Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5002 replies to this topic

#73
chibby

chibby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2007
buna!
vreau sa plec de 1 mai in albena.
stiti cumva daca trebuie sa platesc vreo taxa avand in vedere ca masina e de la firma?
multumesc!

#74
Ani Ivancescu

Ani Ivancescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.04.2007

View Postddaniel, on Jun 29 2006, 14:06, said:

Nu va mai speriati de Bulgaria si de tot ce se mai scrie pe net.

Acum doua zile m-am intors impreuna cu sotia si copilul de 13 ani, cu  masina personala din Turcia, evident prin Bulgaria. Nici la dus nici la intors n-am vazut vre-un singur echipaj de politie.

Am iesit pe la Giurgiu pe 16.06.2006 pe ruta Byala-Veliko Tarnovo-Nova Zagora-Svellingrad-Edirne, drum foarte bun si usor de urmat si foarte liber. Viteza de croaziera, din motive de consum motorina a fost de 100 km/h.

Ne-am intors pe la Azizie-Burgas-Varna-Albena- Vama Veche. Drumul bun si orase frumoase pe litoralul bulgaresc. Bulgarii vorbesc engleza si va descurcati usor. La granita la bulgari n-am avut nici un fel de probleme, ba chiar bulgarii vorbesc romaneste si la cele doua puncte de frontiera cu Turcia si au fost chiar simpatici. Nu sicane, nu spagi. La intrarea in Bulgaria dinspre Turcia un vames bulgar, intr-o romaneasca destul de buna, fiind la curent cu ce se scrie de ei pe net m-a intrebat la misto' cand mi-a dat pasapoartele ce spaga am la mine? I-am aratat si eu buzunarele goale la pantaloni si a inceput sa rada inmanandu-mi pasapoartele si urandu-mi, evident in limba romana, drum bun! Pe turci ii controla in bagaje, la unii le-a desfacut tapiteria de la masina, dar cu romanii n-aveau nicio treaba. La fel si la granita bulgaro-romana.

Pe la Vama Veche costa doar 6.5 RON taxa de dezinfectie si 10 RON taxa de ecologizare a consiliului local  C-ta.  La bulgari nu costa nimic. Doar la ducere taxa de ecologizare 2E si taxa de drum (vignieta) functie de cate zile petreceti in Bulgaria. Pret motorina in Bulgaria = 1.7 leva/l. 1leva= aprox. 1.8 RON.

Concluzie, nu va mai speriati de bulgari. Merita sa vedeti Bulgaria, m-am convins ca aveam idei preconcepute despre ei. serviciile din turism sunt ireprosabile si mai bune decat in Turcia. Evident este parerea mea personala, in urma a ceea ce am vazut.
Buna ziua!
Caut informatii despre traseu auto Giurgiu-Ruse-Edirne-Canakkale; m-am mai linistit dupa ce am citit cele de mai sus. Vom pleca pe 27 iulie 2007 din Bucuresti cu 2 masini (6 adulti si 1 copil de 2 ani). Orice informatii ne sunt utile, va multumim!

#75
Diavolo

Diavolo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2007
plec pentru prima data pe litoralul bulgaresc..albena,hotel orchideea 4* all inclusive,..
va rog mult...care e cel mai bun drum venind dinspre ploiesti?...care e cel mai bun drum spre albena,schimb valutar,parcari(am auzit ca se fura masini in draci)??

   si asa sunt destul de speriat.....mai ales ca plec si cu un bebe de numai 4 ani....

#76
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
S-au despicat mai sus toate variantele. Daca esti speriat du-te prin Vama Veche. Din Albena se fura mai greu masini, se intra in statiune pe la o bariera. Cred ca hotelul are parcare.

#77
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View PostDiavolo, on May 6 2007, 12:04, said:

si asa sunt destul de speriat.....i....

Daca ai Lamborghini, nu cred ca esti prea linistit nici aici.
In caz contrar, in Albena se fura/sparge la fel ca in Eforie sau Mamaia.
Poti merge pe autostrada, tocmai am fost prin Vama Veche, faci cam 4 ore pana in Albena.

Tot atat e si prin Ruse, sau Silistra, insa mai sunt taxe de pod sau bac.
Imediat dupa Vama Veche sunt cativa km cu gropi, nu foarte mari, in rest drumul e f. bun, pe orice varianta.
Prin Ruse- Varna, e si o bucata de autostrada, drumul incolo e ok, in sens invers e mai prost indicat.

#78
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Plec la sfarsitul lui iunie la Nessebar.
Traseul: Sibiu - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna - Nessebar.
Aveti alta recomandare ?
A fost cineva de curand pe acolo?
Am inteles ca drumul Ruse - Varna este Ok (sunt si ~ 100 km de autostrada).
Cum este din Varna la Nessebar ?

Aaa, si cum e cu semnalizarea rutiera (in special in Varna) ?

Merci !

#79
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postmarr, on May 24 2007, 11:57, said:

Cum este din Varna la Nessebar ?
Aaa, si cum e cu semnalizarea rutiera (in special in Varna) ?
Cu semnalizarea, ceva mai slab, dar nu foarte.
Soselele sunt bune, cea mai proasta fiind centura la Ruse.
Restul toate sunt ok, fara gropi, animale putine sau de loc ( pe sosea) , carute extrem de rar.

#80
dragos-

dragos-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.03.2007
Vreau sa stiu daca putem iesi din tara 4 adulti si 2 copii (2 si 5 ani) in aceeasi masina? Voi avea probleme la vama bulgara sau la cea greaca?

#81
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Am iesit de multe ori pe la Giurgiu, spre Albena si Nisipuri. N-am avut niciodata vreo problema si nici la coada n-am stat. Il recomand cu caldura. Taxele sunt destul de mari, atat. As vrea sa incerc si pe la Vama Veche, n-am iesit niciodata pe acolo. Asadar, de curiozitate, data viitoare o sa ies prin Vama, desi cred ca o sa pierd mult mai mult timp si o sa fie mai aglomerat ep drum.

#82
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
stie cineva cum este starea drumului de la turnu magurele la giurgiu?

#83
make_bd

make_bd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.10.2006
Plec si eu in concediu in Albena (cu auto personal) (Panorama 3* - All Inclus) zilele astea si ies prin Vama Veche.

- Stie cineva care sunt vitezele regulamentare in Bulgaria? (am inteles ca in localitati e 50 km/h)
- Sunt acceptate detectoarele radar?
- Trebuie sa am abtibild cu RO la iesire?
- Unde pot schimba EURO in LEVA in BG?

Multumesc!

#84
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postmake_bd, on Jun 12 2007, 11:52, said:

Plec si eu in concediu in Albena (cu auto personal) (Panorama 3* - All Inclus) zilele astea si ies prin Vama Veche.

- Stie cineva care sunt vitezele regulamentare in Bulgaria? (am inteles ca in localitati e 50 km/h)
- Sunt acceptate detectoarele radar?
- Trebuie sa am abtibild cu RO la iesire?
- Unde pot schimba EURO in LEVA in BG?

Multumesc!


Vitezele legale in Bulgaria:
http://www.orienttra...p...1&action=en

#85
sandacrist2002

sandacrist2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.04.2007

View Postmake_bd, on Jun 12 2007, 11:52, said:

Plec si eu in concediu in Albena (cu auto personal) (Panorama 3* - All Inclus) zilele astea si ies prin Vama Veche.

- Stie cineva care sunt vitezele regulamentare in Bulgaria? (am inteles ca in localitati e 50 km/h)
- Sunt acceptate detectoarele radar?
- Trebuie sa am abtibild cu RO la iesire?
- Unde pot schimba EURO in LEVA in BG?

Multumesc!

50  KM in  localitate,  90  km  in  afara  localitatii . Dar  am  intilnit  foarte  multe  indicatoare  cu  restrictii  la  40 km  pentru  ca  drumul  de  la  Vama  Veche  la  Albena  este  in  lucru  pe  lungi  portiuni . Am  mers  ca  melcul  pentru  ca  nu  am  vrut  sa  platim  amenzi  sau  spagi . Nici  o  problema , am  admirat  peisajul ...Multa  verdeata , ogoare  ingrijite  si  tarani  la  lucru  pe  cimp ....
Indicatoare  sunt  multe  si  clare , cu  o  singura  exceptie : cu  putin  inainte  de  schimbarea  directiei  spre  Nisipurile  de  Aur  era  cit  pe  ce  sa  nu  vedem pentru  ca  pe  indicator  era  scris  numai  cu  litere  bulgaresti " Zlatni  Piasaci "
Am  platit  la  punctul  de  frontiera  o  singura  data , la  bulgari , la  o  ghereta  pe  partea  stinga , 5  euro  pentru  o  vigneta  pentru  7  zile . Ne-a  dat  si  o  chitanta .
Sint  peste  tot  case  de  schimb  valutar , dar  e  preferabil  sa  nu  schimbi  la  hotel ( 1  euro = 1,85 - 1,88 leva ) ci  prin  statiune ( la  cursul  de  1,95  leva ) . Schimba  si  lei  in  leva  dar  nu  e  convenabil ( 1 RON = 0,5  leva ).
Nu  avem  abtibild  cu  RO  dar  pe  placuta  cu  numarul  de  inmatriculare  este  trecut  RO  si  e  de  ajuns .
Nu  avem  detector  de  radar , nu  stiu  ce  sa  zic , pe  aici  am  citit  ca  e  legal  dar  nu  e  recomandabil  sa  te  bazezi  pe  el , s-au  smecherit  si  politistii si  risti  momente  neplacute ...

#86
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003

View Postmake_bd, on Jun 12 2007, 11:52, said:

...
- Sunt acceptate detectoarele radar?
...

La radarele tip pistol, detectorul de radar e inutil. In momentul cind detectezi radarul, exact il acel moment te-a si luat. Radarele pistol emit doar cind se apasa pe tragaci.

#87
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
Imi spune si mie cineva, va rog, care mai sunt taxele de trecere la giurgiu-ruse? taxa de pod, chimica, etc..
valabile pe 2007?
merci anticipat.

#88
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
A fost cineva recent in Bulgaria pe la Vama Veche? Am citit ca e drumul prost si n-as vrea sa-mi stric masina. S-a mai reparat ceva sau tot asa e?

#89
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Nu e asa de prost mergi lejer si cu 130/h :D

#90
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Parca zicea lumea pe aici ca n-a mers cu mai mult de 80-90.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate