Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Stiati ca.....

- - - - -
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#109
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cred ca ar fi trebuit sa te exprimi mai complet. Uite ce am gasit eu, ca sa nu se inteleaga ca stau in cap incolaciti neuroni cu axoni lungi de 2 metri
Axonii pot fi foarte lungi, de exemplu cei mai lungi axoni sunt cei care formează nervul sciatic, adică cei care pleacă din baza coloanei vertebrale și ajung în degetul mare al fiecărui picior: pot avea până la un metru. (Wikipedia) - Axonul fiind proiecția neramificată a unui neuron, care conduce impulsul nervos dinspre corpul celular spre periferie.

#110
mishu_emine

mishu_emine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.08.2007

View PostDihorul Razboinic, on Jan 19 2008, 22:31, said:

Ozonul din atmosfera in conditii minimale, de inceput de gaura in patura de ozon (v. Dobson unit), daca ar fi adus la presiune normala la suprafata Pamintului, ar forma un strat de 2,2 mm grosime. Lichefiat, densitatea lui ar creste de 1 000 de ori, adica stratul ar avea 2,2 microni grosime. Cum Pamintul are o raza de 6400 km, rezulta o suprafata de 4*pi*6400^2 = 5,15*10^8 km2, iar volumul stratului de ozon lichefiat ar fi de 1,13*10^9 m3 (un miliard de metri cubi, cam un miliard de tone de ozon lichefiat). Orice laborator de chimie ar putea produce 3 cm3 de ozon = 3 mm3 de ozon lichid si sa dubleze cantitatea de ozon din atmosfera. :)

si de ce nu fac????

#111
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View PostRussianRocker, on Feb 16 2008, 12:28, said:

Am auzit ca de la o cantitate mare de mac ajungi sa fii drogat :P, si ma intreb daca stie cineva ce cantitate este necesara...?  ^_^

Acum foarte multi ani, in copilarie, mergeam la cules/furat de mac. La varsta de 7-8 ani am mancat semintele din aproximativ 20-25 de bulbi si am ametit destul de tare pentru vreo 20 de minute. Asta ar insemna la un adult o cantitate mult mai mare, cred ca mai degraba ti se face rau inainte sa ametesti. :puke:
Mai bine fumezi ceva :smoke:   :lol:

#112
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postdiorama, on Feb 18 2008, 12:51, said:

Cred ca ar fi trebuit sa te exprimi mai complet. Uite ce am gasit eu, ca sa nu se inteleaga ca stau in cap incolaciti neuroni cu axoni lungi de 2 metri
Axonii pot fi foarte lungi, de exemplu cei mai lungi axoni sunt cei care formează nervul sciatic, adică cei care pleacă din baza coloanei vertebrale și ajung în degetul mare al fiecărui picior: pot avea până la un metru. (Wikipedia) - Axonul fiind proiecția neramificată a unui neuron, care conduce impulsul nervos dinspre corpul celular spre periferie.


sunt si alte fiinte la care eu ma refeream, mamiferele mari au astfel de axoni ce ajung la cca 2 m

#113
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007

View Postadrian_iasi, on Feb 4 2008, 08:54, said:

nu cred e o tampenie, anual mor cam 30 persoane lovite de fulget, in lume. dar loviti de un asteroid nu am auzit pe nimeni.
poi si cand cade un asteroid mor doar 30 de oameni?....



cica toate venele si vasele dintru corp 0menesc puse cap la cap cica fac de 6 ori inconjuru globului pamantesc!!!

Edited by dragos02, 22 February 2008 - 22:01.


#114
Ioanaviva

Ioanaviva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2006
Cel mai mare ochi este cel al caracatitei. Diametrul lui ajunge la 40-50 cm. :scared:

#115
bogdzy

bogdzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.12.2007

View Postdragos02, on Feb 22 2008, 21:58, said:

cica toate venele si vasele dintru corp 0menesc puse cap la cap cica fac de 6 ori inconjuru globului pamantesc!!!
Asta chiar e absurd  :mellow:

#116
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdragos02, on Feb 22 2008, 17:58, said:

poi si cand cade un asteroid mor doar 30 de oameni?....



cica toate venele si vasele dintru corp 0menesc puse cap la cap cica fac de 6 ori inconjuru globului pamantesc!!!

De unde ai scos'o domne'?

#117
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Chestia cu venele si arterele am auzit-o si eu si mi se pare o tampenie totala.

Una interesanta,desi e posibil ca unii sa o stiti: Cica datorita caderilor masive de corpuri ceresti direct pe Pamant acum mii de milioane de ani cand inca era neformat si viata nu exista,apa existenta in respectivele corpuri,adunata a format oceanele si marile.

#118
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007

View Postelaxalien, on Mar 4 2008, 22:03, said:

Chestia cu venele si arterele am auzit-o si eu si mi se pare o tampenie totala.

Una interesanta,desi e posibil ca unii sa o stiti: Cica datorita caderilor masive de corpuri ceresti direct pe Pamant acum mii de milioane de ani cand inca era neformat si viata nu exista,apa existenta in respectivele corpuri,adunata a format oceanele si marile.

Pai unde cadeau corpurile daca nu exista nimic?Daca nu exista gravitatie cum cadeau?Ca si corpurile ceresti nu se misca de capul lor.De exemplu Pluto nu se misca niciodata :)

#119
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008

View PostIoanaviva, on Mar 3 2008, 21:31, said:

Cel mai mare ochi este cel al caracatitei. Diametrul lui ajunge la 40-50 cm. :scared:
hea ! nu cred

#120
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View PostAndyM, on Jan 19 2008, 16:48, said:

Sa punem curiozitati :P

PS.
Primul topic din categorie  -_-

Stiati de ce, in timp ce visati uneori noaptea, in faza de REM (rapid eye movement) nu va puteti misca (imediat) chiar daca va treziti? Unii se sperie...

Deoarece in faza de REM, creierul mic (encefalul) blocheaza miscarile corpului (este un fel de paralizie indusa).
Astfel chiar daca visati ca,,,cadeti pe o panta abrupta...totul se negociaza in creierul mare iar encefalul va tine in pat...paralizati.

Puteti sa va treziti noaptea bulversati de un cosmar in care cadeati....dar tot in pat sunteti...multumita encefalului.

#121
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postgabicen, on Mar 7 2008, 02:16, said:

Puteti sa va treziti noaptea bulversati de un cosmar in care cadeati....dar tot in pat sunteti...multumita encefalului.
noroc cu encefalu asta. altfel ne rupeam oasele in prapastie. :lol:

#122
alxag2004

alxag2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.01.2007
creierul mic = cerebel
tot creierul = encefal

nu mai scrieti tot felul de tampenii pe aici !
le mai gaseste cate un copil si se duce cu ele pe la scoala si zice ca "le-a gasit pe net" si trebuie sa fie adevarat !

#123
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostDrD3ViL, on Mar 5 2008, 23:36, said:

Pai unde cadeau corpurile daca nu exista nimic?Daca nu exista gravitatie cum cadeau?Ca si corpurile ceresti nu se misca de capul lor.De exemplu Pluto nu se misca niciodata :)

Pamantul exista,dar era neformat,era o bila mare de elemente chimice amestecate...

Si oricum nu trebuia sa existe gravitatie ca sa cada!Pur si simplu corpurile se ciocneau pentru ca Pamantul era situat pe traiectoria lor...

#124
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postbogdzy, on Mar 4 2008, 16:48, said:

Asta chiar e absurd  :mellow:
Vasele capilare (care probabil alcătuiesc peste 95 % din lungime) au o grosime mult, mult mai mică decât un fir de păr (de vreo 50 de ori parca) - hematiile merg una după alta (șir indian).

View Postgabicen, on Mar 7 2008, 02:16, said:

Stiati de ce, in timp ce visati uneori noaptea, in faza de REM (rapid eye movement) nu va puteti misca (imediat) chiar daca va treziti? Unii se sperie...

Deoarece in faza de REM, creierul mic (encefalul) blocheaza miscarile corpului (este un fel de paralizie indusa).
Astfel chiar daca visati ca,,,cadeti pe o panta abrupta...totul se negociaza in creierul mare iar encefalul va tine in pat...paralizati.

Puteti sa va treziti noaptea bulversati de un cosmar in care cadeati....dar tot in pat sunteti...multumita encefalului.
Păi atunci cum se mișcă ochii (rapid eye movement)?

Edited by m3th0dman, 09 March 2008 - 17:55.


#125
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008

View PostChampy0n, on Jan 26 2008, 21:37, said:

Hmm....stiati ca:
Frunzele nuferilor care cresc in Amazon pot sustine greutatea unui om ?

si daca omul e un gras,de 200 kg?  :naughty:

#126
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Daca are 200 kg, se ineaca, nu?
Hai sa postam si noi....
E vorba de greutatea in medie...

Stiati ca un om cu greutatea de 70 kg contine cca 40 kg oxigen, 6 hidrogen si 14 carbon? Si mai stiati ca daca se aseaza pe o frunza de nufar din Amazon, atunci poate da linistit la rame (pe Amazon adica...)? :rolleyes: Oare cat ar trebuie sa fie maxima de greutate a vaslelor pentru ca el sa nu se scufunde?

Stiati ca strutul este pasarea ce are un creier mai mic decat propriul ochi?

Stiati ca Albert Einstein a avut probleme de vorbire si nu a putut sa articuleze/vorbeasca cursiv pana la aprox 9 ani?
Lumea credea ca e inapoiat....:D
Ulterior s-a descoperit ca avea autism.

Edited by Bean, 10 March 2008 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate