Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#1729
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Zic de calorifer turcesc deoarece in baie am luat asa ceva, sa ma bata jalea daca stiu ce marca este, dar a fost la un pret mic de tot si am zis ca oricum il iau provizoriu. In casa am doua vogel si doua ferroli.

LE: STARPAN scrie pe laterale, intr-o chestie de plastic.

Edited by Lucian_M, 31 January 2014 - 00:14.


#1730
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
da, starpan e unul din brandurile turcesti cunoscute.
http://www.starpan.c...en/kurumsal.asp

#1731
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
La caloriferele de fonta ce mai este nou pentru indepartarea crustei de tartru si a ruginei pe peretii interiori ai caloriferului ?
Ma refer la substantele chimice-bio ...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CvppPw_iX8c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cum trebuie curatat caloriferul din fonta
Sistemul de incalzire centralizat genereaza, in afara beneficiilor, si o serie de probleme legate de intretinerea caloriferelor si asigurarea conditiilor optime de functionare a acestora.
Atentie, un calorifer infundat sau in care circulatia apei se face foarte dificil determina inconveniente nu numai proprietarului, ci si vecinilor conectati la acelasi circuit. De aceea, este necesar sa ne asiguram inainte de venirea iernii ca sistemul de incalzire nu prezinta deficiente, care vor fi mai greu de reparat in sezonul rece.
Probleme privind infundarea caloriferelor
Apa care circula prin instalatia de incalzire este considerata "dura" atunci cand are un continut mare de minerale (saruri de calciu si magneziu), ce se depun in timp pe circuitele caloriferelor. Depunerile sunt cu atat mai mari, cu cat temperatura apei este mai ridicata. Dedurizarea apei se poate face cu ajutorul unor substante chimice, ce limiteaza in buna masura formarea crustei de tartru pe peretii interiori ai caloriferului. In cazul aparitiei acestor depuneri, transferul termic se realizeaza mai greu, iar randamentul caloriferelor scade.
In afara depunerilor calcaroase, apa contine impuritati care se depun sub forma unui mal atat in conductele de tur si retur, cat si in robineti si in calorifer.
Mod de lucru:
-  Caloriferul trebuie demontat si adus intr-un spatiu in care se poate lucra, fara a exista riscul dete­riorarii pardoselii sau a mobilierului. Inainte de demontare, asigu­rati-va ca alimentarea cu apa este inchisa.
-  Pentru indepartarea malului, caloriferul trebuie spalat cu apa curata, in timp ce pentru indepartarea crustei este nevoie de folosirea unor susbstante chimice speciale. Operatia de indepartare a crustei cuprinde faza de dizolvare cu amestecul de acizi si faza de neutralizare a solutiei acide. Solutia pentru eliminarea crustei se prepara dintr-un amestec de acizi anorganici, aditivi inhibitori impotriva coroziunii, agenti de inmuiere si antispuma diluata cu apa. Nu utilizati soda caustica sau alte produse acide, ce pot afecta in timp caloriferul. Folositi doar produse din comert speciale, gata preparate in acest scop, si urmati intocmai instructiunile de utilizare.
Recomandari
Spalarea simpla, doar cu apa, trebuie repetata la fiecare doi ani, in timp ce indepartarea sarurilor este recomandata a se face o data la trei ani. Daca locuiti intr-o zona cu apa bogata in saruri minerale, reduceti intervalul de curatare a calori­ferelor.

Sursa: CM

Edited by panoramic66, 31 January 2014 - 03:31.


#1732
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Se da o jumatate dintr-un duplex, p+e cu izolatie termica buna, zic eu: 5 cm extrudat sub sapa parter, pereti din porotherm de 25 cm + 15 cm termoizolatie cu EPS 80, geamuri Gealan cu 6 camere si 3 randuri de sticla (din care doua cu low-e), tavan etaj izolat temeinic cu vata minerala.  Aproape 1/3 din pereti vor fi comuni cu vecinul, asta inseamna ca eliminam o parte din peretii exteriori, iar la intrare voi avea un mic hol inchis de 3.4 mp, pentru a nu ventila necontrolat intreg parterul la acesul in si din exterior.
Suprafata totala interioara este 134 mp iar volumul 350 mp.
Cei care se pricep in domeniu spun ca pe melinda e cel mai bun calculator online, pentru necesarul de caldura. Am simulat pentru fiecare incapere in parte (completand orientarea, suprafetele vitrate etc.) pentru temperatura exterioara standard -18 si temperaturi interioare intre 22 si 24, in functie de incapere. In total a iesit un necesar de 10.2 kw, undeva la 30w/mp.
Sunt tentat sa merg pe o centrala in condensatie Ariston Clas Premium EVO 24kw, despre care am citit recomandari si lucruri bune, inclusiv aici pe forum.

Am vazut tot felul de tabele legate de puterea caloriferelor la 55/45 din care nu am inteles prea mult. Intr-o parte scrie ca trebuie dimensionate la 2.5Xputerea utila, in alta ca trebuie calculata doar 60% din puterea utila. Am facut un necesar de calorifere, impartite pe incaperi, calculand aprox. 2x necesarul descris mai sus, cu mici ajustari in functie de incapere (mai putin la holuri, mai mult la bai). La final au iesit 19.5 kw, pe calorifere din otel (Ferroli). Dupa parerea voastra, sunt aproape de realitate?

Stiu ca, probabil, pentru -18 grade e la limita. Insa eu nu am vazut -18 de mai multi ani, de ex. in iarna aceasta nu am vazut temperaturi sub -10 (locuiesc in Cluj Napoca). Daca din intamplare iernile urmatoare vor veni si cu zile mai friguroase, nu e un capat de lume daca centrala va trece la un regim superior, poate pana la 65-70 grade pe tur, pierzand punctual din randament. Consider ca o dimensionare ideala pentru -10 grade in exterior si centrala la 55/45 e exact ceea ce-mi trebuie.

#1733
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
uite aici un site http://calcul-termic.blogspot.ro cu diverse calcule: necesar termic, conversie puteri radiatoare, calcule IPAT.

daca e cineva care a folosit calculele acestui om, sa ne spuna si noua daca i s-au parut utile si mai ales ... corecte. oricum, respectele mele pentru generozitatea lui

referitor la intrebarea ta: un calorifer care la 90gr pe tur, 70 gr retur, 20 gr in camera are puterea nominala de 1000W, la 55/45/24gr va scoate doar o treime (337W)

#1734
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Stiu siteul, l-am citit si informatiile mi se par foarte bune. Eu aveam o singura lipsa in angrenajul calculelor: valorile pentru care producatorul de calorifere declara puterea utila. Am intrat pe o fisa tehnica a radiatoarelor Ferroli si intr-adevar, sunt valorile pe care le-ai precizat si tu: 90/70/20. Tot acolo am gasit si valorile "n" pentru fiecare tip de radiator. E clar, la 55/45/20 puterea trebuie sa fie cea declarata x2.5, iar la 55/45/24 puterea declarata x3.3.
Care va sa zica, in medie trebuie sa inmultesc necesarul de putere a caloriferelor cu 3, pentru a fi rentabila o centrala in condensatie. Investitia creste atat de mult incat nici nu stiu daca mai merita centrala in condensatie ...

#1735
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Radiatoare din fonta - tip vechi, uzuale, de la stanga la dreapta (valorile per element) :

1. STAS 7364/86
Tip *H-inalt.totala # b-latime # Nr.col. # h-dist.intre gauri # Masa # Putere{W /el.}
472/4 # 541.5 # 142 # 4 # 472 # 5,7 kg # 101 W /el.

2. STAS 7363/86
500/2 # 591 # 150 # 2 # 500 # 5,8 # 102 W /el.
600/2 # 691 # 150 # 2 # 600 # 6,9 # 121 W /el.

Sursa: http://mesterucasei....g/stas-7363-86/

Edited by panoramic66, 14 February 2014 - 00:02.


#1736
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 godaro, on 09 februarie 2014 - 22:11, said:

uite aici un site http://calcul-termic.blogspot.ro cu diverse calcule: conversie puteri radiatoare,.....

Calculator de putere radiator/calorifer de caldura (xls).

Edited by panoramic66, 14 February 2014 - 00:50.


#1737
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Sunt neaparat necesari robinetii termostatati la radiatoare? Se pot pune numai la cateva radiatoare? Unde ar fi mai eficienti?

#1738
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
in camere unde vrei o temperatura controlata, diferita de zona unde ai termostatul de ambianta

#1739
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Deci daca pun termostatul de ambianta la etaj pe casa scarii si ii setez o temperatura (teoretic acoloe  mai cald ca se ridica de jos caldura) la etaj am doua dormitoare cel matrmonial si inca unul pentru oaspeti unde uzual nu sta nimieni.
As avea nevoie de robinet termostata in fiecare dormitor ca in ala nelocuit sa ii fac o temperatura mai mica. Plus unul la dormitorul matrimonial unde sa ii reglez o temperatura poate mai mica decat cea de pe hol sus.

Pe hol sus, unde am radiator de asemenea ar trebui robinet termostatat?

As mai pune living si in bucatarie, e ok?
In bai se pun din astea termostatate?

Voi cum le-ati pus?

Edited by Techno, 17 February 2014 - 15:18.


#1740
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
In primul rand incearca sa intelegi cum functioneaza.
Robinetul cu termostat are un cui pe care cu cat il apesi mai mult cu atat se inchide mai mult. Cand invarti de capul ala tu apesi cuiul si il inchizi mai mult sau mai putin in fc de pozitia capului. Pana aici nimic deosebit.
Treabă e ca apesi cuiul ala cu ceva care se dilata de la caldura.
Cand se incalzeste in camera se dilata pastila aia dinauntru si apasa mai tare pe cui inchizand mai mult  robinetul.

E la fel ca orice robinet doar ca nu trebuie sa-l dai mai incet dupa ce se incalzeste in camera ca se da singur mai incet cat e nevoie. Asta inauntru ca afara ramane cum l-ai reglat tu.
Nu pune in aceeasi camera si TA si robinet cu termostat iar decat sa pui termostat pe hol mai bine nu mai pui.

Distractia o sa o ai cu reglarea returului.

Edited by undercoverbrother, 17 February 2014 - 18:02.


#1741
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am priceput cat de cat...Posted Image . Teoretic reglajele de temperatura se fac si din robinetii normali, nu?
Deci in dormitoare si living ar fi ok? Si in bucatarie? Fara bai, camera tehnica si holuri...

#1742
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da, si cu aia normali dar e un reglaj mai grosier ca sa zic asa.

Poti sa pui absolut unde vrei tu mai putin in camera in care ai TA.

Sincer sa-ti spun din ce vad, vei avea probleme chiar si in a exploata corect instalatia si un confort mai scazut. De echilibrare nici nu cred ca se pune problema.

#1743
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Eu am usile deschise, cronotermostatul pus in hol (fara nici un radiator).
Am robineti cu capeti termostatati in sufra+camere si simpli in baie+ bucatarie.

E ok la consumul de gaz, comparat cu perioada in care nu era termostatul de ambient.
La 7 ii taie macaroana pina pe la 5 PM.

 Techno, on 17 februarie 2014 - 15:18, said:

Deci daca pun termostatul de ambianta la etaj pe casa scarii si ii setez o temperatura (teoretic acoloe  mai cald ca se ridica de jos caldura)
pune-l in living dupa ce te plimbi cu un termometru prin camere. In configuratia de mai sus, am diferenta cam de 1 grad intre ce arata holul si ce arata camera (temperatura mai mica pe hol)

pe hol e ok si simplu si termostatat pt ca holul nu are nevoie de temperatura ridicata fiind spatiu de trecere.

#1744
aceite

aceite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2013
As avea o întrebare : care sunt preturile pe element la caloriferele de aluminiu?
Și care sunt cele mai bune în raport preț - calitate?
Mulțumesc.

#1745
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Alea care au cei mai mulți watti pe element sînt cele mai bune

#1746
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Radiatoare Airfel si-a montat cineva? Pareri? Am cutreierat internetul in lung si in lat si nu am gasit informatii concrete. Pe foaie arata bine dar montate la casa omului? S-a lovit careva de ele?
Nu vreau sa aud ia-ti VN sau Purmo sau mai stiu eu ce. Ma intereseaza strict astea turcesti.

Garantie 12 ani
Tabla otel: 1,25 mm
Full convector
Presiunea de lucru: 10 bar
Presiunea de proba: 13 bar
Temperatura maxima de functionare *C: 120
Caracteristici:
Radiatoarele Airfel sunt produse pe o linie de fabricatie complet automatizata, respectand normele TS EN 442.
Tehnologia de vopsire in camp electrostatic pe baza de fosfat de zinc aplicata radiatoarelor Airfel, le confera o rezistenta mai mare la coroziune si impact, decat alte radiatoare.
Suprafata foarte neteda datorita pulverizarii vopselei pe baza de rasina epoxidica aplicata peste primul strat de vopsea fosfatata;
Putere calorica marita datorita dimensiunilor convectorilor si a distantei optime la care acestia sunt amplasati;
Siguranta si durabilitate data prin testarea radiatoarelor in fabrica la presiuni de 13 bari, cu presiuni maxime de lucru de 10 bari.

Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate