Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5002 replies to this topic

#55
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am traversat Bulgaria de la nord la dus de 5 ori in ultimii 6 ani.
De cele mai multe ori am mers doar cu o masina. Nu am avut probleme legate de siguranta absolut deloc. Am oprit la benzinarii ca tot omul, am alimentat cu benzina, am folosit toalete, am servit MCDonalds sau chiar restaurantele din benzinarii. Am oprit in mijloc de camp pentru nevoi personale si nu am avut niciodata vreo jena sau vreo teama.
Singurul pericol in Bulgaria il reprezinta militienii cu radarele lor si restrictiile de viteza, de cele mai multe ori lasate aiurea. Acum 2 ani cand am fost, am avut la intoarcere doar 15 radare.
Calitatea drumului destul de buna, indicatoare destul de Ok recent pe ruta Ruse Kulata. Cu o singura exceptie, iesirea din Sofia.
Sfat referitor la viteza. Daca gasiti vreun bulgar care merge mai repede, stati in spatele lui. Daca e sa fie vreun radar, il fura bulgaru'. Altfel, ochii in patru.

#56
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

 doroty, on Jul 25 2006, 17:23, said:

Este mai bine sa calatoresti ziua sau noaptea pe teritoriul Bulgariei? Toate informatiile pot fi de ajutor, multumesc.


   Normal ca e de prefarat ziua in locul noptii.Macar si din simplul motiv ca nu cunosti traseul.Si daca la siguranta s-au rferit si mai sus,..cum ca e ok,as mai adauga ca folosirea unei harti n-ar strica,desi in mare parte a cazurilor pe indicatoare scrie in slavona!

#57
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Dupa parerea mea, pentru traversarea Bulgariei e mai bine noaptea. Daca intri la Ruse pe la ora 0 ajungi la Kulata la 5-6 dimineata. Avantaje: politie aproape deloc, trafic ca si inexistent. Si nici nu e necesar sa te opresti.

Am detaliat pe topicul Paralia Katerini cu masina personala. Nu sunt singurul care a adoptat varianta de noapte. M-au invatat si pe mine altii, care faceau drumuri spre Grecia de 5-6 ori pe an (avind treaba in Atena chiar era util, ajungind la destinatie dupa prinz).

#58
georol

georol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.03.2006
sa-l vad eu pe ala care face Balcic-Bucuresti in 4h prin Vama Veche. Luati-o voi pe acolo si lasati bacul liber!

#59
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 georol, on Aug 3 2006, 01:16, said:

sa-l vad eu pe ala care face Balcic-Bucuresti in 4h prin Vama Veche. Luati-o voi pe acolo si lasati bacul liber!

in 4 ore poate ca nu, dar in 5 ore chiar e foarte posibil. asta cu conditia sa mergi relativ regulamentar. daca mergi cu 80 in localitate si cu 150 afara, poti sa scoti si 4 ore.

#60
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Mie iesirea prin Giurgiu mi se pare cea mai la indemana, daca esti din Bucuresti sau din apropiere (Alexandria, Pitesti, Ploiesti, Giurgiu etc.)...

#61
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
La Giurgiu e cea mai la indemina, dar sunt cele mai mari costuri (numai taxa de Giurgiu e vreo 80 de lei) si am inteles de pe forumuri ca sunt cei mai nesimtiti vamesi/politisti de frontiera/functionari bulgari dintre toate variantele (Ostrov, Vama, Negru Voda). Cind am mers la greci, in 2003, am iesit pe la Giurgiu, dar cind voi pleca la Albena intentionez sa o iau pe la Calarasi - Ostrov. Si aici e scump, ca e bacul (s-a nesimtit de tot, e vreo 30 de lei), si pierzi si timp destul (am stat si 2 ore sa traversez, timp total de cind am ajuns pe mal pina la debarcarea pe celalalt mal), dar in Bulgaria am inteles ca drumul e pustiu. E compromisul perfect: pe la Giurgiu e prea scump si vamesi nasoi, pe la Vama e prea lung, si mai ales ca plec vineri as merge cu puhoiul inspre litoralul nostru, probabil ca as face peste 4 ore numai pina in Vama. Asa in 4 ore am sanse bune sa fiu la Albena pe un drum liber.

#62
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu voi pleca spre Bulgaria pe ruta Bucuresti - Calaras-... si la intoarcere prin Vama Veche pentru ca trebuie sa ma opresc la o nunta la mare.
Pe la Giurgiu e bataie de joc. Daca mi-am facut bine calculul, anul trecut, tur - retur traversat podul a fost aproape 100$.

#63
razvan01

razvan01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.08.2006
Un prieten cu care merg la Balcik, a plecat de la 5 00 prin Vama Vechesi nici acum (ora 12) nu a trecut.
Blocaje:
la iesirea din autostrada - 30 min
Poarta alba:- 1 ora
Centura Eforie - 30 min
In vama aprox. 10 masini, dar vamesii isi beau cafeaua.

Sfatul prietenului: "Ia-o prin Calarasi". Eu plec azi spre Balcic pe la ora 16 00, ma intorc luni seara, mai am 2 locuri in masina, daca vrea sa se lipeasca cineva, just shoot - 0744 848 586

#64
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Am si eu o stire fierbinte, un prieten a ajuns azi la 14:20 la bac, era al 9-lea, si a debarcat dincolo, la Silistra, abia la 16:00. Astia tot nesimtiti au ramas, merge un singur bac si intra multi in fata. Asta e singurul impediment pe acolo, dupa cum ziceam si mai sus. Cu toate astea, per total, pare varianta optima.

Bacul e 20 de lei.

#65
georol

georol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.03.2006

 barbosa, on Aug 3 2006, 07:56, said:

in 4 ore poate ca nu, dar in 5 ore chiar e foarte posibil. asta cu conditia sa mergi relativ regulamentar. daca mergi cu 80 in localitate si cu 150 afara, poti sa scoti si 4 ore.

Vorbim de sezon .... buleli pe soseaua care se asfalteaza,prin Constanta , radare la greu la noi ,ca de 105km de autostrada beneficieaza ambele variante!

4ore de la Balcik e noroc chior : fara coada la vama si bac care tocmai soseste cand platesti la casa! (de 10 ori daca mai merg nu mai prind asa ceva !!). Eu prefer varianta asta pentru drumul liber pe toata lungimea lui.

#66
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Am fost in Bulgaria
Am trecut pe la Vama Veche ...

dus marti dimineata ..3 masini ..10 minute ...100 mii lei dezinsectie + 11 euro rovigneta la bulgari
intors vineri dimineata ..8 masini 30 minute ..165 mii lei ..nu mai stiu ce .....

DARRR ... intradevar vineri pe sensul spre Bulgaria era dezastru..... coada...cred ca pierdeau 12 ore

Ideea e .....

DACA mergi in concediu..7..10..14 zile sa nu-ti alegi plecare sau intoarcere weekend si e super ok Vama Veche

DACA mergi in weekend ....cred ca orice varianta e mai buna decat Vama Veche

Iata si 2 poze ....din Bulgaria .....merita 100 % ..... cel mai rentabil !!! e ALL INCLUSIVE dar atentie sa fie HOTELUL LANGA PLAJA ....

[ http://i49.photobucket.com/albums/f256/12clmf/bg03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i49.photobucket.com/albums/f256/12clmf/bg02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Am înțeles de la niște amici că ar fi de preferat să treci pe la Giurgiu, fiindcă la Vama Veche (în special vinerea) e din ce în ce mai aglomerat...

#68
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
pentru cei care au fost in Albena...ati ales ruta:vama veche-durankulak-sabla-kavarna-balchick
si aicea vine intrebarea din Balchick cum ati luat-o spre Albena?prin Obrociste sau nici nu ati intrat prin Balchick si ati venit prin Kavarna -Tuzlata-Albena...trebuie sa plec prin septembrie si as vrea sa aleg varianta cea mai buna... :D

Edited by geluadi2000, 19 August 2006 - 20:56.


#69
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 geluadi2000, on Aug 19 2006, 21:55, said:

pentru cei care au fost in Albena...ati ales ruta:vama veche-durankulak-sabla-kavarna-balchick
si aicea vine intrebarea din Balchick cum ati luat-o spre Albena?prin Obrociste sau nici nu ati intrat prin Balchick si ati venit prin Kavarna -Tuzlata-Albena...trebuie sa plec prin septembrie si as vrea sa aleg varianta cea mai buna... :D


Diferenta este asa neinsemnata incit...

#70
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006

 penca, on Aug 20 2006, 14:03, said:

Diferenta este asa neinsemnata incit...
calitatea soselei e la fel?
incerc cu google earth sa vad care e mai buna ca si timp...dar pentru aprox 70 km nu cred ca o fi mare pierdere.....totusi intrarea si iesirea  din balcik prezinta ceva greutate sau urmezi drumul principal si te scoate unde trebuie?

#71
MM3

MM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.11.2006
O intrebare: cam cati kilometri sunt din Bucuresti pana la Nisipurile de Aur si cata benzina ati consumat (a fost cineva cu Loganul?)

#72
petronel

petronel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.09.2004
Plec de 1Mai la Nisipurile de aur. Mai exact pe 28 dimineata. Venind din Iasi, ce variante ar fi mai bune pt trecut vama?
- Vama Veche :  ma gandesc la aglomeratia de la Constanta-VamaVeche (ca o merge lumea la mare de 1 mai) + coada la vama
- Calarasi: posibil coada la bac..
- NegruVoda: a trecut cineva pe acolo? cum e drumul Techirghiol-NegruVoda si apoi in BUlgaria?

Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate