Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

D70 - prima data cu el in mana.

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
sa mori tu
daca citesti cu atentie primul post poate observi. :OK:

#20
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Se vede noise-ul chiar si la pozele astea micsorate cum sunt.  :drac:

Dar who cares, parerea ta... problema ta. ;p

#21
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,757
  • Înscris: 06.08.2004
In care poze anume se vede noise-ul si in ce zona? Chiar sunt curios...

Te referi cumva la noise de genul asta? (poza atasata, zona cu dof din stinga chitaristului)

Btw, compresia a fost jpeg BASIC (fie vorba intre noi, la nivelul asta de compresie noise-ul are mare noroc daca nu se pierde in artefacte).

Attached Files



#22
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,757
  • Înscris: 06.08.2004
Si o poza mai de-aproape... macro nu am. Inca..

Attached Files



#23
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Zgomotul de fond este ceva, iar artefacte sunt altceva.

#24
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
ce sa zic catalin.....e bine ca il vezi. ai ochi buni.

#25
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Fara nici o intentie de reluare a flame-ului ci doar dintr-o pura curiozitate poate cineva sa posteze o fotografie la ISO 1600 in lumina slaba facuta cu D70.
Eu am pus una facuta cu 300D pe galeria mea. Este facuta cu ISO 1600 1/15sec., din mana, fara prelucrare, doar resize.

Attached Files



#26
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,757
  • Înscris: 06.08.2004
Ai facut poza cu noise reduction din camera on sau off? (desi daca e din mina nu prea cred). Ai Exif-ul de la ea? Un link catre o varianta de rezolutie mai mare ai sau e ok daca postez si eu cu resize la 60sn...? Ce nivel de compresie jpg ai folosit?

Scuze de intrebari dar vreau sa stiu ce workflow sa folosesc eventual.

#27
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
mai acum ce sa zic, am asteptat sa vad rezultatele de ieri cu oarece nerabdare....sunt overwhelmed, iar chestia cu zgomotul este rea vointa sau idiosincrazie....si spun asta nefiind fan de nikon- cu atit mai mult de D 70/ eu am un Pentax : )....in rest numai de bine..

#28
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,132
  • Înscris: 12.06.2004
Si (tot fara nici o intentie de reluare a flame-ului) ce crezi ca putem observa din puchineata aia de fotografie (interesanta de altfel)?
Nu vreau sa supar miscarea Canon uber alles :P , insa tare as vrea sa mi se arate urma de zgomot in pozele alea, inainte de a da cu parul. Eu as zice ca la nivelul asta, fiecare poate sa foloseasca linistit ce-i place mai mult... de exemplu, pentru mine alegerea nu ar fi Canon, dar nici Nikon (care are afaik un mare defect: inelul de focalizare se invarte in sensul opus ;) )

Btw: e prin Bucuresti vreun posesor de D70 care sa aiba suficient curaj sa mearga la o bere si sa ma lase si pe mine sa butonez aparatul respectiv? :)

OT: Mirceao, de mirare cum sar posesorii de Pentax in apararea... Nikon-ului  :D Ce Pentax ai? Doar nu *istD-ul... sau astepti cumva acum inlocuitorul acestuia (dar poate ar fi mai bine sa vorbim despre asta pe PM?)

#29
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
de ce nu? am un MZ-10 cu care sunt f f f happy- in afara ca n-are masurare spot...problema e ca m-a omorit la bani, e deja sport extrem sa developez cite filme as face

#30
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
si eu sunt fan pentax chiar daca nu sunt posesorul unuia.
am avut niste tentative de achizitionare al unuia.

#31
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,757
  • Înscris: 06.08.2004
Kunzite, in afara de azi nu mai sunt disponibil pina pe 20 sept cu D70-ul. Iti trimit un pm sa ma suni daca vrei sa-l vezi azi.

Cris

#32
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Kunzite banuiesc ca sperai sa am un *st D sau makar un *st...of, si eu

#33
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Stati bai fratilor, nu va mai ambalati.
Cel putin in ceea ce ma priveste nu am nici un interes sau placere in a relua flame-ul aberant din alt topic. Eram doar curios cum arata un ISO 1600 la D70. Daca arata apropiat de ce face 300D-ul  inseamna ca am luat o semi-teapa. Si sunt tare curios sa aflu.
Sunt unele situatii, ca si cea in care am facut fotografia de mai sus, in care folosirea unui ISO maxim este vitala si nu pot ramane indiferent la calitatea output-ului la ISO maxim.
Eu incerc sa nu tin partea nimanui ci doar sa imi satisfac setea de cunoastere. :) Nu iau bani de la Canon sa ii fac publicitate ci vreau doar sa stiu cat mai mult si sa ajut si pe altii sa afle, fara a face, la randul lor, experimente costisitoare.

Crop 100%, zero prelucrare, jpeg calitate maxima:

Attached Files



#34
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,132
  • Înscris: 12.06.2004
Rigid Aurel, pai (eu cel putin) nu vorbeam de tine.
Ceea ce-as vrea sa vad ar fi un print (mare, ca de agatat pe perete) de calitate. In fine... am vazut asa ceva la o expozitie (nu stiu cu ce aparate au fost facute fotografiile, cica erau Nikon - film si digital) si am ramas masca.
Cris, soon...

#35
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Mai este loc pentru o persoana? Mai ales ca este o perioada destul de mare pana pe 20.09.2004 :(
Daca da, astept un pm, un telefon, mail, ceva.

#36
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Cred ca ar trebui sa facem o sesiune de teste organizata. Vine fiecare cu jucaria si o lasa butonata de altii, inainte de bere. Dupa, numai pt. cei curajosi. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate