Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

De ce unii renunță la telefonia fixă?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postrazyell_3x, on Jan 6 2008, 00:53, said:

Depinde unde suni, faza cu bibeloul e discutabila la maximum, nu toata lumea are de sunat in aceasi retea sau doar pe fix! daca tu ai de sunat iubita noaptea (18 la 8) si in weekend in retele fixe gratuit, afla ca altii au de sunat 90% din timp in cursul saptamanii! ziua mai mult. In cazul meu, (am si spus mai sus) in general pe mobil national si europa fix preponderent.

Cu rtc-ul ma usuc la buzunare la faza asta comaparat cu rds telul :) sau digi mobil de ceva vreme care inlocuieste cu succes fixul rds. Toate astea fara abonament lunar! nu pe 7.5 euro sau mai stiu cat. Exemplul de mai sus era dat cu cel mai mic abomanent RDS (adica 0 lei)
ai dreptate dar nu in totalitate ! rtc sta excelent la calitate si profesionism iar de ab zero de la ceilalti nu mai zic nimic -cat crezi ca-si vor mai permite sa mearga in paguba ? da la noi inca prinde ,, dincolo era mai ieftin(ba era moca)"

#20
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

View Postunchiujim, on Jan 6 2008, 01:04, said:

ai dreptate dar nu in totalitate ! rtc sta excelent la calitate si profesionism iar de ab zero de la ceilalti nu mai zic nimic -cat crezi ca-si vor mai permite sa mearga in paguba ? da la noi inca prinde ,, dincolo era mai ieftin(ba era moca)"
Get real  :thumbdown:

Nu ma intereseaza ca merg in paguba sau merg in limba, atata timp cat imi ofera un serviciu mai mult de cat ok la un pret decent si niste tarife foarte fair, care este problema?

Sau trebuie sa ma duc la altii care nu merg in pierdere si sa le platesc abonament lunar fie ca folosesc telefonul fie ca nu? pentru ce? aici daca vorbesc platesc, daca nu vorbesc nu platesc nimic, scurt.

LE: atata timp cat nu am nici o probleam si am niste tarife super ok nu dau doi bani pe "calitatea" si profesionalismul RTC. Le-am pompat destui bani in fund de pomana cand nu aveam alternativa.

Edited by razyell_3x, 06 January 2008 - 01:11.


#21
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postrazyell_3x, on Jan 6 2008, 00:53, said:

Depinde unde suni, faza cu bibeloul e discutabila la maximum, nu toata lumea are de sunat in aceasi retea sau doar pe fix! daca tu ai de sunat iubita noaptea (18 la 8) si in weekend in retele fixe gratuit, afla ca altii au de sunat 90% din timp in cursul saptamanii! ziua mai mult. In cazul meu, (am si spus mai sus) in general pe mobil national si europa fix preponderent.
Unii mai muncesc in timpul zilei ;). Si de curiozitate, daca vorbesti mai mult de 20 de ore/luna, in orice retea fixa, unde iesi mai ieftin? rds? rtc? upc? altii? ... si se tot pot face calcule de te plictisesti

#22
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

View PostAlexxfl, on Jan 6 2008, 01:10, said:

Unii mai muncesc in timpul zilei ;). Si de curiozitate, daca vorbesti mai mult de 20 de ore/luna, in orice retea fixa, unde iesi mai ieftin? rds? rtc? upc? altii? ... si se tot pot face calcule de te plictisesti
Tocmai munca mai inseamna si telefoane date in stanga si in dreapta nu doar dat la lopata  :naughty: . Daca tu faci alea 20 de ore noaptea si in weekend probabil ca iesi mai ieftin, dar deschide ochi! marea majoritate nu vorbeste noaptea. Si mai sus spuneam ca am de sunat in general pe mobil in RO si europa fix, citesti printre randuri?

#23
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postrazyell_3x, on Jan 6 2008, 01:15, said:

Tocmai munca mai inseamna si telefoane date in stanga si in dreapta nu doar dat la lopata  :naughty: . Daca tu faci alea 20 de ore noaptea si in weekend probabil ca iesi mai ieftin, dar deschide ochi! marea majoritate nu vorbeste noaptea. Si mai sus spuneam ca am de sunat in general pe mobil in RO si europa fix, citesti printre randuri?
Eu am fost destul de clar ... depinde cum folosesti fixul ;) ... eu am dat un exemplu, tu sari in sus si dai alte exemple ... sau tu crezi ca toate lumea are voie sa foloseasca fixul companiei?!

#24
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

View PostAlexxfl, on Jan 6 2008, 01:27, said:

Eu am fost destul de clar ... depinde cum folosesti fixul ;) ... eu am dat un exemplu, tu sari in sus si dai alte exemple ... sau tu crezi ca toate lumea are voie sa foloseasca fixul companiei?!
Se pare ca nu intelegi nimic sau te faci ca nu intelegi, ce legatura are fixul companiei cu discutia de pe acest topic?  :confuzzled:

#25
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postrazyell_3x, on Jan 6 2008, 01:07, said:

Get real  :thumbdown:

Nu ma intereseaza ca merg in paguba sau merg in limba, atata timp cat imi ofera un serviciu mai mult de cat ok la un pret decent si niste tarife foarte fair, care este problema?

Sau trebuie sa ma duc la altii care nu merg in pierdere si sa le platesc abonament lunar fie ca folosesc telefonul fie ca nu? pentru ce? aici daca vorbesc platesc, daca nu vorbesc nu platesc nimic, scurt.

LE: atata timp cat nu am nici o probleam si am niste tarife super ok nu dau doi bani pe "calitatea" si profesionalismul RTC. Le-am pompat destui bani in fund de pomana cand nu aveam alternativa.
fara comentarii ! tarifele alea superok cine ti le plateste ???

#26
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

View Postunchiujim, on Jan 6 2008, 01:30, said:

fara comentarii ! tarifele alea superok cine ti le plateste ???
Salariul muncit luna de luna, multumit?

Tocmai de asta nu imi convine sa platesc dublu pe un serviciu pe care il pot avea mult mai ieftin, sau daca sunt perioade in care sunt plecat mai mult timp nu platesc abonamente aiurea cand de fapt nu pune nimeni mana pe telefonul fix. Ce e asa greu de inteles? e logic si normal sa alegi ceea ce iti este mai avantajos (in materie de fix pt ca asta e subiectul topicului).

Edited by razyell_3x, 06 January 2008 - 01:35.


#27
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postrazyell_3x, on Jan 6 2008, 01:30, said:

Se pare ca nu intelegi nimic sau te faci ca nu intelegi, ce legatura are fixul companiei cu discutia de pe acest topic?  :confuzzled:
Omul standard, ala normal, care nu pierde vremea pe forumuri, munceste de la 10 la 18 in general. tot acel om nu are fixul la el in timpul zilei, nici rude in strainate. Omul ala are un mobil cu minute in retea care le foloseste cu prietenii sau rudele ... da f rar tel de pe fix pe mobil, dar daca o face ar iesi mai ieftin cu rds-ul ... asta daca are in zona asa ceva. Acel om care nu poate da tel in timpul zilei pt. ca e la munca ar iesi mai ieftin cu rtc-ul daca vb mai mult de 20 ore/luna. Daca nu, cu rds-ul sau ce are prin zona. Binenteles lucrurile mai nou se schimba cu aparitia digi.mobil si mult asteptata si intarziata rebranduire rtc

#28
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006

View PostAlexxfl, on Jan 6 2008, 01:10, said:

Unii mai muncesc in timpul zilei ;). Si de curiozitate, daca vorbesti mai mult de 20 de ore/luna, in orice retea fixa, unde iesi mai ieftin? rds? rtc? upc? altii? ... si se tot pot face calcule de te plictisesti

Nu vreau sa fiu acuzat ca sunt fanatic sau mai stiu eu ce, incerc sa fiu obiectiv, va rog sa ma corectati daca gresesc.

"daca vorbesti mai mult de 20 de ore/luna, in orice retea fixa" ESTE MULT MAI AVANTAJOS BETAMAX

De ce? Pentru ca NU PLATESC UN ABONAMENT LUNAR, AM 1200 MINUTE MOCA PE LUNA (300 PE SAPTAMANA), IAR APOI 1 CENT PE MINUT

In alta (dez)ordine de idei, nu stiu cum au unii timp sa vorbeasca atata la telefon, ca eu si cand aveam cartela la Cosmo cu 2000 de minute cu greu reuseam sa depasesc 200... Pur si simplu am si alte lucruri de facut, NU AM TIMPUL NECESAR SA VORBESC ATAT

#29
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Vine curand si rebranduirea la RTC....

#30
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

View PostAlexxfl, on Jan 6 2008, 01:39, said:

Omul standard, ala normal, care nu pierde vremea pe forumuri, munceste de la 10 la 18 in general. tot acel om nu are fixul la el in timpul zilei, nici rude in strainate. Omul ala are un mobil cu minute in retea care le foloseste cu prietenii sau rudele ... da f rar tel de pe fix pe mobil, dar daca o face ar iesi mai ieftin cu rds-ul ... asta daca are in zona asa ceva. Acel om care nu poate da tel in timpul zilei pt. ca e la munca ar iesi mai ieftin cu rtc-ul daca vb mai mult de 20 ore/luna. Daca nu, cu rds-ul sau ce are prin zona. Binenteles lucrurile mai nou se schimba cu aparitia digi.mobil si mult asteptata si intarziata rebranduire rtc
Munca mea, mai mult a sotiei, dar tot aia e, implica folosirea telefonului destul de mult si nu pt sunatul rudelor din strainatate  :rolleyes: , mai sunt oameni care au o afacere proprie nu sunt neaparat angajati intr-o companie, deci muncesc si folosesc fixul sau Digi mobil de 1 luna de zile, asta ca o paranteza sa iti lamuresc dilema cum muncesc unii in timpul zilei si vorbesc la fix ;)


View Postalexandranyd, on Jan 6 2008, 01:52, said:

Vine curand si rebranduirea la RTC....
Cu rebranduire sau fara tot una le este, mai devreme sau mai tarziu le vom manca coliva.

Edited by razyell_3x, 06 January 2008 - 01:56.


#31
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdaniel.grigorescu, on Jan 6 2008, 01:48, said:

Nu vreau sa fiu acuzat ca sunt fanatic sau mai stiu eu ce, incerc sa fiu obiectiv, va rog sa ma corectati daca gresesc.

"daca vorbesti mai mult de 20 de ore/luna, in orice retea fixa" ESTE MULT MAI AVANTAJOS BETAMAX

De ce? Pentru ca NU PLATESC UN ABONAMENT LUNAR, AM 1200 MINUTE MOCA PE LUNA (300 PE SAPTAMANA), IAR APOI 1 CENT PE MINUT

In alta (dez)ordine de idei, nu stiu cum au unii timp sa vorbeasca atata la telefon, ca eu si cand aveam cartela la Cosmo cu 2000 de minute cu greu reuseam sa depasesc 200... Pur si simplu am si alte lucruri de facut, NU AM TIMPUL NECESAR SA VORBESC ATAT
nu toata lumea stie de betamax (banuiesc ca voipdiscount, oferta seamana). O alta problema o reprezinta si terminalele, nu toata lumea sta cu castile pe urechi in fata pc-ului. Eu unul foloseam voipdiscountul pt. conv in strainate ... pana am ramas fara credit si fara casti

#32
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View PostAlexxfl, on Jan 6 2008, 01:39, said:

Omul standard, ala normal, care nu pierde vremea pe forumuri, munceste de la 10 la 18 in general. tot acel om nu are fixul la el in timpul zilei, nici rude in strainate.
Cea mai tare faza e ca acum pot avea fixul la mine si in timpul zilei (singura diferenta este cand sunt sunat, si interlocutorul e taxat cu tarif de mobil).
Asta mi se pare intr-adevar revolutie. Pentru mine e foarte clar de ce am renuntat la telefonia fixa (vorba vine, nu voi renunta la nr de fix, ci la utilizarea lui): pentru ca a devenit mobila! :)

#33
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postburgher, on Jan 6 2008, 02:09, said:

Cea mai tare faza e ca acum pot avea fixul la mine si in timpul zilei (singura diferenta este cand sunt sunat, si interlocutorul e taxat cu tarif de mobil).
Asta mi se pare intr-adevar revolutie. Pentru mine e foarte clar de ce am renuntat la telefonia fixa (vorba vine, nu voi renunta la nr de fix, ci la utilizarea lui): pentru ca a devenit mobila! :)
e ceva mai nou, si n-am pomenit de optiunea asta, pt. ca, desi primesti telul si minutele in retea cu titlu gratuit, e totusi un sim cu numerotatie de mobil ... si e bine sa ramana acolo unde e locul, la discutiile despre telefonie mobila

Edited by Alexxfl, 06 January 2008 - 02:20.


#34
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
E adevarat, dar am zis si mai inainte, in esenta asta e singura diferenta. Tarifele, minutele, abonamentul 0 - sunt exact conditiile de la fix. In ceea ce ma priveste strict pe mine, nu pe cel ce ma suna, pot spune ca eu am fixul dupa mine prin oras.

Ok, inteleg ca ramanem la telefonie mobila cu discutiile despre digimobil, doar vroiam sa spun de ce renunt eu la telefonia fixa :) eram ontopic oarecum :P

Edited by burgher, 06 January 2008 - 02:23.


#35
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006

View PostAlexxfl, on Jan 6 2008, 01:58, said:

nu toata lumea stie de betamax (banuiesc ca voipdiscount, oferta seamana). O alta problema o reprezinta si terminalele, nu toata lumea sta cu castile pe urechi in fata pc-ului. Eu unul foloseam voipdiscountul pt. conv in strainate ... pana am ramas fara credit si fara casti

Eu mi-am cumparat de la RAL un telefon IP Welltech LANPHONE 305 acum 3 luni, am dat 250 RON pe el insa sunt extrem de multumit, cred ca am facut o alegere foarte buna gandindu-ma la raportul calitate-pret.
Lasand la o parte calitatea sunetului (asemanatoare cu cea de la telefonia fixa clasica) si comoditatea, marele avantaj este ca este independent de PC, deci folosesti telefonia IP la fel ca pe cea fixa.
Daca gandesti pe termen lung eu zic ca merita investitia :D

Sper ca nu am fost offtopic, am vrut doar sa spun ca mai exista si alte variante in afara de "a sta cu castile pe urechi in fata pc-ului"

LE: Marele avantaj este portabilitatea, ai acelasi numar indiferent de locatie, trebuie doar sa iei telefonul cu tine :coolspeak:

Edited by daniel.grigorescu, 06 January 2008 - 03:07.


#36
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdaniel.grigorescu, on Jan 6 2008, 03:00, said:

Eu mi-am cumparat de la RAL un telefon IP Welltech LANPHONE 305 acum 3 luni, am dat 250 RON pe el insa sunt extrem de multumit, cred ca am facut o alegere foarte buna gandindu-ma la raportul calitate-pret.
Lasand la o parte calitatea sunetului (asemanatoare cu cea de la telefonia fixa clasica) si comoditatea, marele avantaj este ca este independent de PC, deci folosesti telefonia IP la fel ca pe cea fixa.
Daca gandesti pe termen lung eu zic ca merita investitia :D

Sper ca nu am fost offtopic, am vrut doar sa spun ca mai exista si alte variante in afara de "a sta cu castile pe urechi in fata pc-ului"

LE: Marele avantaj este portabilitatea, ai acelasi numar indiferent de locatie, trebuie doar sa iei telefonul cu tine :coolspeak:
un telefon wireless cu capacitati voip, sub 100 de ron stii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate