luftul intre  per. si cadita )  asta e tot

dar teorii sunt multe

Multumesc, pare simplu din explicatiile dvs. Si nu mai trebuie sa fac acel soclu si sa zidesc ceva dedesubt? sa scot acel lemn si sa incerc sa o fixez asa? Dar ma gandesc nu se poate sparge cadita cand te azezi cu toata greutatea daca nu are ceva tare dedesubt(turnat)?
Si acest coltar de care spuneti de unde se poate cumpara(procura)?

Imi cer scuze ca pun atatea intrebari care pentru dvs poate par banale, dar eu nu ma pricep.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate