Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vana cu 2,3 sau 4 cai, motorizata sau manuala

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#37
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
sistemul destept este testat se cheama "schell".
are senzor de distanta in IR si stie sa traga apa o data pe zi si dupa ce te departezi de el.
Daca doar treci prin fata pisoarului nu se activeaza. Acest dispozitiv va face obiectul unei modernizari ulterioare(1-2 ani)

Nu prea am incredere in cele de gradina, asa era optiune cu cele de masina spalat. Cred ca aceea care baga apa in butoi este ce imi trebuie :)

Pe net exista o singura varianta la Calor. Cred ca o sa merg pe produsul lor, "fantini cosmi" sau ceva de genul

#38
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Revin, am cumparat o electrovalva de masina de spalat, 50 RON.
Filet exterior, iesirea este cu stut pe care merge un furtunel mai mic de 1/2. Merge adaptat.

Valva este la 220V, foarte silentioasa, reglarea debitului se face cu un robinet de retur de calorifer(cam singura solutie de pe piata de reducere debit, nu se mai gasesc robineti cu scaun ci doar cu bila). Uimitor de eficient reglajul.

Ramane de vazut cu automatizarea. pe moment o sa fie folosit un buton de sonerie.

#39
danis007

danis007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.06.2005
Buna,

M-ar interesa vreo varianta de electrovalva pentru apa care sa aiba un temporizator, astfel incat de exemplu, sa deschida valva 10 secunde, apoi 2 minute sa fie inchisa, iarasi 10 secunde deschisa, iar 2 minute inchisa, etc.
Am pus pe terasa un sistem de pulverizare apa pentru racoare, insa m-ar ajuta teribil o automatizare de genul asta. Pompele profi sunt indecent de scumpe :) Au un mare avantaj, ca pe langa temporizarea asta, la inchiderea valvei scad usor presiunea din instalatie, astfel incat sa nu-ti mai pice picaturi de apa din duze, insa...ma descurc si-asa !

merci :)

#40
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Or fi si electrovalve dedicate dar poti face una cu un releu de timp multifunctional + o electovalva uzuala.
Cauta in attach functia L sau Li si vezi ce relee se potrivesc.

Attached Files



#41
danis007

danis007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.06.2005

 ggelu, on 28th June 2011, 17:43, said:

Or fi si electrovalve dedicate dar poti face una cu un releu de timp multifunctional + o electovalva uzuala.
Cauta in attach functia L sau Li si vezi ce relee se potrivesc.
Buna,

Multumesc pentru raspuns. Am vazut in catalogul pe care mi l-ai trimis ca sunt mai multe relee care au functiile despre care spuneai, insa nu-mi prea dau seama care se potriveste mai bine. Asadar, as mai avea cateva intrebari :
- cam cat costa un asemenea releu (m-ar interesa un ordin de marime)
- exista releu care sa faca mai multe temporizari diferite ? Asta pentru ca daca tot mi-ai dat ideea asta, poate ca reusesc sa rezolv si partea cu scaderea presiunii, si ma gandeam astfel : sa caut o electrovalva cu 3 cai, prin prima sa vina apa de la robinet, pe a doua sa plece catre terasa (si sa fie temporizata cum spuneam, 10 secunde deschisa si apoi 2 minute inchisa) iar cea de-a treia sa se deschida cca. 2 secunde in momentul in care se inchide cea de-a doua (ca sa elimine un pic de apa, scazand astfel presiunea), si in acelasi timp sa inchida pe cea de admisie ... Crezi ca are sens ceea ce spun ? Exista valve cu 3 "porturi" ?

Salutari !!!

#42
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Exista vane cu 3 sau 4cai dar nu cred ca sunt ceea ce doresti. mai degraba folosesti o vana cu doua cai  mai mica racordata in paralel cu cea principala si in primele 2 sec se deschide cea mica iar apoi cea mare .  Ca sa realizezi functia aia cu un 3/2 e destul de complicat si nu merge doar cu un releu.  Oricum vor trebui cel putin doua relee .  Nu stiu preturi pe dinafara dar  ar trebui sa le gasesti la orice magazin de elctrice care se respecta. Insa inainte de a te apuca ar trebui sa-ti definesti foarte exact tema pentru ca ai putea sa ai surpriza ca o mica  modificare sa ceara o multime de componente si pompa profi de care spuneai sa inceapa sa para ieftina.

Edited by ggelu, 29 June 2011 - 21:03.


#43
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Am o vana cu 3 cai si servomotor si o cam tin degeaba. In aceasta iarna am facut reglaj manual insa e destul de deranjant. Ati putea sa-mi recomandati un controler pentru aceasta vana. Am vazut ca cele digitale sunt extrem de scumpe asa ca m-ar interesa unul analog.
Dorinta mea ar fi sa-mi mentina temperatura pe tur constanta la o temp.setata. La reglajul manual dupa un anuimt timp scade temperatura pe tur prea mult si nu mai poate asigura temp. interioara solicitata de TA desi exista temperatura suficienta in puffer si este nevoie sa o mut pe o poz. superioara. Sigur ca ar fi elegant sa functioneze dupa o curba echitermica functie de temp.ext. da ma gindesc ca asta e ceva complicat si deci scump.
Si apropo nu prea inteleg ce inseamna la un servomotor timp de rotatie 180 sec. Am incercat sa ma documentez pe net da n-am gasit asa ceva. Sa inteleg ca se asigura temp. solicitata la o rotatie permanenta a ventilului. Eu imi imaginam ca acest ventil se inchide sau deschide cite putin asa incit sa mentina o anumita temp si apoi sta. Am sesizat insa ca nu se asigura un amestec permanent si ca doar la anumite intervale de timp se aude cind se face amestecul. Stie cineva mai concret cum functioneaza efectiv aceasta vana cu 3 cai?

#44
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Timpul de rotatie de fapt e timpul de actionare de la pozitia inchis la cea de deschis. Nu prea inteleg ce fel de servomotor ai : tripozitional sau analogic ?
Cel analogic  e comandat de un semnal 0-10 V sau 4-20 mA care ii spune pozitia .
Cel tripozitional  e comandat de doua tensiuni ( 230 sau 24) din care una inchide ( putin ) iar alta deschide ( putin ) vana. O oarecare asemenare este comanda volumului de la TV. Din telecomanda reglezi " mai tare " sau " mai incet " .
Eu cele mai ieftine regulatoare le-am vazut pe la 80 euro ( nu le vand eu ) dar iti mai trebuie un senzor de temperatura ( o Pt 100 ) de imersie.
Cauta pe Gogu' " regulator de temperatura " si da cateva telefoane ; ai si in Timisoara un producator . Dar atentie la tipul reglarii : de obicei e fie tripozitionala, fie analogica, dupa cum e servomecanismul.

Edited by ggelu, 21 February 2012 - 13:12.


#45
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

 ggelu, on 21st February 2012, 13:06, said:

Cel tripozitional  e comandat de doua tensiuni ( 230 sau 24) din care una inchide ( putin ) iar alta deschide ( putin ) vana.

E italian si pe el scrie asa:
alimentatione: 230VAC si 3,5 VA
Coppia:20Nm
Tempo di rotatione:180sec
Este modelul SM 100
Dupa modul in care-i faci legaturile electrice poate functiona intr-o directie sau alta, respectiv in sensul acelor de ceasornic sau invers.

#46
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
E tripozitional , la 230 V c.a. Regulatoarul e cam tot pe acolo ca pret cu unul analogic. Atentie sa nu aiba o simpla iesire pe releu . Uite la o prima cautare doua produse aici sau aici.

#47
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 ggelu, on 21st February 2012, 19:46, said:

E tripozitional , la 230 V c.a. Regulatoarul e cam tot pe acolo ca pret cu unul analogic. Atentie sa nu aiba o simpla iesire pe releu . Uite la o prima cautare doua produse aici sau aici.

Regulatorul pe care il propui nu cred ca e ok. Acela are nevoie de un feedback positional cu un potentiometru de 100Ohm. Ma indoiesc ca ai asa ceva pe valva. Regulatorul are o intrare standardizata de 4-20mA... ce o sa genereze comanda in curent?

Cred ca cel mai simplu se face treaba cu 2 termostate - unul de temp min, celalalt de temp max. E analogic si jegos ca solutie dar e simplu. Ceva mai elegant e cu un releu programabil si 2 termostate. Si mai elegant e cu releu progra + 2 sonde de temperatura care sa scoata PWM sau tensiune... dar deja mi se pare prea complicat.

Din cate stiu, timpii aia imensi de pozitionare (180s) sunt special facuti ca sa aiba caract integratoare valva, si sa mearga comandata cu 2 termostate chioare.

#48
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Imi pare bine ca a avut cineva curiozitatea sa citeasca specificatiile . Asta e bun ? Mersi . Timpii de actionare mari au si alt motiv: procesul e suficient de lent ( chiar el are caracter integrator)   si la actionarile tripozitionale ce fel de contacte de releu ar trebui sa de un impuls de 0,1 secunde ( considera ca avem 12 secunde cursa ) . Actuatorii termoelectrici tot timpul asta il au si pot fi actionati de un simplu termostat. Eu am incercat o aplicatie cu un Zelio + Pt 100 dar nu a mers grozav si in cazul asta nici prea economic nu este. Semnalul PWM nu stiu cum s-ar putea folosi in cazul de fata si cu cele doua sonde (  Pt100 ? ) deja m-ai pierdut.
Nu ai mai lucrat cu fimele mici de tipul primei recomandate de mine : iti pot modifica un produs standard astfel incat sa corespunda cu ce iti trebuie .  Si Delta face chestii de genul asta dar vad ca la ei regulatorul e deja in productia de serie. Dar probabil ca ne va spune Luvio daca  regulatorul asta merita banii sau nu.

#49
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 ggelu, on 22nd February 2012, 11:18, said:

Eu am incercat o aplicatie cu un Zelio + Pt 100 dar nu a mers grozav si in cazul asta nici prea economic nu este.

Exact... am ajuns in zona de termoreglare industriala (un convertor + sonda PT100 costa mai mult ca servo-ventilul)... Ca sa nu mai spun ca mai trebuie si releul si o sursa de 24V si un banc de relee si o cutie. Bugetul trece de 2000Ron si asta nu include programare si punere in functie...

Sincer, ma gandeam la niste controllere poloneze sau slovace (nu mai retin firma) care au posibilitatea de a comanda o vana cu 3 cai...

O solutie abordabila cu un buget decent (pana in 500 ron) mi se pare greu de gasit. Doar incropeala aia cu 2 termostate.

#50
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

 sbarsanescu, on 22nd February 2012, 14:37, said:

Sincer, ma gandeam la niste controllere poloneze sau slovace (nu mai retin firma) care au posibilitatea de a comanda o vana cu 3 cai...

Sigur trebuie sa existe ceva la preturi rezonabile. Oare cei care executa cronotermostatele Auraton nu au asa ceva? Eu am doua si sunt multumit de ele si consider ca-si fac treaba si au preturi absolut decente.

#51
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Auraton nu are  solutie pentru control  tripozitional; in schimb are Euroster : vezi E1100M ; uite o fisa tehnica . Nu l-am gasit la importator pe site aici dar mai departe cred ca te descurci .
Din cate stiu eu nici firma bulgareasca ( Delta Inst.) nu are preturi de speriat si vezi ca au si importatori in Romania.

Attached Files



#52
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

 ggelu, on 24th February 2012, 09:24, said:

...Euroster : vezi E1100M ; uite o fisa tehnica...
Ei da, asa ceva se pare ca rezolva in mare problema mea si inteleg ca este special facut pentru actionarea unei vane cu 3 cai, la pret decent. Sper sa nu fie oaresce incompatibilitati. Multumesc pt. ajutor.

#53
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 luvio, on 24th February 2012, 10:48, said:

Ei da, asa ceva se pare ca rezolva in mare problema mea si inteleg ca este special facut pentru actionarea unei vane cu 3 cai, la pret decent. Sper sa nu fie oaresce incompatibilitati. Multumesc pt. ajutor.

Sper sa fin inteles bine , dar ce ai tu nevoie este in irigatii .Costa vre-o 80 ron si merge perfect .
Revin cu o poza si site.

#54
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 ggelu, on 24th February 2012, 09:24, said:

Auraton nu are  solutie pentru control  tripozitional; in schimb are Euroster : vezi E1100M ; uite o fisa tehnica . Nu l-am gasit la importator pe site aici dar mai departe cred ca te descurci .
Din cate stiu eu nici firma bulgareasca ( Delta Inst.) nu are preturi de speriat si vezi ca au si importatori in Romania.


GGelu, felicitari... Intr-adevar Euroster era firma, nu mi-am adus aminte pana nu am vazut pdf-ul pus de tine. ######### to you!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate