Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Telefon color, modern dar cu standby MARE. Care este acela?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003
salut,

acum cativa ani daca as fi vrut un tel care sa-l tina bateria 6-7 zile as fi ales 6210 (pe care-l am inca) sau 6310i (pe care nu l-am mai luat ca am trecut la tel cu ecran color)

Ce telefoane sunt astazi care sa aiba stand by mare de peste 6 zile si sa aiba si urmatoarele functii:
- ecran color
- aganda mare (peste 500 inregistrari cu 3-4 nr tel, adresa email , postala, notita etc)
- calendar

Actualul mobil nu trece de 2 zile niciodata la standby si uneori il termin chiar intr-o zi (este un Siemens M55 care ma multumeste la toate functiile care le are)
Ma gandesc la un Siemens S65 sau un NOKIA 6230 . Ce stand by au aceste mobile ?

Hai poate ma ajutati.

10x

#2
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Incearca un 3510i, nu chiar 6 zile, dar 3-4 tine garantat. Nu stiu ce telefon cu ecran color o sa te tina o saptamana...

#3
[PhLoW]

[PhLoW]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 26.04.2004
Intr-adevar am avut shi eu un 3510i shi am fost super multumit de el. Nu l-am luat de nou shi ma tzinea bateria 3-4 zile lejer! Deci nou cred ca tzine mai mult! Shi e shi dragutz telu, ecran color, tonuri poly etc. Singura buba a lui e ca e cam mare parerea mea... in rest numai de bine...

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
acum cativa ani retelele GSM nu erau atat de ocupate ca si astazi...astazi datorita numarului mare de utilizatori de telefoane mobile retelele sunt configurate in alt mod, au o valoare BSPA mai mare deci in consecinta bateria tine mai putin...nici nokia 6210 nu trece de 3 zile in connex/orangeu-ul de astazi....

#5
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003
6210 il tine nevasta si are Connex X2 cu 200minute pe luna cu 2 nr. Le vorbeste luna de luna + inca vro 50 minute catre alte numere. Bateria tine 5-6 zile.

La un 3510i care-l am pe firma tine 2-3 zile bateria. E cam urat aspectul .. nu e business la aspect.

Sunt curios cat tine bateria la telefone precut NOKIA 6600, 6620, 6230, Siemens S65 ... astea sunt telefoane care ma tenteaza in viitor si sunt curios cum sunt la timpi.

Altul care sa tina ? Am luat tatalui meu un Sagem Myx 2 pe punctele de la Orange. Uimitor stand-by. 6 zile, si el vorbeste.

hai la ce telefon 2004 mai stiti stand-by bun ?

#6
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
La 6230 te tine cam 2 zile cu frecat la greu, vorbit si transmisie de date.

#7
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003
putin totusi .. tot atat am si la Siemens M55 acum (2-3 zile)

imi doresc 3-4 zile :) daca nu un 6-7 .. dar asta nu va mai exista la telefoanele din urmatorul an (cred eu)

#8
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pentru stand by mare ia Nokia 6310i, Sagem My-x 2 sau 1 si Philips Xenium. In rest nu prea ai lua. In nici un caz Siemens, nu tine cum se lauda. Si trebuie sa te gindesti putin si la aspectul telefonului. 3510i e prea urit. Iar culorile ecranului numai culori nu se pot numi. Si ce nevoie are cineva de 500 de contacte in agenda tel? Pai 500 + 200 pe SIM=700. Mie mi se pare enorm. Eu am Samsung X100 cu 1000 contacte in agenda, dar ce sa fac cu atita spatiu. Daca as trece toti colegii de servici, vecinii, prietenii samd si tot n-as avea ce sa fac cu asemenea memorie. Imi plac mult telefoanele cu ecran color si am dat ceva bani sa tot schimb telefoanele color, dar cind stau sa ma gindesc, la ce imi foloseste? Sunete polifonice? Bleah. Incepem sa pierdem lucrurile importante din vedere si sa ne inchinam unor nimicuri.

#9
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu nu stiu telefon color cu stand-by mai mare de 4 zile....  6210 RULZ (la fel si 6310)

#10
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Am auzit la unu cu Sony-Ericsson T230 ca in stand-by nevorbit prea mult il tine si o sapt. Nu stiu daca e chiar asa ...dar oricum

#11
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Am auzit la mai multi ca Sagem Myx 2 te tine bateria puternic
In statisticile telefonului scrie ca te tine 14 zile

#12
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Am auzit ca maine o sa ploua. Hai mah fratilor sa ii spunem omului concret, pe fapte verificate de noi, nu din auzite.

#13
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
am un sagem myx-5-2 ...am abonament orange free cu 240 de minute deci vb..butonez.etc.......
ee stand by-ul ma tine 4-5 zile
5 zile inspre sfarsitul lunii cand nu prea mai am minute..si 3-4 zile cand vb 20 de minute pe zi cel putin

#14
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003
v-am zis. Tata are acum si asa e. Tine mult si e f. multumit. Are doar o problema (MARE) telefonul ala, nu are calendar ... si e destul de important pentru mine sa fie.

oricum .. in afara de 6210/6310 care sunt telefoane catalogate de multi "rulez" din cele noi cu ecran color nu prea mai poate nici un model sa le egaleze ... regret ca nu au polifonice, dar pe total e bine

Legat de agenda> 500 numere e perfect. Nu-mi trebuiesc mai putine. 1000 e bine. Siemens are Caller groups ca la NOKIA. Ma uit chiar acum in tel si sciru. GRUPURI : Family - 31 , Friends - 113 , forum - 114 , colegi - 27 , job - 43 , adina - 7 , tata - 2 , no group - 84  => 421 Inregistrari (unele au 3-4 numere telefon sau adresa, email notata etc. sunt clare petru mine - forum sunt prieteni de pe doua forumuri pe care le administrez, colegi sunt fostii colegi de facultate, job sunt contacte de la serviciu ... )
Deci agenda este necesara in ziua de azi
Calendarul nu mai e necesar sa-l laud.

Cu bateria ce facem ? Oare cand ma satur de Siemens M55 care a inceput sa arate mai rau carcasa (doar pe zona ecranului) ma voi indrepta spre un 6310i sau o sa am alternative spre un tel generatie 2004/2005 cu functiile dorite ?

#15
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Poate gasesti pentru Siemens-ul tau acumulator de 1000 mA . Si o sa se dubleze perioada stand-by-ului. Eu caut de vre-o doua luni asa ceva, dar nu am prea gasit  .

#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by voinea
GRUPURI : Family - 31 , Friends - 113 , forum - 114 , colegi - 27 , job - 43 , adina - 7 , tata - 2 , no group - 84  => 421 Inregistrari (unele au 3-4 numere telefon sau adresa, email notata etc.  


eu zic sa-ti faci un backup  :D ca la atatea numere, daca il pierzi/ ti-l fura, esti nenorocit!

#17
TheMasterR

TheMasterR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.09.2003
Sony Ericsson t610 - vorbit cam 15-20 minute zilnic ține până la 5-6 zile lejer + gaming zilnic ...

#18
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003

Quote

Originally posted by add
eu zic sa-ti faci un backup  :D ca la atatea numere, daca il pierzi/ ti-l fura, esti nenorocit!


fac backup periodic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate