Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Vana cu 2,3 sau 4 cai, motorizata sau manuala

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Am facut instaltia prezentata in atasament, am legat senzorul de la boiler la panoul centralei pentru a putea controla temparatura apei din bolier...problema mea este urmatoarea: iarna de ex senzorul din boiler trimite centralei informatia ca temperatura in boiler a scazut sub 60 grade dar in acelasi timp si termostaul de camera trimite informatia la centrala ca temperatura in camera x a scazut sun 20 grade cine imi garanteaza mie ca centrala incalzeste prioritar boilerul si nu caloriferul?... m-am gandit sa montez o electrovalva pe turul radiatoarelor si turul serpentinei din boiler dar unde sa leg firul electrovalvei(cred ca la un termostat dar...)?
Va multumesc.

Attached Files



#2
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
senzorul trebuie legat la valva direct (daca imi dai schita electrica a valvei, cazanului si termostatului iti arat), in acest caz ar trebui sa ai un terbostat de boiler cu un contact NO si unul NC
pe unul din contacte pui inchiderea si pe celalalt deschiderea. totul depinde de schemele de legaturi ale aparatelor.

#3
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
As vrea sa imi recomandati o centrala binicica la un pret de maxim 2500 ron, sa fie de 24kw. De un ariston microgenus ce ziceti?

#4
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postjeepers, on Feb 28 2008, 09:35, said:

As vrea sa imi recomandati o centrala binicica la un pret de maxim 2500 ron, sa fie de 24kw. De un ariston microgenus ce ziceti?

eu ti-as recomanda Baxi eco 3 compact,poate 26 sau 27 mil.
Westen Pulsar sau Arca Pixel,alte doua variante bune,ambele sub 25 mil.parerea mea.

#5
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postjeepers, on Feb 28 2008, 10:35, said:

As vrea sa imi recomandati o centrala binicica la un pret de maxim 2500 ron, sa fie de 24kw. De un ariston microgenus ce ziceti?

In banii astia iti iei un viessman --2400 lei



View Postgelunechifor, on Feb 28 2008, 10:45, said:

In banii astia iti iei un viessman --2400 lei

Sau imergass la 1800 de lei care face acelasi lucru!

#6
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgelunechifor, on Feb 28 2008, 10:45, said:

In banii astia iti iei un viessman --2400 lei
Bun, si care ar fi mai fiabila?, eventual ce as mai trebui sa cumpar pe langa ea, cronotermostatul prgramabil vine cu el, sau trebuie luat separat? in caz ca da atunci sa ma incadrez cu acesta in 2500 lei.

Edited by jeepers, 28 February 2008 - 10:52.


#7
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postjeepers, on Feb 28 2008, 09:47, said:

Bun, si care ar fi mai fiabila?

Arca si Baxi.Westen este ac.cu Baxi,dar difera preturile si garantia.
Viessmann,nu mai e ce a fost.vezi ca am pus un document de prezentare la Viessmann,in topicul "Alegere centrala",undeva pe la pag. 25 sau 26.
iti pot trimite si la celelalte doua pe care le-am recomandat.
Service-ul confirma extrem de putine interventii la Eco 3 compact si la Pulsar.

#8
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
http://www.centrale....products_id=728, asta sa fie bun, si oare de unde as putea sa il cumpar, eu sunt din cluj, pot avea oare incredere in firmele online

#9
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007
uite Viessmann-ulAttached File  ppr_vitopend100_WH1B.pdf   1.4MB   108 downloads.Westen pulsar 22-23 mil.
ajunge si de cronotermostat,tot de la Westen

View Postjeepers, on Feb 28 2008, 09:56, said:

http://www.centrale....products_id=728, asta sa fie bun, si oare de unde as putea sa il cumpar, eu sunt din cluj, pot avea oare incredere in firmele online

da,asta este,vezi pe www.baxi.ro,ce distribuitori si firme de service ai pe jud. Cluj

#10
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Si online l-as putea cumpara? sau gasesc undeva prin cluj?

#11
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postjeepers, on Feb 28 2008, 10:01, said:

Si online l-as putea cumpara? sau gasesc undeva prin cluj?

pai pe acel site ai adrese,nr. tel. dar daca sint mai multe firme,deja ar trebui sa te poti interesa cumva care-i mai serioasa,in special pe partea de service,ca de cumparat si montat nu-i mare smecherie.

#12
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
bun deci de luat as putea sa il cumpar de pe net, numai trebuie sa gesesc p firma care sa asigure service-ul, un protherm leopard-ce sti despre el?

#13
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postgelunechifor, on Feb 28 2008, 09:47, said:

In banii astia iti iei un viessman --2400 lei





Sau imergass la 1800 de lei care face acelasi lucru!

ce spui tu Gelu,este Eolo Star,bunicica,dar bitermica.stii pacatele unei bitermice.

#14
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
de protherm leopard ce zici?

#15
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postjeepers, on Feb 28 2008, 10:23, said:

de protherm leopard ce zici?

tot bitermic,o centrala f. buna este Protherm Panther si ai Secpral-ul in zona care-s mari.
dar daca n-ai macar 0,8 bari presiune in retea,ai pus-o.Westen -ul pleaca la 0,2 bari fara probleme.vorbim de apa calda menajera.

#16
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
pai atata presiune sigur am pe retea, deci daca nu gasesc pe cineva sa imi asigure service-ul la westen , ma pot duce pe protherm panther, macar astia asigura si service-ul.

#17
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcaldut, on Feb 28 2008, 11:15, said:

ce spui tu Gelu,este Eolo Star,bunicica,dar bitermica.stii pacatele unei bitermice.

Caldut ti-am mai spus am montat fff multe imergass si nu am avut nici macar o problema de 3 ani!!!!!!!!!

#18
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postgelunechifor, on Feb 28 2008, 10:42, said:

Caldut ti-am mai spus am montat fff multe imergass si nu am avut nici macar o problema de 3 ani!!!!!!!!!

nu ma refer la defecte ci la prestatii,in sensul ca fluctuatiile de debit apa in retea sau gaz,duc la disconfort.

View Postjeepers, on Feb 28 2008, 10:36, said:

pai atata presiune sigur am pe retea, deci daca nu gasesc pe cineva sa imi asigure service-ul la westen , ma pot duce pe protherm panther, macar astia asigura si service-ul.

daca ai presiune buna,salt-o,ce sa mai discutam.pe cei de la Secpral i-am vazut la Romtherm,mi-au facut o impresie buna,de firma serioasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate