Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#1711
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am tot purmo 10 bucati, am in instalatie apa de la robinet, nimic altceva si functioneaza perfect,la inceput pana se face aerisirea si completarea o sa fie ceva de lucru plus echilibrarea hidraulica.Si eu m-am gandit la glicol dar am renuntat deoarece nu scade temperatura apei asa de mult in cazan, si la anul trebuie sa dau jos 2 calorifere ca va fi modificat si zugravit in zona respectiva si atunci ce fac cu agentul termic oricat as avea grija tot se duce din calorifer, iar completare co glicol, asa doar se deschide un robinet si se reface presiunea.

#1712
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostEvergreen, on 12 ianuarie 2014 - 12:55, said:

Raduk, cum sint comandati capetii aia fara fir? [...]
Comunicã cu termostatul de camerã printr-una din metodele de comunicare wireless (în general, radio). Iar ”capeții” ãia sînt, de fapt, actuatoare.
Attached File  set_termostat_wireless_pentru_calorifer.jpg   46.75K   10 downloads


View PostEvergreen, on 12 ianuarie 2014 - 12:55, said:

Raduk, cum sint comandati capetii aia fara fir? [...] nu e nici o problema cu  teava de cupru si elemenrii de aluminiu atita timp cit pila electrica nu are conditiile de aparitie indeplinite, adica.contact direct intre cele doua materiale. [...]
Posted Image

#1713
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008

View PostPhonyx, on 13 ianuarie 2014 - 13:47, said:

Eu am tot purmo 10 bucati, am in instalatie apa de la robinet, nimic altceva si functioneaza perfect,la inceput pana se face aerisirea si completarea o sa fie ceva de lucru plus echilibrarea hidraulica.Si eu m-am gandit la glicol dar am renuntat deoarece nu scade temperatura apei asa de mult in cazan, si la anul trebuie sa dau jos 2 calorifere ca va fi modificat si zugravit in zona respectiva si atunci ce fac cu agentul termic oricat as avea grija tot se duce din calorifer, iar completare co glicol, asa doar se deschide un robinet si se reface presiunea.
Nu ma astept sa nu functioneze, ba chiar sunt curios cat de bine functioneaza comparative cu cele turcesti, deoarece am facut de curand o instalatie acasa la socru-miu si am cumparat ce am gasit mai ieftin. Am achizitionat calorifere turcesti Bricoline, table de 1.20mm, aripioare de 0.6 parca, garantie 10 ani, pret pe masura unui produs turcesc, si dau caldura, nu e nici o problema cu ele. Ramane doar sa vedem peste niste ani ce se va intampla

#1714
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 11.07.2006
Sa sti ca cele din bricostore is destul de bune fata de cele din praktiker thermo king, acestea din urma am montat la o banca din SM acum vreo 3 ani si merg de rupe, si culmea ca numa apa nu poti numi ce este in instalatie fiind plina de namol rugina si tot nu a cedat.Daca e instalatie noua atunci sigur nu a sa fie probleme.

#1715
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Si cum ramane cu utilizarea agentului termic??

View PostflorinEE, on 13 ianuarie 2014 - 13:34, said:

Pana la urma, toate radiatoarele de otel pot fi folosite cu agent termic, sau doar unele? Ma intereseaza in principal cele Purmo, de care deja mi-am achizitionat, si vreau sa stiu ce fac, adun apa de ploaie Posted Image sau cumpar agent termic.

La Purmo:

“Garanţia nu se va acorda pentru radiatoarele:

montate în instalaţia de încălzire centrală în care se depășesc valorile admise ale celor mai importanţi indicatori de calitate a apei, cum ar fi :

- suma ionilor de cloruri și sulfuri nu poate fi mai mare de 150 mg/l (la instalaţiile cu ţevi de cupru, nu mai mult de 50 mg/l),

- conţinutul de oxigen nu poate fi mai mare de 0,1 mg/l,

- nivelul pH al apei trebuie să fi e între 8,0 – 9,5,

- duritatea generală nu poate depăși 4 mval/l.”

Iar agentul termic Baudeman de ex, are pH = 7


#1716
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pHul il ridici cu niste bicarbonat dar nu stiu in ce masura e indicat in cazul asta.

Pana la urma de ce vrei sa folosesti agent termic? Exista riscul de inghet?

#1717
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

View Postraduk, on 13 ianuarie 2014 - 13:56, said:

Comunică cu termostatul de cameră printr-una din metodele de comunicare wireless (în general, radio). Iar ”capeții” ăia sînt, de fapt, actuatoare.
Daca pui asa ceva pe un nivel nu apare scandal intre ele? Eu cind am scris ce am scris m-am gindit ca vrea sa faca ceva in genul unitatii de control a actuatorilor de la sistemul IPAT Uponor (tu stii ce zic, ei poate nu stiu).
Eu unul decit sa pun chestia aia mai bine cap termostatat clasic sau cu afisaj desi cu tot cu baterii, motoras si creier sint destul de  butucanosi.

Terminati bre cu pehasul ala ca nu sinteti in laborator la Bayer :) In proportie de 80% am aceeasi apa imputita de la teava de 12 ani si n-au nici pe naiba calomfirelele. REstul de 20% a fost improspatata acum ceva ani cind am tot aerisit instalatia din cauza unei piesulici din centrala si cind a trebuit sa dau jos de pe perete un calomfirel pentru o mica reparatie (a peretelui, normal).

#1718
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Alegerea radiatoarelor :

Edited by panoramic66, 23 January 2014 - 18:15.


#1719
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Despre corpurile de incalzire.

#1720
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bre, eu am impresia ca producatorii ne iau de fraieri...
Fost ieri la dedeman (am luat mai multe chestii de pe acolo), printre care si un calorifer Ferroli de 40 cm 22k la 115 lei. Unul de 50 cm era- ATENTIE- 170 lei. Unul de 60 parca 180 sau 185 lei. De ce plm e atata diferenta intre 40 si 50 si intre 50 si 60 doar vreo 10-15 lei?! Unul de pe acolo mi-a zis ca 50 cm e dimensiune atipica si ca de asta costa mai mult. Ma rog, nu am avut chef sa dau extra-money (mai ales ca aveam un necesar termic mai mic decat mi l-ar fi oferit cel de 50 cm, dar as fi vrut un calorifer mai mare ca abia in vara o sa izolez spatele baii). Is curios acuma daca se potriveste in suportul caloriferului anterior, un turcism semi-ruginit de 40 cm, prindere tot pe corniere de tabla... Vad eu maine, ca azi a fost sarbatoare si nu am avut chef sa supar pe Sef.

#1721
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

View PostLucian_M, on 30 ianuarie 2014 - 21:52, said:

Unul de pe acolo mi-a zis ca 50 cm e dimensiune atipica si ca de asta costa mai mult.
e vorba de marja ;)

#1722
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E-te fas cu marja lor. Unul de 12 cm e 330 lei, deci macar teoretic unul de 60 ar trebui sa fie hai maxim 1670 lei, dar unul de 50 e 170. Ma rog, macar am luat ceva brand, nici nu m-am uitat la turcisme, ca-s lamurit cu ele.

#1723
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostLucian_M, on 30 ianuarie 2014 - 21:52, said:

Bre, eu am impresia ca producatorii ne iau de fraieri.....
si un calorifer Ferroli
..caloriferului anterior, un turcism semi-ruginit de 40 cm..
..dar Ferroli unde sunt facute ? In ce tara e amplasata Ferroli Düzce Fabrika ?

Ferroli Group, a leader in heating and cooling systems, announced that it has begun to produce steel panel radiators in its new factory in Düzce, Turkey. The Düzce Factory was built with an overall investment of more than €30 million (approx. US$46 million).

The Ferroli Group branded panel radiators are made from high-quality steel with and are tested under 13 bar pressure. Ferroli Group panel radiators are manufactured according to the production standard DIN EN 10130 and the coating standard DIN 55900.


http://www.appliance...hp?article=1369

#1724
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
eh, suna asa a italian sadea :)))

#1725
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Stiu cum se comporta ferroli fata de un turcism sadea. Pana si aspectul difera, tabla e mai subtire, aripioarele is de toate jena.

#1726
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostLucian_M, on 30 ianuarie 2014 - 22:53, said:

Stiu cum se comporta ferroli fata de un turcism sadea. Pana si aspectul difera, tabla e mai subtire, aripioarele is de toate jena.
eu nu am nimic impotriva produselor turcesti. De fapt eu sunt impotriva generalizarilor -cum e si asta .."turcisme".
In paginile mai din urma am pledat chiar pentru radiatoarele turcesti -insa pentru cele produse de brandurile lor cunoscute, care se vand si in UE.

Nu conteaza asa de mult unde e fabricat un produs -mai important e pentru ce piata e destinat..

#1727
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Purmo se fac si in Turcia? Dar Kermi?
Intre astea doua ce ma sfatuiti sa iau e o diferenta mica intre ele ca pret pentru o configuratie data.

#1728
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
kermi-germania
purmo-polonia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate