Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Don Rodrigo Diaz de Bivar

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
instalat Nokian W, la 400 RON bucata, erau singurele cauciucuri brand la bani ok gasite astazi in bucuresti pe stoc. Aparent, marea majoritate a masinilor cu jante de 16 folosesc 205/55. Deci stocuri zero peste tot.
Am stat doua ore cu masina la coada sa apuc sa le montez.
Am incercat sa iau jante de tabla de 15 si sa pun cauciucuri mai mici, dar surpriza, distanta dintre prezoane nu e prea comuna, identica cu cea de la Honda, ziceau cei de la cauciucarie, motiv pentru care nu am gasit nicaieri jante de 15 care sa se potriveasca. Un heads-up pentru cei care au cumparat masina cu jante de tabla si vor sa le schimbe.

Am deja 710km, consumul a ajuns la 8, cu ultimii 160km exclusiv in oras.
Maine plec pana la Busteni, cu prelungire pana la Brasov si inapoi, asa ca o sa termin rodajul si vedem cat de tare as fi avut nevoie de ESP.

#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La multi ani!
Am deja 1200 km, ultimii 500 facuti in majoritate pe valea prahovei. La halul la care s-a circulat, pot sa zic ca sunt facuti in oras.
consumul s-a stabilizat la 8l/100.
Cauciucurile au facut toti banii, s-au comportat exemplar.
O sa mai iau o pereche imediat ce ma refac cu bugetul...dar merita 100%. Michelinurile care au ramas pe spate pana la rectificarea bugetara pierdeau aderenta mult mai repede decat nokianurile de pe fata.
Maine o sa ii dau o fara umana Semintei, ca arata ca dupa razboi.
Revin cu poze atunci.

#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
evident nu am mai scos masina ieri asa ca azi dimineata i-am facut o vizita si arata cam asa:
Attached File  04012008.jpg   111.7K   273 downloads

De atunci a primit o deszapezire si o spalare serioasa, inside and out, si acum arata mult mai bine.
Pentru cei interesati, am fost la Tunel in Baneasa. era singura spalatorie serioasa pe care o stiam. Si o recomand cu caldura.
Apropos, tare interesant de circulat astazi prin Bucuresti, mai ales pe strazile mai laturalnice. Aventura off road, asta a fost.

Edited by danX, 04 January 2008 - 23:57.


#22
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Cel mai tare Cee'd! :lol: varianta de echipare Snow. :P

:coolspeak:

#23
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 BadBoyBlue, on Jan 5 2008, 00:09, said:

Cel mai tare Cee'd! :lol: varianta de echipare Snow. :P

:coolspeak:

Si avem 1400 km. Ultima saptamana a fost exclusiv de oras. Consumul a crescut la 8.5%. O sa ii fac un consum old fashioned la urmatorul plin, ca sa ma lamuresc cat ia in oras. Nici un alt eveniment notabil, doar ca o sa mai iau inca 2 cauciucuri de iarna pentru spate. Se simte, mai ales cand merg pe sleauri, ca pe spate sunt inca cele de vara.

Plangeri nu am, doar in continuare suspensia care inca mi se pare tare. Am harsait-o de doua ori pe burta de zapada si ceva gheata, dar am suit-o pe elevator la un service si nu a patit absolut nimic. Modificari after market nu o sa fie prea curand, asa ca ramane Cee'd-ul lui Scubli pentru experimente.

#24
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
frumoasa masinuta. Consumul mi se pare super pentru motorul  1.4 (benzina?). E indicat de computerul de bord? Ai si informatii legate de viteza medie?

#25
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 wizake, on Jan 11 2008, 16:51, said:

frumoasa masinuta. Consumul mi se pare super pentru motorul  1.4 (benzina?). E indicat de computerul de bord? Ai si informatii legate de viteza medie?

Viteza medie 27km/h. Consumul e indicat de computerul de bord. Urmatorul consum il fac la pompa.

Inca o chestie de care am uitat sa zic, instalatia audio se comporta excelent. Volumul e mai mult decat suficient, claritatea e ok. Am conectat ipodul la ea si nu e nevoie decat de playlisturi odata pe saptamana.

#26
BlackDevilOR

BlackDevilOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 22.01.2007
Super masina, sa o folosesti sanatos :D
Spune-mi te rog si mie niste chestii ... la Kia cat tine rodajul ? si ce se recomanda ?
Computerul de bord ce functii are ?
Mc :D

#27
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
manualul spune ca in prima mie de km sa nu o turezi peste 4000 rpm, sa nu o turezi brusc si sa nu mergi cu viteza constanta perioade lungi de timp.

Computerul de bord e pretty basic, are display-ul central si nu intre cadranele de pe bord. Iti arata ce usi sunt deschise, inclusiv portbagajul, temperatura de afara, consum instantaneu si mediu, autonomie, ceas si data si cred ca un cronometru. Ar fi fost bine daca ar fi putut fi controlat si de pe manetele de la volan, dar si controalele de sub display sunt ok pentru ca nu te mananca sa te joci cu functiile in mers.

Am luat interiorul complet negru, motiv pentru care se face ca porcu la fiecare atingere cu pantofii murdari de la zloata de afara, in special fetele de usi. Anyway, asa am vrut-o asa ca maine iara la spalatorie.

#28
BlackDevilOR

BlackDevilOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 22.01.2007
Mc, dar sa NU mergi cu viteza constanta ? parca stiam ca e bine (sau cel putin asa recomanda unii sa faci drumuri lungi la viteze constante ... sau ma insel eu  :rolleyes: )

#29
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007

 BlackDevilOR, on Jan 11 2008, 21:13, said:

Mc, dar sa NU mergi cu viteza constanta ? parca stiam ca e bine (sau cel putin asa recomanda unii sa faci drumuri lungi la viteze constante ... sau ma insel eu  :rolleyes: )


pai te inseli, pentru ca masina in primii 1000 de km trebuie sa se rodeze uniform, pe toata plaja de turatii.

#30
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
exact

#31
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
1670 km chiar astazi.
Consum resetat aseara.
Consum mediu astazi dimineata dupa o deplasare de 15km in 1.5 ore - 12%. Dupa inca un drum de 5km la amiaza, tot in oras, dar cu trafic foarte ok, 10%.

Doamne ajuta, poate mai scade.

#32
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
si prima boacana: M-am gasit aripa stanga spate putin atinsa si infundata in parcare. Nu e grav, a fost cu ceva de cauciuc, ca zgarietura se ia cu mana. Poate reusesc sa o si indrept fara kit.

#33
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 danX, on Jan 19 2008, 09:44, said:

si prima boacana: M-am gasit aripa stanga spate putin atinsa si infundata in parcare. Nu e grav, a fost cu ceva de cauciuc, ca zgarietura se ia cu mana. Poate reusesc sa o si indrept fara kit.

Si gata cu valul de mireasa! adio hymen! pacat... povesteai atat de tandru despre ea, de zici ca era cel mai important "membru" al familiei. Stai linistit, vor mai fi multe "boacane" din astea, ca deh, suntem in romania, unde circula mult prea multi ciobani proaspat coborati din munte pe toate soselele.

Dar am postat ca sa apreciez ca mai citeste lumea ceva istorie. Pana la topicul asta, credeam ca sunt singurul care asociaza numele modelului cu legendarul erou spaniol.  :thumbup:

Multe satisfactii alaturi de fosta ta noua achizitie si multi km fara probleme!

#34
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
multam de urare.
On topic, astazi o sa implineasca 2000km, dupa care o parchez o saptamana, ca au expirat numerele si mai ma de asteptat nitel pana vin cele permanente.
Asa ca un mic respiro din partea lui Rodrigo, ne mai auzim saptamana viitoare.

Pentru un mic rezumat:
Cee'd 1.4 GSL echipat pentru un minim de confort (aer conditionat, oglinzi electrice si incalzite, geamuri electrice fata, scaun reglabil pe inaltime, putina piele si crom, ABS, Jante de aliaj 16")
Pret 13200 EUR DDP.
2000 km la bord, in regim mixt 60% oras, 40% in afara
Consum in oras: stabilizat la 10%
Consum in afara, la 130km/h constant: 7-7.5
Costuri suplimentare:
800 RON pentru 2 cauciucuri de iarna Nokian W, urmeaza sa mai primeasca inca 2.
Benzina + 3 spalari si cam atat.

Evenimente: zgarietura mica pe usa din stanga spate si aripa stanga spate foarte putin infundata.

#35
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
In sfarsit au venit numerele. Veselie mare, in seara asta le montez si o scot sa isi intinda putin picioarele.

#36
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002

 danX, on Jan 29 2008, 17:50, said:

In sfarsit au venit numerele. Veselie mare, in seara asta le montez si o scot sa isi intinda putin picioarele.


asa putin a costat masina cu putina piele, crom si jenti de aluminiu?
WoW!!!!

P.S. ai configurat-o tu sau ai luat ceva ce era pe stoc?
P.S.P.S. sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Edited by Nyana, 30 January 2008 - 10:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate