Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bucuresti - Salzburg, cu Toyota Avensis 2.0 D4D

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DVD

DVD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 01.10.2004
Plec de Revelion in Salzburg! 29.12 - 3.01 ...  CE sfaturi imi dati?

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Sa respecti regulile de circulatie, sa ai cauciucuri de iarna, sa ai destula motorina in rezervor pentru cazuri de inzapezire sau accidente pe autostrada (sau blocaj in general, indiferent de motiv), sa te uiti pe harti inainte sa pleci ca sa stii pe unde o iei, sa cunosti o limba straina, de preferinta germana, la nivel de incepator (preturi, orientare, info generale) si sa platesti taxele de drum.

#3
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Sa nu mergi in nici un caz cu Toyota. Vezi ca ti-o zgarie ungurii cu cheia, mai ales daca ai numar de Bucuresti. Se stie ca ungurii, de cand fac Suzuki, detesta alte tipuri de masini japoneze.

#4
karlo72

karlo72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.11.2006
Poate ca e un club al ,,zgarietorilor' de masini care au boala pe japoneze... B)  B)

#5
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Daca ai de unde, ia-ti un GPS cu tine, e mult mai practic decat orice harta. Vezi ca e foarte probabil ca GPSul sa nu stie ca au terminat ungurii autostrada spre viena si sa se bage pe centura ca sa te scoata de unde stie el ca ai autostrada...

Sa nu uiti sa iti iei vignetele de autostrada in ungaria si austria. Evita sa folosesti cardu pe la benzinariile de pe autostrazi. Daca te stii capabil, du-te direct in austria fara oprire in ungaria. Depinde si de unde pleci...

#6
PoleStar

PoleStar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.10.2007

 DVD, on Dec 18 2007, 23:17, said:

Plec de Revelion in Salzburg! 29.12 - 3.01 ...  CE sfaturi imi dati?


Salut! Am facut acest drum, chiar mai lung un pic, la sfarsitul lui Octombrie. Am fost dus-intors, intr-un singur week-end. In principiu nu sunt probleme, daca nu ai GPS mergi cu viaMichelin si te descurci fara probleme (ma refer la ruta in afara, ca pana la Arad presupun ca stii sa ajungi :) ) In tara singura dilema este daca sa alegi Valea Oltului sau Valea Jiului. Eu am fost la dus pe Olt si la intoarcere pe Jiu, drumurile sunt bune cu exceptia bucatii Deva-Petrosani, care este oricum acceptabila (poate se compenseaza cu traficul mai scazut de TIR-uri, comparativ cu Oltul). Un detector radar ar fi util, castigi timp destul de mult (daca iti permit conditiile meteo), mai ales pe bucata Rm. Valcea - Tg. Jiu unde e sistemul acela de sat in sat. Ai grija la bucata Deva-Arad, multe radare plasate "Strategic".

Nu uita sa-ti lipesti pe parbriz vignetele din Ungaria si Austria. Afara mergi cu coloana, chiar daca este peste viteza legala, nu vei avea probleme pe autostrada. Pastreaza limita legala de la granita cu ungurii pana la autostrada (Szeged). Nu uita ca atat in Ungaria cat si in Austria, detectoarele radar sunt interzise. Distractie placuta si un drum fara incidente!

PS: Si eu plec in Tirol pentru perioada 29.12 - 05.01. Te-ai gandit cand pleci la drum de aici? Eu de ex., in functie de starea vremii, plec pe 27 seara sau pe 28 dimineata.

#7
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 DVD, on Dec 19 2007, 00:17, said:

Plec de Revelion in Salzburg! 29.12 - 3.01 ...  CE sfaturi imi dati?
Daca pleci din sud ( Bucuresti , etc ) iti sugerez un traseu alternativ la clasicul Pitesti - SB-Deva -AR. Eu l-am facut in toamna , venind din D in RO si mi s-a parut mult mai putin obositor desi e ceva mai lung , datorita numarului mult mai mic de Tir-uri .
Traseul propus : Bucuresti - Pitesti - Valcea - TG-Jiu - Petrosani - Caransebes- TM - Cenad - HU. Cand ai trecut granita , ai iesit dupa Mako si mai departe drumul obisnuit Szeged - Budapesta -Salzburg .
B-AG-VL traficul cunoscut si drumul cunoscut . VL-Horezu -trafic super lejer , 60 km ; Horezu- Tg jiu - 60 km de drum refacut perfect trafic redus . TGJ - Petrosani - 60 km , drum bunicel , trafic lejerut , atentie pe defileul Jiului , un defileu spectaculos dar cu drum mai ingust si greut de depasit din cauza curbelor dese , dar sint doar 20 km. Petrosani TM- 240 km.
Petrosani - Hateg - drum  acceptabil , Hateg - Caransebes - asfalt perfect , drum reparat total in toamna asta . Caransebes-Lugoj - TM - trafic un pic mai aglomerat , dar nu ca pe SB- Deva- Arad , drum in reparatie mers mai cu grija. TM-Cenad - 2-3 camioane , drum bun , granita se trece foarte repede in HU . Drum bun !

#8
DVD

DVD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 01.10.2004
multam de raspunsuri!

Plec pe 27 dim, 4-5 a.m. din Bucuresti!

Buc-Pitesti-V.Oltului-Sibiu-Deva-Arad. Prefer drumul asta ptr ca l-am facut de cel putin 12 ori si il cunosc... stiti  cum e: cel mai scurt drum e cel pr care-l cunosti!

Pe 28 dupa amiaza, vreau sa ma opresc in Viena. (mai mult de gura fetelor! :) )

Am si GPS! detector de radar , nu!

Imi spunea cineva ca a luat amenda la unguri ptr ca nu avea bec de rezerva!  :(  

trb sa poarte centuri de siguranta si pasagerii din spate?

Merci!

#9
mocanu_bogdan

mocanu_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.03.2007

 DVD, on Dec 22 2007, 01:02, said:

multam de raspunsuri!

Plec pe 27 dim, 4-5 a.m. din Bucuresti!

Buc-Pitesti-V.Oltului-Sibiu-Deva-Arad. Prefer drumul asta ptr ca l-am facut de cel putin 12 ori si il cunosc... stiti  cum e: cel mai scurt drum e cel pr care-l cunosti!

Pe 28 dupa amiaza, vreau sa ma opresc in Viena. (mai mult de gura fetelor! :) )

Am si GPS! detector de radar , nu!

Imi spunea cineva ca a luat amenda la unguri ptr ca nu avea bec de rezerva!  :(  

trb sa poarte centuri de siguranta si pasagerii din spate?

Merci!
In perioada sabatorilor poti lua amenda (sau da spaga) pentru orice.

Inainte de pasti mi-am dus mama si bunica pana la Szeged, si dupa Batonya ne-a oprit pol de frontiera si a controlat tot portbagaju, acte, trusa , instinctor, becuri, si pentru ca nu a gasit nimic in neregula a comentat ca nu avea bunica semnat pasaportul. Vreo 10 min s-a tot invartit ca ne da amenda, ca cheama politia rutiera sa ne amendeze, si cand a vazut ca nu-i merge ne-a lasat sa plecam.
Probabil ca conteaza si faptul ca mama si bunica stiu perfect ungureste si l-au luat un pic la suturi.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Mare atentie la parcari in Salzburg... Eu am intarziat 5min si m-am ars de nu m-am vazut. In oras nu circuli pe banda rezervata taxiurilor si autobuzelor, nu tine nici doua minute smecheria asta.

Daca nu ai rezervat nimic pentru dormit iti recomand un hotel din lantul Landzeit, la 25Km inainte de Salzburg. Camera este 90e, dar conditiile sunt foarte bune si ai o panorama excelenta, cu un lac in spate, la poalele muntilor... de vis.

Trebuie sa ai la tine:
gume de iarna, lanturi, vesta... nu uita sa platesti vigneta imediat ce intri in AU. La unguri ma e cum mai e, dar la astia esti halit.

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 PoleStar, on Dec 20 2007, 14:20, said:

Nu uita ca atat in Ungaria
:lol:  :lol:  :lol:
Nu e adevarat...ce sfaturi de 2 lei.\DA NENE IN EA CAT POTI, IN FUNCTIE DE STARE ADRUMULUI SI DE cauciucurile din dotare...
Detectoarele sunt permise la bosgori dar e bine sa nu le vada,..nu stii peste ce cretin dai!Plus ca pe autostrada la ei nu am vazut de vreo 4 ani radar.

#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

 DVD, on Dec 22 2007, 01:02, said:

Am si GPS! detector de radar , nu!

Imi spunea cineva ca a luat amenda la unguri ptr ca nu avea bec de rezerva!  :(  

trb sa poarte centuri de siguranta si pasagerii din spate?

Detector: e ilegal in Austria. Nu stiu daca si detinerea e ilegala sau numai folosirea, oricum nu folosi acolo. Mergi cu viteza max. admisa +10 km/h, maxim si totul va fi ok. Atentie mare pe sectoare cu reduceri de viteze!
Bec de rezerva: trebuie sa ai set de becuri de rezerva in Ungaria. Stupid (gandeste la cei cu xenon), dar asa e.
Centuri de siguranta in spate: iti atrag atentia ca purtarea lor e obligatorie si in Romania.

Edited by amandigi, 22 December 2007 - 21:03.


#13
DVD

DVD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 01.10.2004
Multumesc tuturor ptr sfaturi!

#14
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Maine dau si eu o fuga pana la Viena.

Care sunt scorurile la carburanti prin ungaria si austria, ca deh am benzinara gurmanda. :D

#15
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Daca poti, nu lua combustibil in Ungaria. De obicei e mai scump de cat in Austria! In Austria e mai ieftin daca iesi de pe autostrada. Preturile actuale insa nu stiu, in timpul verii in Austria era mai scump cu 6-7 eurocenti decat la noi, daca ieseai de pe auostrada, iar langa autostrada era mai scump cu inca 9-10 centi.

#16
DVD

DVD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 01.10.2004

 amandigi, on Dec 28 2007, 20:46, said:

Daca poti, nu lua combustibil in Ungaria. De obicei e mai scump de cat in Austria! In Austria e mai ieftin daca iesi de pe autostrada. Preturile actuale insa nu stiu, in timpul verii in Austria era mai scump cu 6-7 eurocenti decat la noi, daca ieseai de pe auostrada, iar langa autostrada era mai scump cu inca 9-10 centi.

Salve si LA MULTI ANI!

M-am intors viu si nevatamat! FAra nici o amenda sau oprire a politiei!

In Austria preturile ptr motorina variaza intre 1.12 E (pe drumuri nationale) si 1.25 E (in zona aurostrazilor)

LA unguri nu stiu cat e, ptr ca nu m-a interesat si, pe de alta parte era in forinti...  aaa... acum mi-am amintit .. am vazut pe undeva 270 forinti / 1 l motorina...

daca mai doriti alte info, cu placere!

#17
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
La multi ani la toti.

Si eu abia m-am intors fara nicio problema/amenda/incident.

Din pacate a trebuit sa alimentez masina si  in ungaria undeva aproape de frontiera cu romania... Mi-am dat seama prea tarziu ca intru in ungaria si am uitat sa mai alimentez la iesirea din austria. ultimul plin il facusem in Salzburg la intrarea pe autostrada (~1,21 euro/litru benzina)

In ungaria a fost cam 1,29 euro litrul.

Zicea Sandy parca prin nu stiu ce topic ca pe autostrazi daca mergi cu cat merg si ceilalti nu ai nicio problema... ei nu e chiar asa. Pe un amic de-al meu l-a tras politia pe dreapta (avea 160) si nu era singurul care mergea cu viteza aia, dar doar pe el l-au oprit... L-au facut de 50 de euro. Eu eram mai in spate si am scapat ca m-a sunat s-o las mai moale ca probabil mi-o luam si eu ca aveam tot cam atat. :D

#18
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Doua intamplari pe autostrada maghiara:
- ca incepator, prima data pe autostrada, merg cu 150-160 dupa un alt Audi din Arad pe banda a 2-a (da si eu aveam o perioada cand mergeam pe a 2-a), trafic relativ lejer. O data vad masina politiei cu girofaruri in spatele meu. Am tras imediat pe banda 1. Politistul s-a uitat urat la mine, dar nu m-a oprit.
- noaptea, venem inapoi din Austria. Cum trecem in Ungaria un autobuz din Italia merge ca nebunul, depaseste toate masinile, nu-l intereseaza ca sunt restrictii si lucrari pe autostrada. In 5 minute vine o masina a politiei maghiare si scoate autobuzul intr-o parcare. :)

Edited by amandigi, 06 January 2008 - 20:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate