Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

animalele de companie vor fi tarfe de profesie - o noua lege imbecila

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
Cei care vor dori sa aiba animale de companie fertile vor trebui sa achite o taxa, potrivit unui proiect de lege aprobat de Senat. „Proiectul de lege obliga proprietarii sa-si castreze animalele. Am initiat acest lucru pentru ca multi isi lasa animalele sa se inmulteasca si apoi abandoneaza puii. Cei care doresc sa-si pastreze animalul apt de monta vor trebui sa plateasca o taxa pentru ca este un lux sa ai animal necastrat in UE“, a declarat Marilena Cristian, reprezentant al Asociatiei „Robi“. Conform proiectului de lege, dreptul de monta poate fi atribuit la cerere, contra unei taxe anuale pentru fiecare animal in parte si a unei taxe suplimentare pentru fiecare generatie de pui. In plus, cei care obtin dreptul de reproducere a animalului nu vor avea dreptul sa-l exploateze. Astfel, montarea unei femele se poate face doar de patru ori in viata, la interval de minimum un an, potrivit proiectului de lege.

O alta prevedere din proiect obliga primariile sa infiinteze adaposturi pentru animale, atit pentru cele cu talia mica, dar si pentru cele cu talia mare, cum ar fi caii. „Toate centrele de ecarisaj vor fi transformate in centre de adapostire a animalelor abandonate. In plus, se va infiinta Registrul Natioanl de identificare si inregistrare a animalelor cu sau fara stapin. Acesta va functiona in cadrul primariilor prin infiintarea Fisierului central pentru monitorizarea animalelor“, ne-a declarat Marius Marinescu, senator PC, initiatorul acestui proiect de lege. Adaposturile pentru animale trebuie sa fie dotate cu cel putin o camera de primire pentru ciini si pisici, o camera de izolare si un tarc exterior prevazut cu panouri. Animalele vor fi cazate pe urmatoarele criterii: stare de sanatate, virsta, dezvoltare corporala, talie, dar si in functie de gradul de agresivitate.

Incaperile trebuie sa fie incalzite pe perioada rece. Fiecare adapost va trebui dotat si cu un cabinet medical, dar si cu masini dotate corespunzator chiar si pentru transportarea animalelor ranite, adica un fel de ambulanta pentru animale.

Consiliile Locale vor avea obligatia de a incadra in organigrama angajatilor cel putin un medic veterinar si un tehnician veterinar.

sursa

Edited by solitudes, 17 January 2008 - 15:19.


#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
mai bine ar pune o taxa pt stoparea inmultiri necontrolate a celor care nu au venituri pt a intretine copiii...

#3
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Si ce nu-ti convine? M-am saturat sa trec in drum spre piata pe langa pui de mata sau de caine, mici, aproape morti de foame sau de frig, doar pentru ca pisica sau cateaua cuiva s-a cotzait si stapana i-a aruncat in strada. Pisicile mele sunt castrate toate. Daca vrei sa faci felisa ori canisa platesti taxa aia, oricum ai de unde s-o platesti ca un pui e de la 200-300 de euro in sus. Daca n-ai nevoie de pui ca ce dumnezeu ii mai lasi sa se inmulteasca? Doar ca sa moara in strada de foame si frig? Tu crezi ca animalele de pe strada au picat din cer? Sau din curtea cuiva?

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostNicolla, on Jan 17 2008, 15:23, said:

Si ce nu-ti convine? M-am saturat sa trec in drum spre piata pe langa pui de mata sau de caine, mici, aproape morti de foame sau de frig, doar pentru ca pisica sau cateaua cuiva s-a cotzait si stapana i-a aruncat in strada. Pisicile mele sunt castrate toate. Daca vrei sa faci felisa ori canisa platesti taxa aia, oricum ai de unde s-o platesti ca un pui e de la 200-300 de euro in sus. Daca n-ai nevoie de pui ca ce dumnezeu ii mai lasi sa se inmulteasca? Doar ca sa moara in strada de foame si frig? Tu crezi ca animalele de pe strada au picat din cer? Sau din curtea cuiva?

Subscriu la parerea ta.

#5
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
ce nu imi convine? belitorul de la statul roman sa nu isi bage nasul la mine in parohie si sa imi reglementeze de cate ori se fut!e cainele meu in viata lui. si sa platesc taxa ca al meu caine are oo??????
in rest ma doare in basca de legea aia ca pestii sunt mai greu de castrat ..

Edited by solitudes, 17 January 2008 - 15:33.


#6
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View Postsolitudes, on Jan 17 2008, 15:32, said:

ce nu imi convine? belitorul de la statul roman sa nu isi bage nasul la mine in parohie si sa imi reglementeze de cate ori se fut!e cainele meu in viata lui. si sa platesc taxa ca al meu caine are oo??????
in rest ma doare in basca de legea aia ca pestii sunt mai greu de castrat ..

Pai si nu-i mai simplu sa-l castrezi? :D Asa nu mai are nevoie sa se fu!a, nu platesti taxe si nici nu mai imprastii pui pe strazi la fiecare cateva luni dupa ce s-a fu!ut.

#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostNicolla, on Jan 17 2008, 15:37, said:

Pai si nu-i mai simplu sa-l castrezi? :D Asa nu mai are nevoie sa se fu!a, nu platesti taxe si nici nu mai imprastii pui pe strazi la fiecare cateva luni dupa ce s-a fu!ut.
ce fu!e el e treaba lui si a mea. nici un catel nu a aterizat in strada. si nu imi face mie program statu cand se fu!e cainele meu. si am patit-o ca din cainde extrem de rau dupa ce si-a pierdut oo-le sa il tin de mila ca de paza nu mai era bun.

#8
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostNicolla, on Jan 17 2008, 15:23, said:

Si ce nu-ti convine? M-am saturat sa trec in drum spre piata pe langa pui de mata sau de caine, mici, aproape morti de foame sau de frig, doar pentru ca pisica sau cateaua cuiva s-a cotzait si stapana i-a aruncat in strada. Pisicile mele sunt castrate toate. Daca vrei sa faci felisa ori canisa platesti taxa aia, oricum ai de unde s-o platesti ca un pui e de la 200-300 de euro in sus. Daca n-ai nevoie de pui ca ce dumnezeu ii mai lasi sa se inmulteasca? Doar ca sa moara in strada de foame si frig? Tu crezi ca animalele de pe strada au picat din cer? Sau din curtea cuiva?
Dar ce drept ai sa castrezi bietu animal? Lasă-l drac să se fută daca simte nevoia. Ia să te castrez, ți-ar convenbi să trăiești ala tot restul vieții?

Aveți o gândire anapoda, pe cuvânt. Io aș amenda pe cei care le dau de mâncare - populația se autoreglează.
Aș favoriza extinderea locuințelor pe orizontală și o parte și-ar găsi loc prin curți.

#9
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View PostMirovaia_Scorb, on Jan 17 2008, 16:16, said:

Dar ce drept ai sa castrezi bietu animal? Lasă-l drac să se fută daca simte nevoia. Ia să te castrez, ți-ar convenbi să trăiești ala tot restul vieții?

Aveți o gândire anapoda, pe cuvânt. Io aș amenda pe cei care le dau de mâncare - populația se autoreglează.
Aș favoriza extinderea locuințelor pe orizontală și o parte și-ar găsi loc prin curți.

Tu probabil ca nu faci diferenta intre activitatea sexuala la animale si la oameni. La animale e o datorie genetica, ele traiesc pentru a se reproduce. Nu simt placere in timpul actului sexual si nici nu au cum sa se ajute odata ce-au ajuns in strada. Nu pot munci cu ziua pentru o paine si nici nu stiu sa cerseasca. Eu ti-as taia tie orice mijloc de supravietuire si te-as arunca sub scara unui bloc ca sa vezi ce este autoreglarea populatiei. :cursing:

Cat despre "castratul" la specia umana, ma faci sa zambesc. Exista vasectomia si altele de genul. Impiedica doar fecundarea, nu si copulatia. Mai pe intelesul tau, noi ne fu!em de placere, cu sau fara urmasi. Noi beneficiem de mijloace de contraceptie si sunt convinsa ca le injuri birjareste pe femeile care nasc si isi abandoneaza copiii, dar esti de acord sa arunci in strada niste animale care s-au nascut din vina prostiei umane.

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postsolitudes, on Jan 17 2008, 15:44, said:

ce fu!e el e treaba lui si a mea. nici un catel nu a aterizat in strada. si nu imi face mie program statu cand se fu!e cainele meu. si am patit-o ca din cainde extrem de rau dupa ce si-a pierdut oo-le sa il tin de mila ca de paza nu mai era bun.

legea nu e facuta special pentru tine. ma vezi pe mine ca urlu ca s-a interzis violul sau furtul pentru ca io nu fur si nu violez?

View PostMirovaia_Scorb, on Jan 17 2008, 16:16, said:

Dar ce drept ai sa castrezi bietu animal? Lasă-l drac să se fută daca simte nevoia. Ia să te castrez, ți-ar convenbi să trăiești ala tot restul vieții?

Aveți o gândire anapoda, pe cuvânt. Io aș amenda pe cei care le dau de mâncare - populația se autoreglează.
Aș favoriza extinderea locuințelor pe orizontală și o parte și-ar găsi loc prin curți.

iar dai cu bita-n balta de pisat de ciine si sar stropi peste tot. deci tu ai amenda tocmai sentimentul uman de mila :ciocan: si ai favoriza dracu stie cum, prin hocus pocus, extinderea pe orizontala, in conditiile in care un metru patrat de pamint se cumpara cu sute de euro :lol:

#11
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostNicolla, on Jan 17 2008, 16:32, said:

Tu probabil ca nu faci diferenta intre activitatea sexuala la animale si la oameni. La animale e o datorie genetica, ele traiesc pentru a se reproduce. Nu simt placere in timpul actului sexual si nici nu au cum sa se ajute odata ce-au ajuns in strada. Nu pot munci cu ziua pentru o paine si nici nu stiu sa cerseasca. Eu ti-as taia tie orice mijloc de supravietuire si te-as arunca sub scara unui bloc ca sa vezi ce este autoreglarea populatiei. :cursing:

Cat despre "castratul" la specia umana, ma faci sa zambesc. Exista vasectomia si altele de genul. Impiedica doar fecundarea, nu si copulatia. Mai pe intelesul tau, noi ne fu!em de placere, cu sau fara urmasi. Noi beneficiem de mijloace de contraceptie si sunt convinsa ca le injuri birjareste pe femeile care nasc si isi abandoneaza copiii, dar esti de acord sa arunci in strada niste animale care s-au nascut din vina prostiei umane.
Diferență există doar din perspectiva ta(ca om). Dar pot să te asigur că animalul are suflet și simte plăcere în felul lui. Și nu poate fi pus un semn de mai mic sau mai mare între cele două aspecte. Sunt doar funcții naturale scrise în genotipul lor. DE CE aș încerca eu ca om să intervin în procesul ăsta?
Crezi că reușești să înțelegi treaba asta? Și nu știu de ce ai sentimentul că specia câinilor aștepta de milenii omul ca să-i îndese pe gât mâncare la conservă  sau crănțănele ce au fost o dată carne. Aaa, uite în ultimii 50 de ani, omul s-a deșteptat te pomeni și lucrurile au intrat pe făgașul normal.

De fapt realitatea e alta. Sunt mulți oameni ce nu mai suportă noi contacte umane și stând între patru pereți încearcă să își rezolve frustrarea, giugiulind un animal de companie.

Prețul pe mp de teren se poate să fie destul de scump, dar asta nu înseamnă că lucrurile sunt pe făgașul normal.
Deoamdată animalele de companie stau(castrate sau nu) în apartamente, în primul rând pentru capriciul omului.
Am crescut vreo 3 câini simultan, dar spre deosebire de voi am depășit faza.

Edited by Mirovaia_Scorb, 17 January 2008 - 17:33.


#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMirovaia_Scorb, on Jan 17 2008, 17:29, said:

Diferență există doar din perspectiva ta(ca om). Dar pot să te asigur că animalul are suflet și simte plăcere în felul lui.

of cors, de-aia nu se imperecheaza in afara perioadelor de calduri - de teama de a nu deveni addicted, nu? :P

#13
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Probabil ca toți ăștia ce vă castrați animalele veți primiți înapoi EXACT același lucru. Să fie într-un ceas bun!

Edited by Mirovaia_Scorb, 17 January 2008 - 17:40.


#14
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View PostMirovaia_Scorb, on Jan 17 2008, 17:39, said:

Probabil ca toți ăștia ce vă castrați animalele veți primiți înapoi EXACT același lucru. Să fie într-un ceas bun!

Daaa, si in mod sigur pe lumea cealalta vei primi inapoi EXACT doua oua mari . :lol:

Edited by Nicolla, 17 January 2008 - 17:51.


#15
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Cat politicaly corectness pe topicul asta, te doare capul ..

#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Astia de la putere vor sa scoata bani si din caini si pisici. Ar mai fi de pus si taxa pe fumat.
Isi recunosc incompetenta de a ne scapa de animalele vagaboande si pe viitor vom fi muscati de comunitari si taxati pe catelul de acasa. Frumos !
Legea are aceiasi utilitate ca si taxa 'verde' auto, adica ca aduca bani la buget, fara legatura cu mediul sau curatarea strazilor de animale vagaboande.
Cainii si pisicile fertile ale nimanui vor fi taxate zonal sau cum ?!

#17
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Daca era subiect de bancuri as fi zis ca animalu' din avatar e necastrat si posibil "doritor" de (ups, autocenzura) felina  :lol:  Pana una alta cred ca intentia legii este buna insa e de-a dreptul ofensatoare pentru proprietarii responsabili de animale de companie, cei care chiar au grija din toate punctele de vedere de animalul lor. Cam ca mine de ii aduc si veterinarul acasa  :naughty:

#18
Noroc

Noroc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2007
Legea e complet tembelă, chiar dacă vine dintr-o intenție bună. Nici mie nu-mi place să văd pui de animale abandonați, mi se rupe sufletul mai tare pentru pisici orfane decât pentru cerșetori din intersecții, dar legea asta e de pe Marte.

Vă rog frumos să vă imaginați cum vine veterinaruț de la Primărie să îmi controleze motanul sub coadă, să vadă dacă tre să plătesc taxa sau nu. O să fie o altă lege inaplicabilă, pentru că nu toată lumea își duce animăluțul la veterinar...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate